EKSTRA
MENÜ

Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Küre Dağları Milli Parkı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 179 Küre Dağları Milli Parkı haberi bulunmuştur.

Küre Dağları Milli Parkı Haberleri

Küre Dağları Milli Parkındaki 3 katlı Seyir Terasına ziyaretçi akını

Küre Dağları Milli Parkı'ndaki 3 katlı Seyir Terası'na ziyaretçi akını

Küre Dağları Milli Parkı'nın Bartın Ulus ilçesindeki Aşağıköy-Alpı Seyir Terası, hafta sonu ziyaretçi akınına uğradı. Seyir terasına gelenler, milli parkın manzarasını fotoğraflayıp, cep telefonlarının kameralarıyla ölümsüzleştirdi.

26.10.2020Seyahat
Küre Dağları Milli Parkındaki 3 katlı Seyir Terasına ziyaretçi akını

Küre Dağları Milli Parkı'ndaki 3 katlı Seyir Terası'na ziyaretçi akını

KÜRE Dağları Milli Parkı'nın Bartın Ulus ilçesindeki Aşağıköy-Alpı Seyir Terası, hafta sonu ziyaretçi akınına uğradı. Seyir terasına gelenler, milli parkın manzarasını fotoğraflayıp, cep telefonlarının kameralarıyla ölümsüzleştirdi.

26.10.2020Gündem
Bartın’ın doğa harikası, kesin korunacak hassas alan tescil edildi

Bartın’ın doğa harikası, 'kesin korunacak hassas alan' tescil edildi

Bartın'ın Ulus ilçesi Ulukaya köyündeki kanyon ve şelaleler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak tescillendi. Şelale ve kanyonun tepeden izlenmesi için Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından seyir terası yapılarak, ziyarete açıldı.

7.10.2020Seyahat
Bartının İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Bartında Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Bartın'ın İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Bartın'da Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Yemyeşil dokusu, doğa harikası yayları, doğal parkları ile Bartın gezilecek ve görülecek birbirinden güzel ve farklı seçenekleri ışığında Türkiye'nin en güzel şehirlerinden. Bartın'ın doğal güzelliklerinin ve tarihi dokusunun farkına varabilmeniz ve şehri yakından tanıyabilmeniz için Bartın'ın İlçeleri neler ve hangi bölgede? Bartın'da gezilecek ve tarihi yerleri sizler için hazırladık.

25.09.2020Seyahat
Dünyanın en derin dördüncü mağarasında adrenalin, korku, heyecan aynı anda yaşanıyor

Dünyanın en derin dördüncü mağarasında adrenalin, korku, heyecan aynı anda yaşanıyor

Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesi Küre Dağları Milli Parkı içerisinde 858 metre uzunluğu, 250 metre derinliği ile dünyanın en derin 4’üncü mağarası olan Ilgarini'nde korku, adrenalin ve heyecan aynı anda yaşanıyor. Turizme açılan mağara ziyaretçilerini bekliyor.

9.09.2020Seyahat
Horma Kanyonu Nerededir Horma Kanyonu Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Horma Kanyonu Nerededir? Horma Kanyonu Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Çeşitli güzelliği içerisinde barındıran Horma Kanyonu özellikle son dönemlerde kişiler tarafından en çok ziyaret edilen gezi alanları arasına girmiştir. İçerisinde bulundurduğu su çıkaran kayası, tepeleri ve deniziyle Kastamonu içerisinde gezilebilecek en iyi alanlardan biri olmuştur. Sizler için Horma Kanyonunun oluşumunu, özelliklerini ve giriş bilgilerini detaylı bir şekilde derledik.

7.09.2020Seyahat
Çatak Kanyonu Nerededir Çatak Kanyonu Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Çatak Kanyonu Nerededir? Çatak Kanyonu Oluşumu, Özellikleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Çatak Kanyonu, bulunduğu il ve ilçenin değerli turizm merkezlerindendir. Oluşumu ve özellikleri itibariyle Türkiye’deki az sayıda kanyondan biridir. Çatak Kanyonu’na giriş ücretini, ziyaret saatlerini ve diğer özelliklerini güncel olarak sizler için araştırdık.

