EKSTRA
MENÜ

Müzekart

Müzekart haberleri sayfasında güncel ve son dakika Müzekart hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 125 Müzekart haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Müzekart Haberleri

18’inci yüzyıla dönüyor

18’inci yüzyıla dönüyor

İstanbul’un belki de en çok efsanelere konu olan yapısı Kız Kulesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapacağı kapsamlı restorasyon çalışmalarıyla 18. yüzyıldaki görüntüsüne dönecek. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarihi mekânda yaptığı toplantıda şu bilgileri verdi:

5.09.2021Gündem
Sümela Manastırı nerede, açık mı Sümela Manastırı giriş ücreti 2021

Sümela Manastırı nerede, açık mı? Sümela Manastırı giriş ücreti 2021

Maçka ilçesindeki Karadağ'ın Altındere Vadisi'ne bakan eteğinde, vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda kayalar oyularak inşa edilen Sümela Manastırı, kaya düşme riskine karşı Eylül 2015'te ziyarete kapatılarak restorasyona alınmıştı. 5 yıldan fazla süren restorasyon çalışmalarından sonra ziyarete açılan Sümela Manastırı’nı gezmek isteyenler, tarihi yapının açık olup olmadığını merak ediyorlar. Peki, Sümela Manastırı nerede, açık mı? İşte, Sümela Manastırı giriş ücreti 2021.

24.07.2021Gündem
Sahil güzeli Marmaris

Sahil güzeli Marmaris

Marmaris hem kitle turizmi için hem de doğayla baş başa, sessiz sakin bir tatil için birçok seçenek sunuyor. Nasıl bir tatili tercih ederseniz edin, yaşadığım yer Marmaris’te muhteşem bir deniz, birbirinden nefes kesici koylar ve binlerce yıl geriye giden bir tarih hazinesiyle karşılaşacaksınız. Üstelik eğlence yeni başlıyor.

11.07.2021Seyahat
Müzeler, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü için ücretsiz

Müzeler, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü için ücretsiz

Kültür ve Turizm Bakanlığı, tüm müzelerin, 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarla öğretmenler için ücretsiz olduğunu duyurdu.

11.07.2021Seyahat
Bakanlık açıkladı Müzeler öğretmenler ile 18 yaş altı ve 65 yaş üstüne ücretsiz

Bakanlık açıkladı! Müzeler öğretmenler ile 18 yaş altı ve 65 yaş üstüne ücretsiz

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı öğretmenler ile 18 yaş altı ve 65 yaş üstündekilerin ülke genelindeki müzeleri ücretsiz ziyaret edebileceklerini bildirdi.

4.07.2021Gündem
Gravürlerle İstanbul

Gravürlerle İstanbul

İstanbul’un fethinin 568’inci yıldönümü nedeniyle Galata Kulesi’nde ‘Gravürlerle İstanbul’ sergisi açıldı.

6.06.2021Seyahat
Gülhane Parkı Nerede Gülhane Parkı Tarihi, Özellikleri Ve Hakkında Bilgi

Gülhane Parkı Nerede? Gülhane Parkı Tarihi, Özellikleri Ve Hakkında Bilgi

Tarihi yarımada içinde bulunan Gülhane Parkı, yemyeşil doğası ve seyrine doyulmaz manzarası ile İstanbul'un en güzel yerlerinden biridir. Birçok tarihi olayın şahidi olan bu güzellik hakkında detayları derledik.

24.02.2021Seyahat
‘Şu Kız Kulesi’nin aklı olsa Galata Kulesi’ne varır’

‘Şu Kız Kulesi’nin aklı olsa Galata Kulesi’ne varır’

Demiş Bedri Rahmi Eyüboğlu 1500 yaşındaki kule için. İstanbul’un en eski tanıklarından Galata Kulesi restore edildikten sonra tekrar ziyarete açıldı. Kent kültürü araştırmacısı mimar Turan Akıncı’yla şairlere ilham veren, efsaneleriyle âşıkları kucaklayan Galata Kulesi’nden İstanbul’a bakıp tarihini konuştuk ve çevresini keşfettik.

1.11.2020Seyahat
İstanbul Arkeoloji Müzeleri yenilenen bölümleriyle tarihimize ışık tutuyor

İstanbul Arkeoloji Müzeleri yenilenen bölümleriyle tarihimize ışık tutuyor

Lahitler, tabletler, mumyalar, heykeller, takılar ve yazıtlar... Tarihi modern bir dille anlatmayı hedefleyen İstanbul Arkeoloji Müzeleri, eski ismiyle Müze-i Hümayun yenilenen bölümleriyle ziyaretçilerini bekliyor. İşte yapılan yenilikler...

