EKSTRA
MENÜ

Kira Artışı

Kira Artışı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kira Artışı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 963 Kira Artışı haberi bulunmuştur.

Kira Artışı Haberleri

İzmirde kiralık boş ev kalmadı

İzmir'de kiralık boş ev kalmadı

İZMİR'deki yıkıcı depremin ardından büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini değiştirmek istiyor. Yaklaşık 4 bin 500 konutun ağır hasarlı olduğu kentte boş kiralık daire bulmak da zorlaştı.

27.11.2020Haber
Son dakika haberleri... İzmirde deprem sonrası kiralık boş ev kalmadı Böyle anlattı: İşine gelirse dediler

Son dakika haberleri... İzmir'de deprem sonrası kiralık boş ev kalmadı! Böyle anlattı: 'İşine gelirse' dediler

İzmir'deki yıkıcı depremin ardından büyük korku yaşayan vatandaşlar evlerini değiştirmek istiyor. Yaklaşık 4 bin 500 konutun ağır hasarlı olduğu kentte boş kiralık daire bulmak da zorlaştı. Daha güvenli evlerde yaşamak isteyenler günlerce ev aradıktan sonra merkeze uzak yerlere taşınmayı göze alıyor. Bazı ev sahiplerinin de durumu fırsat bilerek deprem sigorta bedelini de kiracıya ödettirmeye çalıştığını öne süren Bayram Ünlü, "Oturduğum ev orta hasarlıydı. Ev aradım. Memur kefil isteyen oldu. Elektrik, su aboneliğini alabilmem için ‘deprem sigortasını da sen yaptıracaksın' diyen ev sahipleriyle karşılaştım. Kabul etmeyince 'işine gelirse’ dediler. Toplam 8 ev gezdim. Eskiden daha çok boş ev vardı. Taşımacılık firmaları da telefonda anlaştığım fiyattan daha fazlasını istedi" dedi.

27.11.2020Gündem
Enflasyon oranı ne zaman açıklanacak İşte eylül ayı enflasyon beklentisi

Enflasyon oranı ne zaman açıklanacak? İşte eylül ayı enflasyon beklentisi

Eylül ayı enflasyon oranı için geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından enflasyon rakamları her ayın başında açıklanıyor. Bu rakamlara göre kira artışı, emekli ve memur zam oranı gibi birçok miktar belirleniyor. AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, eylül ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 1,38 artmasını bekliyor

2.10.2020Ekonomi
Gazete bayilerinin % 560 zam isyanı

Gazete bayilerinin % 560 zam isyanı

İBB, gazete satış büfelerinin kiralarına ortalama yüzde 560’a varan zam yaptı ve yenileme için büfelere 300 bin liraya kadar maliyet çıkacağını bildirdi. Yeni sözleşmeye imza atmayan gazete bayilerine ise 1 Ekim’de ihaleye çıkılacağı belirtildi. İstanbul Tekel ve Gazete Bayileri Odası Başkanı Ferihan Karasu, “Bu paraları ödememizin imkânı yok. İmamoğlu’ndan 1 aydır randevu talebim var. Onu yanılttıklarını düşünüyorum. Ama bunu anlatamadık” dedi.

27.09.2020Ekonomi
Şimdiki sınav kiralık ev

Şimdiki sınav kiralık ev

Üniversite tercih sonuçları açıklandı. Koronavirüs nedeniyle üniversitelerin ne zaman açılacağı netleşmese de önümüzdeki günlerde binlerce öğrenci ev arayışına girecek. Ortalama 100 m2 evlerde kiralar 600 TL ile 3 bin 200 TL arasında değişirken, virüs nedeniyle uzaktan eğitimin devam etmesi halinde kiralık evlere talebin düşmesi bekleniyor.

28.08.2020Ekonomi
Daire bulamıyorlar... O ilde kiralar yüzde 300 arttı

Daire bulamıyorlar... O ilde kiralar yüzde 300 arttı!

DİYARBAKIR’da Kurban Bayramı öncesi bin 500 ile bin 600 TL arasında kiralanan daireler, tayin ve üniversite öğrencilerinin geleceği dönemle birlikte, fırsatçılar tarafından yüzde 300’e kadar oranla zamlandı. Diyarbakır Emlakçılar Derneği Başkan Yardımcısı Fırat Akçakmak, kentteki en büyük sorunlardan birinin de son 2 haftada aniden artan kiralar olduğunu söyledi. Emlak ve gayrimenkul danışmanı Cezayir Tunçbilek ise, yapılan zamla kentte bin TL’ye kiralanan dairelerin fiyatlarının 4 bin liraya kadar yükseldiğini belirtti.

