EKSTRA
MENÜ

Doğum İzni

Doğum İzni haberleri sayfasında güncel ve son dakika Doğum İzni hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.191 Doğum İzni haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Doğum İzni Haberleri

Çoğu kişi bunu bilmiyor Babalık izniyle ilgili önemli detay

Çoğu kişi bunu bilmiyor! Babalık izniyle ilgili önemli detay

İş dünyasında babalık izniyle ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor. Kanunda yer alan kamu sektöründe 10 gün, özel sektörde ise babaların 5 gün izinli olması. Ancak bazı firmalar bu süreyi arttırma yoluna gidiyor. Öte yandan İnsan Kaynakları Uzmanı Nihal Şendeğer'in CNN Türk'te yaptığı değerlendirmeye göre babaların çoğu eşleri çalışıyorsa kısmi çalışmadan faydalanabiliyor.

22.06.2021Ekonomi
Babalara üç hafta doğum izni

Babalara üç hafta doğum izni

Eczacıbaşı Topluluğu, babalık izni süresini doğumdan sonra üç hafta, devamındaki dönemde ise üç haftaya kadar haftada bir gün olarak uygulamaya başladı.

20.06.2021Ekonomi
5 günlük babalık izni 6 aya uzatılsın ister misiniz

5 günlük babalık izni 6 aya uzatılsın ister misiniz?

Bazı babalar bu soruya “6 ay evde ne yapacağım?” diyedursun, dünyada doğum izninde cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik ciddi adımlar atılıyor. Türkiye’deyse ‘ebeveynliğin ortak bir sorumluluk olduğu’ vurgusuyla Volvo ve Pfizer erkek çalışanlarının babalık iznini annelerinkiyle eşitledi. Amaç, çocuk bakımının yalnızca annenin omuzlarında olduğu algısını yıkmak ve doğum yapan kadınların işyerindeki dezavantajını ortadan kaldırmak.

Skandallarla gelen değişim Japonyada neler oluyor

Skandallarla gelen değişim! Japonya'da neler oluyor?

Tokyo Olimpiyatları'nın organizasyonundan sorumlu yetkililerin peş peşe karıştığı skandallar, Japonya'nın zayıf cinsiyetçilik karnesini gündeme getirdi. Bu olgunun kökenleri hem ekonomik hem de sosyal anlamda çok derinlerde yatıyor ama son dönemde duyulan değişimin ayak sesleri dikkat çekici...

25.03.2021Dünya
Bakan Selçuk, kadınlarla ilgili projelere verilen destekleri açıkladı

Bakan Selçuk, kadınlarla ilgili projelere verilen destekleri açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, mimar, avukat ve bankacıların yarıya yakınını, hakimlerin yüzde 46'sını, büyükelçilerin yüzde 25'ini, öğretmenlerin ise yüzde 60'ını kadınların oluşturduğunu belirterek, "Yükseköğretimde kadın akademisyen oranımız yüzde 45 seviyesinde. Bu AB ortalamasının tam 5 puan üstünde bir oran." dedi.

7.03.2021Ekonomi
GSK Türkiye’ye en iyi işveren ödülü

GSK Türkiye’ye en iyi işveren ödülü

GSK Türkiye, modern işveren olarak hayata geçirdiği uygulamalarla üst üste 5. kez zirvede!

19.02.2021Kelebek
6. Sınıf İngilizce 7. Ünite: Holidays (Tatiller) konu anlatımı

6. Sınıf İngilizce 7. Ünite: Holidays (Tatiller) konu anlatımı

İngilizcede Holidays ''tatiller'' demektir. ''Hafta sonu tatili'' demek için ''weekend holiday'' - Resmi tatil demek içinse ''bank holiday'' ya da ''public holiday'' kelimelerini kullanırız. 6. sınıfta okuyan öğrenciler için İngilizce 7.ÜNİTE: Holidays (Tailler) konusunu örnek cümleler ve kelimelerle anlattık.

5.01.20216. SINIF
Kamuda çalışan hamile personelin doğum izni

Kamuda çalışan hamile personelin doğum izni

Doğum izni için covid-19 önlemleri kapsamında kamu çalışanlarını kapsayan yeni bir süreç gündeme geldi. Kamuda çalışan hamile personel artık 24. haftadan itibaren izinli sayılabilecek. Konuyla ilgili detayları Avukat Emre Kuşkapan anlatıyor.

Doğum izni süresi kaç gün ve kaç hafta Doğum izni 2020 uzatıldı mı

Doğum izni süresi kaç gün ve kaç hafta? Doğum izni 2020 uzatıldı mı?

