EKSTRA
MENÜ

Amasya Üniversitesi

Amasya Üniversitesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Amasya Üniversitesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.457 Amasya Üniversitesi haberi bulunmuştur.

Amasya Üniversitesi, 1974-1975 Öğretim yılında Amasya Kız Öğretmen Okulu'nun binalarında aynı okulun idaresi ve öğretim elemanları ile Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Okulları Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak öğretime açılmıştır.

Devamı...

Amasya Üniversitesi Haberleri

Son dakika haberi: Okullar ne zaman açılacak Cumhurbaşkanı Erdoğandan normalleşme takvimi açıklaması

Son dakika haberi: Okullar ne zaman açılacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan normalleşme takvimi açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 81 ilden 560 gençle video konferans yöntemiyle görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sosyal yaşamla ilgili olarak bir süre daha hepimizin fedakarlık yapması gerekiyor. Bu salgını en kısa zamanda atlatıp normal hayatımıza döneceğimiz günlerin yakın olduğuna inanıyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Okullar açılacak mı?" sorusuna "17 Mayıs itibarıyla başlayacak yeni normalleşme takvimimizi önümüzdeki günlerde açıklayacağız. İlk kabine toplantımızın en önemli gündem maddelerinden biri bu olacak. Bu takvimde okulların açılışıyla ilgili süreç de yer alacak" yanıtını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Buradan müjdeyi vermek istiyorum Artık gençlerimiz transkript belgelerini istedikleri yerden çift dilli olarak herhangi bir ücret ödemeden alabilecekler" ifadelerini kullandı.

8.05.2021Gündem
Amasyada kovid-19a yakalanan ve 7 aylık bebeği sezaryenle alınan kadın öldü

Amasya'da kovid-19'a yakalanan ve 7 aylık bebeği sezaryenle alınan kadın öldü

Amasya'da koronavirüs tedavisi görürken durumu ağırlaşan ve 7 aylık bebeği sezaryenle alınan Müjgan Yiğit yaşamını yitirdi. Genç kadın gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

17.03.2021Haber
Hamileyken koronavirüse yakalandı Bebeği kurtarıldı, Müjgan Yiğit yaşamını yitirdi

Hamileyken koronavirüse yakalandı! Bebeği kurtarıldı, Müjgan Yiğit yaşamını yitirdi

Amasya'da koronavirüs tedavisi görürken durumu ağırlaşan ve 7 aylık bebeği sezaryenle alınan Müjgan Yiğit yaşamını yitirdi. Genç kadın gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

17.03.2021Gündem
Küçük çifti 10 saat arayla koronavirüsten öldü

Küçük çifti 10 saat arayla koronavirüsten öldü

Amasya'da koronavirüs tedavisi gören Nazmi Küçük (74) ve eşi Saliye Küçük, 10 saat ara ile hayatlarını kaybetti.

4.03.2021Gündem
Duygu Abacı Arslanın acı ölümü Bebeğini kucağına alamadan koronavirüse yenildi

Duygu Abacı Arslan'ın acı ölümü! Bebeğini kucağına alamadan koronavirüse yenildi

Amasya'da koronavirüs tedavisi gören 6 aylık hamile Duygu Abacı Arslan'ın (25) durumu ağırlaşınca bebeği sezaryenle alındı. Duygu Abacı Arslan daha sonra kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

24.02.2021Gündem
Acı haber Bir doktor daha koronavirüsten hayatını kaybetti

Acı haber! Bir doktor daha koronavirüsten hayatını kaybetti

Amasya'da 10 gündür koronavirüs tedavisi gören Nöroloji Uzm. Dr. Mustafa Yiğit (65), yaşamını yitirdi.