7.09.2020Seyahat
450 metre yükseklikte... Türkiyenin her yerinden görmeye geliyor

450 metre yükseklikte... Türkiye'nin her yerinden görmeye geliyor!

Kastamonu’nun Azdavay ilçesindeki Çatak Kanyonu’nda 450 metre yükseklikte kurulan cam teras, ziyaretçilerine sonbaharın renkleriyle bezenen doğanın güzelliğini seyretme imkanı sunuyor.

27.08.2020Ekonomi
Küre Dağları Milli Parkı’nda, küpeli su yılanı görüldü

Küre Dağları Milli Parkı’nda, küpeli su yılanı görüldü

BARTIN- Kastamonu sınırlarında yer alan Küre Dağları Milli Parkı’nda, endemik ve korunması gereken türler arasında yer alan küpeli su yılanı görüntülendi.

18.08.2020Gündem
Karavan turizminin ilgisi Karadeniz’e yöneldi

Karavan turizminin ilgisi Karadeniz’e yöneldi

Doğa ile iç içe tatil yaşamak isteyen karavan tatilcilerinin yeni adresi, deniz, kum, güneş ve kültür turizmini aynı anda yapabilme fırsatı sunan Karadeniz Bölgesi oldu. Artan talep sonrasında Kastamonu, Çankırı ve Sinop’ta karavancılar için yeni park ve kamp alanları oluşturmak için çalışma başlatıldı.

17.08.2020Seyahat
Orada bir köy var uzakta ama pek de  bizim değil sanki...

Orada bir köy var uzakta ama pek de bizim değil sanki...

Sakin, küçük bir yere yerleşmek pek çok şehirlinin hayali ama şehre uyum sağlamanın zorluğu gibi kırsala alışmak da kolay değil. Üstelik tatlı-sert bir çatışma yaşanıyor. Bir zamanlar insanlar “Köyden yeni mi geldin” diye dışlanırdı. Şimdi kentten gidenlere “Şehirden yeni mi geldin” deniyor.

Dünyada sadece Bartın’da olan bitki türü keşfedildi

Dünyada sadece Bartın’da olan bitki türü keşfedildi

Bartın Üniversitesi Ulus Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Bilge Tunçkol tarafından keşfedilen ve Dünyada sadece Bartın’da bulunan bitki türüne Bartın Geveni ismi verildi.

20.07.2020Seyahat
Küre Dağları Milli Parkında kanyon içindeki şelaleye yoğun ilgi

Küre Dağları Milli Parkı'nda kanyon içindeki şelaleye yoğun ilgi

BARTIN- Kastamonu sınırlarındaki Küre Dağları Milli Parkı’nda yer alan 500 metre uzunluğundaki kanyon içinde bulunan ve geçen yıl 100 bin turistin ziyaret ettiği Ulukaya Şelalesi'ne, normalleşme sürecinde ziyaretçi ilgisi yeniden arttı.

11.07.2020Gündem
Dünyanın en derin ikinci kanyonu yeni yürüyüş yoluyla ziyaretçilerini cezbedecek

'Dünyanın en derin ikinci kanyonu' yeni yürüyüş yoluyla ziyaretçilerini cezbedecek

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesinde bulunan ve 'Dünyanın en derin ikinci kanyonu' olarak gösterilen Valla Kanyonu'ndaki 1100 metrelik yürüyüş yolu yeniden düzenlenip turistlere keyifli bir gezinti imkanı sunulacak.

29.06.2020Seyahat
Küre Dağları Milli Parkında yeni bir endemik bitki türü keşfedildi

Küre Dağları Milli Parkı'nda yeni bir endemik bitki türü keşfedildi

Bartın Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Bilge Tunçkol tarafından Küre Dağları Milli Parkı'nda keşfedilen endemik bitki türü bilim dünyasına tanıtıldı.