Anne adaylarının gündeminde yer alan doğum izni süresi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın belirlediği çerçevede kullanılabiliyor. Doğumdan belirli bir süre önce ya da tamamı doğumdan sonra olmak üzere kullanılabilen doğum izni, belirli şartları da beraberinde getiriyor. Annenin çalışma hayatında hak kaybına uğramaması için uygulanan doğum izni, özel sektör ve kamu için farklı işliyor. Peki, 2020 yılında özel sektör ve kamuda doğum izni uzatıldı mı? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

10.06.2020Gündem
İnternet üzerinden alışverişe koronavirüs etkisi

İnternet üzerinden alışverişe koronavirüs etkisi

COVID-19 virüsü nedeniyle kişilerin internet üzerinden web siteler aracılığı ile yapmış olduğu alışverişler, e-ticaret hacminin azımsanmayacak seviyede yön değiştirmesine neden oldu. Avukat Sinem Rumeli ve Stajyer Avukat Ekrem Can Narin, koronavirüsün internet üzerinden alışverişe etkisi ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Koronavirüs nedeniyle işveren çalışanını ücretsiz izne zorlayabilir mi

Koronavirüs nedeniyle işveren çalışanını ücretsiz izne zorlayabilir mi?

Koronavirüs nedeniyle pek çok işveren işçileri ücretsiz izin kullanmaya zorluyor. Peki, salgın nedeniyle işveren, tek taraflı aldığı karar ile işçiyi ücretsiz izne gönderebilir mi? Avukat Emre Kuşkapan yanıtladı.

Doğum izni nedir

Doğum izni nedir?

Doğum izni nedir? Kimler doğum izni alabilir? Doğum parası nedir? Doğum parası almanın koşulları nelerdir. Avukat Sinem Rumeli, doğum izni ile ilgili bilinmeyenleri cevaplıyor.

2.03.2020Life Style
Finlandiya’da babalar da 7 ay ücretli doğum izni kullanabilecek

Finlandiya’da babalar da 7 ay ücretli doğum izni kullanabilecek

Finlandiya’da yeni hükümet, babaların çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmesini sağlamak amacıyla her iki ebeveyne de eşit süreli doğum izni verilmesine yönelik planlarını açıkladı. Ücretli ebeveynlik izni, her ebeveyn için 164 güne, toplamda da 14 aya çıkarılacak. Finlandiya bu değişikliklerle ‘cinsiyet eşitliğini’ teşvik etmek istiyor.

7.02.2020Avrupa
Vodafone, her iki eşe de doğum izni verecek

Vodafone, her iki eşe de doğum izni verecek

Vodafone Grubu, 4 yıl önce tüm dünyada kadın çalışanlara yönelik sunduğu 16 haftalık doğum izni uygulamasını her iki eşi de kapsayacak şekilde genişletti. Vodafone’un yeni global politikasıyla, eşi doğum yapan veya evlat edinerek ebeveyn olan tüm çalışanlar, 16 hafta tam ücretli ebeveyn iznine sahip olacak. Vodafone çalışanları ayrıca, işe döndükleri tarihten sonraki ilk 6 ayda haftada 4 gün çalışıp tam ücretini alabilecek. Vodafone Grubu’nun yeni uygulaması, ilk kez Vodafone Türkiye tarafından hayata geçirilecek. Vodafone Türkiye, ebeveyn izni uygulamasını 1 Ocak 2020 itibarıyla başlatacak.

19.12.2019Teknoloji
Doğum yapacaklara iyi haber İşte elinize geçecek para

Doğum yapacaklara iyi haber! İşte elinize geçecek para

Annelere yapılacak çocuk, doğum ve süt parası gibi ödemeler ocak itibarıyla asgari ücret artışına ve enflasyona göre zamlanacak. Ocak itibarıyla doğum yapacak annelerin eline en az 7.470 lira geçecek...

6.12.2019Ekonomi
Yargıtaydan önemli karar İzne çıkacaklar dikkat

Yargıtay'dan önemli karar! İzne çıkacaklar dikkat

Yerel mahkemenin kararını bozan mahkeme, izni kabul edilmeden izne çıkan personelin iş sözleşmesinin feshine ve tazminat almamasına hükmetti.

12.08.2019Ekonomi
Yargıtaydan çok önemli karar Buna itiraz eden tazminat alabilecek...

Yargıtay'dan çok önemli karar! Buna itiraz eden tazminat alabilecek...

