EKSTRA
MENÜ

Murat Çetinkaya

Murat Çetinkaya ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Murat Çetinkaya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.946 Murat Çetinkaya haberi bulunmuştur.

Murat Çetinkaya Haberleri

Üçüncü hamle... Merkez Bankası 25 Nisan’dan  bu yana faizi 5 puan arttırdı

Üçüncü hamle... Merkez Bankası 25 Nisan’dan bu yana faizi 5 puan arttırdı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, dünkü toplantısında beklentilerin üzerinde 1.25 puanlık faiz arttırımıyla piyasaya nefes aldırdı. Merkez, politika faizini yüzde 17.75’e çekti, dolar 4.45 liraya kadar geriledi. Türk Lirası dün günün en çok değer kazanan para birimi oldu.

7.06.2018Ekonomi
Londra’da hiçbir söz verilmedi

Londra’da hiçbir söz verilmedi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Londra’daki toplantılarda sadece yatırımcıların endişelerini gidermeye yönelik görüşmeler yaptıklarını, attıkları adımları anlattıklarını dile getirerek, “Hiçbir söz verilmedi çok net, sadece gittik” dedi.

6.06.2018Ekonomi
Dolar nispeten kontrol altında

Dolar nispeten kontrol altında

Başbakan Yardımcısı Şimşek, doların şu anda nispeten kontrol altında olduğunu belir-terek, “Kaygılara gerek yok. Para politikasında çok güçlü tepki verdik, vermeye devam edeceğiz. Merkez Bankası’nın elinin kolunun bağlı olmadığı görüldü” diye konuştu.

3.06.2018Ekonomi
Başbakan Yardımcısı Şimşek: Dolar kontrol altında

Başbakan Yardımcısı Şimşek: 'Dolar kontrol altında'

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, iç talebin bir miktar kontrol altında olduğu, dış talebin güçlü olduğu durumun ekonomide "yeniden dengelenme" anlamına geldiğini belirterek, "Bu, cari açık, enflasyon yaratmayan makul düzeyde büyümeyi öngören bir büyüme döneme giriyoruz demektir. Onun için kaygılara gerek yok." dedi.

3.06.2018Ekonomi
Altın fiyatları ne kadar oldu 31 Mayıs çeyrek altın fiyatı

Altın fiyatları ne kadar oldu? 31 Mayıs çeyrek altın fiyatı

Mayıs ayının son gününün gelmesiyle birlikte altın fiyatı araştırmaları hız kazandı. Altın fiyatları hakkında fikir sahibi olmak isteyen vatandaşların güncel altın fiyatı sorgulamaları devam ediyor. Vatandaşlar ve yatırımcılar özellikle piyasanın gözdesi çeyrek altın fiyatlarının nabzını tutmak istiyor. Peki, çeyrek altın ne kadar oldu? Altının gram fiyatı ne kadardan işlem görüyor?

31.05.2018Ekonomi
Dolar dalgalı bir seyir izliyor - Dolar kuru bugün ne kadar oldu

Dolar dalgalı bir seyir izliyor - Dolar kuru bugün ne kadar oldu?

Merkez Bankası'nın art arda attığı adımlar sonrası dolar kuru düşüşe geçmeye başladı. Güne 4.46 TL seviyesinden başlayan dolar kuru, dalgalı bir seyir izlerken şu dakikalarda 4.50 TL'de hareket ediyor. Euro kuru ise 5.26 TL seviyesinde bulunuyor.

31.05.2018Ekonomi
Moody’s yükseltti, Şimşek düşürdü

Moody’s yükseltti, Şimşek düşürdü

Dolarda son 10 gündür görülmeyen seviyeler dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Londra ziyaretini anlattığı tweet’lerinden sonra görüldü. Dolar, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in raporuyla 4.56 liraya çıksa da Şimşek’in yatırımcının Türkiye ilgisinin büyük olduğu söylemleriyle 4.44 liraya kadar geriledi.