15.06.2020Teknoloji
Küre Dağları Milli Parkında yeni bir endemik bitki türü keşfedildi

Küre Dağları Milli Parkı'nda yeni bir endemik bitki türü keşfedildi

Bartın Üniversitesi’nde görevli Dr. Bilge Tunçkol, Küre Dağları Milli Parkı’nda Kastamonu Horma Kanyonu bölgesinde eğrelti türü olan yeni bitki keşfetti. Bitkiye 'Küçük Asya' anlamına gelen ‘Polystichum asiae-minoris’ adı verildi.

12.06.2020Gündem
Anadolunun gizli cenneti: Horma Kanyonu

Anadolu'nun gizli cenneti: Horma Kanyonu

Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesine yaklaşık 5 km mesafede yer alan Horma Kanyonu, Anadolu'nun saklı cennetlerinden biri.

9.04.2020Seyahat
Kastamonunun İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede Kastamonunda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Kastamonu'nun İlçeleri Neler Ve Hangi Bölgede? Kastamonu'nda Gezilecek Ve Tarihi Yerler

Kastamonu Türkiye’nin kuzeyinde yer alan bir ildir. Küre dağları ve Ilgaz dağları ile çevrelenen bir ildir. Kastamonu ili kendi içinde farklı güzellikleri barındırır. Kastamonu ilçeleri nelerdir? Kastamonu hangi bölgede yer alıyor? Kastamonu’da gezilecek yerler ve tarihi yerler nereler? Kastamonu ile ilgili bu soruların cevaplarını derledik.

29.03.2020Seyahat
Anadolunun gizli cennetlerinden Horma Kanyonu

Anadolu'nun gizli cennetlerinden Horma Kanyonu

Vidalarla kayalara çivilenen ahşap platform sayesinde bir ucundan diğer ucuna geçilebilen Kastamonu'nun Pınarbaşı ilçesindeki Horma Kanyonu ziyaretçilerini bekliyor.

27.02.2020Seyahat
Valla Kanyonuna üç katlı seyir terası

Valla Kanyonu'na üç katlı seyir terası

Kastamonu'da bulunan ve dünyanın en derin ikinci kanyonu olarak gösterilen Valla Kanyonu'na bir seyir terası yaptırıldı.

26.02.2020Seyahat
Çatak Kanyonundaki cam terasa yoğun ilgi

Çatak Kanyonu'ndaki cam terasa yoğun ilgi

Kastamonu'nun Azdavay ilçesindeki Çatak Kanyonu'na inşa edilen 450 metre yüksekliğindeki cam terasa geçen yıl 100 bin kişi ziyarette bulundu.

22.01.2020Seyahat
Küre Dağlarında doğaseverler için yeni kamp alanı oluşturuldu

Küre Dağlarında doğaseverler için yeni kamp alanı oluşturuldu

Küre Dağlarının tanınırlığını artırmak amacıyla Kastamonu'nun Şenpazar ilçesinde hayata geçirilen Kızılcasu Doğa Eğitim Merkezi ve Kamp Alanı'nın yapımı tamamlandı.

9.12.2019Seyahat
Sonbaharın başkenti  Kastamonu

Sonbaharın başkenti Kastamonu

Anadolu’nun tarihi yerleşim birimlerinden Kastamonu, Osmanlı Dönemi’nde önemli bir eyalet, Milli Mücadele yıllarında stratejik bir lojistik üssü ve Cumhuriyet Dönemi’nde devrimlerin öncüsü olan bir kentti. Bugünse hem bu dönemlerin izlerini taşıyan bir anıt şehir olarak hem de olağanüstü doğası ve lezzetli yemekleriyle insanı büyülüyor. Üstelik Batı Karadeniz’deki komşularına kıyasla daha bakir. Halkı, durumdan memnun. Bu kadar güzelliğe şaşıran, benim gibi çok ziyaretçi olduğunu söyleyip bıyıkaltından gülüyorlar. Sırlarını paylaşıyor gibi olmamayım ama en güzel zamanı da sonbaharmış! İşte adım adım Kastamonu’da görmeniz, yapmanız ve tatmanız gerekenler...