İşverenin kreş açma yükümlülüğünü yerine getirmemesinin işçi tarafından haklı fesih sebebi olduğuna hükmeden Yargıtay, çalışan anneleri ilgilendiren önemli bir kara imza attı. Bundan böyle, çalıştığı iş yerinde kreş olmadığı için istifa eden kadın personel kıdem ve ihbar tazminatı alabilecek.

23.06.2019Ekonomi
Baltık Kaplanının önlenemez yükselişi

Baltık Kaplanının önlenemez yükselişi

İnsan hayatında kaç kere bir ülkenin kurucu babalarından biriyle tanışma fırsatı yakalar ki? Özellikle de bugün bildiğimiz ulus devletlerin önemli bölümü geçen yüzyılda şekillenmişken... Toomas Hendrik Ilves, Estonya’nın 1991’de Sovyetler Birliği’nden ayrılışı sonrası görev yapan dördüncü cumhurbaşkanı ama ilk günden itibaren ülkenin yeni rotasını belirleyen isimlerden. Bugün Estonya inovasyon konusunda dünya lideriyse, onun sayesinde. Ilves ile Türkiye İnovasyon Haftası için geldiği İstanbul’da buluştuk. Bu küçük ve fakir Baltık ülkesinin 28 yılda nasıl müreffeh bir özgürlükler diyarına dönüştüğünü anlattı.

23.06.2019Hürriyet Pazar
Yargıtay: Uzun rapor kullanan işçi savunmasız atılabilecek

Yargıtay: Uzun rapor kullanan işçi savunmasız atılabilecek

Yargıtay İçtihadı Birleştirme Hukuk Genel Kurulu, milyonlarca işçiyi ilgilendiren kritik bir karara imza attı. Karara göre uzun süre rapor kullanan işçiler işverenlerce savunmaları da alınmadan işten atılabilecek. Dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan içtihatı birleştirme kararı, kanun gibi sonuç doğuruyor.

10.05.2019Gündem
Duvarları yıkacak gong

Duvarları yıkacak gong

Borsa İstanbul’da gongu kadın-erkek eşitliği için çalan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, her türlü görünmez duvarları yıkmak için gongu çaldıklarını, kadınlara anneliğin kazandırdığı donanımı, sabrı, karar verme yetisini hiçbir işin bir arada kazandıramayacağını vurguladı.

9.03.2019Ekonomi
Emine Erdoğan: 2023e kadar kadınların iş gücüne katılım oranında hedefimiz yüzde 41

Emine Erdoğan: 2023'e kadar kadınların iş gücüne katılım oranında hedefimiz yüzde 41

Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) ve Borsa İstanbul işbirliğinde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde 'Kadın Erkek Eşitliği' için Borsa İstanbul'da gong çaldı. Düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, açıklamalarda bulunuyor.

8.03.2019Ekonomi
Kadınlara 4 aylık doğum izni yetmiyor

Kadınlara 4 aylık doğum izni yetmiyor!

Online araştırma şirketi DORinsight, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 71’i çalışan kadınlara verilen 4 aylık doğum izni süresinin yeterli olmadığını düşünüyor. Katılımcıların çoğunluğu izin süresinin 12-24 ay olması gerektiğini söylüyor. Yüzde 61’lik kesim ise ev hanımlığının iş dünyasında olmaktan daha zor olduğunu belirtiyor

7.03.2019Etkinlikler
Almanya’daki başörtüsü yasağı Adalet Divanı’na sevk edildi

Almanya’daki başörtüsü yasağı Adalet Divanı’na sevk edildi

Almanya Federal İş Mahkemesi, Çiğdem K. ile işvereni arasındaki başörtüsü davasını Avrupa Adalet Divanı’na sevk etti.

31.01.2019Avrupa
Almanyadaki başörtüsü yasağı Avrupa Adalet Divanına sevk edildi

Almanya'daki başörtüsü yasağı Avrupa Adalet Divanı'na sevk edildi

Almanya Federal İş Mahkemesi, Çiğdem K. adlı Türk kadının başörtüsü davasını Avrupa Adalet Divanı'na sevk etti.

31.01.2019Dünya
Cinsiyet eşitliği ödülleri erkeklere

Cinsiyet eşitliği ödülleri erkeklere

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) iş yaşamında cinsiyet eşitliğini özendirmek amacıyla düzenlenen törende sadece erkeklere ödül verilmesi alay konusu oldu. Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin ‘Cinsiyet eşitliğini destekleyen en iyi hükümet kurumu’, ‘cinsiyet eşitliğini destekleyen en iyi federal otorite’ ve ‘en iyi cinsiyet eşitliği girişimi’ dallarında verilen ödüllerin hepsi kurumları temsil eden erkekler tarafından teslim alındı.

