EKSTRA
MENÜ

Elbruz

Elbruz ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Elbruz haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 129 Elbruz haberi bulunmuştur.

Elbruz Haberleri

Uyanış Büyük Selçuklu’da Sultan Alparslan’ı canlandıran Serdar Kılıç kimdir

Uyanış Büyük Selçuklu’da Sultan Alparslan’ı canlandıran Serdar Kılıç kimdir?

Uyanış Büyük Selçuklu dizisiyle birlikte gündeme gelen isimlerden biri de Serdar Kılıç oldu. Doğadaki İnsan programıyla tanınan Serdar Kılıç, Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş'ın oyuncu kadrosunda bulunduğu dizinin ilk bölümünde Sultan Alparslan karakterini canlandırdı. Peki, Uyanış Büyük Selçuklu’da Sultan Alparslan’ı canlandıran Serdar Kılıç kimdir?

2.10.2020Televizyon
Alamut Kalesi Nerede Alamut Kalesi Tarihi, Özellikleri Ve Hakkında Bilgi

Alamut Kalesi Nerede? Alamut Kalesi Tarihi, Özellikleri Ve Hakkında Bilgi

Ülkemizde pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Bu tarihi yapılardan birisi de Alamut kalesidir. Alamut kalesi özellikleri bakımından ve tarihi bakımından oldukça ihtişamlı bir kaledir. Çeşitli platformlar üzeirnden Alamut kalesi tarihi hakkında araştırma yapılmaktadır. Peki, Alamut kalesi nerede Alamut kalesi tarihi, özellikleri ve hakkında bilgiler nelerdir? Alamut kalesine dair tüm bilgileri derledik.

9.05.2020Seyahat
Avrupanın en yüksek noktasına tırmandılar

Avrupa'nın en yüksek noktasına tırmandılar

Profesyonel dağcı Burak Saral, 7 kıtanın en yüksek 7 zirvesine ulaşma hedefi için ekibiyle birlikte 5 bin 642 metre yüksekliğindeki Elbruz Dağı'nın zirvesine tırmandı.

9.08.2019Seyahat
Sovyetler Birliği döneminde kaybolan dağcıların pasaportları bulundu

Sovyetler Birliği döneminde kaybolan dağcıların pasaportları bulundu

Kafkas dağlarında Sovyetler Birliği vatandaşı olan dağcılara ait pasaportlar bulundu.

31.07.2019Dünya
TEGV için adım adım zirveye

TEGV için adım adım zirveye

Geçen yıl Everest Base Camp’e tırmanan müzisyen Evren Uysal, bu kez TEGV’in ‘Siirt’e Koş, Eğitime Koş!’ projesi kapsamında Rusya’daki Elbruz Dağı’na çıkıyor.

Haziranda Prag Ihlamurlar altındaki Ortaçağ güzeli...

Haziranda Prag! Ihlamurlar altındaki Ortaçağ güzeli...

‘Moldau’ senfonik şiirini dinlemiş miydiniz? Prag’a gittiğinizde bestecisi Bedrich Smetana’yı Karl Köprüsü’nün yanı başında, ölümsüz eserini ithaf ettiği nehrin kıyısında otururken bulursunuz. Müzesinin önündeki heykeli sırtını nehre, yüzünü doğuya dönmüştür. Kıyı boyunca sıralanan ıhlamur ağaçlarını seyreder. Her mayısta onlar filizlenirken Prag Bahar Festivali, bestecinin senfonik şiiriyle açılır. Haziranda çiçekleri patladığında gerçek şölen başlar: Sokak, meydan ve parklarıyla Prag, mis kokulu ıhlamur bahçesine dönüşür.

10.06.2019Seyahat
Datçada yıllar sonra ilk kez görüntülendi

Datça'da yıllar sonra ilk kez görüntülendi!

MUĞLA'nın Datça ilçesinde, denizde 7 yıl aradan sonra Akdeniz foku görüntülendi.

7.06.2019Gündem
At sırtında dağlara çıkmak mı daha heyecan verici, yoksa o görkemli dağlarda yamaç paraşütü yapmak mı

At sırtında dağlara çıkmak mı daha heyecan verici, yoksa o görkemli dağlarda yamaç paraşütü yapmak mı?

Geçen yıl bu dönemde bir grup arkadaş Abhazya’nın en bakir bölgelerinden birinde, Ritsa Milli Parkı içindeki Avadhara’da yaklaşık 4 saat süren bir yolculuk yapmıştık, üstelik atlarla... Bir araya geldiğimizde o günü hâlâ büyük bir heyecanla anıyoruz. Bağımsızlığının 25. yılını Ayayra şenlikleriyle kutlamaya hazırlanan Abhazya’nın dağlarındaydık geçen hafta yine, bu kez tandem (pilot yönetiminde yapılan yamaç paraşütü) için.

27.09.2018Seyahat
Elbruza çıktı, hikayesini anlattı

Elbruz'a çıktı, hikayesini anlattı

Türkiye'nin en önemli kadın dağcılarından olan Esin Handal Arslan, Avrupa'nın en yüksek dağı olan Elbruz Dağı'na kışın çıkan ilk Türk kadın oldu. Elbruz'a kışın çıkan ilk kadın olan Arslan hikayesini anlattı...

9.03.2018Seyahat
Avrupanın çatısına yolculuk

Avrupa'nın çatısına yolculuk

İşte yine Kafkasya’dayız, sürgün edildiğimiz topraklarda. Arkadaş grubumuzla her yıl Kafkasya’nın başka bir bölgesini gezelim kararı almıştık, o yüzden bu defa Kabardey’e gitmek istiyoruz ama hiçbirimizin gönlü Abhazya’yı bir daha görmeden dönmekten yana değil. Yönümüzü Elbruz'a çeviriyoruz. Dağcıların tanımıyla çok zorlu olmayan bir parkur ancak hava koşulları tırmanmayı güçleştiriyor. Bizim amacımız ise dağcılık değil sadece o havayı solumak. İşte size Elbruz gezi rehberi...