30.09.2019Seyahat
Loç Vadisi Seyir Terasına ziyaretçi akını

Loç Vadisi Seyir Terası'na ziyaretçi akını

Kastamonu ile Bartın sınırlarında bulunan Küre Dağları Milli Parkı'ndaki Loç Vadisi Seyir Terası, hafta sonu ziyaretçi akınına uğradı. Seyir terasına gelen yerli- yabancı turistler, cep telefonlarının kameralarıyla fotoğraf ve video çekti.

4.09.2019Seyahat
450 metre yükseklikteki cam terasa ilgi büyük

450 metre yükseklikteki cam terasa ilgi büyük

Kastamonu'nun Azdavay ilçesinde 450 metre yükseklikte inşa edilen cam teras, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

29.07.2019Seyahat
Definecilerin kaçak kazısında ortaya çıktı

Definecilerin kaçak kazısında ortaya çıktı

Bartın ile Kastamonu sınırları içerisinde yer alan Küre Dağları Milli Parkı’nda tarihi yapılar defineciler tarafından kazıldı. Kazılar sırasında insan iskeletlerinin de ortaya çıktığı görüldü.

22.05.2019Gündem
Sonbaharın tüm renkleri Küre Dağlarında...

Sonbaharın tüm renkleri Küre Dağları'nda...

‘Korunan Alanlar Ağı Parkları’ sertifikasına sahip bölgedeki akarsu ve şelalenin çevresinde sararmaya başlayan yapraklar, ziyaretçilere görsel şölen sunuyor.

23.11.2018Seyahat
Sonbahar manzarasının en güzel 10 adresi

Sonbahar manzarasının en güzel 10 adresi

Yağmurlu günleri beraberinde getiren, yaprakları sarartan, kışın habercisi sonbahar; insanı hüzünlendirdiği kadar, kendine has güzellikler de sunuyor. Ağaçların yeşilden sarıya, sarıdan turuncuya ve hatta kimi zaman kırmızıya büründüğü, göğün çelik grisi renginin göllerin üzerine düştüğü günler muhteşem manzaralar vaat ediyor. Sizin için tüm iş stresinizi unutacağınız hafta sonu gidilecek yerleri listeledik. İşte sonbaharın en güzel yakıştığı 10 yer…

10.09.2018Seyahat
Şezlongdan kalkma vakti Bol adrenalin, bol eğlence

Şezlongdan kalkma vakti Bol adrenalin, bol eğlence

Tatil demek sadece denize girip güneşlenmek değil. En azından bir günlüğüne miskinlik hakkınıza mola verip yıl boyunca hayatınızdan eksik olmayan stresi adrenalinle atmayı deneyin. “Neden olmasın” diyenler için Türkiye adeta cennet. Müthiş coğrafyalarda tatilin tadını çıkarırken, sıradışı sporlarla unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. Size çok güzel beş öneri hazırladım.

30.08.2018Seyahat
20 yıllık atıl otel turizme kazandırıldı

20 yıllık atıl otel turizme kazandırıldı

Bartın'ın Ulus ilçesinde arazi anlaşmazlığı yüzünden 1998'den bu yana atıl durumdaki yüzme havuzlu ve 80 yatak kapasiteli otel, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) desteğiyle turizme kazandırılırken, rezervasyonlarla yüzde yüz doluluk oranına ulaştı.