10.08.2020Ekonomi
Temmuz ayı kira artış oranı 2020 TÜFE Kira artışı hesaplama

Temmuz ayı kira artış oranı 2020! TÜFE Kira artışı hesaplama

Temmuz ayı kira artış oranı, enflasyon oranındaki veriler baz alınarak değerlendirilecek. Kira sözleşmesini her yıl temmuz ayında yenileyen kişiler için önem arz eden Temmuz ayı kira artış oranı, bu yıl yüzde 11,88 oranında gerçekleşecek. Peki, bu kapsamda temmuz ayı kira artış oranı ne kadar olacak? İşte, pek çok vatandaşın merakla araştırdığı kira atış oranı hesaplama adımları

3.07.2020Ekonomi
Mayıs ayı TÜFE kira artışı: Kiracılar ve ev sahipleri dikkat İşte Nisan 2020 kira artış oranı

Mayıs ayı TÜFE kira artışı: Kiracılar ve ev sahipleri dikkat! İşte Nisan 2020 kira artış oranı

Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte kiralara TÜFE üzerinden yapılacak artış oranı yüzde 12.66 oldu. Peki, kira miktarlarına göre ev sahiplerinin yapacağı kira artışı ne kadar olacak? İşte, kira miktarına göre Mayıs ayı TEFE kira artış oranı hesaplama bilgileri

4.05.2020Ekonomi
59 yıllık Rexx kapandı: Çocuğumu kaybetmiş gibiyim

59 yıllık Rexx kapandı: Çocuğumu kaybetmiş gibiyim

Kapanan Kadıköy'ün en önemli sinemalarından Rexx'in 59 yıllık işletmecisi Viron Anas, “Güvencemiz olmadığı için çok zor da olsa böyle bir karar aldık. Çocuğunu kaybetmiş gibi hissediyorum” diyor.

16.04.2020Kitap Sanat
Son dakika haberler... Bakan Kurum: Yüzde 40ı tamamlandı

Son dakika haberler... Bakan Kurum: Yüzde 40'ı tamamlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, deprem bölgesinde açıklamalarda bulundu. Kurum, "Alanda yüzde 40 hasar tespitini tamamladık." diyen Kurum, " 3-4 gün içinde tamamını halledecek şekilde çalışıyoruz. Ağır hasarlı, orta hasarlı binalara girmeyelim." ifadelerini kullandı.

30.01.2020Gündem
2020 Kira artış oranı ne kadar oldu TÜFE ve TEFE oranlarına göre kira artışı nasıl hesaplanır

2020 Kira artış oranı ne kadar oldu? TÜFE ve TEFE oranlarına göre kira artışı nasıl hesaplanır?

TEFE ve TÜFE enflasyon açıklamasının ardından 2020 kira artış oranları belli oldu. Ocak ayı başında açıklanan enflasyon rakamı sonrası, iş yeri ve konutlar için uygulanan kira artış oranları on binlerce vatandaşın gündemine geldi. Peki, 2020 kira artış oranı ne kadar oldu? TÜFE ve TEFE oranlarına göre kira artışı nasıl hesaplanır? İşte, 2020 kira artış oranları hakkında detaylı bilgiler.

23.01.2020Ekonomi
Kira artışı önlenemiyor

Kira artışı önlenemiyor

Almanya’da hem federal hem de eyalet hükümetleri aldıkları önlemlere ve çıkardıkları yasalara rağmen kira artışının önüne geçemiyor. Özellikle büyük şehirlerdeki kira artışı, korkunç boyutlara ulaştı.

19.01.2020Avrupa
Türk kiracının hukuk zaferi

Türk kiracının hukuk zaferi

Münih Eyalet Mahkemesi, kiracıları sevindirecek bir karara imza attı. Yeğeninin ihtiyacını gerekçe göstererek tahliye davası açan ev sahibinin talebini kabul etmedi. Kiracı evinde kalmanın sevincini yaşarken, karar Almanya’da emsal teşkil edebilecek.

10.01.2020Avrupa
Kira artışı 2019 yılında ne kadar, kira artışı nasıl hesaplanır İşte 3000 liraya kadar tüm kiraların artış hesabı

Kira artışı 2019 yılında ne kadar, kira artışı nasıl hesaplanır? İşte 3000 liraya kadar tüm kiraların artış hesabı

Enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte kiraya yapılacak artışların ne kadar olacağı da belirlenmiş oldu. Bir dahaki enflasyon rakamı Ocak ayının 3. gününde belirlenecek. Haberimizde 3000 liraya kadar olan kiraların artış oranlarını hesapladık.. İşte detaylar

17.12.2019Ekonomi
Tüm ev sahibi ve kiracıları ilgilendiriyor Kira artışı ne kadar olacak

Tüm ev sahibi ve kiracıları ilgilendiriyor! Kira artışı ne kadar olacak?

