EKSTRA
MENÜ

Kutup Ayısı

Kutup Ayısı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Kutup Ayısı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 435 Kutup Ayısı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Kutup Ayısı Haberleri

Öldürmek için değil, yaşamaları için... Yeni büyük beşli

Öldürmek için değil, yaşamaları için... Yeni büyük beşli

1800’lerde öldürülmesi en zor ve en tehlikeli beş hayvanın kod adıydı ‘big 5’ yani ‘büyük beşli’. Aslan, gergedan, bufalo, fil ve leopar… İngiliz fotoğrafçı Graeme Green bu kez avcılık değil, tükenişlerine dikkat çekmek için ‘yeni büyük beşli’ anketi düzenledi. 50 binden fazla oy kullanıldı. Bufalo, leopar ve gergedan takımdan çıktı. Yeni büyük beşli: Goril, kaplan, kutup ayısı, fil ve aslan.

Popülasyon nedir Biyolojide popülasyon örnekleri, yapısı ve dinamikleri

Popülasyon nedir? Biyolojide popülasyon örnekleri, yapısı ve dinamikleri

Biyoloji oldukça geniş bir alandır. Yeryüzünde yaşayan tüm canlılar ile ilgili araştırmalar da yapılıyor. Özellikle popülasyon kavramı da çok merak ediliyor. Popülasyon dağılımı ile yoğunluğu da inceleniyor. Popülasyon nedir? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

27.05.2021Araştırma
Evrim nedir Evrim teorisi hakkında bilgi

Evrim nedir? Evrim teorisi hakkında bilgi

Evrim teorisi, ilk kez İngiliz biyolog Charles Darwin tarafından kaleme alınan Türlerin Kökeni adlı kitapta öne sürülmüştür. Darwin, bu kitabında doğal seleksiyon kavramından bahsetmiş ve doğadaki işleyişe dair detaylı bilgiler vermiştir. Bu teoriye göre tabiatta sadece güçlü olan hayatta kalır. Zayıf türler ise doğal seçilim sonucu yok olur. Evrim teorisi ile ilgili merak edilenleri detaylı bir şekilde derledik.

24.05.2021Araştırma
Ayı Ne Yer Yavru Ayılar Nasıl Beslenir Ve Ayıların En Çok Sevdiği Besinler Neler

Ayı Ne Yer? Yavru Ayılar Nasıl Beslenir Ve Ayıların En Çok Sevdiği Besinler Neler

Ayılar herkesin ilgisini çeken hayvan türleridir. Ayıların hangi yiyecekleri sevdiği ve tükettiği internet üzerinden insanlar tarafından araştırılıyor. Ayıların günlük olarak ne kadar yemek yediği de merak edilen konular arasında yer alıyor. Ayı ne yer? Yavru ayılar nasıl beslenir ve ayıların çok sevdiği besinler neler detayları ile derledik.

3.05.2021Araştırma
Çantada yiyecek var mı

Çantada yiyecek var mı?

Rusya'da yalnız bir kutup ayısı, doğal yaşam alanının yaklaşık 1000 kilometre güneyinde yiyecek ararken görüldü.

30.04.2021Dünya
Şaşkınlık yaratan görüntü Kutup ayısı evin çatısına çıktı

Şaşkınlık yaratan görüntü! Kutup ayısı evin çatısına çıktı

Rusya'nın kuzeyindeki Golomyanny adasındaki kasabada kutup ayısı, bir evin çatısına çıktı. Ayının çatıdaki anları saniye saniye görüntülendi.

14.03.2021Haber
Kutup ayısı Nanuk’un diyecekleri var

Kutup ayısı Nanuk’un diyecekleri var!

Nanuk’un yaşadıkları küresel ısınma, iklim değişiklikleri, soyu tükenmekte olan canlılar, fosil yakıtlar, doğanın dengesi gibi konular etrafında insanlığı, kendini sorgulamaya davet ediyor.

