Kadınlara 4 aylık doğum izni yetmiyor!

Güncelleme Tarihi:

Kadınlara 4 aylık doğum izni yetmiyor
Oluşturulma Tarihi: Mart 07, 2019 11:06

Online araştırma şirketi DORinsight, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı. Araştırmaya göre katılımcıların yüzde 71’i çalışan kadınlara verilen 4 aylık doğum izni süresinin yeterli olmadığını düşünüyor. Katılımcıların çoğunluğu izin süresinin 12-24 ay olması gerektiğini söylüyor. Yüzde 61’lik kesim ise ev hanımlığının iş dünyasında olmaktan daha zor olduğunu belirtiyor

Haberin Devamı

Araştırma, çalışan kadınlara 4 aylık doğum izni süresinin yeterli olmadığını ortaya koydu. Katılımcıların çoğunluğu izin süresinin 12-24 ay olması gerektiğini söyledi.

13-28 Şubat 2019 tarihleri arasında online olarak tamamlanan araştırmaya 5.899 kişi katıldı. Araştırma kapsamında katılımcılara, Kadınlar Günü’nün anlamı ve kendileriyle ilgili sorular yöneltildi. Araştırmadan çıkan sonuçlar ise şöyle oldu:

Kadınlara 4 aylık doğum izni yetmiyor

EV Mİ ZOR İŞ Mİ?

Katılımcıların yüzde 61’i ev hanımlığının daha zor olduğunu belirtirken, yüzde 39’u iş dünyasında olmanın zor olduğunu dile getirdi

DOĞUM İZNİ YETMİYOR

Katılımcıların yüzde 71’i çalışan kadınlara verilen doğum izni süresi yetersiz olduğunu düşünürken, yüzde 29’u ise yeterli olduğunu söyledi.

İZİN SÜRESİ 12-24 AY OLMALI

Kadınlara verilen doğum izinlerinin yetersiz olduğunu düşünen kişilerin yüzde 32’si kadınlara 24 ay izin verilmesi gerektiğini, yüzde 31’i 12 ay izin verilmesi gerektiğini, yüzde 12’si 9 ay, yüzde 10’u 18 ay, yüzde 8’i 6 ay, yüzde 7’si de 15 ay izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Haberin Devamı

 

Kadınlara 4 aylık doğum izni yetmiyor
 

EKONOMİK ÖZGÜRLÜKLE GÜÇLENİR

“Güçlü bir kadın sizce öncelikli olarak nasıl olmalıdır?” sorusuna katılımcıların yüzde 42’si “Ekonomik özgürlüğe sahip olmalıdır” yanıtını verdi. Bu yanıtı sırasıyla “Eğitim seviyesi yüksek olmalıdır” (yüzde 28), “Topluma faydalı bireyler yetiştirmelidir” (yüzde 24), “Yaşadığı toplumun sorunlarıyla yakından ilgilenmelidir” (yüzde 6) takip etti.

HER ALANDA BAŞARILI OLURLAR

Kadınlara 4 aylık doğum izni yetmiyor

Katılımcıların yüzde 76’sı kadınların istedikleri her alanda başarılı olabileceklerini söylerken, yüzde 10’u toplumsal sosyal sorumluluk çalışmalarında, yüzde 9’u ev içi emekle ilgili işlerde, yüzde 5’i ise tasarım ve yaratıcılık gerektiren işlerde başarılı olabileceklerini belirtti.

BAKMADAN GEÇME!