29.01.2019Dünya
Çalışan anneye 5 destek

Çalışan anneye 5 destek

Çalışan annelere, doğum izninden kısmi süreli çalışmaya, evde çocuk bakımı yardımından doğum borçlanmasına kadar çalışma hayatında birçok hak tanınıyor.

23.01.2019Ekonomi
ABDde Trumpa karşı kadınlar üçüncü kez yürüyüş yaptı

ABD'de Trump'a karşı kadınlar üçüncü kez yürüyüş yaptı

ABD Başkanı Donald Trump yönetimine karşı 2017 yılında başlatılan Kadın Yürüyüşü’nün bu sene üçüncüsü düzenlendi.

20.01.2019Dünya
Eyvah, doğum iznim bitiyor

Eyvah, doğum iznim bitiyor!

Bebeğiniz dünyaya geldiğinden beri gece-gündüz onun yanından hiç ayrılmadınız ama artık işe dönem vakti geldi. Size ihtiyacı olduğunu düşünüp ondan ayrılmak istememek, üstüne yaşadığınız suçluluk duygusu ve yaşadığınız pek çok duygusal karmaşa... Peki, nasıl baş edeceksiniz bu duygularla? Uzman Psikolog Emrah Polat işe geri yeni annelere önerilerde bulunuyor.

Resmi Gazetede yayınlandı 50 binden fazla kişi kadroya alınacak

Resmi Gazete'de yayınlandı! 50 binden fazla kişi kadroya alınacak

Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde çalışan 50 binden fazla taşeron personel artık kamu elemanı olarak kadroya geçecek. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı işte şartlar...

21.10.2018Ekonomi
Çalışan annelerin hamilelik ve doğum sonrası hakları

Çalışan annelerin hamilelik ve doğum sonrası hakları

Çalışan anne adaylarının doğum öncesi ve sonrasına dair yasal hakları neler? Doğum izni süresi ne kadar? Doğum parası nasıl alınır? Çalışan anne adaylarının aklına takılan tüm soruları Avukat Demet Ceylan Demircan son yasal düzenlemelere göre detaylı olarak cevapladı.

Kadınlar teknoloji sektöründe memnun ancak liderlik yolunda engeller var

Kadınlar teknoloji sektöründe memnun ancak liderlik yolunda engeller var

Denetim, danışmanlık, finansal danışmanlık, risk danışmanlığı, vergi ve ilgili alanlarda, birçok farklı endüstride faaliyet sürdüren Deloitte Türkiye, ‘Teknoloji Sektöründe Kadın: Türkiye’de kadınları teknoloji sektörüne çekmek ve kariyer yolunda desteklemek’ temalı raporunu yayınladı.

8.10.2018Teknoloji
Cezaevinden doğum için çıktı, eşiyle birlikte yine yakalandı

Cezaevinden doğum için çıktı, eşiyle birlikte yine yakalandı!

ANTALYA'da uyuşturucu ticaretinden tutuklu bulunduğu cezaevinden doğum iznine çıkan Gül Kavas, eşi Serdar Kavas ile birlikte yine aynı suçtan yakalanıp, tutuklandı.

6.10.2018Gündem
Timuray şampiyonlar listesinde

Timuray şampiyonlar listesinde

VODAFONE Grubu Dünya İcra Kurulu Üyesi Serpil Timuray, Financial Times’ın “HERoes: İş Hayatında Kadınları Destekleyen Şampiyonlar 2018” Dünya Kadın Liderler Listesi’ne seçildi.

30.09.2018Ekonomi
Memur doğum izni kaç gün

Memur doğum izni kaç gün?

Memur doğum izni kaç gün sorusunun yanıtı vatandaşlar tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Doğum yapan kadın memurlara 657 sayılı kanun kapsamında analık izni verilir. Peki, memur doğum izni kaç gün?

5.09.2018Gündem
Doğum izni kaç gün oldu Doğum izni nasıl hesaplanır

Doğum izni kaç gün oldu? Doğum izni nasıl hesaplanır?

Sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslar, 21 Haziran 2018 tarihinde yayımlanan kararla değişti. Değişikliklerden biri de doğum izninin süresi oldu. Peki, yeni yasayla doğum izni kaç gün oldu? Doğum izni nasıl hesaplanır?

9.08.2018Gündem
Adan Zye doğum izni hakları

A'dan Z'ye doğum izni hakları

Kadınların yasal hakları arasında yer alan doğum izni pek çok farklı detayı içinde barındırıyor. İşte doğum izinlerine dair bilmeniz gerekenler...