Eylül ayı enflasyonu tek haneye geriledi. Evi kirada olan ya da kiracı olanlar için Eylül ayı zam oranı da belli oldu.

3.10.2019Ekonomi
Seçime iki hafta kala kiracıya müjde: Yüzde 10’la sınırlandırıldı

Seçime iki hafta kala kiracıya müjde: Yüzde 10’la sınırlandırıldı

Almanya’da hükümet ortakları CDU/CSU ve SPD, Saksonya ve Brandenburg Eyaletlerinde seçimlere iki hafta kala ülke gündeminden düşmeyen kira artışı ve yeni konut üretimi konularında anlaşmaya vardı. Kira artışlarını yüzde 10’la sınırlandıran tasarıya göre yüksek kira ödeyenler geçmişe dönük farkı ev sahibinden geri talep edebilecek. Komusyoncu payları yeniden düzenlenecek.

19.08.2019Avrupa
Berlin Türk esnaf için ayaklandı

Berlin Türk esnaf için ayaklandı

Almanya’da 40 yıldır aynı sokakta esnaflık yapan ve kiracısı olduğu iş yerinden atılmak istenen Tunç Ailesinin direnişine mahalle sakinleri, sokağı trafiğe kapatarak eylemle destek verdi. Mahalleli, pencerelerine pankartlar asarken, sokağa kurulan stantta bilgilendirici el ilanları ve broşürler dağıtıldı, imza toplandı. Eylem müzik dinletisi ile son buldu.

5.07.2019Avrupa
Berlin’de kiraya zam, 5 yıl yasaklandı

Berlin’de kiraya zam, 5 yıl yasaklandı

Berlin Eyalet Hükümeti, kiracıları sevindiren bir karara imza attı. Salı günü toplanan Berlin Senatosu, kentte beş yıl boyunca kiralara zam yapılamayacağını karara bağladı.

19.06.2019Avrupa
Merkel’den kira artışını önlemek için 5 milyar Euro’luk konut sözü

Merkel’den kira artışını önlemek için 5 milyar Euro’luk konut sözü

Almanya’da yasalarla bile önlenemez hale gelen kira artışı dar gelirliyi sıkıntı sokarken, Başbakan Angela Merkel de çözümü yeni sosyal konut yapımında buldu ve bunun için 5 milyar Euro bütçe ayıracaklarının sözünü verdi. Bununla yılda 350 bin sosyal konut hedefleniyor.

14.06.2019Avrupa
İspanyada emlak sektörünün yeni sorunu kira artışı

İspanya'da emlak sektörünün yeni sorunu kira artışı

Barselona ve Madrid gibi büyük şehirlerde 2018'de son 4 yıla oranla konut kiraları ortalama yüzde 40 arttı. Uzmanlar, kira artışlarının, yoğun talep ve yabancı yatırımcıların İspanya'daki konut piyasasına artan ilgisinden kaynaklandığını belirtiyor.

14.03.2019Ekonomi
Son 24 saatte ne oldu (05.03.2019)

Son 24 saatte ne oldu? (05.03.2019)

İşte Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

5.03.2019Haber
Gündem 24 Saat - 25.02.2019

Gündem 24 Saat - 25.02.2019

Gündem 24 Saat - 25.02.2019

25.02.2019Özet
Kiracılar dikkat Yüksek zam için dava açın

Kiracılar dikkat! Yüksek zam için dava açın

Konut sahiplerinin yüksek kira artışı yapmak istemelerine karşı kiracıların da hakları bulunuyor. Kiracılar dava açarak yüksek kira ödemekten kurtulabilir.

25.02.2019Ekonomi
Almanlar parayı ‘ofis’e yatırdı

Almanlar parayı ‘ofis’e yatırdı

Almanya’da emlak fiyatları ve kira artışı durmuyor. 2018’de ülke genelinde konut fiyatları yüzde 8.2 oranında arttı. Berlin yüzde 15.2’yle zirve yaparken, başkenti yüzde 13.2 ile Frankfurt izledi.

