EKSTRA
MENÜ

İnfluenza Nedir?

İnfluenza Nedir? ile ilgili tüm haberleri ve son dakika İnfluenza Nedir? haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 96 İnfluenza Nedir? haberi bulunmuştur.

İnfluenza Nedir? Haberleri

İnfluenza nedir ve ne demek İnfluenza belirtileri ve aşısıyla ilgili detaylar

İnfluenza nedir ve ne demek? İnfluenza belirtileri ve aşısıyla ilgili detaylar!

İnfluenza belirtileri koronavirüs salgını devam ederken gündemde yer almayı sürdürüyor. Koronavirüsle semptomları benzerlik gösteren influenza bronşları, burnu, boğazı ve akciğerleri sarabiliyor. Halk arasında grip olarak da bilinen influenza, kişiden kişiye bulaşabiliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "5 haftadır tarama yapıyoruz. Bu dönemde influenza yok." dedi. Peki, influenza belirtileri nedir ve nasıl bulaşır? İşte, influenza belirtileri ve konuyla ilgili ayrıntılar.

19.11.2020Sağlık
İnfluenza nedir, belirtileri neler

İnfluenza nedir, belirtileri neler?

İnfluenza virüsleri hasta kişiden diğer kişilere kolaylıkla bulaşabilmekte, insanların kapalı alanlarda daha çok vakit geçirdikleri kış aylarında hastalık en yoğun dönemine ulaşmaktadır. İnfluenza genellikle hasta olan kişilerin konuşma, öksürme ve hapşırma gibi davranışları ile saçılan ve virüs içeren damlacıkların, hasta kişiye 1 metre ve daha yakın olan kişilerin ağız, burun ve göz mukozalarına geçmesi ile bulaşmaktadır. Peki, influenza nedir? İnfluenza belirtileri neler?

21.10.2020Sağlık
İnfluenza nedir, belirtileri nedir

İnfluenza nedir, belirtileri nedir?

İnfluenza halk arasında grip olarak da bilinen virüs türüdür. Etkisine göre vücut içerisinde bronşları, burnu, boğazı ve akciğerleri sarabilen İnfluenza, bulaşıcı etkiye sahiptir. İnfluenza A,B ve C olmak üzere 3 farklı türü bulunmaktadır. İnfluenza türleri, farklı salgınları ifade edebilmektedir. Peki, İnfluenza belirtileri nedir ve İnfluenza A ve B pozitif çıkması ne anlama gelir? İşte, İnfluenza hakkında merak edilen tüm detaylar

17.09.2020Sağlık
İnfluenza (grip) nedir, belirtileri nelerdir

İnfluenza (grip) nedir, belirtileri nelerdir?

Grip (influenza) genellikle yıl içerisinde Ekim ayından başlayarak Mart sonu Nisan başına kadar olan dönemde sık görülen oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip kuzey yarım kürede yer alan her ülkede ifade edilen aylar arasında toplumda önemli sayıda kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Bu aylarda hasta kişi sayısının belirgin şekilde artması beklenen bir süreçtir ve salgın olarak değerlendirilmemeli, mevsimsel grip hastalığı aktif dönemi olarak ifade edilmelidir.

6.08.2020Sağlık
Gripten nasıl korunulur, grip belirtileri nasıl anlaşılır İnfluenza nedir

Gripten nasıl korunulur, grip belirtileri nasıl anlaşılır? İnfluenza nedir

Hastalıktan korunmada en etkili yöntem grip aşısıdır. Etkin ve güvenli aşılar tüm dünyada 60 yıldan uzun süredir kullanılmaktadır. Hastalığın en bilinen ismi olan ''Grip'' kelimesi Galya yerlilerinin dilinde bulaşmak manasına gelen ''Gripan'' kelimesinden köken almaktadır. Hastalığın tıbbi yazındaki adı olan ''İnfluenza'' kelimesi ise İtalyancada ''yıldızlardan gelen gizli kuvvet'' manasına gelen bir kelimeden türemiştir. Hastalığa halk tarafından ''Paçavra Hastalığı'' gibi isimler de verilmiştir.