25.02.2021Kitap Sanat
16 yıl sonra ilk bebek

16 yıl sonra ilk bebek

Berlin Hayvanat Bahçesi’nde 16 yıl aradan sonra bir bebek goril dünyaya geldi. Yeni doğan goril bebek, hayvanat bahçesine 2006’da doğan ve dünya çapında meşhur olan kutup ayısı ‘Knut’ gibi maskot olmaya aday.

18.02.2021Avrupa
İnuitler hakkında şaşırtan 10 bilgi... Vitamin ihtiyacını fok beyninden karşılıyorlar

İnuitler hakkında şaşırtan 10 bilgi... Vitamin ihtiyacını fok beyninden karşılıyorlar

Avcılıkta çok iyiler, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını çiğ fok balıklarından karşılıyorlar, ayrıca sanatta da oldukça başarılılar. 10 parmağında 10 marifet olan bu enteresan halk hakkında daha fazlasını öğrenmek istediğinize eminiz. İşte Kanada İnuitleri’ni anlatan 10 ilginç özellik…

12.01.2021Seyahat
8. Sınıf Fen Bilimleri Adaptasyon (Çevreye Uyum) konu anlatımı

8. Sınıf Fen Bilimleri Adaptasyon (Çevreye Uyum) konu anlatımı

Canlıların hayatta kalmak kalmak için yaşadıkları çevreye uyum sağlamaları gerekir. Türünün devamlılığını sağlamak için de zorunlu olan bu uyum sürecine adaptasyon denir. 8. sınıflar için Adaptasyon (Çevreye Uyum) konusunu örneklerle açıkladık.

24.09.20208. SINIF
Orada bir köy var uzakta ama pek de  bizim değil sanki...

Orada bir köy var uzakta ama pek de bizim değil sanki...

Sakin, küçük bir yere yerleşmek pek çok şehirlinin hayali ama şehre uyum sağlamanın zorluğu gibi kırsala alışmak da kolay değil. Üstelik tatlı-sert bir çatışma yaşanıyor. Bir zamanlar insanlar “Köyden yeni mi geldin” diye dışlanırdı. Şimdi kentten gidenlere “Şehirden yeni mi geldin” deniyor.

Kutup ayılarının nesli bu yüzyıl içinde tükenebilir

Kutup ayılarının nesli bu yüzyıl içinde tükenebilir

İklim değişikliğiyle mücadele konusunda daha fazla şey yapılmaması halinde kutup ayılarının soyunun 2100 yılına kadar tükenebileceği bildirildi.

21.07.2020Seyahat
Kutup ayıları için kırmızı alarm: Soyları tükenmek üzere

Kutup ayıları için kırmızı alarm: Soyları tükenmek üzere

İklim değişikliğiyle mücadele konusunda daha fazla şey yapılmaması halinde kutup ayılarının soyunun 2100 yılına kadar tükenebileceği açıklandı.

21.07.2020Teknoloji
5. Sınıf İngilizce Names Of The Animals (Hayvanlar - Hayvan İsimleri) konu anlatımı

5. Sınıf İngilizce Names Of The Animals (Hayvanlar - Hayvan İsimleri) konu anlatımı

Başta kediler ve köpekler olmak üzere çevremizde birçok hayvan yaşar. Bazıları evcil iken bazıları sadece vahşi doğada yaşamlarını sürdürür. İngilizce öğrenirken hayvanların isimlerini bilmek bu dili çok daha iyi kavramak için önemlidir. 5. sınıflar için Nemes of the Animals (Hayvanlar- Hayvan İsimleri) konusunu örnekleriyle anlattık.

20.07.20205. SINIF
Araştırma sonucu kaygı veriyor Nesilleri bu yüzyıl içinde tükenebilir

Araştırma sonucu kaygı veriyor! Nesilleri bu yüzyıl içinde tükenebilir

İklim değişikliğiyle mücadele konusunda daha fazla şey yapılmaması halinde kutup ayılarının soyunun 2100 yılına kadar tükenebileceği bildirildi.