30.05.2018Ekonomi
Son dakika: Mehmet Şimşekten ekonomi ile ilgili flaş mesajlar

Son dakika: Mehmet Şimşek'ten ekonomi ile ilgili flaş mesajlar

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek İngiltere ziyareti hakkında sosyal emdya hesabından paylaşımlarda bulundu. Şimşek, "Londra temaslarımız verimli geçti yatırımcının ilgisi büyük. Ekonomide yeniden dengelenme süreci başladı" ifadelerini kullandı.

30.05.2018Ekonomi
Dolarda sert gerileme

Dolarda sert gerileme

Dolar kuru, Başbakan Yardımcısı Şimşek'in Londra mesajlarıyla düşünü sürdürerek psikolojik seviye olan 4.50 TL'nin altını görürken; sonrasında gerilemeye devam ederek 4.45 TL seviyelerine kadar geri çekildi.

30.05.2018Ekonomi
Şimşekten Londra paylaşımı

Şimşek'ten Londra paylaşımı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile birlikte Londra'ya gerçekleştirecekleri seyahat öncesi Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.

29.05.2018Ekonomi
Tek faiz dönemi

Tek faiz dönemi

Sadeleştirme çalışmalarını 2016’dan beri sürdüren, piyasalardaki çalkantılar nedeniyle de sık sık başka yöntemlerle sadeleştirme adımları sekteye uğrayan Merkez Bankası, Londra ziyareti öncesinde tek faize geçti. Bundan sonra, Merkez Bankası piyasayı politika faizi yüzde 16.5’ten fonlayacak. Bu adım doları 15 kuruş düşürdü.

28.05.2018Ekonomi
Londra öncesi İstanbulda yatırımcılar ile biraraya geldiler

Londra öncesi İstanbul'da yatırımcılar ile biraraya geldiler

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya Londra ziyareti öncesi dün akşam İstanbul'da yatırımcılar ve iş dünyası temsilcileri ile biraraya geldi.

28.05.2018Ekonomi
Piyasalarla inatlaşmayacağız

Piyasalarla inatlaşmayacağız

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Merkez Bankası’nın adımlarının ardından döviz kurunda son dönemde yaşanan gelişmeler üzerine konuştu. Şimşek, piyasanın, yatırımcının kaygılarını anladıklarını, piyasayla inatlaşmadan sorunları çözeceklerini vurguladı.

25.05.2018Ekonomi
Şimşek ve Çetinkaya finans ve iş dünyasının temsilcileri ile görüşecek

Şimşek ve Çetinkaya finans ve iş dünyasının temsilcileri ile görüşecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya 28-29 Mayıs'ta Londra'da gerçekleştirecekleri yatırımcı görüşmeleri öncesi 27 Mayıs'ta İstanbul'da finans ve iş dünyasının temsilcileri ile biraraya gelecek.

25.05.2018Ekonomi
Merkez’den bir hamle daha

Merkez’den bir hamle daha

MERKEZ Bankası’ndan döviz için dün yeni bir hamle daha geldi. Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinde bir süre önce 250 milyon dolara çıkardığı ihale tutarını 300 milyon dolara yükseltti.

24.05.2018Ekonomi
Şimşek ve Çetinkaya yabancı yatırımcılarla görüşecek

Şimşek ve Çetinkaya yabancı yatırımcılarla görüşecek

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya 28-29 Mayıs'ta Londra'da yatırımcılarla biraraya gelecek.

24.05.2018Ekonomi
Şok Marketler, Borsada işlem görmeye başladı

Şok Marketler, Borsa'da işlem görmeye başladı

Şok Marketler Üst Yöneticisi Demirel. "Halka arzımız, hem yabancı hem de yerli yatırımcılardan toplamda 1 milyar dolar talep görerek yoğun ilgiyle karşılandı. Hisselerimize yurt dışından 1,8 kat, yurt içinden 2,4 kat fazla talep geldi" açıklamasında bulundu.