Galata Kulesi’ne 1 haftada 15 bin ziyaretçi

Galata Kulesi’ne 1 haftada 15 bin ziyaretçi

Restorasyon sonrası kapılarını yeniden açan tarihi Galata Kulesi uygulanan sıkı salgın önlemlerine rağmen ziyaretçi akınına uğradı.

15.10.2020Kitap Sanat
Galata Kulesi bir haftada 15 binden fazla ziyaretçi ağırladı

Galata Kulesi bir haftada 15 binden fazla ziyaretçi ağırladı

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yapılan restorasyon sonrası kapılarını bir hafta önce yeniden açan tarihi Galata Kulesini 15 bin 685 kişi ziyaret etti.

14.10.2020Seyahat
Xanthos Antik Kenti Nerede Xanthos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Xanthos Antik Kenti Nerede? Xanthos Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Xanthos Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunur. Türkiye'de bulunan en eski tarihi kentlerden biridir. Sizler için Xanthos Antik Kenti nerede, Xanthos Antik Kenti hakkında bilgi ve tarihi konularını derledik.

14.09.2020Seyahat
Pergamon Antik Kenti Nerede Pergamon Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Pergamon Antik Kenti Nerede? Pergamon Antik Kenti Hakkında Bilgi, Tarihi, Efsanesi, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Pergamon Antik Kenti, Ege bölgesinde İzmir ilinde bulunur. Tarihi özelliklerin dolayı yerli ev yabancı turistlerin ilgisini çeker. Pergamon Antik Kenti nerede, tarihi özellikleri, giriş ücreti bilgilerini sizler için araştırdık.

14.09.2020Seyahat
Kariye Müzesi Nerede Kariye Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Kariye Müzesi Nerede? Kariye Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ülkemizin en önemli müzelerinden birisi olmayı başaran Kariye Müzesi, her dönem yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Kariye Müzesini daha yakından tanıyabilmek adına bu yazımızda sizler için Kariye Müzesinin tarihçesi, nerede olduğu ve içindeki eserler gibi detayları sunuyoruz.

9.09.2020Seyahat
Göreme Açık Hava Müzesi Nerede Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Göreme Açık Hava Müzesi Nerede? Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ülkemizin ve dünyanın en önemli turizm noktalarından bir tanesi de Göreme'dir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Göreme'de Açık Hava Müzesi de çok dikkat çekiyor. İçerisinde pek çok kilisenin de bulunduğu Göreme Açık Hava Müzesi ile ilgili tüm detayları sizler için derledik.

8.09.2020Seyahat
Eti Arkeoloji Müzesi Nerede Eti Arkeoloji Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Eti Arkeoloji Müzesi Nerede? Eti Arkeoloji Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Arkeoloji müzeleri tarih öncesi çağlarda yaşayan medeniyetlerin kalıntılarını inceleyerek o medeniyetler hakkında bilgi edinebilmeyi sağlayan en önemli kurumlardır. Arkeoloji bilimi sayesinde yazıdan önceki dönemlerde herhangi bir yazılı bilgi bırakmayan medeniyetlerin bu kalıntılara bakarak medeniyet hakkında yorum yapma imkanı doğar. Arkeoloji müzeleri ülkemizde birçok şehirde bulunmaktadır. Bu şehirlerden bir tanesi de Eskişehir’dir. Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi olarak bulunur. Eti Arkeoloji Müzesi ile ilgili detayları yazımızda derledik.

8.09.2020Seyahat
Ankara Etnografya Müzesi Nerede Ankara Etnografya Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ankara Etnografya Müzesi Nerede? Ankara Etnografya Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ankara Etnografya Müzesi Ankara'nın en önemli gezi noktaları arasında yer alıyor. Ankara'ya gidildiğinde ziyaret edilecek noktalardan bir tanesi de Ankara Etnografya Müzesi'dir. Bu müzede ise Kurtuluş Savaşı Dönemi'nden kalma eserler sergileniyor. Ankara Etnografya Müzesi ile ilgili tüm detayları sizler için derledik.

8.09.2020Seyahat
Karain Mağarası Nerededir Karain Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Karain Mağarası Nerededir? Karain Mağarası Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Karain Mağarası, ülkemiz çapında en önemli ve en büyük mağaralar içerisinde bulunmaktadır. Bununla beraber Karain Mağarası hakkında ayrıntılı bilgi vermek, okurlar için yararlı olacaktır. Karain mağarası nerededir? Karain mağarası nasıl oluşmuştur, özellikleri nelerdir? Giriş ücreti ve ziyaret saatleri hakkında bilinmesi gerekenler.

