GeriSağlık Kış aylarında sıvı içeren diyetleri tercih edin
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kış aylarında sıvı içeren diyetleri tercih edin

Kış aylarında sıvı içeren diyetleri tercih edin

Mevsimlerle beraber beslenmemiz de değişiyor. Yaz aylarında daha çok su tüketip daha hafif beslenirken kış aylarında daha az su tüketip daha ağır yemeklere dönüyoruz. Bunun temel sebebi hava sıcaklıklarının psikolojimiz üzerindeki etkisi… “Kış aylarında sıvı içeren diyetleri tercih edin” diyen Diyetisyen Simge Sevinçer, konuyla ilgili detaylı bilgi verdi.

Susama hissi vücut suyunun %1 azalmasıyla oluşur. %10’luk azalmada ise hayati riskler başlar. Bu sebeple su içmek için susamayı beklemememiz gerekir. Yaşamamız için vazgeçilmez olan suyu günlük 2 - 2,5 litre tüketmemiz gerekir. (Vücudun sıvı ihtiyacı cinsiyete, yaşa, sağlık durumuna, ağırlığa göre değişmektedir.)

Havalar soğudukça sıcak içecek tüketimi artmaya başlar. Böylelikle yazın su içtiğimiz zamanların yerini kahve ve çay gibi sıcak besinler alır. Fakat kahve ve çay, suyun yerini asla tutamaz. Aksine diüretik (idrar söktürücü) etkisinden dolayı vücudumuzdan su kaybetmemize sebep olur. Ayrıca sıcak içeceklere katılan şeker ve çeşitli şuruplarla kalori tüketimimiz de sinsice artırmaya başlar. Bu bilince ulaşarak kahve tüketimimizi günde 2 fincan, çay tüketimimizi de günde 3 bardak şekersiz olarak sınırlayıp su tüketmeye özen göstererek, hem fazla kafein almaktan hem de zararlı kalori alımından kurtulabiliriz.

Düzenli su tüketimi dışında, besinlerle alınan sıvı da gün içerisindeki ihtiyacımızı destekleyici nitelikte olur. Bu nedenle özellikle diyet yaparken, tercih ettiğimiz gıdalar konusunda da dikkatli olmamız gerekiyor. Aksi durumda kilo vermek isterken vücudumuzu farkında olmadan susuz bırakabiliriz.

GÜNLÜK SU TÜKETİMİNİ DESTEKLEYEN BESİNLER NELERDİR?

1. MEYVE VE SEBZELER

Meyveler içerisinde çeşitli oranlarda su bulundurur. Günlük vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılayan sebze ve meyveler aynı zamanda içerisinde bulunan su ve posa ile de vücut dengemizi korumamıza bağırsak hareketlerimizi dengelememize yardımcı olur.
Diyetlerde ise sebzeler genellikle tercih edilen bir besin olsa da, meyve tüketimi şeker oranı nedeniyle kısıtlanmaktadır. Bu nedenle meyveleri diyet programına, çiğ olarak sıkılmış sebze-meyve suları olarak ara öğün yerine ekleyebiliriz. Böylece hem meyve ve sebzelerin vitamin, mineral ve enzimlerinden sağlıklı bir şekilde faydalanmış, hem de içeriğindeki su ile ihtiyacımızı karşılamış oluruz.

2. ÇORBALAR

Özellikle kış aylarında çoğumuzun tercih ettiği çorbalar sıvı tüketimimizi destekleyerek hem tokluk hissimize hem vücut sıcaklığımızı dengelememize hem de sıvı tüketimimizi desteklememize yardımcı olur. Ayrıca çorbalar soğuk algınlığına karşı korunmamıza ve immün (bağışıklık) sistemimizi güçlendirmemize de destek olur. Fakat bu noktada önemli olan çorba seçimlerimizdir.

Dışarıda tükettiğimiz çorbaların çoğunda un veya fazla yağ bulunur. Marketlerde bulunan hazır çorbalarda ise MSG adı verilen beyin doyma noktanıza zarar veren ve obeziteye sebep olan maddeler bulunur. Bu sebeple tükettiğimiz çorbanın içeriğine dikkat edersek hem kilo kontrolünde hem de sağlıklı beslenmede gerekli faydayı sağlayabiliriz. Sebze çorbaları içeriklerine göre değişmekle birlikte vücutta bulunan ödemi atmamıza da yardımcı olur. Yani doğru ellerde çorba bir sihir, yanlış ellerde ise kabus olabilir.

Son zamanlarda trend haline gelen Souping diyetinde de en önemli konu, tüketilen çorbaların diyete uygun bir şekilde hazırlanması ve içeriğindeki besin değerlerini kaybetmemesidir. Özellikle kış aylarında mevsim sebzelerinden hazırlanan çorbaları tüketmek, diyet sırasında sıvı beslenirken de vücudun ihtiyacı olan besin değerlerini almamıza yardımcı olur.

3. BİTKİ ÇAYLARI

Toplumumuzda çok yaygın olan siyah çay daha önce de belirttiğimiz gibi yoğun diüretik etkiye sahiptir. Az su tüketmek ve fazlaca çay tüketmek böbreklerimizi yorar ve vücudumuzu susuz bırakır. Siyah çay tüketiminizi azaltmak için bitki çaylarına başvurabilirsiniz.
Her bitki çayının kendine özel etkileri bulunmaktadır. Özellikle zencefil, ıhlamur, rezene, papatya, melisa gibi çaylar fizyolojik ve psikolojik olarak rahatlamanızı, gaz probleminizden kurtulmanızı ve soğuk algınlığından korunmanızı sağlar. Ayrıca herhangi bir diüretik etkiye sahip olmadığı için su kaybına da sebep olmaz.

Kış aylarında bağışıklığı desteklemek için antioksidan özelliği de olan matcha çayını tüketebilirsiniz. Diyetlerde sıklıkla tercih edilen bu çaya, badem sütü gibi farklı tatlar da ekleyerek sıvı ve protein ihtiyacınızı aynı anda karşılayabilirsiniz.

PEKİ, SU TÜKETİMİMİZİ ARTTIRMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ?

• Her sabah uyandığınızda ve her akşam yatmadan önce su tüketmeyi alışkanlık haline getirin.
• Öğün saatleri dışında acıktığınızda bir bardak su tüketin. Çünkü beyinde susuzluk hissi açlık hissiyle karıştırılabilir.
• Günlük hedefler belirleyin bunun için telefonunuza indireceğiniz çeşitli uygulamalardan yararlanabilirsiniz.
• Suyunuzu tatlandırın. Suyun içerisine ekleyeceğiniz meyve dilimleri, kabuk tarçın, limon dilimleri ile hem kilo kontrolü sağlayabilir hem de su içmekten daha çok keyif alabilirsiniz.
• Suyu gözünüzün önünden ayırmayın. Çantanızda, masanızda, başucunuzda su bulundurun. Ulaşmak kolay olunca tüketiminiz de artacaktır.
• Diyet ya da spor yapıyorsanız ara öğünlerinizde soğuk sıkım meyve-sebze sularını dahil edebilir, kış aylarında sebze çorbası tüketimini artırabilirsiniz.
• Ayda bir ya da iki ayda bir rutin olarak kısa süreli Juicing veya Souping gibi detokslar uygulayabilir ve toksinlerden arınırken su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 

False