19.02.2019Avrupa
Ekonomi alanında düzenlemeler içeren kanun Resmi Gazetede

Ekonomi alanında düzenlemeler içeren kanun Resmi Gazete'de

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

18.01.2019Ekonomi
Aile hekimi kirasına fren

Aile hekimi kirasına fren

Kamu binalarında kiracı olan ve bu yıl için yüzde 46’lık kira artışı öngörülen aile hekimlerinin imdadına Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kamu İdarelerinin Taşınmaz Kiralamalarına İlişkin Genelgesi yetişti. Genelgeye göre diğer kamu binaları gibi aile sağlığı merkezlerinin de kirası yıllık Tüketici Fiyat Endeksi’ni (TÜFE) geçemeyecek.

18.01.2019Gündem
Kamu idarelerinin taşınmaz kiralamaları için genelge yayınlandı

Kamu idarelerinin taşınmaz kiralamaları için genelge yayınlandı

Kamu idarelerinin daha önceki yıllarda kiraladıkları ve sonraki yıllarda kiralayacakları taşınmazların kira bedelindeki artış, TÜİK tarafından artışın yapılacağı ayda yayımlanan TÜFE'nin on iki aylık ortalamalara göre yüzde değişim oranını geçemeyecek. Kiralamayla ilgili vergi, resim ve harçlar kiraya verene ait olacak.

16.01.2019Ekonomi
Kira artışı kavgası: 1 ölü

Kira artışı kavgası: 1 ölü

Aydın'da ev sahibiyle kiracı arasında çıkan bıçaklı kavgada 1 kişi hayatını kaybetti.

30.12.2018Gündem
İzmir, İstanbul ve Ankarayı solladı

İzmir, İstanbul ve Ankara'yı solladı

Son 1 yılda konut fiyatlarında yaşanan artışta İzmir açık ara öne geçti. 3 büyük il arasında yapılan araştırmaya göre İzmir’deki fiyat artışları Ankara ve İstanbul’un çok önünde. Karşıyaka’da bir yılda fiyat artışı yüzde 60’ı aştı. Gaziemir’de yüzde 48.5, Çeşme’de yüzde 31.3 fiyat artışı oldu. İstanbul’da ise ilk sırayı yüzde 30 artışla Zeytinburnu ilçesi, Ankara’da yüzde 19 artışla Yenimahalle aldı.

24.12.2018Ekonomi
Yasa teklifi Meclise sunuldu

Yasa teklifi Meclise sunuldu

Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı yakından ilgilendiren yasa teklifi Meclise sunuldu. Teklife göre, kira artışı ÜFE yerine TÜFE’ye göre belirlenecek böylece kiracıların yüzde 10 daha az kira ödemeleri hedefleniyor.

4.12.2018Haber
Yasa teklifi Meclise sunuldu Kiralar ne kadar artacak

Yasa teklifi Meclise sunuldu! Kiralar ne kadar artacak?

Milyonlarca ev sahibi ve kiracıyı yakından ilgilendiren yasa teklifi Meclise sunuldu.

4.12.2018Gündem
Kira artışlarında enflasyon dikkate alınmalı

"Kira artışlarında enflasyon dikkate alınmalı"

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: "Yerel yönetim, vakıf ve devlete ait iş yerlerinin kiraları son dönemde yüzde 500'e varan seviyede arttı. Yeni yıla girerken güncellenen kira sözleşmelerindeki artışlar, esnafı daha fazla zora sokuyor. Kira artışlarında enflasyon oranları dikkate alınmalı." açıklamalarında bulundu.

27.11.2018Ekonomi
Milyonlarca kiracıyı ilgilendiriyor İşte uygulanacak zam oranları

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiriyor! İşte uygulanacak zam oranları

Türkiye’de 20 milyon kişi ya kiralık evlerde yaşıyor ya da iş yeri için mülk sahibine kira ödüyor. İşte sözleşme yenileyecek kiracılara yapılabilecek olan en fazla zam oranı...

8.11.2018Ekonomi
Kiracılar dikkat Herkes merak ediyordu, kiralar ne kadar artacak

Kiracılar dikkat! Herkes merak ediyordu, kiralar ne kadar artacak

20 milyon kişi ya kiralık evlerde yaşıyor ya da iş yeri için mülk sahibine kira ödüyor. Her yıl yenilenen kiranın ne kadar artacağı ise hep kafaları karıştırıyor. İşte detaylar...

4.10.2018Ekonomi
Kantinlerinde e-Para dönemi

Kantinlerinde e-Para dönemi

TKİEDF Başkanı Vahap Osmanoğlu, velilerin çocuklarının harcamalarını takip edebilecekleri ve kantinlerde nakit kullanımını ortadan kaldırmayı amaçladıkları kart uygulamasına geçtiklerini söyledi.