21.05.2020Gündem
İnfluenza nedir İşte influenza kuluçka süresi

İnfluenza nedir? İşte influenza kuluçka süresi

Havaların soğumasıyla birlikte influenza vakaları artmaya başladı. Mevsimsel grip hastalığının etkenleri olan influenza virüslerinin çok fazla sayıda alt tipleri bulunmaktadır. Yıllar içerisinde toplumda sık görülen influenza virüsleri sürekli değişmekte, bir önceki yıl görülen virüsten oldukça farklı virüsler sonraki yıllarda insanları hastalandırabilmektedir. Peki, influenza tam olarak nedir?

20.01.2020Sağlık
İnfluenza belirtileri nedir İnfluenza A ve B pozitif çıkması ne anlama gelir

İnfluenza belirtileri nedir? İnfluenza A ve B pozitif çıkması ne anlama gelir?

İnfluenza halk arasında grip olarak da bilinen virüs türüdür. Etkisine göre vücut içerisinde bronşları, burnu, boğazı ve akciğerleri sarabilen İnfluenza, bulaşıcı etkiye sahiptir. İnfluenza A,B ve C olmak üzere 3 farklı türü bulunmaktadır. İnfluenza türleri, farklı salgınları ifade edebilmektedir. Peki, İnfluenza belirtileri nedir ve İnfluenza A ve B pozitif çıkması ne anlama gelir? İşte, İnfluenza hakkında merak edilen tüm detaylar

20.01.2020Sağlık
İnfluenza (grip) nedir

İnfluenza (grip) nedir?

Bulaşıcı bir viral hastalık olan influenzanın tanımı birçok vatandaş tarafından sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Burun, boğaz, bronşlar ve bazen akciğerleri etkileyen, hafif veya ağır bir seyir gösterebilen bir hastalık olan influenza hakkında bilgiler merak ediliyor. Peki, İnfluenza (grip) nedir?

21.01.2019Sağlık
İnfluenza nedir İnfluenza hakkında merak edilenler

İnfluenza nedir? İnfluenza hakkında merak edilenler

Uzmanlar influenzayı, başlıca burun, boğaz, bronşlar ve bazen akciğerleri etkileyen, hafif veya ağır bir seyir gösterebilen, bulaşıcı viral bir hastalık (grip) olarak tanımlıyor. İnfluenza virüsleri A, B ve C adında 3 ana tip ve birçok alt tipten oluşuyor. İşte, influenza hakkında merak edilenler...

7.01.2019Sağlık
Grip (Influenza) nedir

Grip (Influenza) nedir?

İnfluenza, başlıca burun, boğaz, bronşlar ve bazen akciğerleri etkileyen, hafif veya ağır bir seyir gösterebilen, bulaşıcı viral bir hastalıktır. A, B, C olmak üzere 3 tip influenza virüsü vardır.

8.12.2018Sağlık
Şevval Sam korkuttu

Şevval Sam korkuttu

Şevval Sam hastanelik oldu, paylaştığı fotoğraf hayranlarını korkuttu...

8.12.2018Magazin
Mutasyon nedir ve ne demek Koronavirüs mutasyonu ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve uzmanların görüşleri

Mutasyon nedir ve ne demek? Koronavirüs mutasyonu ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve uzmanların görüşleri

Koronavirüs mutasyonu dünyada olduğu gibi Türkiye'nin de gündeminde yer alıyor. İngiltere'de ortaya çıkan ve bulaşıcılığı daha yüksek olduğu belirtilen koronavirüs mutasyonu ile ilgili Sağlık Bakanı Koca açıklama yaptı. Bazı ülkelerde varyant görülmesinin ardından Türkiye'de de koronavirüs mutasyonu taşıyan 15 kişinin yurda giriş yaparken tespit edildiği bildirildi. Diğer yandan İngiltere'ye uçuşlar durduruldu. Daha önce yapılan araştırmalara göre mutasyona uğrayan virüsün, yaklaşık yüzde 70 daha fazla bulaşıcılık oluşturduğu açıklanmıştı. İşte, mutasyon virüs ile ilgili bilgiler.