29.12.2020Gündem
Türk bilim insanı Antarktika Yarımadasında araştırmalar yapacak

Türk bilim insanı Antarktika Yarımadası'nda araştırmalar yapacak

Amasya Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Ekrem Bölükbaşı, ’James Ross Adası (Antarktika Yarımadası) Likenleşmiş Mantar Türlerinin DNA Barkodlamaları ve Antarktika Endemiği Bazı Liken Türlerine ait Özütler ile Çeşitli Nanoyapıların Sentezi ve Uygulama Alanları başlıklı projede araştırmacı olarak görev aldı.

21.12.2020Teknoloji
Turizm İşletmeciliği Ve Otelcilik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü Olan Üniversiteler, Dersleri Ve İş İmkanları

Turizm İşletmeciliği Ve Otelcilik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü Olan Üniversiteler, Dersleri Ve İş İmkanları

Turizm hem ülkemizde hem de dünyada her geçen yıl gelişen ve büyüyen bir sektör olmaktadır. Bu sektör için gerekli kalifiyeli eleman ve yöneticileri ise turizm okullarından sağlanmaktadır. Turizm sektörüne uzman kadro yetiştirecek bölümlerden birisi de turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü olmaktadır. Üniversiteye hazırlanan ve bu bölümü seçmeyi düşünen adaylar meslekle ilgili ayrıntılı bilgiyi sizler için derledik.

Şehir Planlama Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Şehir Planlama Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Her geçen gün nüfusun artması ile birlikte insanların yaşaması için yapılaşmalar ve binalar da artıyor. Şehir planlama uzmanları ise, bu yapılaşmanın öncesinde ve sonrasında görev alır. Şehir Planlama bölümü nedir? Şehir Planlama bölümü mezunları ne iş yapar? Sizler için derledik.

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü, bir ön lisans programıdır. Sizin için Sağlık Bilgi Sistemleri Teknikerliği bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları hakkında tüm detayları derledik.

Peyzaj Mimarisi Ve Kentsel Tasarım Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Peyzaj Mimarisi Ve Kentsel Tasarım Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Gerek dünyada gerekse ülkemizde şehirler her geçen gün büyümektedirler. Gelişen ve değişen şehirlerin peyzaj ve mimari yapıları daha çok önem kazanmaktadır. Bu sebeple peyzaj mimarisi ve kentsel tasarım çok daha önemli bir pozisyona gelmiştir. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Moda Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Moda Tasarımı Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Moda tasarımı bölümü, son zamanlarda özellikle giyim ve moda sektörünün gelişmesi ile beraber pek çok üniversitede yer alan bölümlerden birisidir. Moda tasarımı bölümünde özellikle son moda ürünler ve elbise stilleri değerlendirilir, araştırılır ve bu ürünlerin üretilir. Moda tasarımı bölümü genellikle kadınların en çok rağbet gösterdiği bölümlerden birisidir. Fakat son zamanlarda erkekler de modaya bakış açılarını değiştirerek, bu bölümü tercih etmektedir. Moda tasarımı bölümünü tercih edecek olan kişiler için moda tasarımı bölümü nedir, mezunu ne iş yapar, dersleri nelerdir ve iş olanakları nasıldır tüm detayları sizler için derledik.

Mekatronik (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Mekatronik (Myo) Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Üniversite sınavını bittikten sonra öğrencilerin merakla beklediği dönem tercih dönemidir. Hayalleri için en iyi bölümleri tercih etmek isteyen öğrenciler yoğun bir araştırma sürecine girmektedirler. Mekatronik bölümü de tercih edilen meslek yüksekokulu bölümlerinden biridir. Bu bölümde aynı zamanda pek çok avantaj bulunmaktadır. Ön lisans eğitimi verilen bu bölümde dileyen öğrenciler sınav ile birlikte mekatronik eğitimini lisansa tamamlayabilirler. Bunun için de birçok avantaj yine öğrencilere sunulmuştur. Dikey geçiş sınavı bu bölümden mezun olanların tercih ettiği bir sınav türüdür. Arama motorlarının trendlerine bakılınca mekatronik bölümü araştırılmış bölümler arasına girmiştir. Peki, mekatronik bölümü nedir? Mekatronik bölümünden mezun olanlar ne iş ile meşgul olurlar? Mekatronik bölümünde hangi tür dersler görülmektedir? Bu bölümden mezun olanların maaşları ne kadardır? İşte mekatronik bölümüne dair tüm detaylar.

