EKSTRA
MENÜ

Dokuma

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 4.786 haberi bulunmuştur.

Dokuma Haberleri

Asırlık yadigar tezgahıyla Cicim dokumacılığını yaşatıyor

Asırlık yadigar tezgahıyla 'Cicim' dokumacılığını yaşatıyor

Amasya'nın Taşova ilçesinde 75 yaşındaki Zülfiye Keleş, kaybolmaya yüz tutan ve yörede "cicim" olarak adlandırılan el dokumacılığını, annesinden kalan asırlık tezgahta sürdürüyor. İlçeye bağlı Gökpınar köyünde yaşayan Keleş, AA muhabirine, eskiden her evin önünde bir cicim (uzun kilim) dokuma tezgahı bulunduğunu, bugün ise bu işi sadece kendisinin yaptığını söyledi.

6.09.2021Haber
Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

Tarihi dokusu ve doğa manzaralarıyla büyük tatil yörelerinden ayrılan kasabalarda keşfe çıkmanın şimdi tam zamanı... Uzmanlarımıza Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz’de gidilmesi gereken kasabaları sorduk. 5 bölge ve 9 şehirden 10 kasabayı önerdiler. Üstelik gezilecek yerlerden, konaklama yapılacak alanlara kadar da tavsiyeler verdiler...

4.09.2021Gündem
Zincirli Höyükte, Demir ve Orta Çağ eserleri bulundu

Zincirli Höyük'te, Demir ve Orta Çağ eserleri bulundu

Gaziantep'te 5 bin yıllık tarihi kalıntıların bulunduğu Zincirli Höyük'te bu yıl 3 ayrı alanda sürdürülen kazıların 13'üncü etabı tamamlandı. Kazı çalışmalarında Demir ve Orta çağlara ait eserler çıkarıldı.

23.08.2021Gündem
Türkiye’nin en güzel 10 çiftlik oteli

Türkiye’nin en güzel 10 çiftlik oteli

Doğanın kıymetini içinde bulunduğumuz salgın döneminde çok iyi anladık… Yaz sezonu tüm hızıyla devam ederken farklı bir tatile çıkmak istiyorsanız tercihiniz çiftlik otellerinden yana olabilir. Dalından hormonsuz domatesi, biberi koparıp yiyebileceğimiz, hem eğlenip hem de dinlenebileceğimiz adresleri jürimize sorduk. 10 farklı adresi sıraladık.

25.07.2021Seyahat
Sülfat nedir ve ne işe yarar Sülfat nerelerde kullanılır

Sülfat nedir ve ne işe yarar? Sülfat nerelerde kullanılır

Birçok farklı kullanım alanı ile beraber sülfat öne çıkıyor. Kimyasal bir formül üzerinden inorganik bir yapı şeklinde ifade etmek mümkündür. Peki, sülfat nedir ve ne işe yarar? Sülfat nerelerde kullanılır? İşte bu konular üzerine merak edilen bilgiler.

15.07.2021Araştırma
Azdavaydan 600 yıllık kültürün ürünü yöresel kıyafetlerle 15 Temmuz mesajı

Azdavay'dan 600 yıllık kültürün ürünü yöresel kıyafetlerle '15 Temmuz' mesajı

KÜRE Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan Azdavay Çatak Kanyonu üzerine inşa edilen 450 metre yüksekliğindeki cam seyir terasında, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına, coğrafi işaretli Azdavay yöresel giysilerini kuşanan yöre kadınları video klip çekti. 'Şehitler ölmez' satırları dile getirilerek 15 Temmuz'un anlam ve önemine vurgu yapıldı.

15.07.2021Gündem
Kapan nedir Osmanlıda ticari kapanlar ve önemleri

Kapan nedir? Osmanlı'da ticari kapanlar ve önemleri

Un kapanı ya da yağ kapanı ile beraber bal kapanı gibi birçok farklı kelime grubu çok sık duyulur. Aynı zamanda buralar meşhur ticari yerler olarak da öne çıkar. Peki, Kapan nedir? Osmanlı'da ticari kapanlar ve önemleri üzerine tüm detayları derledik.

15.07.2021Araştırma
İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...

İstanbul’a yakın uzun hafta sonu tatili adresleri... 4 saat uzaklıkta, cep yakmayan 8 öneri...