1.01.2021Gündem
Mutasyon nedir, ne demek Koronavirüs mutasyonunda uzmanların görüşleri

Mutasyon nedir, ne demek? Koronavirüs mutasyonunda uzmanların görüşleri

Koronavirüs mutasyonunun gündemde yer almasının ardından konu ila ilgili araştırmalar hızlandı. İngiltere'de koronavirüsün mutasyona uğradığı haberi verildi. Kovid-19'un mutasyona uğramasının ardından daha hızlı yayılabildiği açıklandı. İşte mutasyon kelimesinin anlamı ve koronavirüs mutasyonu hakkında bilgiler

25.12.2020Gündem
Mutasyon nedir, ne demek Koronavirüs mutasyonu hakkında merak edilenler

Mutasyon nedir, ne demek? Koronavirüs mutasyonu hakkında merak edilenler

Koronavirüs mutasyonunun gündemde yer almasının ardından konu ila ilgili araştırmalar hızlandı. İngiltere'de koronavirüsün mutasyona uğradığı haberi verildi. Kovid-19'un mutasyona uğramasının ardından daha hızlı yayılabildiği açıklandı. İşte mutasyon kelimesinin anlamı ve koronavirüs mutasyonu hakkında bilgiler

23.12.2020Gündem
Çare aşı ama hangisi, nasıl

Çare aşı ama hangisi, nasıl?

Dünyada ilk koronavirüs vakasının görülmesinin üzerinden tam bir sene geçti. Türkiye, 9 aydır bu virüsle mücadele ediyor. Dünyanın COVID-19 yüzünden girdiği karanlık tünelden çıkış ışığı olan aşılar hakkında merak edilenleri, alanında uzman yedi biliminsanına sorduk, hepsi bu çalışmalardan umutlu: “Faz III çalışmaları sonuçlanmış ve bağımsız kurumlarca onaylanmış tüm aşılar etkili olur; önemli olan yeterli miktarda aşıya en erken tarihte ulaşabilmek...”

13.12.2020Hürriyet Pazar
Etkili El Yıkama Tekniği Nasıldır

Etkili El Yıkama Tekniği Nasıldır?

Alkol bazlı el dezenfektanlarının, su ve sabuna erişilemediği durumlarda kullanılması gerekir ve imkan bulunduğunda hemen eller sabunla yıkanmalıdır. El dezenfektanları sabunla yıkamanın yerini tutmaz, geçici bir önlemdir. Ayrıca; aşırı kullanımı zararlıdır. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Emine Sönmez, etkili el yıkama tekniğini anlattı.

9.11.2020İyi Yaşam
Kuş Gribi nedir Kuş Gribi (Avian İnfluenza) belirtileri nelerdir ve hangi hayvanlardan bulaşır İşte Kuş Gribi bulaşma şekilleri

Kuş Gribi nedir? Kuş Gribi (Avian İnfluenza) belirtileri nelerdir ve hangi hayvanlardan bulaşır? İşte Kuş Gribi bulaşma şekilleri

Kuş Gribi belirtileri, dünyadan gelen haberlerin ardından yeniden gündeme geldi. Koronavirüs salgını devam ederken kuş gribi hastalığının bazı ülkelerde görülmesi endişe yarattı. Hasta hayvanların akıntıları ve temas yoluyla bulaşan kuş gribi yüksek ateş, boğaz ağrısı, nefes darlığı gibi semptomlarla kendisini gösteriyor. Avian influenza’nın inkübasyon süresi, bilinen insan gribinden daha uzun olabiliyor. Peki, Kuş Gribi nedir, belirtileri nelerdir? İşte, Kuş gribi bulaşma şekilleri ve hastalıkla ilgili ayrıntılı bilgiler.