28.07.2018Kobi

Yazar Sonuçları

Ayda 2 bin 500 kişi acil şiddet butonuna basıyor

Teknoloji şirketlerinin yöneticileri ile konuşmak bana hep büyük heyecan veriyor. Bu haftaki podcast sohbet konuğum Vodafone’un CEO’su Engin Aksoy.

31.03.2021

Arkadaşlardan açık mektup

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Türk Grubu, çoğunluğu iktidar partisi vekilleri olmak üzere TBMM’de temsil edilen partilerden oluşur.

28.03.2021

Doğum sonrası para yardımı

Türk vatandaşı ve Türkiye’de doğum yapacak olan anne adaylarına devlet tarafından maddi destek sağlanmaktadır. Bunlardan en önemlisi doğum parasıdır. Bu yardım için anne adayları başvuru yapmalıdır. Doğum parası, kanunda 4A ve 4C sigortası olarak çalışan anne adaylarına verilmektedir. Aday anne SGK’ya bağlı çalışmıyorsa; babanın SGK’lı olması doğum parası alınabilmesini sağlar.

24.10.2020

Ücretsiz izinde tüm merak edilenler

Koronavirüs salgını nedeniyle her geçen gün ücretsiz izne ayrılanların sayısı artıyor. Bu süreçte çalışanlar maaş alamıyor, sigorta primleri ödenmiyor. Ücretsiz izin süresi bir ayı geçerse genel sağlık sigortasından da yararlanılamıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ücretsiz izne çıkarılanlara yönelik maaş desteği başlatacaklarını açıkladı.

9.04.2020

Hamilelikte veya doğum sonrası işten çıkarılma halinde ne yapılabilir?

Çalışan kadınlar hamile oldukları haberini almaları ile anne olma sevincini yaşarken bir yandan da çalıştığı işyerinden çıkarılma endişesine kapılır. Kadınların hamilelikte veya doğum izni döneminde işten çıkarılmaları başta eşitlik ilkesi açısından sorun yaratan bir haldir.

14.02.2020

Çalışan anneye 2.943 lira destek

Asgari ücretle birlikte doğum sonrası çalışan annelere ödenen yarım çalışma desteği de arttı. 2020’de ilk kez doğum yapacak olanlara, analık izni sonrası 2.943 lira ödenecek. Yarım çalışma ödeneği alınan günler için sağlık sigortası primlerini de devlet karşılayacak. Çocuğu engelli doğan anneler ise 180 gün boyunca destekten yararlanabilecek.

23.01.2020

Çalışan kadının doğum sonrası yasal hakları nelerdir?

Kadınların bebek sahibi olduktan sonra “doğum iznine” ayrılması konusunda kanun, çalışan yeni anneye, doğum izni sürecinde ve sonrasında bazı haklar tanıyor. Bu haklar çalışan kadının bağlı olduğu sigortaya göre de değişiklik gösteriyor.

22.11.2019

İş yerlerinde emzirme odası ve kreş zorunluluğu

Çalışan annelerin en büyük sorunlarının başında çocuklarının çalışma saatleri boyunca bakımının kim tarafından nasıl karşılanacağı geliyor. Annesi ve kayınvalidesi hayatta olanlar, onlarla aynı şehirdekiler şanslı. Ancak bu şansa sahip olmayanlar aylık kazançlarının çoğunu kreşlere vermek zorunda kalıyor.

26.07.2019

Çalışan anneye 5 destek

Çalışan annelere, doğum izninden kısmi süreli çalışmaya, evde çocuk bakımı yardımından doğum borçlanmasına kadar çalışma hayatında birçok hak tanınıyor.

23.01.2019

Taşeron işçilere kadro müjdesi

Yeni yayımlanan kararname ile KİT’ler ve bağlı ortaklıklarında taşeron olarak çalışan işçilere de kadro yolu açıldı. Bu imkândan 43 binden fazla işçi yararlanacak. İki yıl kesintisiz çalışanlar ile yapılacak sınavda başarılı olanlar kadroya geçebilecek.

23.10.2018

Doğum yapan kadın işçiye müjde

Doğum sonrası kadın çalışanlara devlet tarafından ödenen yarım çalışma ödeneği bilinmediğinden çoğu kişi bu haktan yararlanamıyor. Erkek çalışanlara da belli şartlarda ödeme var. Yeni düzenleme ile yarım çalışma ödeneğinin etkin şekilde uygulanması sağlanacak.

2.10.2018