Bu yaz tatil için pek fazla zamanınız yoksa ve ailecek birkaç gün kafa dinlemek istiyorsanız bu liste tam size göre… Uzmanlara 'İstanbul’un yoğun temposundan biraz olsun uzaklaşmak ve hem doğa hem de deniz tatili için nerelere gidilmeli?' diye sorduk. 7 şehirden, cep yakmayan ve İstanbul’a da 4-4,5 saat uzaklıktaki 8 yeri önerdiler.

10.07.2021Gündem
Tarih, doğa, spor, deniz... Hepsi bir arada, bir adada

Tarih, doğa, spor, deniz... Hepsi bir arada, bir adada

Türkiye’nin en batı ucundaki Gökçeada, ‘güneşin en son battığı yer’ unvanını ihtişamlı günbatımıyla taçlandırıyor. Bakir koyları, sörf ve kite tutkunlarının vazgeçilmezi sert rüzgârı, şelalesi, tarihin izlerini sürebileceğiniz köyleri, tuz gölü, sualtı milli parkı ve kamp alanlarıyla farklı zevklere uygun tatil seçenekleriyle orada bir ada var yakında…

4.07.2021Seyahat
Kılıçdaroğlu’ndan özeleştiri: ‘Başörtüsünü en büyük sorun yaptık’

Kılıçdaroğlu’ndan özeleştiri: ‘Başörtüsünü en büyük sorun yaptık’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Kocaeli’nde muhtarlara seslenirken özeleştiri de yaptı, “Bizim bir sürü kabahatimiz var. Kendimizle de hesaplaşıyoruz. Bir dönem başörtüsünü Türkiye’nin en büyük sorunu haline getirdik. Sana ne kardeşim başörtüsünden? O kadın huzur içinde yaşıyor mu, sen ona bakacaksın” dedi.

25.06.2021Gündem
İlmek ilmek dokudukları kilimler gelir kapısı oldu

İlmek ilmek dokudukları kilimler gelir kapısı oldu

Denizli'nin Çameli ilçesi Elmalı Mahallesi'nde açılan el sanatları kursunda eğitim alan, ürettikleri halı ve kilimleri bölgedeki şehirlerde sipariş üzerine satan kadınlar hem meslek sahibi oldu hem de aile ekonomisine katkı sağlamaya başladı.

24.06.2021Haber
Türkiye’nin ‘Dokuma Atlası’

Türkiye’nin ‘Dokuma Atlası’

Anadolu'nun binlerce yıllık dokuma hafızasını gün yüzüne çıkaran ve Türkiye'nin yöresel dokumalarını ilk kez bir araya getiren ‘Türkiye Dokuma Atlası’ projesi kapsamında hazırlanan ‘Dokuma Atlası Sergisi’, Cumhurbaşkanlığı Beştepe Sergi Salonu’nda açıldı.

23.06.2021Gündem
Emine Erdoğan, Türkiyenin ilk Dokuma Atlası Sergisini gezdi

Emine Erdoğan, Türkiye'nin ilk "Dokuma Atlası Sergisi"ni gezdi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 'Dokuma Atlası Sergisi'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Geleneksel sanatları günümüze adapte edebilirsek yaşamalarını sağlayabiliriz ama bunu yaparken, geleneksel sanatların ruhunu anlamadan onları ticarileştirmeyelim" dedi.

22.06.2021Haber
Türkiyenin ilk dokuma atlası sergisi açıldı...

Türkiye'nin ilk 'dokuma atlası sergisi' açıldı...

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 'Dokuma Atlası Sergisi'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Geleneksel sanatları günümüze adapte edebilirsek yaşamalarını sağlayabiliriz ama bunu yaparken, geleneksel sanatların ruhunu anlamadan onları ticarileştirmeyelim" dedi.

22.06.2021Gündem
Dolmabahçe Sarayının en büyük halısı restore ediliyor

Dolmabahçe Sarayı'nın en büyük halısı restore ediliyor

Dolmabahçe Sarayı'nın 124 metrekarelik en büyük halısı, Yıldız Şale Köşkü'nde restorasyona alındı.

17.06.2021Keyif
Bedesten ne demek TDKya göre bedesten kelimesinin anlamı nedir Bedesten sözlük anlamı

Bedesten ne demek? TDK'ya göre bedesten kelimesinin anlamı nedir? Bedesten sözlük anlamı

Eski dönemlerde çarşı ve alışveriş merkezleri için kullanılan bedesten kelimesi günümüzde yerini farklı kullanımlar bırakmaktadır. Bedesten ne demektir ve Türk Dil kurumuna göre bedesten kelimesinin anlamı nedir hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

10.06.2021Sözlük
TBMM Başkanı Şentop, Uluslararası Sosyal Bilimler ve İnsanlık Konferansına video mesaj gönderdi

TBMM Başkanı Şentop, Uluslararası Sosyal Bilimler ve İnsanlık Konferansı'na video mesaj gönderdi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Yaşadığımız dünyada maalesef fırsat eşitliği ve paylaşım adaleti bulunmuyor, kaynaklara herkes eşit şekilde erişemiyor." dedi.

