GeriSağlık Ofis ağrılarını azaltmak için 5 öneri!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ofis ağrılarını azaltmak için 5 öneri!

Ofis ağrılarını azaltmak için 5 öneri!

Her gün masa başında hareketsiz geçerse ağrılar kaçınılmaz hale gelir.

Bilgisayar başında 10 saat sürekli çalışmak insanoğlunun doğasına aykırı. Oysa modern hayat; insanı adeta eve, ofise ve arabaya çiviledi. Artık insanlar, günlük hayatta değil hareket etmek yürümüyorlar bile. Sonuç olarak bunun bedelini de ödüyorlar. Ofis ağrıları da bu bedellerin başında geliyor. Kişi her günü masasının başında hareketsiz geçiyorsa, sportif aktivitesi yoksa ve de en önemlisi ergonomi kurallarına uymuyorsa ofis ağrıları kaçınılmaz hale geliyor.

Ofis ağrılarını azaltmak için 5 öneri

OFİS AĞRILARINI AZALTMANIN 5 YOLU

1-Sık sık hareket molaları verin.
2-Sert bölgeye sıcak uygulayın.
3-Sağlıklı oturma pozisyonu kurallarına uyun.
4-Bilek destekli mause ve klavye kullanın.
5-Stres ağrılarını hafife almayın.

BİLGİSAYAR ÇARPRAZDA DURMAMALI

Bilgisayar ekranı çaprazda olmamalı. Kişi yan dönerek çalışmak zorunda olmamalı. Ekran da klavye de tam karşımızda yer almalı. Ayrıca bilgisayar ekranının 1/3 üst kısmı göz hizasında olmalı. Yani göz ekrana baş eğilerek değil dik bakmalı. Koltuğa da dik oturulmalı. Dirsekler ve dizler 90 dereceden daha fazla kıvrık olmamalı. Bilgisayar başındayken el bileklerini yukarı doğru aşırı kıvrık kullanmamak önemli. Bilek destekli mouse ve klavyenin tercih edilmesi gerekiyor. Telefonla konuşurken telefon baş ile boyun arasına sıkıştırılarak kullanılmamalı.

İŞ YERİNDE SAĞLIKLI BESLENMENİN 8 YOLU İÇİN TIKLAYIN!

Ofis ağrılarını azaltmak için 5 öneri

STRES AĞRILARINI HAFİFE ALMAYIN

Ofis ortamı ağrılarından kurtulmak için stresi kontrol etmeyi öğrenmek gerekir. Stres sürekli adrenalin hormonu salınımına yol açar. Bu da kasların sürekli sert ve kasılı durumda durmasına ve katılaşmasına neden oluyor. Sonucunda eklemler, sertleşmiş kaslar arasında daha fazla yük taşıyor ve dolayısıyla ağrı kaçınılmaz oluyor.

DÜZENLİ SPOR YAPMAK GEREKİR

Ofis hayatı nedeniyle eklemler uzun süre sabit pozisyonda yorucu bir şekilde kalır. O zaman güçlü ve dayanıklı kaslara ve eklemlere sahip olmak için ofis dışında vücudu hazırlamak gerekiyor. Bunun da en kestirme yolu, düzenli spor yapmak. En ideal spor ise yüzmek. Olanak yok ise ikinci alternatif olarak yürüyüş de yapılabilir. Arabanızı bir uzak otoparka bırakmak, otobüs veya servisten bir durak önce inmek, bu iş için yeterli.

Cihan

OFİS ÇALIŞANLARINA ÖZEL 3 DİYET PROGRAMI İÇİN TIKLAYIN!

False