18.05.2018Ekonomi
Merkez takipte

Merkez takipte

Güçlü dolar, Türkiye dahil gelişmekte olan ülke para birimlerini olumsuz etkiliyor. Buna Türkiye’ye özgü gelişmeler de eklenince Türk Lirası dün 4.50 lirayı gördü. Merkez Bankası önce ‘Yakından takipteyiz’ açıklaması yaptı ardından başkan Çetinkaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Görüşme İran ile ilgili olsa da piyasa iyimser karşıladı ve dolar 4.39’a kadar geriledi.

16.05.2018Ekonomi
İran Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Mahmud Vaizi, AK Parti Genel Merkezine geldi.

İran Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Mahmud Vaizi, AK Parti Genel Merkezi'ne geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Merkez Bankası Murat Çetinkaya'yı sürpriz şekilde AK Parti Genel Merkezi'ne davet etmesi gündemde geniş yer bulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti Genel Merkezi'nde İran heyeti ile toplantısına Çetinkaya'nın da katılacağı öğrenildi.

16.05.2018Haber
Ankaradaki sürpriz görüşmenin nedeni belli oldu

Ankara'daki sürpriz görüşmenin nedeni belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Merkez Bankası Murat Çetinkaya'yı sürpriz şekilde AK Parti Genel Merkezi'ne davet etmesi gündemde geniş yer bulmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti Genel Merkezi'nde İran heyeti ile toplantısına Çetinkaya'nın da katılacağı öğrenildi.

16.05.2018Ekonomi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kritik görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kritik görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Mahmud Vaizi’yi kabul etti.

16.05.2018Gündem
Merkezin açıklaması sonrası dolar 4.40 seviyesinde

Merkez'in açıklaması sonrası dolar 4.40 seviyesinde

Dolar kuru, Merkez Bankası'nın 'Gerekli adımlar atılacaktır' mesajı, Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşeceği haberi ve Mehmet Şimşek'in açıklaması sonrası sert gerileyerek 4.40 TL'nin altını gördü.

16.05.2018Ekonomi
Beştepede tedbir vurgusu

Beştepe'de tedbir vurgusu

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, dövizde yaşanan hareketlilik sürerken, Başbakan Binali Yıldırım’la yaptığı haftalık görüşmenin ardından dün saat 14.45’te de Beştepe’de sürpriz bir “Ekonomi Zirvesi” yaptı.

9.05.2018Ekonomi
Kamyon yolcu otobüsüne çarptı: Çok sayıda yaralı var

Kamyon yolcu otobüsüne çarptı: Çok sayıda yaralı var

Isparta - Afyonkarahisar Karayolu üzerinde yol kenarında müşteri alan şehirlerarası yolcu otobüsüne kamyonun çarpması sonucu 7 kişi yaralandı.

2.05.2018Gündem
Dış ticaret açığı Nisanda 6.65 milyar oldu

Dış ticaret açığı Nisan'da 6.65 milyar oldu

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın öncü verilerine göre, dış ticaret açığı Nisan'da enerji ithalatı öncülüğünde yüzde 32.83 artışla 6.65 milyar dolar oldu.

2.05.2018Ekonomi
Sadeleştirme çok yakın

Sadeleştirme çok yakın!

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yılın ikinci Enflasyon Raporu tanıtımında tek faizi ifade eden sadeleştirmeye geçişin çok yakın olduğunu dile getirerek “Hedefimiz nihai adımı da atabilmek, teknik birimler sadeleşme sürecinin nihai aşamasına ilişkin sunumlar yapıldı, sadeleşmede nihai adıma çok uzak değiliz” diye konuştu.

30.04.2018Ekonomi

Yazar Sonuçları

Cumhuriyet’ten bugünlere

AK Parti hükümetlerinin her döneminde desteklediğim iki bakan oldu; Ali Babacan ve Mehmet Şimşek.

