MENÜ

Kakava

Kakava ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Kakava haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 188 Kakava haberi bulunmuştur.

Kakava Haberleri

Kıştan sonra yazdan önce mutluluk verecek 77 güzel şey

Kıştan sonra yazdan önce mutluluk verecek 77 güzel şey

Dört gün önce, 21 Mart’ta gün ve gece eşitlendi; artık önümüz gittikçe erken ağaran günler ve uzadıkça uzayan akşamüstleri. Sokağa çıkmak, seyahat etmek, keşfedip ilham almak için daha çok vaktimiz, daha müsait bir iklim ama asıl önemlisi yaşam dolu bir doğa ve cıvıl cıvıl insanlar var. Sadece tabiat ve toplum mu? Sinemadan tiyatroya, müzik dünyasından festivallere kadar her şey canlanıyor ve göz alıcı renklere bürünüyor... Peki şunu yoksa bunu mu giymeli, acaba evi nasıl dekore etmeli, önce kimi seyretmeli, nasıl kokteyl içmeli? Bunca alternatif içinden hangisine, nasıl karar vermeli? İşte bunlar da baharın tatlı ikilemleri...

24.03.2018Hürriyet Pazar
Kakava Şenliği’ni  dünyaya tanıtmalı

Kakava Şenliği’ni dünyaya tanıtmalı

HÜRRİYET gazetesi tarafından 6’ncısı düzenlenen ‘Edirne Ekonomi Zirvesi: Turizm’e yoğun katılım gerçekleşti. Özellikle turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü öğrencilerinin ilgi gösterdiği zirvenin 2’nci panelinde turizmi geliştirmenin yolları masaya yatırıldı.

22.02.2018Ekonomi
Havasıyla suyuyla, toprağıyla insanıyla ‘Trakya kafası’

Havasıyla suyuyla, toprağıyla insanıyla ‘Trakya kafası’

Akademisyen “Biz çocukluktan itibaren kimseye karışmamayı öğreniyoruz” diye anlatıyor. Öğretmen “Burada kadın olmak özgürlük demek” diyor. Gazeteci “İşin sırrının acele etmemek” olduğunu söylüyor. Burası Trakya. Telaşsız, stressiz, hırçınlıktan azade insanlar, hayattan daha çok tat almanın yollarını arayıp buluyor. ‘Trakya kafası’ neden huzur vaat ediyor?

15.07.2017Hürriyet Pazar
Quaresma: Üst üste 3. şampiyonluğa hazır olun

Quaresma: Üst üste 3. şampiyonluğa hazır olun

BEŞİKTAŞ’ın yıldız futbolcusu Ricardo Quaresma, geçen yıl olduğu gibi bu sene de şampiyonluk röportajı için Hürriyet’i seçti. Portekizli oyuncu ile yaptığımız röportaja geçmeden önce, dün sabah 08.00’de, yani şampiyonluğun kazanılmasından sadece 11 saat sonra Ümraniye Nevzat Demir Tesisleri’ne gelerek kulüp doktoru Sarper Çetinkaya ve ekibine tedavi olduğunu belirtelim. Takım arkadaşları dinlenirken, sabah erkenden tesislere geldi. Yani, işine o kadar aşık ve disiplinli.

29.05.2017Futbol
Kakava ateşi giderek büyüyor

Kakava ateşi giderek büyüyor

Kakava Şenlikleri’nde bu yıl rekor katılım vardı. 80 bin kişi Edirne’deydi. Diğerleri gibi ben de ateşin üstünden atlamaya doyamadım. Burası Edirne’nin sekiz Roman mahallesinden Kemikçiler... Girilmesi en zor olanı. Namı tüm şehre yayılmış. Ama bu akşam her şeye değer çünkü vakit, Kakava Şenliği vakti. Kurgu: Levent SERT

13.05.2017Magazin
Türkiye’nin müstakbel Rio Karnavalı: Hıdrellez

Türkiye’nin müstakbel Rio Karnavalı: Hıdrellez

DNA’ları sadece eğlenmeye ve oynamaya programlanmış homojen bir kalabalık. Dokuz sekizlik bir ritm havada asılı, herkesi esir almış. İzmir’in meşhur Tenekeli Mahallesi’nde Hıdrellez kutlanıyor. Romanların bu sıradışı neşesi bize ünlü yönetmen Kusturica’nın unutulmaz filmini hatırlatıyor.

13.05.2017Hayat
Göbek attılar, dilek dilediler... Eğlence sabaha kadar sürdü

Göbek attılar, dilek dilediler... Eğlence sabaha kadar sürdü

EDİRNE'de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdrellez (Kakava) şenliklerinin ikinci gününde, Romanlar ile kente gelen yerli ve yabancı binlerce kişi Sarayiçi’nde Tunca Nehri kıyısında davul zurna eşliğinde göbek attı. Kimileri nehir suyu ile yüzlerini yıkayıp dilek tutarken, kimileri de dileklerini yazdıkları kağıtları suya bıraktı. Eğlence, güneş doğana kadar sürdü.