8.09.2020Seyahat
Mutlaka görülmesi gereken 7 antik kent

Mutlaka görülmesi gereken 7 antik kent

Her bir noktası tarih kokan ülkemiz, çok farklı medeniyetlere de ev sahipliği yapmış. Hemen her ilde rastlanan antik kentlerde bu medeniyetlerden bize kalan en güzel yapılar. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist çeken mutlaka görülmesi gereken antik kentler…

31.08.2020Seyahat
Bu müzeyi ziyaret edenler kendi sikkelerini basıyor

Bu müzeyi ziyaret edenler kendi sikkelerini basıyor

Ege’nin en büyük müzesi olan Aydın Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret eden vatandaşlar Helenistik ve Roma dönemine ait sikke basım tekniğini öğrenirken, kendi hatıra sikkelerini de basıyorlar.

18.08.2020Seyahat
Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 300ü aşkın müze ve ören yeri ziyaretçilerini bekliyor

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 300'ü aşkın müze ve ören yeri ziyaretçilerini bekliyor

Geçen yıl 33 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayan, yeni tip koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında 74 gündür kapalı bulunan müze ve ören yerleri yeniden kapılarını açtı.

3.06.2020Seyahat
MüzeKartlı sayısı 9 milyona yaklaştı

MüzeKartlı sayısı 9 milyona yaklaştı

Kültür ve Turizm Bakanlığının, müze ve ören yerlerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret imkanı sunan "MüzeKart" uygulamasıyla 2011'den bugüne yaklaşık 9 milyon kişi MüzeKartlı oldu.

1.06.2020Keyif
Türkiyeden kaçırılan iki eser, Anadolu Medeniyetler Müzesinde

Türkiye'den kaçırılan iki eser, Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde

Türkiye'den kaçırılan ve İngiltere'de bulunarak ülkeye getirilen Isparta kökenli Sidamara tipi lahit ile tarihi M.Ö. 3 bin yılına uzanan Anadolu kökenli 'boğa arabası' Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.

19.02.2020Gündem
MüzeKart fiyatında indirim yapıldı

MüzeKart fiyatında indirim yapıldı

 Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 300'den fazla müze ve ören yerine bir yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart'ın fiyatı, 70 liradan 60 liraya indirildi.

18.02.2020Keyif
Müzekart, 1 Marttan itibaren 60 TL olacak

Müzekart, 1 Mart'tan itibaren 60 TL olacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 300'den fazla müze ve ören yerine 1 yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart'ın satış ücretininin, 1 Mart itibarıyla 60 TL olacağını açıkladı.

18.02.2020Seyahat
Bakanlık açıkladı MüzeKart fiyatlarında indirim

Bakanlık açıkladı! MüzeKart fiyatlarında indirim

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 300'den fazla müze ve ören yerine bir yıl boyunca sınırsız giriş hakkı sağlayan MüzeKart, 1 Mart'tan itibaren 60 liradan satışa sunulacak.

17.02.2020Gündem
Fadik Sevin Atasoy, Uluslararası Müzede Selfie Günü etkinliğine katıldı

Fadik Sevin Atasoy, Uluslararası Müzede Selfie Günü etkinliğine katıldı

Dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu Fadik Sevin Atasoy, dünya genelinde müzelere ilgiyi artırmak amacıyla sosyal medya üzerinden başlatılan "Uluslararası Müzede Selfie Günü" etkinliğine katıldı.

16.01.2020Keyif
Efes Antik Kenti 2 milyon ziyaretçiye yaklaştı

Efes Antik Kenti 2 milyon ziyaretçiye yaklaştı

Tarih turizminin bilinen merkezlerinden Efes Antik Kenti'ni 2019'da önceki yıla göre yüzde 22,5 artışla 1 milyon 810 bin kişi ziyaret etti.

14.01.2020Keyif
Efes Antik Kenti 2 milyon ziyaretçiye yaklaştı

Efes Antik Kenti 2 milyon ziyaretçiye yaklaştı

Tarih turizminin bilinen merkezlerinden Efes Antik Kenti'ni 2019'da önceki yıla göre yüzde 22,5 artışla 1 milyon 810 bin kişi ziyaret etti.

13.01.2020Seyahat
Efes’te ziyaretçi rekoru... 1 milyon  810 bin kişi

Efes’te ziyaretçi rekoru... 1 milyon 810 bin kişi

DÜNYANIN önde gelen antik yerleşimlerinden olan ve UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi'nde bulunan Efes antik kenti, 2019'da ziyaretçi sayısını yüzde 22.5 arttırdı.