Amasyada, evde çıkan yangına müdahale eden bir itfaiye eri yaralandı

Amasya'da, evde çıkan yangına müdahale eden bir itfaiye eri yaralandı

Amasya'da tek katlı evde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle söndürüldü. Yangında ev kullanılamaz hale gelirken, alevlere müdahale eden bir itfaiye eri yaralandı.

29.11.2020Gündem
Engelli Bakımı Ve Rehabilitasyon Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Engelli Bakımı Ve Rehabilitasyon Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Engelliler günümüzde hayatlarını zor şartlarda devam ettiren kişilerdir. Bu zor şartlarda devam ettiren kişilerin zaman zaman yardıma ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu sebeple üniversiteler de bu alanda eğitimler vermektedir. Üniversitelerde engelli bakımı ve rehabilitasyon bölümü adı altında olan bu bölüm engellilere yardım amacıyla kişilere eğitim vermektedir. Engelli bakımı ve rehabilitasyon bölümü ile ilgili detayları derledik.

Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Çağrı Merkezi Hizmetleri Bölümü Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü; bünyesinde çalıştığı kurum yahut kuruluşu tanıtabilecek bireyleri yetiştiren bir ön lisans programıdır. Sizin için Çağrı Merkezi Hizmetleri bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları konularını detayları ile derledik.

Amasyada iki otomobil çarpıştı: 2 yaralı

Amasya'da iki otomobil çarpıştı: 2 yaralı

Amasya'da meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı.

25.11.2020Gündem
Doğal gaz tesisatçısı buzağı ölümlerinin önüne geçecek platform geliştirdi

Doğal gaz tesisatçısı buzağı ölümlerinin önüne geçecek platform geliştirdi

Amasya'nın Suluova ilçesinde 30 yaşındaki Ferhat Serçe, KOSGEB'den aldığı destekle yeni doğan buzağı ölümlerinin önüne geçmek için geliştirdiği platformun seri üretimine başlamaya hazırlanıyor.

24.08.2020Teknoloji
Amasyada otomobil ile kamyonet çarpıştı

Amasya'da otomobil ile kamyonet çarpıştı

AMASYA'da, otomobil ile kamyonetin çarpışması sonucu aynı aileden 4 kişi yaralandı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

8.08.2020Gündem
Amasyada feci kaza Aynı aileden 4 yaralı

Amasya'da feci kaza! Aynı aileden 4 yaralı

Amasya'da, otomobil ile kamyonetin çarpışması sonucu aynı aileden 4 kişi yaralandı.

8.08.2020Gündem
Koronavirüsü yenen nüfus müdürü, alkışlarla taburcu edildi

Koronavirüsü yenen nüfus müdürü, alkışlarla taburcu edildi

AMASYA’da koronavirüs tedavisi sırasında duran kalbi çalıştırılarak yeniden hayata döndürülen Suluova İlçe Nüfus Müdürü Mustafa Yangın (60), hastalığı yenerek sağlığına kavuştu. Yangın, sağlık çalışanlarının alkışları ile taburcu oldu.

30.04.2020Gündem
Virüse yakalandı, kalbi durdu, atlattı ve taburcu oldu

Virüse yakalandı, kalbi durdu, atlattı ve taburcu oldu!

Amasya'da hastanede tedavi sırasında kalbi duran ve doktorların çabasıyla hayata döndürülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastası, sağlığına kavuşmasının ardından alkışlarla taburcu edildi.

29.04.2020Gündem
Son dakika... YÖK duyurdu Öğrencilere 6 GB ücretsiz internet...