10.06.2021Gündem
Emre Belözoğlu 25 yıldır ilk kez tatil yapacak

Emre Belözoğlu 25 yıldır ilk kez tatil yapacak

Erol Bulut sonrası geçici olarak Fenerbahçe’nin direktörlüğünü üstlenen Emre Belözoğlu, ligin bitmesiyle istifasını verdi. Milli Takım’dan yardımcı hocalık teklifi alan Belözoğlu, ilk önce Çeşme’de uzun bir tatil yapacak.

7.06.2021Magazin
Rizede kenevir ipliğinden kumaş üretimi yaygınlaşıyor

Rize'de kenevir ipliğinden kumaş üretimi yaygınlaşıyor

Rize'de, bir dönem kenevirden elde edilen liflerden özel el dokuma tezgahlarında üretilen 'Rize bezi' geleneği, 1960 yılında kenevir üretiminin yasaklanmasıyla yok olmaya yüz tuttu. Kenevir ekiminin geçen yıl özel izinle yeniden yasallaşmasının ardından gelenek sürdürüldü. Kentte verilen eğitimlerin ardından 6 üretici, 5 dekar alanda bu yıl üretime başladı.

24.05.2021Haber
Direğe çarpan cip ikiye bölündü, enişte ile kayınbirader öldü

Direğe çarpan cip ikiye bölündü, enişte ile kayınbirader öldü

Denizli'nin Sarayköy ilçesinde aşırı hız nedeniyle sürücüsünün kontrolünden çıkarak elektrik direğine çarpan cip, ikiye bölündü. Kazada sürücü infaz koruma memuru Ozan Yeşil ile kayınbiraderi Erkan Batum hayatını kaybetti.

17.05.2021Gündem
Uşakın alan kodu kaçtır Uşak telefon kodu hakkında bilgi

Uşak'ın alan kodu kaçtır? Uşak telefon kodu hakkında bilgi

Ege Bölgesi'nde yer alan Uşak, özellikle Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi ile beraber İç Anadolu Bölgesi'nin iklimini barındıran farklı bir kuşağa sahiptir. Bu sebepten dolayı oldukça verimli topraklara sahiptir ve birçok değişik sebze meyve yetiştiriciliği gerçekleşir. Peki, Uşak'ın alan kodu kaçtır? Uşak telefon kodu hakkında bilgi üzerine merak edilenler.

12.05.2021Araştırma
Ordunun alan kodu kaçtır Ordu telefon kodu hakkında bilgi

Ordu'nun alan kodu kaçtır? Ordu telefon kodu hakkında bilgi

Karadeniz Bölgesi'nin en güzel şehirlerinden biri olan Ordu, şüphesiz fındığı ile dünya çapında önemli bir şehirdir. Bu ürünü ile beraber tarımsal açıdan ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını söylemek mümkün. Peki, Ordu'nun alan kodu kaçtır? Ordu telefon kodu hakkında bilgi üzerine merak edilenler.

11.05.2021 Araştırma
Niğdenin alan kodu kaçtır Niğde telefon kodu hakkında bilgi

Niğde'nin alan kodu kaçtır? Niğde telefon kodu hakkında bilgi

Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Niğde, özellikle tarihi eserleri ve kültürleri ile öne çıkan bir şehirdir. Özellikle Gümüşler Manastırı kalıntıları ile beraber her yıl pek çok farklı yerden turist çeker. Peki Niğde'nin alan kodu kaçtır? Niğde telefon kodu hakkında bilgi üzerine merak edilenler.

11.05.2021Araştırma
Hakkârinin alan kodu kaçtır Hakkâri telefon kodu hakkında bilgi

Hakkâri'nin alan kodu kaçtır? Hakkâri telefon kodu hakkında bilgi

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Hakkari şehri, daha çok hayvancılık üzerine kurulu illerden biridir. Özellikle kış ayları çok soğuk geçtiğinden dolayı tarım için elverişli değildir. Peki Hakkâri'nin alan kodu kaçtır? Hakkâri telefon kodu hakkında bilgi konusunda merak edilenler.