5.11.2020Gündem
Viroloji nedir ve neyi inceler Viroloji bilimi hakkında kısaca bilgiler

Viroloji nedir ve neyi inceler? Viroloji bilimi hakkında kısaca bilgiler

Günümüzde pek çok alanda hizmet veren viroloji bilimi tıpta veya birçok dalda hayata kolaylıklar katmaktadır. Sizler için virolojiyi araştırdık ve derledik.

31.10.2020Araştırma
AHESEN Başkanı Özer: Grip aşısı, kronik hastalara tek seferliğine reçetesiz verilsin

AHESEN Başkanı Özer: Grip aşısı, kronik hastalara tek seferliğine reçetesiz verilsin

Bu yıl grip aşısı ilk etapta sadece yüksek risk grubundaki hastalara yapılabilecek ve eczanelerden reçeteyle alınabilecek.

22.10.2020Sağlık
e-Nabız nedir Grip aşısında öncelik kimlerin olacak

e-Nabız nedir? Grip aşısında öncelik kimlerin olacak?

Sağlık Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına risk durumlarına göre grip aşısı yapılacağını ve herkesin risk durumlarını e-Nabız sistemi üzerinden öğrenebileceklerini açıkladı.

22.10.2020Teknoloji
Grip Aşısını her yıl yaptırmalı mı, grip aşısını kimler yaptırmalı.. Fahrettin Koca açıkladı..

Grip Aşısını her yıl yaptırmalı mı, grip aşısını kimler yaptırmalı.. Fahrettin Koca açıkladı..

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl grip aşısı daha çok aranan konular arasında yerini alıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gerçekleştirilen bilim kurulu toplantısının ardından grip aşısı hakkında merak edilen soruları cevapladı..

17.09.2020Sağlık
Mevsimsel grip nedir, belirtileri nelerdir

Mevsimsel grip nedir, belirtileri nelerdir?

Grip influenza virüsünün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumun özelliklerine göre her yıl belirli sayıda insanı etkiler ve hastalandırır. Bu nedenle her yıl sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başı arasında beklenen sayıda kişide görülen bu hastalık mevsimsel grip olarak ifade edilmektedir.

17.09.2020Sağlık
Son dakika: Bakan Kocadan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası flaş açıklamalar

Son dakika: Bakan Koca'dan Bilim Kurulu Toplantısı sonrası flaş açıklamalar

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunuyor. Bakan Koca, '21 Eylül'de yüz yüze eğitim başlayacak mı?' sorusuna, "21 Eylül'de okulların temelde açılmasından yana bir yaklaşım içindeyiz. Bu kademelendirme tarzında olur" şeklinde cevapladı

19.08.2020Gündem
Pandemi planı nedir Pandemi ne demek ne anlama gelir

Pandemi planı nedir? Pandemi ne demek ne anlama gelir?

Pandemi nedir sorusu, Dünya Sağlık Örgütü'nün yaptığı açıklamanın ardından, pek çok kişinin yanıt aradığı konulardan biri oldu. İnfluenza A ve B virüsleri insanlarda mevsimsel salgınlara neden olurken sadece influenza A virüslerinin pandemiye neden olduğu bilinmektedir. Peki, Pandemi planı nedir? Pandemi ne demek ne anlama gelir? İşte, dünyada eşzamanlı olarak çok yaygın şekilde etkisini gösteren pandemi ile ilgili merak edilen bazı bilgiler.

12.03.2020Gündem
Pandemi nedir Tıpta pandemik ne demek, hangi hastalıklar pandemiktir

Pandemi nedir? Tıpta pandemik ne demek, hangi hastalıklar pandemiktir?