Son dakika... YÖK duyurdu! Öğrencilere 6 GB ücretsiz internet...

YÖK'ten yapılan son dakika açıklamasında üniversite öğrencilerine uzaktan eğitime destek için 6 GB internet ücretsiz verileceği bildirildi.

29.04.2020Gündem
Yeni aldığı motosikletiyle kaza yaptı, hayatını kaybetti

Yeni aldığı motosikletiyle kaza yaptı, hayatını kaybetti

Amasya’da meydana gelen trafik kazasında kamyonetle motosiklet çarpıştı, 1 kişi hayatını kaybetti.

21.04.2020Gündem
Üniversiteli Haticeden acı haber geldi

Üniversiteli Hatice'den acı haber geldi!

Tokat'ın Niksar ilçesinde evinde baygın bulunan üniversite öğrencisi Hatice Tansu Doğan (20), kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Doğan'ın, sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlendiği üzerinde duruluyor.

10.04.2020Gündem
Koronavirüsü yenen sağlık çalışanı, alkışlarla taburcu edildi

Koronavirüsü yenen sağlık çalışanı, alkışlarla taburcu edildi

AMASYA'da, koronavirüs tedavisi gören hastane çalışanı Şenol Erboğa (55), sağlığına kavuştu. Erboğa, çalıştığı ve tedavi gördüğü hastaneden, alkışlarla taburcu edildi.

8.04.2020Gündem
Amasyada minibüs şarampole devrildi

Amasya'da minibüs şarampole devrildi

Amasya'da minibüsün şarampole devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

10.03.2020Haber
Amasyada feci kaza: 2 ölü, 7 yaralı

Amasya'da feci kaza: 2 ölü, 7 yaralı

Amasya'da minibüsün şarampole devrilmesi sonucu 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

10.03.2020Gündem
İlkokullara beden eğitimi dersi geliyor

İlkokullara beden eğitimi dersi geliyor

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, "İlkokullarda beden eğitimi olacak. Cumhurbaşkanımız bu konudaki talimatı Milli Eğitim Bakanımıza verdi" dedi.

25.02.2020Eğitim
Avda vurulan avcı kurtarılamadı

Avda vurulan avcı kurtarılamadı

Amasya'da avlanmak için ormana giden İrfan Gelir (32), arkadaşı Mehmet Ç.'nin tüfeğinden çıkan saçmaların isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti. Mehmet Ç. gözaltına alınırken, yapılan incelemede menfeze saklanmış 2 av tüfeği bulundu.

27.12.2019Gündem
Amasya’da silahlı saldırı: 4 yaralı

Amasya’da silahlı saldırı: 4 yaralı

Amasya’nın Beyazıdpaşa Mahallesi'nde bir iş yerine silahla saldırı sonucu 4 kişi yaralandı.

11.12.2019Gündem
Dilek Livaneli kimdir

Dilek Livaneli kimdir?

İdealist bir öğretmen olan Dilek Livaneli yaptığı çalışmalardan dolayı onursal başkanlığını ABD eski Başkanı Bill Clinton'ın üstlendiği Varkey Gems Vakfı tarafından 2015 Küresel Öğretmen Ödüllerine aday gösterildi ve dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına giren ilk Türk öğretmen oldu. İşte, örnek bir öğretmen olan Dilek Livaneli’nni hayatına dair bilgiler…

29.11.2019Gündem
2019 ebelik sıralamaları ve taban puanları nasıl

2019 ebelik sıralamaları ve taban puanları nasıl?