21.06.2018

Herkes bize düşman mı?

DÜŞMAN güçlerce kuşatılmak, sürekli dış güçlerin komplolarına maruz kalmak duygusu bütün toplumlarda şu veya bu ölçüde heyecan yaratır, sorunlar büyüdükçe de kabarır. Bu, Ortadoğu’da ciddi bir zihniyet hastalığıdır.

6.06.2018

100. yılda 100 ölümsüz eser

MÜZİK topluluklarının, müzisyen yetiştirilmesinde, yaptıkları tür müziğin doğru ve iyi icra edilmesinde büyük rolleri vardır.

2.06.2018

Anayasa Mahkemesi’nden ne çıkar, seçimler ilk turda biter mi?

CHP’nin başvurusu nedeniyle bugün gözler Anayasa Mahkemesi’nde olacak ama seçimlerin iptal olacağı yönünde bir beklenti yok.

30.05.2018

Partilerin vaatleri

PARTİLER çesitli kesimlere şu kadar maaş, bu kadar ikramiye vaat ediyorlar. Bir ölçüde normaldir, sosyal adalete de katkı sağlar...

30.05.2018

Dolar dersleri

DOLAR neden 4.9 seviyesine kadar çıkmışken Merkez Bankası’nın “faiz”i üç puan arttırmasıyla 4.5 ve 4.6 bandına indi?

29.05.2018

‘A la Turca’ para politikası

FİYAT etiketi konulmayan Ortadoğu pazarlarında satıcı, alıcının kılığına kıyafetine, haline tavrına bakarak, iştahı ve ödeme kapasitesini tartarak fiyatlama yapar.

28.05.2018

Sadeleştirme tamam, sıkılaşma uygulamaya bağlı

MERKEZ Bankası’nın dün aldığı sadeleştirme kararı piyasaları bir ölçüde rahatlattı.

28.05.2018

Dolarda düşüş sürecek mi

EKONOMİDEN sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile finans çevreleri ve yatırımcılarla görüşmek üzere Londra’ya uçarken, Türkiye’de dolar düşüşe geçmişti. Dolardaki düşüşün devam etmesi, önümüzdeki hafta 4.50’nin altına inmesi bekleniyor. 4.47-4.48 seviyesi öngörülüyor.

28.05.2018

Londra’daki yatırımcının yanıt arayacağı sorular

ZOR günlerini geride bırakamayan piyasaların, önünü görebildiğini söylemek mümkün değil.

27.05.2018

Piyasaların rotasını dolar belirliyor

Geçen hafta kur açısından hareketli dakikalar yaşandı. Merkez Bankası sadece faiz arttırımıyla kalmadı. İhracat reeskont kredilerinde kur sabitlemesine giderken Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinde satım üst limitlerini arttırdı. Piyasaların yönünü döviz kurları belirliyor.

26.05.2018

Faizden korkma geç kalmaktan kork

ÇARŞAMBA günü, döviz kuruna baş döndürücü bir hareket getirecek “olağanüstü” bir gün değildi.

24.05.2018

Merkez’in korktuğu tehlikeler gerçek oluyor

SEÇİM öncesi bütçe harcamalarını önemli ölçüde artıracak kararların alınması ve ardından S&P’den gelen not indiriminin, makro dengelerin korunacağı umudunu azalttığı görülüyor.

2.05.2018

Merkez’in yeni enflasyon tahmini tutar mı?

MERKEZ Bankası artık alışkanlık haline geldiği biçimde, yılbaşında koyduğu enflasyon hedefini yükseltti.

30.04.2018

Sıkı olmayan politikaya sadeleştirme havucu

Dün Merkez Bankası başkanı Murat Çetinkaya’nın Enflasyon Raporu sunumundan önce NTV’ye çıkan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek şunları söylüyordu:

30.04.2018