Dünyada hızla yaygınlaşan corona virüsü ile ilgili gelişmeler gelmeye devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) birçok ülkeye ulaştığını belirterek "Pandemi tehdidi çok gerçek oldu." açıklaması yaptı. Pandemik influenza ve pandemi ile ilgili tanımlar açıklama sonrası gündemde yer edindi. Geniş bir alana yayılan hastalıklar için kullanılan pandemi, üç koşul sağlandığında gerçekleşiyor. Peki, pandemi nedir? Tıpta pandemik ne demek, hangi hastalıklar pandemiktir? İşte, kısaca pandemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler...

11.03.2020Sağlık
Ünlü Profesörden Corona virüsü uyarısı Corona virüsü belirtileri nelerdir Corona virüsünden nasıl korunmalıyız

Ünlü Profesörden Corona virüsü uyarısı! Corona virüsü belirtileri nelerdir? Corona virüsünden nasıl korunmalıyız?

Corona virüsü dünyada yaygınlaşarak insan sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen alarmla beraber birçok ülke önlemlerini maksimum seviyeye çıkardı.Son olarak İngiltere'de de görülen corona virüsü gündemde yer alırken, corona virüsü belirtileri araştırılmaya devam ediyor. Prof. Dr. Ferah Ece, Kanal D ekranlarında Corona virüsü ile ilgili önemli bilgiler verdi. Peki, Corona virüsü nedir? Corona virüsü belirtileri nelerdir? Corona virüsünden nasıl korunmalıyız? İşte, o konuyla ilgili merak edilen bilgiler...

31.01.2020Sağlık
Son dakika haberler... Esrarengiz virüs Türkiyede tespit edildi mi Bakan Koca açıkladı...

Son dakika haberler... Esrarengiz virüs Türkiye'de tespit edildi mi? Bakan Koca açıkladı...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Grip vakalarıyla ilgili olarak, “Bu yıl normalden fazla bir vaka tespit edilmedi.” dedi. Bakan Koca, "Herhangi bir grip ilacı sorunu bulunmamaktadır." ifadelerini kullanırken, Çin'de ortaya çıkan Korona virüsüyle ilgili de "Bizde şu an herhangi bir hastanın hatta riskli hastanın olmadığının altını çizmek istiyorum Şu an Türkiye için herhangi bir riskin söz konusu olmadığını özellikle belirteyim." dedi.

22.01.2020Gündem
Domuz gribi bulaşıcı mı Domuz gribi belirtileri nelerdir

Domuz gribi bulaşıcı mı? Domuz gribi belirtileri nelerdir?

Domuz gribi, bulaşıcı ve öldürücü etkisi nedeniyle çekinilen hastalıklar arasında yer alıyor. Bir dönem salgın halinde tüm yurdu etkisi altına alan domuz gribi, H1N1 kodu ile tanınıyor. Peki, domuz gribi bulaşıcı mı veya nasıl bulaşır? İşte, domuz gribi virüsünün insan sağlığı için tehlikeleri, insanlara hastalık bulaşma riski ve tedavisi için kullanılan ilaçlar hakkında bazı bilgiler

20.01.2020Sağlık
Bronşit belirtileri nelerdir Bronşit nasıl geçer ve ne iyi gelir

Bronşit belirtileri nelerdir? Bronşit nasıl geçer ve ne iyi gelir?

Kışın en sık karşılaşılan hastalıklarından biri bronşittir. Bronşit nedir? Bronşit neden olur? Bronşit belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Kanan Abbaslı, bronşit ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

13.01.2020Sağlık
Grip nasıl geçer Grip belirtileri nelerdir

Grip nasıl geçer? Grip belirtileri nelerdir?

Grip hastalığı nasıl geçer ve grip hastalığının belirtileri nedir sorularının cevapları kış aylarına yaklaştığımız bu mevsimde vatandaşlar tarafından cevabı merak edilen sorular arasında yer alıyor. Grip influenza adı verilen virüs tarafından meydana getirilen; 39 derece ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir mevsim hastalığıdır.

12.11.2019Sağlık
Grip Belirtileri Nelerdir Grip ile Soğuk Algınlığının Farkı Nedir

Grip Belirtileri Nelerdir? Grip ile Soğuk Algınlığının Farkı Nedir?