Ebelik sıralamaları ve taban puanları, tercih işlemlerine yön vermek isteyen binlerce vatandaşın araştırdığı konu olmaya başladı. Üniversite eğitimlerini ebelik alanında tamamlayarak sağlık alanında istihdam edilmek isteyenlerin araştırdığı 2019 yılına ait ebelik sıralamaları ve taban puanları, internet üzerinden araştırma konusu oldu. Peki, 2019 yılının ebelik sıralamaları ve taban puanları nasıl şekillendi? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

24.07.2019Gündem
Antarktikadan toplanan örneklerden yeni bakteri keşfedildi

Antarktika'dan toplanan örneklerden yeni bakteri keşfedildi

Türk bilim insanları, Antarktika'dan getirilen örnekler üzerinde yaptıkları araştırmalarda, tarımda yaygın olarak kullanılan ve bitkileri öldüren kimyasal maddeleri zararsız hale getiren bir bakteri türü keşfetti.

4.07.2019Teknoloji
Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 11 üniversiteye rektör atadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 11 üniversiteye rektör atamasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

23.05.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan ikaz ediyoruz dedi bu çağrıyı yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 'ikaz ediyoruz' dedi bu çağrıyı yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Amasya'da Yavuz Sultan Selim Meydanında halka hitap etti. Erdoğan "Avrupalı ve Amerikalı dostlarımız başta olmak üzere tüm dünyayı, PKK/PYD terörü konusunda da, ırkçı İslam düşmanı terör konusunda da ikaz ediyoruz. Gelin bu iş daha fazla dallanıp budaklanmadan tüm terör örgütlerine karşı ortak bir tavır geliştirelim" dedi.

22.03.2019Gündem
Uçurumdan düşen genç kızın vücudunda kırıklar oluştu

Uçurumdan düşen genç kızın vücudunda kırıklar oluştu

AMASYA'da, dengesini kaybedip, kayalıklardan kayarak, yaklaşık 50 metrelik uçurumdan düşen S.D. (23), ağır yaralandı. Kalça, burun ve kaburga kemiklerinde kırıklar olduğu belirlenen S.D., kaldırıldığı hastanenin yoğun bakım servisinde tedaviye alındı.

21.03.2019Gündem
Kediler üniversite kütüphanesine sığındı

Kediler üniversite kütüphanesine sığındı

Amasya Üniversitesi'nin maskotu haline gelen kediler kütüphanenin bir parçası oldu. Öğrencilere günün 24 saati sıcak ortamda ders çalışma imkanı sunan üniversite kütüphanesi, soğuk havalarda kedileri de unutmadı. Sokak kedileri için de kapılarını açan kütüphane, geçici ziyaretçilerine isim bile takıyor.

17.01.2019Kampüs
‘Gökkuşağı’ gibi okul geçidi

‘Gökkuşağı’ gibi okul geçidi

Amasya’da bir okulun önündeki okul geçidi gökkuşağı renklerinde tasarlandı. Farklı renkler ve işaretlemelerle sürücülerin dikkatini çekmek için ağırlıklı olarak sıcak renkler kullanıldı.

28.12.2018Eğitim
43 üniversite 1172 personel alımı yapacak

43 üniversite 1172 personel alımı yapacak

Devlet Personel Başkanlığı’ndan yayımlanan duyurulara göre üniversiteler sözleşmeli ve akademik personel alımı yapacak.

26.10.2018Kampüs
Elif bebekten kötü haber

Elif bebekten kötü haber

Amasya'da anne ve babası ile birlikte dün nehre düşen otomobilden suya atlayan kişi tarafından kurtarıldıktan sonra hastanede yaşam mücadelesini kaybeden iki aylık Elif Beren Gümüş'ün cenazesi, Çorum'un Osmancık ilçesinde toprağa verildi.

22.10.2018Gündem
Her şey bir anda oldu Otomobil hurdaya döndü

Her şey bir anda oldu! Otomobil hurdaya döndü

Amasya’da seyir halindeyken başka otomobilin çarpmasıyla, kontrolden çıkan otomobil, köprüden Yeşilırmak Nehri'ne düştü. Kazada, 1'i çocuk 3 kişi yaralandı. Kazada, hastanede tedaviye alınan 10 aylık Elif Beren Gümüş'ün sağlık durumunun ciddi olduğu belirtildi.

21.10.2018Gündem