11.05.2021Araştırma
Gider Pusulası Nedir Ve Nasıl Düzenlenir Gider Pusulası Hangi Durumlarda Kesilir

Gider Pusulası Nedir Ve Nasıl Düzenlenir? Gider Pusulası Hangi Durumlarda Kesilir?

Vergi mükellefi olmayanlardan satın alınan ürün ve hizmetlerin kayıt altına alınması ve muhasebe sistemine kaydedilmesi için düzenlenen belgedir. Aynı zamanda tüketiciye satılan ürünün iade durumunda gider pusulası düzenlenmektedir. Fatura hükmünde olan gider pusulası nedir, nasıl düzenlenir ve gider pusulası hangi durumlarda kesilir tüm detaylarıyla derledik.

5.05.2021Kobi
Nevruz Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır Nevruz Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Nevruz Çiçeği Nedir Ve Bakımı Nasıldır? Nevruz Çiçeği Anlamı, Özellikleri, Faydaları Ve Yetiştiriciliği

Nevruz çiçeği nedir? Nevruz çiçeğinin özellikleri nelerdir? Nevruz çiçeğinin bakımı nasıl yapılır? Nevruz çiçeği nasıl çoğaltılır? Nevruz çiçeği nasıl ekilir? Nevruz çiçeğinin faydaları nelerdir? Nevruz çiçeği yetiştiriciliği evde yapılır mı? Nevruz çiçeğinin Latince adı nedir? Nevruz çiçeği adının anlamı nedir? Nevruz çiçeğinin hikayesi nedir? Nevruz çiçeğinin özellikleri hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

30.04.2021Bitki Bakımı
Evde üretim yapanlara vergi muafiyeti

Evde üretim yapanlara vergi muafiyeti

Evde ürettiği malları internetten satanlara sağlanacak vergi muafiyeti için gerekli şartlar belirlendi.

30.04.2021Ekonomi
Özdilek çalışma saatleri 2021– Özdilek saat kaçta kapanıyor/açılıyor

Özdilek çalışma saatleri 2021– Özdilek saat kaçta kapanıyor/açılıyor?

Özdilek çalışma saatleri, bu mağazalardan alışveriş yapmak isteyen birçok kişi tarafından araştırılıyor. Özdilek saat kaçta açılıyor ve saat kaçta kapanıyor sorusuna alacakları cevaba göre harekete geçecek olan vatandaşlar, buna göre planlarına yön verecek. İşte, 2021 yılının Özdilek çalışma ve açılış/kapanış saatleri bilgisi

28.04.2021Gündem
Kültürel miras listesine üç aday daha

Kültürel miras listesine üç aday daha

Türkiye’nin üç geleneksel mirası daha insanlığın ortak mirası olacak. ‘Geleneksel Ahlat taş işçiliği’, ‘sedef kakma sanatı’ ile ‘ipekböcekçiliği ve dokuma için ipeğin geleneksel üretimi’ UNESCO tarafından koruma altına alınacak.

18.04.2021Seyahat
Milli Sarayların en büyük halısının restorasyonu tamamlandı

Milli Saraylar'ın en büyük halısının restorasyonu tamamlandı

Yıldız Şale'deki yerine taşınmak üzere onarımı yapılan 468 metrekarelik tarihi Hereke halısı, köşkte devam eden restorasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından ait olduğu tören salonunda sergilenecek.

14.04.2021Keyif
Çeyizinden kalma tülüce kilimini satıp, hacca gitmek istiyor

Çeyizinden kalma 'tülüce' kilimini satıp, hacca gitmek istiyor

SİVAS'ın Yıldızeli ilçesine bağlı Yukarıçakmak köyünde yaşayan Fadime Güveç (70), büyüklerinden kalan ve çeyizine konulan yöreye özgü eski 'tülüce' kilimini satarak hacca gitmeyi arzuluyor. Unutulmaya yüz tutmuş olan tülüce dokumacılığını kendisi de ilerleyen yaşına rağmen sürdüren Güveç, büyüklerinden yadigar kalan kilimi değerini bilen birinin almasını istiyor.

14.04.2021Gündem
Atlas Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi Atlas Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Atlas Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi? Atlas Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

14.Yüzyıldan günümüze kadar kullanılma başarısı gösteren ve saten olarak da bilinen kumaşa atlas denir. Atlas kumaş genel olarak gösterişin ön planda tutulacağı alanlarda tercih edilir. Bu nedenle uzun yıllar boyunca moda sektöründe ikonik semboller arasında kendisine yer edinmiştir. Atlas Kumaş nedir, kullanımı nasıldır, özellikleri nelerdir ve daha fazlasını sizin için derledik.