20.07.2020Dünya
Android 11 ile birlikte 117 yeni emoji geliyor

Android 11 ile birlikte 117 yeni emoji geliyor

Google'ın önümüzdeki günlerde tanıtmayı planladığı yeni mobil işletim sistemi Android 11, beraberinde 117 yeni emoji ile gelecek.

20.07.2020Teknoloji
2. Sınıf Hayat Bilgisi Bitki Ve Hayvanlar konu anlatımı

2. Sınıf Hayat Bilgisi Bitki Ve Hayvanlar konu anlatımı

2. Sınıf özellikle öğrencilerin okumayı yazmayı öğrendikleri 1. Sınıftan sonra konular hakkında daha geniş ve derin bilgiler alarak daha yoğun şekilde işlenmektedir. Daha derin konuları öğrenebilmek için ikinci sınıfa geçerek, birçok dersin bir arada verildiği öğrencilere daha derin kazanımlarım verildiği bir sınıf düzeyidir. Bu sebeple 2. Sınıf düzeyinde özellikle Hayat Bilgisi dersinde öğrencilerin çevre ile alakalı bilgileri öğrenmesi de yer almaktadır. 2. Sınıf hayat bilgisi bitki ve hayvanlar konuları ile ilgili detaylara yer verdik.

7.07.20202. SINIF
1 milyona yakın hayvan ve bitki türü yok olma riski taşıyor

1 milyona yakın hayvan ve bitki türü yok olma riski taşıyor

Doğal yaşam örgüsü insan kaynaklı tehditlerle karşı karşıya olan yerkürede, 1 milyona yakın hayvan ve bitki türü yok olma riski taşıyor.

4.06.2020Teknoloji
Kutup ayıları yamyamlaşıyor, kendi türlerini yiyor

Kutup ayıları yamyamlaşıyor, kendi türlerini yiyor

Küresel ısınmanın etkileri dünyanın pek çok noktasında farklı şekilde kendini hissettiriyor. Bunun en acı sonuçlarından biri de yaşam koşulları gittikçe kötüleşen kutup ayılarının kendi türlerini yemek zorunda kalması...

5.03.2020Teknoloji
Avusturya’da yavru kutup ayısı ilk defa görücüye çıktı

Avusturya’da yavru kutup ayısı ilk defa görücüye çıktı

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Schönbrunn Hayvanat Bahçesi’nde, geçen yıl 9 Kasım’da dünyaya gelen yavru kutup ayısı, yaklaşık 3 ay sonra kameraların önüne çıktı.

14.02.2020Avrupa
2020 yılında hayatımıza girecek 117 yeni emoji

2020 yılında hayatımıza girecek 117 yeni emoji

2020 yılında hayatımıza girecek 117 yeni emoji, Unicode Konsorsiyumu tarafından onaylandı. Yeni emojilerde her kültürü, inanışı ve yaşantıyı kapsayan semboller bulmak mümkün.

3.02.2020Teknoloji
Ankara’da yarın okullar tatil mi Ankara Valisi Vasip Şahin’den kar tatili açıklaması

Ankara’da yarın okullar tatil mi? Ankara Valisi Vasip Şahin’den kar tatili açıklaması!

Ankara'da kar yağışı devam ederken Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden son dakika açıklamalar gelmeye devam ediyor. Kentte etkisini arttıran kar dolayısıyla Ankara'da ulaşım da olumsuz etkilendi. Ankara'da öğrenci ve velilerin gözü kar tatili haberlerine çevrilmişti. Ankara Valisi Vasip Şahin'in Twitter hesabından 'tatil yok' açıklaması yaptı. İşte, 7 Ocak Ankara'da okullar tatil mi? sorusunun yanıtına yönelik detaylı bilgiler.