6.05.2017Gündem
2017 yılı Hıdırellez kutlamaları nerede yapılacak İşte il il Hıdırellez etkinlikleri

2017 yılı Hıdırellez kutlamaları nerede yapılacak? İşte il il Hıdırellez etkinlikleri

2017 yılı Hıdırellez kutlamaları nerede yapılacağı birçok vatandaş tarafından merak konusu olmaya devam ediyor. Baharın müjdecisi Hıdırellez her yıl olduğu gibi yine renkli bir şenlikle kutlanacak. Türklerin Orta Asya'dan bu yana sürdürdüğü Hıdırellez günü bu yıl da büyük bir coşkuyla karşılandı. Hıdırellez kutlamalarında birçok kişi dilek ağaçlarına istedikleri dilekleri takıp onların olmasını umut ederler. Peki, 2017 yılı Hıdırellez kutlamaları nerede yapılacak? İşte, il il Hıdırellez etkinliklerinin yapılacağı yerler.

5.05.2017Gündem
Hıdrellez kutlamaları başladı

Hıdrellez kutlamaları başladı

Edirne'de "Uluslararası Kakava Şenliği", Kakava ateşinin yakılmasıyla başladı.

5.05.2017Haber
Kakava Şenliklerinden renkli fotoğraflar...

Kakava Şenlikleri'nden renkli fotoğraflar...

Edirne'de "Uluslararası Kakava Şenliği", Kakava ateşinin yakılmasıyla başladı.

5.05.2017Gündem
Türkiyenin en renkli festivali başlıyor

Türkiye'nin en renkli festivali başlıyor!

Edirne dendiğinde herkesin aklına Selimiye Cami geliyor. Evet doğru, Türkiye’in en önemli eserlerinin başında geliyor. Ancak Edirne’den bundan çok daha fazlası var. Üç dine ev sahipliği yapmış, içinden üç nehrin geçtiği ve üç ülkenin ortasında kalan bu kentte hem tarih, hem kültür hem de coğrafi güzellikler var. Üstelik tam da şu anda Edirne’ye gitmek için birden fazla nedeniniz var... İşte Edirne'ye gitmek için nedenler...

21.04.2017Seyahat
Hafta sonu nereye gitmeli İşte Kırklareli gezi rehberi

Hafta sonu nereye gitmeli? İşte Kırklareli gezi rehberi

Hafta sonu gidecek yer arayanlara İstanbul'dan 2,5 saat uzaklıkta harika bir yer: Kırklareli. İşte size Kırklareli gezi rehberi...

25.02.2017Seyahat
Nehir kenarında Kakava coşkusu

Nehir kenarında Kakava coşkusu

EDİRNE'de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdırellez (Kakava) şenliklerinin ikinci gününde, Romanlar ile kente gelen yerli ve yabancı binlerce kişi Sarayiçi'nde Tunca Nehri kıyısına akın etti. Kimileri nehir suyu ile yüzlerini yıkayıp dilek tutarken, kimileri de dileklerini yazdıkları kağıtları suya bıraktı. Eğlence, romanların davullu zurnalı eğlencesiyle sürdü.Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi'ndeki Tunca Nehri kıyısı, 05.00'dan itibaren festival alanına döndü. Şehre tur şirketleriyle gelen yerli ve yabancı yaklaşık 3 bin kişi Tunca Nehri kenarında baharın gelişi olan Hıdırellezi kutlarken, katılanlar dilek tutup göbek attı. Alanda toplanan çok sayıda Roman, davul-zurna eşliğinde göbek attı. Romanlar'ın danslarına şenliğe katılanlarda eşlik etti. Evlilik çağında gelen genç kızlar nehir kenarına üzerlerine giydikleri renkli kıyafetlerle gelip göbek atarak baharın gelişini kutladı. Ardından da getirdikleri kağıtlara dileklerini yazanlar nehre attı, bereket ve baharın gelişinin müjdecisi olan ağaçlardan yeşil dallar koparıp evlerinin kapılarına astı. Edirne Belediyesi görevlileri de Tunca nehrine üzerinde 'barış, kardeşlik, huzur' yazılı çiçek bıraktı. Sabah 05.00'da başlayan şenlikler güneşin doğduğu saate kadar davul zurna eşliğindeki eğlenceyle sürdü.

Yazar Sonuçları

Ben modern bir tasarım yaptım, onu iyi de kullanabilirsiniz kötü de

 Kabataş’taki Martı projesinin mimarisini eleştirenlerden biri de benim. Bu projenin yapılması gerektiğini ama özellikle martı şeklindeki iskelenin arkasındaki meydanın beton yığını olduğunu yazdım.

10.05.2017

Dokunulmazlıkların kaldırılması

İKTİDAR partisinin 316 milletvekili imzalı ‘dokunulmazlıkların kaldırılması’ hakkında bir kanun teklifi Meclis’e verildi...

13.04.2016