Bambu Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi Bambu Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Bambu Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi? Bambu Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Hafif bir dokusu olan bambunun kendine has özelliği serinlik vermesidir. Aynı zamanda bambu, hava geçirgenliği sağlar ve nemi içine çeker. Bu özelliği sayesinde kumaşlarda kullanılarak rahatlık, serinlik vererek yaz aylarında kullanıma uygun bir kumaş türü olarak kullanılıyor. Bambu kumaş nedir, nasıldır ve terletir mi? Sizler için derledik.

Basma Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi Basma Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Basma Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi? Basma Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Basma kumaş nedir? Basma kumaşın özellikleri nelerdir? Basma kumaş nerelerde kullanılmaktadır? Basma kumaş yıkanınca çeker mi? Basma kumaş terletir mi? Basma kumaş nasıldır? Basma kumaşın kullanım alanları nelerdir? Basma kumaş nedir ve özellikleri hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

Brokar Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi Brokar Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Brokar Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi? Brokar Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları  

Geçmişten günümüze kumaş, insan yaşamının en önemli parçasını oluşturan unsurların arasında varlık göstermiştir. Bu anlamda geçmişten günümüze önemini muhafaza etmektedir. Bu anlamda Brokar kumaş türü de büyük önem taşımaktadır. Sizin için Brokar kumaş nedir, nasıldır ve terletir mi? Brokar kumaş özellikleri ve kullanım alanları başlıklarını tüm detayları ile birlikte derledik.

Çuha Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi Çuha Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Çuha Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi? Çuha Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları 

Giyim sektöründe her geçen gün artan model çeşitleri ihtiyaca göre belirleniyor. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda kumaş çeşitliliği de artıyor. Özellikle mevsimsel faktörler göz önüne alındığında hem giyim hem de tekstil için birbirinden farklı kumaşlar bulunuyor. Özellikle çuha kumaş da bulunuyor. Çuha kumaş nedir, nasıldır ve terletir mi? Tüm ayrıntıları ile sizler için derledik.

Dabıl Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi Dabıl Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Dabıl Kumaş Nedir, Nasıldır Ve Terletir Mi? Dabıl Kumaş Özellikleri Ve Kullanım Alanları

Dabıl kumaş nedir? Dabıl kumaşın özellikleri nelerdir? Dabıl kumaş nerelerde kullanılmaktadır? Dabıl kumaşın temizliği nasıl yapılmalıdır? Dabıl kumaş nasıl yapılmaktadır? Dabıl kumaş terletir mi? Dabıl kumaşın kullanım alanları nasıldır? Dabıl kumaş esnek midir? Dabıl kumaş nedir ve dabıl kumaş hakkındaki tüm bilgileri sizler için derledik.

Yazar Sonuçları

Tarihi Cuma Pazarı, Yörük Türkmen gelenekleri  

Geçmişini yüzyıllara yaslamış, yeterince de tanınmamış bir mekana, Cuma Pazarına düştü yolumuz.

2.09.2021

Atıklarınızı yanınızda götürün

Ormanlık alanlardaki çöpleri toplama seferberliği yazımla ilgili okurum Ayşen Hanım’dan başka bir bakışı açısı içeren bir mail geldi.

11.08.2021

Moral bozmak istemem Avrupa’yı izleyelim

VALLA keyfinizi kaçırmak istemem, çünkü benim de kaçsın istemiyorum. Ama Avrupa medyası, birkaç gündür dördüncü dalga haberleriyle çıkıyor.

9.07.2021

Gera Körfezi ve Perama

Midilli adasının ikinci yazısında önce sizlerle adanın turistik hareketliliğinden uzak, doğası ve sakinliği ile dikkat çeken bir bölgesine gidiyoruz “Gera Körfezi”.

27.06.2021

Emre Belözoğlu 25 yıldır ilk kez tatil yapacak

Erol Bulut sonrası geçici olarak Fenerbahçe’nin direktörlüğünü üstlenen Emre Belözoğlu, ligin bitmesiyle istifasını verdi. Milli Takım’dan yardımcı hocalık teklifi alan Belözoğlu, ilk önce Çeşme’de uzun bir tatil yapacak.

7.06.2021

VİZONTELE OLMADIK

YANDAKİ fotoğraf Kepez Cemil Meriç Kütüphanesi’ne ait.

24.05.2021