24.07.2018Ekonomi
Kastamonu Tabiat ve Milli Parkları

Kastamonu Tabiat ve Milli Parkları

Kış mevsimi molasını vermeden önce yaban hayatı, doğal güzellikleri, temiz havası ve panoramik manzarası eşliğinde tüm bunlardan daha fazlasını yapabileceğiniz fiziksel ve sosyal anlamda bir eşik niteliği taşıyan Kastamonu Tabiat ve Milli Parkları’na davetlisiniz…

24.01.2018Seyahat
Safran tadında bir rota

Safran tadında bir rota

Safranbolu tarihi, sokakları, geleneksel Türk mimarisiyle yapılmış Safranbolu evleri, yemyeşil vadileri ve ormanları, mis gibi safran kokusu ile Batı Karadeniz’in en özel duraklarından. Bu hafta sonu ben de rotamı Safranbolu’ya çevirdim. Bu defa seyahatimin amacı; Safranbolu evlerini görmek değil, mevsim itibariyle son günlerine yetişeceğim safran hasadını gözlemlemek ve safran çiçeğini tanımak. İşte size Safranbolu gezi rehberi…

24.11.2017Seyahat

Yazar Sonuçları

Gıdada ciddi dengesizlik

SALGIN ülkelere çok şey gösterdi.

5.06.2020

Tatilin Rotası Değişiyor

Beklentilerin değişmesi ve yenilik arayışı ile son yılların tatil lokasyonları da her şey gibi son sürat değişiyor. Bilinen, alışılan ve her yıl birbirinin tekrarı olan tatiller hala tercih edilirken, bir çok kişi de farklı yerler, farklı deneyimler ve farklı olan her şeyin peşinden hızla koşmaya devam ediyor. E durum böyle olunca da bildiğimiz yerlerin dışında ne çok tatil beldesi olduğunu hepimiz öğrenmeye başladık.

1.08.2019

Şezlongdan kalkma vakti Bol adrenalin, bol eğlence

Tatil demek sadece denize girip güneşlenmek değil. En azından bir günlüğüne miskinlik hakkınıza mola verip yıl boyunca hayatınızdan eksik olmayan stresi adrenalinle atmayı deneyin. “Neden olmasın” diyenler için Türkiye adeta cennet. Müthiş coğrafyalarda tatilin tadını çıkarırken, sıradışı sporlarla unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. Size çok güzel beş öneri hazırladım.

26.08.2018

Fatih Sultan Mehmet'in 'dünyanın gözü' dediği yer: Amasra

Bartın’ın kuzey ucunda yer alan Amasra, tarihi boyunca pek çok güzel benzetme ile anılmış. Plinius’un 'zarif ve güzel', Cenovalıların 'çiçekli kale', Zeki Müren’in 'küçük Capri' olarak adlandırdığı ilçe, Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet tarafından 'Çeşm-i Cihan' (dünyanın gözü, dünyanın değerlisi) sıfatlarına layık görülmüş. 1940 yılında turizm faaliyetlerine başlayan ilçe bugün de çok sayıda turisti ağırlayan bir cazibe merkezi konumunda. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk turizm kasabası olma özelliğine sahip...

25.05.2018

Gelin, tiridine banalım

Rüzgâr şu aralar sert esiyor ama bahara resmen girdik bile. Peki bu sene rota şaşırtmaya var mısınız? Kastamonu’da tiridine banmaya; havaya, doğaya, lezzete, sohbete hayran kalmaya hazır mısınız?

2.03.2018

Kastamonu’ya gitmenin tam zamanı

Türkiye’nin en güzel sonbahar rotalarını sayacak olsam, Kastamonu kesinlikle ilk sıralarda yer alır. Ama şehri sadece doğanın renkten renge büründüğü hallerin izleneceği bir durak olarak düşünüp haksızlık etmeyin. Her yanınız tarih, her yanınız ayrıcalıklı bir keşif fırsatı. Türkiye’nin ilk panparkı olan Küre Dağları Milli Parkı, dünyanın en büyük 4. mağarası olan Ilgarini, dünyanın en derin 2. kanyonu Valla, Türkiye’nin tamamen ahşaptan ve hiç çivi kullanılmadan yapılmış tek camisi ve 1400’ten fazla tarihi konak göreceklerinizden sadece birkaçı...

3.10.2017