GeriSağlık İşte, dünyanın en mutlu insanı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte, dünyanın en mutlu insanı!

İşte, dünyanın en mutlu insanı!

Matthieu Ricard'ın mutluluğunun kaynağı ne?

Wisconsin Üniversitesi'nden sinir bilimi uzmanı Richard Davidson, Matthieu Ricard'ın başına tam 256 sensör yerleştirdi ve 66 yaşındaki Budist rahip Ricard'ın beynini en ince ayrıntısına kadar inceledi.

Çünkü bilim adamları onun mutluluğunun sırrını araştırıyordu. Ve araştırma sonucuna göre Ricard şu anda dünyanın "en mutlu insanı."

Taramalarda Ricard'ın beyninde şükretmek ve zevk almak ile ilgili alanlar "anormal" derecede gelişmiş ve büyüklüğe sahip. Beynin ön sol lobunda ise negatif duyguları engellemeye meyilli ve mutluluk veren geniş bir alan var.

İşte, dünyanın en mutlu insanı

Bilim adamları bu durumu meditasyona bağlıyor. Uzun vadede yapılan araştırmalara göre 50 bin defa meditasyon yapmış insanların beyninde farklılıklar oluşuyor.

Uzmanlar günde 20 dakika meditasyonun bile etkisinin önemli olduğunu söylüyor. 24 yaşında hayatını Budizm'e adamaya karar veren Matthieu Ricard, tam 40 yıl önce Paris'deki yaşantısını bıraktı ve Hindistan'a yerleşti.

66 yaşındaki rahip Budist lider Dalai Lama'nın en yakınındaki isimlerden bir tanesi. Ricard'ın 'Meditasyon Sanatı' isimli kitabı da listelerde en çok satanlarda yer alıyor.

Kaynak: Hürriyet

False