11.09.2018Eğitim
Hem kiracıları hem ev sahiplerini ilgilendiriyor Kira artış bedeli belli oldu

Hem kiracıları hem ev sahiplerini ilgilendiriyor! Kira artış bedeli belli oldu

20 milyon kişi ya kiralık evlerde yaşıyor ya da işyeri için kira ödüyor. Kira, hem vatandaş için hem de esnaf ve işletmeler için önemli bir gider.

10.07.2018Ekonomi
Kiralardaki yüksek artış bekarı ev sahibi yaptı

"Kiralardaki yüksek artış bekarı ev sahibi yaptı"

Hafele Türkiye'nin "Satılan ve Kiralanan Konutlarda Bekarların Yeri" araştırmasına göre son 10 yılda hızla artan kiralar bekarları ev sahibi yaptı. Son 10 yılda 2,2 milyon bekar tek başına eve çıkarken, bunların yüzde 60' ının bu konutu aldığı tahmin ediliyor.

18.06.2018Ekonomi
Öyle göç alıyor ki bugün il olsa 15 şehri geride bırakacak

Öyle göç alıyor ki bugün il olsa 15 şehri geride bırakacak

Gayriresmi verilere göre yerleşik nüfusu 250 bine dayandı, Bodrum bugün şehir olsa Erzincan, Gümüşhane, Tunceli gibi 15 şehri geride bırakacak.

26.05.2018Hürriyet Pazar
Almanya’daki işçilerin gündemi Hartz IV ile artan kiralar

Almanya’daki işçilerin gündemi Hartz IV ile artan kiralar

1 Mayıs işçi bayramı, Almanya’da yaklaşık 500 etkinlikle kutlandı. Bu yıl ‘Dayanışma, Çeşitlilik ve Adalet’ çağrısıyla düzenlenen gösterilerde, artan kiralar ve Hartz IV eleştirildi. Berlin ve Hamburg’daki etkinliklerde şiddet olayları yaşanırken, Frankfurt’ta terör örgütü YPG taraftarlarıyla Esad taraftarları arasında gerginlik yaşandı.

1.05.2018Avrupa
Berlinliler artan kiraları protesto etti

Berlinliler artan kiraları protesto etti

Berlinliler, 4-14 Nisan arasını ‘kiraların artmasına direnme ve eylem haftası’ ilan etti. Bu çerçevede binlerce Berlinli, sürekli artan kiraları ve emlak spekülatörlerini düzenledikleri yürüyüşle protesto etti.

15.04.2018Avrupa
Berlin’de kiralar çıldırdı

Berlin’de kiralar çıldırdı

Berlin’de son yıllarda fahiş oranda artan kiralara karşı kiracılar ayakta. 180 kuruluşun çağrısıyla cumartesi günü ‘Çılgın kira artışları dursun’ mitingi yapılacak. Mitinge kentteki Türkiye kökenlilerin kurduğu dernekler de destek veriyor.

10.04.2018Avrupa
“Küçük İstanbul” Kreuzberg tehlikede

“Küçük İstanbul” Kreuzberg tehlikede

Kreuzberg, sadece Berlin’in değil, Almanya’nın en gözde semtlerinden. “Küçük İstanbul” olarak da bilinen semt, 1989 yılında Berlin Duvarı yıkılına kadar “istenilmeyen bölge”ydi. Şimdi ise Kreuzberg sadece turistler için değil, yatırımcılar için de çekim merkezi haline geldi. Hızla artan kiraları ödeyemeyen esnaf kepenk kapatırken, teknoloji devi Google yedinci kampusünü Kreuzberg’e açmayı planlıyor. Semtteki ortak görüş ise, Türk’ün de Alman’ın da “rant mağduru” olduğu...

23.12.2017Dünya

Yazar Sonuçları

Mülk sahipleri ve kiracılar için neler değişiyor - 1

Mülk sahipleri emlak vergisi de ödemek zorunda... Kira geliri elde ediyorlarsa gelir vergisi de…

28.07.2020

Pandemi sürecinde kira rehberi

Pandemi döneminde konut kira artışına ilişkin hükmün askıya alınması mümkün mü? Uyarlama davasında sadece indirim mi söz konusu olur? Fırıncı, “Salgın var, yokluğa düştüm” diye kira ödemekten kaçınabilir mi? Yanıtları Ankara Barosu avukatlarından Uğur Uzun ve Görkem Alyanak’tan.

13.07.2020

Gecce’nin perde arkası

Türkiye’de doğru dürüst ödül töreni gerçekten çok az. Birçoğu parayla satıyor ödülleri, parayı veren ödülü alınca ortada ne kalite kalıyor, ne standart ne de bir değer.

28.02.2019