13.01.2020Gündem
Müzekart dopingi

Müzekart dopingi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzelerdeki ziyaretçi sayısının Müzekart uygulaması sayesinde yüzde 24, gelirlerin ise yüzde 84 oranında arttığı ortaya çıktı.

20.11.2019Kitap Sanat
Akbil öğretim fakültesi

Akbil öğretim fakültesi!

Öğrenci kimlik kartının getirdiği avantajlardan yararlanmak isteyenler açık öğretim fakültesine kayıt yaptırıyor. Açık öğretime yazılıp bir kere 265 lira kayıt ücreti ödeyen vatandaşlar böylece 205 liralık aylık İstanbulkart ücretini öğrenci indirimi ile 40 liraya düşürüyor. Bu yolla ulaşımda yıllık 1.715 liralık avantaj sağlarken sinema ve müze indirimlerinden de yararlanıyor. Sadece Anadolu Üniversitesi’ndeki 2.7 milyon açık öğretim öğrencisinin 2.2 milyonu pasif durumda.

18.11.2019Ekonomi
Müzekart nedir Müzekart nasıl çıkarılır

Müzekart nedir? Müzekart nasıl çıkarılır?

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze ve ören yerleri için Müzekart uygulamasını ziyaretçilere sunuyor. Satın aldığınız ilk günden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan Müze Kart’ın fiyatı Türk vatandaşları için 70 TL. Peki, Müzekart nedir? Müzekart nasıl çıkarılır?

14.11.2019Gündem
Son dakika... Kültür ve Turizm Bakanı: Milli Sarayları Müzekart kapsamına alıyoruz

Son dakika... Kültür ve Turizm Bakanı: Milli Sarayları Müzekart kapsamına alıyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Milli Sarayları, fiyatında herhangi değişiklik olmadan yıl başından itibaren Müzekart kapsamına alıyoruz. Türk vatandaşları Müzekart ile Milli Sarayları ziyaret edebilecek"

14.11.2019Gündem
Son dakika... Bakan Ersoydan çok önemli Müzekart açıklaması

Son dakika... Bakan Ersoy'dan çok önemli Müzekart açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CNNTürk'te soruları yanıtladı. Bakan, 27 Eylül tarihinde master plan açıklaması yapacaklarını ifade etti.

19.09.2019Ekonomi
Dünyadan daha ucuz

Dünyadan daha ucuz

Türkiye'de müze giriş ücretlerinin pahalı olduğu yönündeki tartışmalar aralıksız sürüyor. En pahalı müze giriş ücreti Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Efes Örenyeri için 72 lira olarak belirlendi. Pamukkale Örenyeri 60 lira, Çanakkale Troya Müzesi, İstanbul İslam Eserleri Müzesi, Antalya Perge ve Apendos ise 42 liraya gezilebiliyor. Ancak Müzekart uygulaması ile bir müze giriş ücretine bir yıl boyunca 300’den fazla müze ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Bu yıl 500 binden fazla Müzekart satıldı.

6.09.2019Kitap Sanat
Bakan Ersoy, 15 Temmuz temalı Müzekartın tanıtımını yaptı

Bakan Ersoy, 15 Temmuz temalı Müzekart'ın tanıtımını yaptı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 15 Temmuz temalı 'Müzekart' tanıtım töreninde yaptığı konuşmada "Bakanlığımıza üç yüze aşkın müze ve ören yerinde 1 Temmuz 2018 - 1 Temmuz 2019 döneminde yaklaşık 31 milyon ziyaretçi ağırlandı. Bu açıkçası bir rekor. Geçen seneki aynı dönem karşılaştırıldığında yüzde 28'lik bir artış oldu" dedi.

12.07.2019Gündem
Bayramda rekor kırdı Resmen doldu, taştı...

Bayramda rekor kırdı! Resmen doldu, taştı...

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerleri Ramazan Bayramı’nda doldu taştı.

12.06.2019Ekonomi
Dünyada Türkiye konuşulmalı

Dünyada Türkiye konuşulmalı!

Türkiye turizmi 2018’i rekorla kapatırken, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 2019’da da benzer durumların yaşanabileceğinin sinyallerini verdi. Ersoy, “Bunun için Türkiye’nin yurtdışında konuşulması gerekiyor. En iyi örneklerden biri Japonya’da başladığımız Topkapı eserlerinin yer aldığı gezici sergiler. Bu sergilerin ardından internet sitemizi en çok ziyaret eden ülke Japonya oldu” dedi.