Kış aylarına doğru yaklaştığımız bu zaman dilimde vatandaşlar Grip hastalığının belirtilerini ve bu hastalığın soğuk algınlığı ile olan farklarını merak ediyorlar. Peki grip hastalığının belirtileri nelerdir ve grip hastalığı ile soğuk algınlığı arasındaki fark nedir?

10.10.2019Sağlık
Grip hastalığı nedir, Gripten nasıl korunulur

Grip hastalığı nedir, Gripten nasıl korunulur?

Grip influenza adı verilen virüs tarafından meydana getirilen; 39 derece ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkan bir mevsim hastalığıdır. Grip kış aylarında yaklaşık 6-8 hafta kadar etkili olur. Etken influenza virüsü A, B, ve C tiplerine sahiptir. C tipi insanlarda hastalık yapmaz. İnfluenza A, daha hafif seyreder. Tip B ise daha çok çocukları etkiler. Grip virüsü bazı yıllarda büyük salgınlar yapabilir. Hastalığın bulaşma yolu hasta insanların solunum salgılarının sağlam insanlara bulaşması şeklindedir. Hastalığın kuluçka süresi 1-3 gündür. Peki Grip hastalığından nasıl korunulur?

24.09.2019Sağlık

Avian İnfluenza (Kuş Gribi) hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Avian İnfluenza (Kuş gribi, Tavuk Vebası, Bird Flu) insanlarda grip etkeni olarak gözlenen influenza virüslerinden A tipinin neden olduğu, evcil ve yabani kanatlılar ile memeli hayvanların çoğunda solunum ve sindirim sistemine ait belirtiler gösteren, ölümle sonuçlanan çok bulaşıcı bir hastalıktır. Peki Avian İnfluenza (Kuş Gribi) hastalığının belirtileri nelerdir?

18.09.2019Sağlık
Mevsimsel Grip Hastalığı (Grip) Nedir

Mevsimsel Grip Hastalığı (Grip) Nedir?

Grip influenza virüsünün neden olduğu, genellikle yıl içerisinde sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başına kadar olan dönemde daha sık görülen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Toplumun özelliklerine göre her yıl belirli sayıda insanı etkiler ve hastalandırır. Bu nedenle her yıl sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başı arasında beklenen sayıda kişide görülen bu hastalık mevsimsel grip olarak ifade edilmektedir. Peki Gripten nasıl korunulur, grip türleri nelerdir?

16.09.2019Sağlık
Yasemin Özilhan ve eşi domuz gribine yakalandı

Yasemin Özilhan ve eşi domuz gribine yakalandı

Kar tatili için Kayseri'yi tercih eden Yasemin Özilhan ve İzzet Özilhan çifti, domuz gribine yakalandı.

17.01.2018Sağlık
Dikkat, son günlerde grip vakalarında artış görülüyor

Dikkat, son günlerde grip vakalarında artış görülüyor

Yurt genelinde grip (influenza) vakalarında artış yaşanıyor. Son günlerde herkes öksürükten, boğaz ağrısından ya da burun akıntısından yakınıyor. Çoğunlukla bu belirtilere halsizlik, kas ağrısı ve baş ağrısı da eşlik ediyor. Böyle olunca mevsim itibariyle akla gelen ilk hastalık ‘grip’ oluyor.

10.01.2018Sağlık
8 soruda griple ilgili merak edilenler

8 soruda griple ilgili merak edilenler

Etrafınıza şöyle bir bakın. Herkes ya öksürüyor ya boğazı ağrıyor ya da hapşırıyor. Yüksek ihtimalle bu belirtilere halsizlik sorunu da eşlik ediyor. Böyle olunca akla gelen hastalık ‘grip’ oluyor.

13.01.2017Sağlık
İngilterede kuş gribi vakası görüldü.. Kuş gribi nedir, belirtileri nelerdir

İngiltere'de kuş gribi vakası görüldü.. Kuş gribi nedir, belirtileri nelerdir?