6.01.2020Gündem
Rüyada Ayı görmek ne anlama gelir Rüyada Ayı kovalaması tabiri

Rüyada Ayı görmek ne anlama gelir? Rüyada Ayı kovalaması tabiri

Rüyada görülen simgelerin ne anlama geldiği yıllardır merakla cevabı aranan sorular arasında yer alıyor. Özellikle rüyada görülen simgelerle ilgili yapılan yorumlar ve neden o simgelerin görüldüğü de merak edilir. Peki Rüyada Ayı görmek ne anlama gelir? Rüyada Ayı kovalaması tabiri nedir?

Yiyecek bulmak için köye indiler

Yiyecek bulmak için köye indiler

Rusya’nın kuzey bölgesindeki Rikarpi köyü kutup ayıları nedeniyle alarma geçti.

7.12.2019Dünya
16 uzmandan güzel bir kış için 54 harika öneri

16 uzmandan güzel bir kış için 54 harika öneri

Dışarısı buz gibiyken evde battaniyenin altında, sıcacık bir kahve kupasıyla güzel film veya belgesel, kulağınıza nasıl geliyor? Akşama ne pişireceksiniz? Bu sefer yaratıcı bir tarife ne dersiniz? Bunları düşünürken birkaç tuşla panda sahiplenmeye ne dersiniz? Çocuğunuz, aileniz, çevreniz için yapmanız gerekenler... Konserler, tiyatrolar, sergiler... Heyecanla beklenen teknolojik yenilikler, ufuk açacak seyahatler... İşte size kışı keyifli hale getirecek, birbirinden farklı fikirler!

Çaycı Hüseyinden ölmedim çığlığı

'Çaycı Hüseyin'den "ölmedim" çığlığı

Hakkında sık sık 'öldü' haberleri çıkan tiyatro ve dizi oyuncusu Alpaslan Özmol; namı değer 'Çaycı Hüseyin', ölmediğini ispat etmek için basın açıklaması yaptı.

27.08.2019Magazin
Aç ve bitkin kutup ayısı şehre indi

Aç ve bitkin kutup ayısı şehre indi

Sibirya'da 40 yılı aşkın bir süre sonra ilk kez bir kutup ayısı şehre indi. Doğal yaşam alanından yüzlerce kilometre uzaklaşarak sanayi kenti Norilsk'e gelen dişi ayının yiyecek ararken yolunu kaybettiği düşünülüyor.

19.06.2019Dünya
Aç ve bitkin kutup ayısı şehre indi

Aç ve bitkin kutup ayısı şehre indi

Sibirya'da 40 yılı aşkın bir süre sonra ilk kez bir kutup ayısı şehre indi. Doğal yaşam alanından yüzlerce kilometre uzaklaşarak sanayi kenti Norilsk'e gelen dişi ayının yiyecek ararken yolunu kaybettiği düşünülüyor.

19.06.2019Dünya
Gerçekleri kıran öyküler

Gerçekleri kıran öyküler

Fantastik ve bilimkurgu romanlarıyla tanınan Barış Müstecaplıoğlu, ‘Gerçekler Kırıldı’da okurunu distopik İstanbul sokaklarına, gizemli gezegenlere, Şamanların ve büyücülerin diyarlarına konuk ediyor.

5.06.2019Kitap Sanat
Gezginler ikiye ayrılır: Antarktika’ya ayak basanlar ve basmayanlar

Gezginler ikiye ayrılır: Antarktika’ya ayak basanlar ve basmayanlar

‘Dünyanın her yerini gezmiş, görmüş insan’ diye bilinirim. Büyük ölçüde doğru! Ama ne yazık ki Antarktika’ya ayak basmamıştım. Gezegenin en soğuk, en rüzgârlı ve en kuru yeri ‘Beyaz Kıta’da, vahşi ve bakir bir ortamda, penguenlerle, balinalarla, foklarla geçen 10 günlük bir macera... Hem Antarktika karasına ayak bastık hem de ‘Güney Kutup Dairesi’ni geçtik. Adımımızı atar atmaz aklımız başımızdan gitti.