27.04.2019Ekonomi
Sevgililere sınırsız müze girişi

Sevgililere sınırsız müze girişi

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yerini sınırsız gezme imkanı sunan müze kart, Sevgililer Günü’ne özel tasarlandı. Kırmızı zemin üzerinde iki kalp figürü ve “sevgi dolu keşiflere” notunun yer aldığı kart, hediye kutusu ve çantasıyla satışa sunuldu

6.02.2019Kitap Sanat
Sevgilim benimle müzeye gelir misin

"Sevgilim benimle müzeye gelir misin?"

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 300'ü aşkın müze ve ören yerini sınırsız gezme imkanı sunan müze kart, Sevgililer Günü için özel olarak tasarlandı.

6.02.2019Keyif

Yazar Sonuçları

Trabzon’dan Rize’ye 34 adım

Geçen haftalarda Karadeniz’e bir destek gezisi yaptık. Sel felaketinin yaralarını sarmaya çalışan Karadeniz’in hem morale hem de turizm ekonomisini canlı tutmaya ihtiyacı var. Bir Karadeniz keşfi için en güzel mevsimin eylül-ekim olduğunun altını çizerek size 34 adımlık bir Trabzon-Rize rotası hazırladım. Neden 34 diye sormayın; o da benim İstanbul aşkımın imzası olsun. Ne de olsa bu yazı İstanbul’a dönünce hazırlandı...

5.09.2021

Güneşin yurdu, tarihin beşiği

Antalya bana göre Türkiye’nin köşe bucak keşfedilmesi gereken ilk beş şehrinden biri. Tarihine ve doğasına, birbirinden güzel otellerini ve lezzet duraklarını ekleyince neden bir turizm yıldızı olduğu ortaya çıkıyor. Hem tatil yapayım hem tarihi havasını soluyayım hem güzel yemekler yiyeyim diyenler için bir öneri listesi hazırladım. Ama bilin ki yazamadıklarım yazdıklarımdan çok daha fazla!

6.09.2020

Türkiye’nin en zanaatkar köyü: Kayaköy  

Dünyanın en güzel yürüyüş yollarından biri olan Likya yolu üstünde yer alan tarihi boyunca onlarca uygarlığın yaşadığı ve Fethiye merkezine 13 km uzaklıkta yer alan Kayaköy’ü duymamış olan yoktur. Henüz gidip görmemiş olanlar bile Louis de Bernieres'in Kanatsız Kuşlar romanından, ‘Büyü’ filminin bazı sahnelerinden ya da Russel Crowe’un, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan’ın da oynadığı The Water Diviner (Son Umut) filminde Kayaköy’ü hatırlayacaklardır. Bir de Noel Baba’nın (St. Nicholas) evinin de bu bölgede olduğu söyleniyor.

15.08.2019

Şehrin yeni gözdesi: Tekfur Sarayı

Henüz birkaç hafta önce ziyarete açılan Tekfur Sarayı başarılı bir restorasyonun ardından çağdaş müzeciliğin İstanbul’daki öncülerinden biri olacağını hissettiriyor. Tekfur Sarayı’na çok yakın bir müze olan ve muhteşem Bizans mozaiklerini yakından görme fırsatı tanıyan Kariye Müzesi’ni gezdikten sonra sadece birkaç dakika yürüme mesafesindeki Tekfur Sarayı’na gelerek Bizans’a ait günlük yaşamı, tarihi çinilerin üretim süreçlerini, tarihi cam, çini, çanak ve çömlek eserlerini çağdaş müzecilik anlayışı çerçevesinde görebilirsiniz.

2.08.2019

Pisidya’nın en önemli şehri ve dini merkezi: Sagalassos

Sagalassos Antik Kenti, önce antik dönemde Pisidya’nın en önemli şehri aynı zamanda dini merkeziydi. Roma döneminde de şehir önemini sürdürdü ve bölgenin seramik üretim merkezi oldu. 1000 yıllık çeşmeleri, göz alıcı manzarası, sarp kayalara yerleşmiş konumuyla Akdeniz’in en etkileyici antik kentlerden biri Sagalassos.

13.06.2019

Antakya’dan arta kalanlar

Hatırlamasam da babamın görevi nedeniyle 2-4 yaş arasını geçirdiğim Antakya’ya kendimi hep yakın hissettim.

20.04.2019

Sömestr tatilinde neler yapalım?

Tatil için kayak merkezlerini, yurt dışını ya da farklı şehirleri tercih eden aileler olabilir. Ancak işi dolayısıyla izin alamayan anne babaların çocukları neler yapacak? Çocuklarımızı nasıl oyalayacağız, biraz bunlara değinelim.

21.01.2019