GeriHamilelikte Sağlık İkiz Hamileliğinin Zorlukları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İkiz Hamileliğinin Zorlukları

İkiz Hamileliğinin Zorlukları

İkiz gebeliklerin sayısının artması ile bu gebeliklerin takibi daha bir önem kazanmıştır.

İkiz gebelik en sık görülen çoğul gebelik şeklidir. Daha eskilerde oran 1/85 iken son yıllarda tüp bebek yöntemleriyle kazanılan ikiz gebeliklerin sayısının artması ile bu gebeliklerin takibi daha bir önem kazanmıştır.

İkizlerin 2/3 ü çift yumurta(dizigotik),1/3 ü tek yumurta ikizidir.(monozigotik).Tek yumurta ikizlerinde riskler daha yüksektir. Gebeliğin 6. haftasında ultrasonla ikiz tanısı konduktan sonra keseler ve plasentalar incelenir, tek veya çift yumurta ikizi olduğu belirlenir.

İkiz bebelik hem anne hem de bebek için tekil gebeliğe göre daha risklidir. Gebelik boyunca daha sıkı bir şekilde ve 2 haftada bir takip edilmesi gerekir.

İkiz Gebelikte Kansızlık Daha Sık Görülüyor

Gebeliğin ilk üç ayında düşük riski daha yüksektir. Bulantı ve kusmalar daha fazladır. Başdönmesi, baygınlık hissi gibi şikayetler artmıştır. Bu haftalarda tekil gebeliklerdeki rutin tetkiklerin aynısı yapılır. Bulantılar biter bitmez kan hapı alınmaya başlanır. Zira kansızlık daha sık görülmektedir.

Kansızlığın ilerlememesi için kan hapı desteği artırılır. Kalsiyum başlanır. Anomali oranı yüksek olduğu için rutin ultrason takipleri ve de 21. haftadaki 2. düzey ultrason tetkiki özenle yapılır. Bu arada gebelik şekeri dediğimiz gestasyonel diabet ikizlerde daha sık görüldüğü için 25. haftada gizli şeker bakılmalıdır.

Hangi Testler Yapılır?

İkiz gebelikte 11-14 haftalarda ikili test(double test) yapılır. Üçlü(triple) test kullanılmaz. 32 yaşından büyük hamilelerde 16. haftada amniosentez uygulanır.

İkinci trimester dediğimiz 4.aydan itibaren anne karnının daha hızlı büyüdüğü görülür. Annenin kalori ihtiyacı tekil gebeliğe göre 300kcal/gün artmıştır. Besin takviyesi yapılır. Gerekirse diyetisyen takibine alınır.

İkizler 30. haftaya kadar tekil gibi onlarla aynı gelişimi gösterir ancak 30. haftadan sonra tekile göre kilolarının geri kalmaya başlaması normaldir. 30. haftadan sonra takip daha sık olmalıdır. Zira kilo artışı hızlı olduğu gibi preeklampsi ve tansiyon problemleri daha sıktır. Plasentanın önde olması veya yerinden ayrılması daha sık görülür. Bebeklerde gelişme geriliği görülebilir. Bir bebek diğerinin kan akımını alabilir. Amniotik sıvı miktarı çok artabilir. Bebeklerin doğum kanalına giriş şekilleri problemli olabilir.

Tüm bu sebeplerden dolayı erken doğum riski 10 misli artmıştır. Ortalama doğum haftası 36-37 haftadır ve de müdahaleli doğum ve doğum sonrası kanama riski de artmıştır.

Op. Dr.Sedat Karaosmanoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

HAFTA HAFTA GEBELİK

False