5.05.2019Seyahat
Kutup ayısı buz parçası üzerinde 700 kilometre uzağa gitti

Kutup ayısı buz parçası üzerinde 700 kilometre uzağa gitti

Rusya'nın Kamçatka yarımadasındaki bir köyde, buz parçası üzerinde 700 kilometre sürüklendiği tahmin edilen bir kutup ayısı bulundu.

18.04.2019Dünya
Hertha Berlin yavru kutup ayısına sponsor oldu

Hertha Berlin yavru kutup ayısına sponsor oldu

Almanya Bundesliga ekiplerinden Hertha Berlin, kentin hayvanat bahçesinde geçen yıl aralık ayında dünyaya gelen kutup ayısına sponsor oldu.

3.04.2019Avrupa
Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ  geç değil

Netflix belgeseli ‘Gezegenimiz’, muhteşem görselliğe sahip bir uyarı ve umut mesajı: Kurtarmak için hâlâ geç değil

Dünyanın geleceği için bir parça olsun endişelenen herkes nefesini tutmuş bu belgeseli bekliyor. Daha önce, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda gösterilmiş, izleyen ‘seçkinleri’ yerine çivilemişti. ‘Gezegenimiz’ (Our Planet), 5 Nisan Cuma günü bütün bölümleriyle Netflix’te olacak. BBC’nin ödüllü ‘Planet Earth’, ‘Blue Planet’ ve ‘Frozen Planet’ üçlemesinin yönetmeni Alastair Fothergill’in yapımcılığını üstlendiği belgesel, Doğal Yaşamı Koruma Derneği (WWF) işbirliği ile hayata geçiriliyor. İngilizce seslendirmesini doğa belgesellerinin efsane sesi Sir David Attenborough yaptı. Türkçede sesiyle hayat verecek isim ise ünlü tiyatro, sinema ve seslendirme sanatçısı Mazlum Kiper olacak. Alastair Fothergill ve ekibinin bir bölümüyle Kuzey Kutbu’nun kıyısındaki Svalbard’da buluştuk, çekim yaptıkları alanları kendi gözlerimizle gördük. Hatta şansımız yaver gitti, bir kutup ayısı ile yolumuz kesişti.

31.03.2019Hürriyet Pazar
Okul yerine Greta ile eyleme

Okul yerine Greta ile eyleme

Berlin’de bu cuma günü de okula gitmeyen 20 bin öğrenci, ‘Gelecek için Cuma Günleri’ hareketinin kurucusu İsveçli Greta Thunberg’in de katıldığı gösteride buluştu.

29.03.2019Avrupa
Sevimli prenses Berlin’in maskotu oldu

Sevimli prenses Berlin’in maskotu oldu

Berlin’deki hayvanat bahçesinin yeni sakini yavru kutup ayısı, sevimliliğiyle ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

17.02.2019Avrupa
Kırmızı alarm Her yeri istila ettiler...

Kırmızı alarm! Her yeri istila ettiler...

Rusya' nın kuzeyinde yer alan takımadalarda, aç kalan kutup ayılarının insanların yerleşim alanlarına gelmesi nedeniyle ilan edilen acil durum sürüyor.

12.02.2019Dünya
Aç kalan kutup ayıları şehre indi

Aç kalan kutup ayıları şehre indi

Rusya’da nesli tükenmek üzere olan hayvanlar listesinde bulunan kutup ayıları, küresel ısınma etkisiyle avlanamamaya başlaması üzerine yiyecek aramak için insanların yaşadığı şehir merkezine inerek çöpleri karıştırmaya başladı.

12.02.2019Haber
Rusyada kutup ayıları şehre indi, acil durum ilan edildi

Rusya'da kutup ayıları şehre indi, acil durum ilan edildi

Kuzey Buz Denizi'nde Rusya'ya bağlı Novaya Zemlya adalarında kutup ayılarının yerleşim alanlarına inmesi sonucu acil durum ilan edildi.