9.11.2017Seyahat
Küresel ısınmaya zirveden mesaj

Küresel ısınmaya zirveden mesaj

Arçelik ve Koç Holding’den çalışanların ve yöneticilerin bulunduğu 10 kişilik bir ekip geçen ağustos ayında Kafkaslardaki 5.642 metrelik Elbruz Dağı’na çıktı.

Kayyım atanan şirketlerde satış için düğmeye basıldı

Kayyım atanan şirketlerde satış için düğmeye basıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan son Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlara istinaden yayımladığı 687 sayılı KHK ile TMSF'ye devredilen ve kayyım atanan şirketlerden müsaderesine karar verilenler Fon tarafından satılacak veya tasfiye edilecek.

9.02.2017Ekonomi
Kadın fotoğrafçının gözünden  10 fotoğrafta Tahran

Kadın fotoğrafçının gözünden 10 fotoğrafta Tahran

İran İslam Cumhuriyeti’nin başkenti Tahran, 17 milyon nüfusuyla ülkenin en büyük kenti. Dünyanın en büyük altıncı kulesinin bulunduğu Tahran’a okurumuz fotoğrafçı Filiz Leloğlu Oskay gitti, çekti ve izlenimlerini yazdı.

12.01.2017Seyahat
Tahran’da olan Tahran’da kalır

Tahran’da olan Tahran’da kalır!

Bu yazıyı The New York Times’ta okuyamazsınız! Tahran’a uzun bir hafta sonu ayırın, bize teşekkür edeceksiniz. Vakit kaybetmemeniz için size ayrıntılı bir program hazırladık. İşte Tahran’ı Tahranlılar gibi yaşama rehberi...

11.01.2017Seyahat
Bir yayladan çok ötesi… / Pokut yaylası Rize

Bir yayladan çok ötesi… / Pokut yaylası Rize

Bayram tatilini biraz uzatıp memleketin en güzel, en huzurlu yerlerinden birine gittim. Rize Çamlıhemşin’deki Pokut Yaylası… Beni yeşilliklerin içinde, hayvanların otladığı, bulutların asılı olduğu bir yaylanın karşılayacağını sanıyordum. Yanılmışım. Pokut’ta bir beklentilerimden de bir yayladan da çok daha fazlası varmış…

10.08.2016Seyahat
Aker Eşarpa da kayyum atandı

'Aker Eşarp'a da kayyum atandı

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine 5. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda Kaynak Holding ile ticari faaliyetleri olduğu tespit edilen 13 şirkete daha kayyum atandı. Kayyum atanan şirketler arasında Aker Tekstil de var.

28.07.2016Ekonomi
Elbruz’la sezon finali

Elbruz’la sezon finali

Ankara Çerkes Derneği, sezon finalini Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde Elbruz’un sahne aldığı dans gösterisiyle yaptı. 7’den 70’e geniş katılımın olduğu gece, üç kuşak dansçıları aynı sahnede buluşturdu. Elbruz ekibi renkli gösterisiyle coşkuyu yaşatırken, Kazbek ekibi de izleyenleri büyüledi.

3.06.2016Haberler
Kaf Dağı’nda masallar şimşeklerle başlar

Kaf Dağı’nda masallar şimşeklerle başlar

Kafkasya’nın çatısı, Avrupa’nın en yüksek zirvesi Elbruz yıl boyunca kayakçıların yanı sıra dünyanın dört bir yanından dağcıları, yürüyüşçüleri, doğaseverleri ağırlıyor. Modern kayak tesisinin teleferiğiyle 3.800 metredeki Garabashi İstasyonu’na ulaştığınızda, karşınıza müthiş bir dağ silsilesi manzarası çıkıyor.

23.10.2015Seyahat
İlk teröristlerin izinde

İlk teröristlerin izinde

Haşhaşiler’den bahsediyoruz. Hasan Sabbah’ın 1090’da tarihin ilk terör örgütünü kurduğu, bugün İran’da mistik bir tepenin üzerinde bulunan katil yuvası Alamut’a çıktık.

29.05.2015Hayat
İran Türkiye olacak mı

İran Türkiye olacak mı?

İranlıların Amerika’ya ‘Büyük Şeytan’ dediği, ABD’nin Tahran’ı bombalama tehditleri savurduğu günler geçti.

17.05.2015Hayat

Yazar Sonuçları

Çerkes güzeli ‘Hıngal’

Avrupa’nın en yükseği Kafkasya’daki Elbruz Dağı kadar ihtişamlıdır yürekleri. Güzelliği yüzlerine vurur, gözleriniz kamaşır. İlk dünya güzelimiz Keriman Halis’in, kâinatın gözünü kamaştırdığı gibi.

27.06.2019

Şah İsmail’in topraklarında

Bugün Erdebil ve Tebriz’de herkes Yavuz Selim ve Şah İsmail kavgasının ne kadar lüzumsuz ve tahripkâr olduğunu tekrarlar. Birisi Türk şiirinin en arı dilli şairi olan Şah İsmail, öbürü Fars şiirinin üstadı olacak derecede dil bilen Yavuz Selim’in savaşı bir medeniyet mücadelesi değildir. Peki bu kavga ne içindi? Şah İsmail’in anayurdunda bunu düşünmemek olmaz.

29.10.2016