İngiltere'de bir hindi üretim çiftliğinde kuş gribi görüldüğü bildirildi. Bu haberler birlikte kuş gribi hakkında vatandaşlar bir takım bilgileri merak etmeye başladı. Kuş gribi nedir, belirtileri nelerdir gibi soruların cevapları aranıyor. Peki Kuş gribi hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

16.12.2016Gündem

Yazar Sonuçları

Covid-19 sürecinde grip ve grip aşısı

Zorlu Covid-19 pandemisi sürecinde kış kapımızda ve mevsimsel grip sezonu başlıyor. Akıllarda birçok soru var. Mevsimsel grip nedir? Grip nasıl bulaşır? Grip belirtileri nelerdir? Grip hastalığının komplikasyonları nelerdir? Kimler risk grubunda? Grip hastalığı nasıl tedavi edilir? Grip tedavisinde antibiyotik kullanmak işe yarar mı? Gripten nasıl korunabiliriz?  Grip aşısı nedir? Kimlere grip aşısı yapılmalı? Grip aşısı ne kadar süre korur?  Grip aşısını ne zaman yaptırmalıyız? Her sene grip aşısı yaptırmalı mıyız? gibi birçok sorunuzun cevabını yazımda bulabilirsiniz.

26.09.2020
Grip antibiyotikle geçer mi

Grip antibiyotikle geçer mi?

Hava koşullarındaki ani değişimlerin en çok neden olduğu hastalıkların başında gelen ve salgınlara yol açabilen grip ile ilgili merak edilenleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Wassim Bekraki’den öğrendik.

21.02.2019

Grip ile koronayı karıştırmamak için aşı şart

Mevsimsel grip dönemi kapıda. Uzmanlar endişeli. Zira, koronavirüs ile influenza belirtileri; ateş, öksürük, nefes darlığı gibi, hemen hemen aynı. Dolayısıyla her iki hastalık karıştırılabilir. Grip olan kişiler ‘Korona oldum’ diye hastanelere başvurabilir. Aynı şekilde grip olan hastaya da koronavirüs tedavisi uygulanması olası. O nedenle uzmanlar bu kış 6 aylıktan büyük herkese grip aşısı öneriyor. İşte görüşler...

14.08.2020

Rakamlar ne diyor

“İşler iyi mi, kötü mü gidiyor” sorusunun yanıtı her şeyden evvel Sağlık Bakanlığımızın her akşam açıkladığı rakamlarda gizli.

18.04.2020

İlk önlem: Zorunlu olmadıkça gitmemek

TÜM dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de yayılmaya devam eden koronavirüsün ağız, burun ve göz kanalıyla bulaştığı biliniyor. Uzmanlar bulaş riskine karşın hastane ve eczaneler olduğu kadar dişçilere de zorunlu olmadıkça gidilmemesini öneriyor. Peki koronavirüs tehdidine karşı, diş hekimi ve hastalar ne yapmalı? Türk Diş Hekimleri Birliği (TDB) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Serdar Sütcü "ilk önlem zorunlu olmadıkça tedaviye gidilmemesii" diyerek söze başladı ve merak edilen sorulara şu cevapları verdi:

3.04.2020

Corona virüs için panik yapma, önlem al

Corona virüs korku salmaya devam ediyor. Ürküyoruz.

7.02.2020
“Çocuğuma menenjit aşısı yaptırmalı mıyım”

“Çocuğuma menenjit aşısı yaptırmalı mıyım?”

Menenjit aşısı hakkında merak edilen her şey…

18.06.2019

Kuş gribi Avrupa’da

Bazı Avrupa ülkelerinden, tavuk çiftliklerinde kuş gribi salgını olduğu haberleri geliyor. Aslında adı üstünde bu bir kanatlı hastalığı. İnsanlara geçmesi çok zor. İşte kuş gribi hakkında bilinmeyenler...

30.12.2016