10.02.2019Dünya
New Yorklular yeni yılı okyanusa girerek karşıladı

New Yorklular yeni yılı okyanusa girerek karşıladı

New York'ta 100 yılı aşkın süredir devam eden yeni yıl geleneğini yerine getirmek isteyen yüzlerce kişi, Coney Adası'nda Atlantik Okyanusu'na girdi.

2.01.2019Dünya
Fotoğraf makinesini yerleştirdi, kutup ayısı geldi... Bu fotoğrafın ardından...

Fotoğraf makinesini yerleştirdi, kutup ayısı geldi... Bu fotoğrafın ardından...

2018 Komedi Yaban Hayatı Fotoğraf Ödülleri fotoğrafları belli oldu. Birbirinden ilginç o fotoğraflar...

18.09.2018Ekonomi
Yavrusuna avlanmayı gösterdi

Yavrusuna avlanmayı gösterdi

KANADA’nın kutup bölgesi Nunavut’ta vahşi yaşam fotoğrafçısı Florian Ledoux bir anne kutup ayısı ve yavrusunun yiyecek arayışını anbean görüntüledi.

24.08.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Beluga balinası ve Amur kaplanı ile uyuyan hücrelere mesaj mı

Dün Rusya Devlet Başkanlığı’nın internet sitesinde dolaşırken çok ilginç bir şeyle karşılaştım.

30.12.2020

Issız bir adaya düşseniz...

Ne diye düşesiniz ki? Ama ya düşerseniz?

18.01.2020

Karda zordur yürümek...

Mads Mikkelsen’in adeta tek başına sürüklediği ‘Arctic’, uçağının düşmesi sonucu Kuzey Kutbu’nun buzullarında hayatta kalma mücadelesi veren bir pilotun yaşadıklarını anlatıyor.

20.04.2019

Dondurmam hamaset...

1915’te gerçekleştirilen, Avustralyalıların acılı sayfalarından biri olarak kabul edilen ve tarihe ‘Broken Hill Saldırısı’ olarak geçen bir terör vakasından yola çıkılarak çekilen ‘Türk İşi Dondurma’, kendince yeni bir tarih ve kahramanlık destanı yazıyor. İnandırıcı bir senaryodan yoksun olan film, komediyle dram arasında gidip gelirken bolca hamasete soyunuyor.

16.03.2019

'Kuzey Kutbu'na açılan kapının anahtarı: Svalbard

Bazen bir fotoğraf karesi, film veya kişi çeker sizi oraya. Gitmek istersin, önce hayalini kurarsın sonra nasılını düşünürsün. Aklına geldiğinde seni heyecanlandıran o yere plan yapmaya koyulursun. “Nasıl bu kadar farklı olabilir” diye merak eder ve kendine; “Gerçekten oraya gidebilecek miyim” diye sormaya başlarsın. Svalbard… Ötesi kuzey Kutbu, ötesinde yaşam yok, kışın doğmayan, yazın batmayan güneşin oyun oynadığı, kuzey ışıklarının tepesinde dans ettiği, soğuk kavramının yetmediği,  kutup ayılarının anavatanı…

28.02.2019

Belediye, yatırıma ‘arsa birleştirme’ takozu koydu

TEPAR Tekstil’in patronları Sultan Tepe ve Hasan Tepe, 7 yıl önce Hadımköy’deki fabrikaya bitişik 3 dönümlük arsayı, “İleride ek veya yeni yatırım yaparız” niyetiyle aldı. Aradan 5-6 yıl geçti, bir ABD’li şirketle o arsaya yatırım yapma kararı verildi.

3.02.2019

Gülşah Saraçoğlu kimden korkar?

Ünlülerin modacısı Gülşah Saraçoğlu... Bülent Ersoy, Nükhet Duru, Seda Sayan, Sibel Can, Demet Akalın, Aşkın Nur Yengi, Deniz Seki ve daha pek çok isim sahnede ondan giyiniyor.

8.01.2019