GeriSağlık Gece yeme sendromu nedir? Gece yeme nasıl önlenir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gece yeme sendromu nedir? Gece yeme nasıl önlenir?

Gece yeme sendromu nedir? Gece yeme nasıl önlenir?

İşte beslenme düzeninizde dikkat etmeniz gerekenler...

Gece yeme sendromu uykunun bozulur hale gelmesi ve enerji alımının eş zamanlı örneğiyle ortaya çıkar. Bu senkronizenin sebebi normal uyuma siklusunun ve yeme şeklinin bozulmasından kaynaklanır.


RUHSAL DURUM DA BOZULUR

Günlük kalorinin en az %50’sinin son akşam yemeğinden sonra atıştırmalar ile alınması ve yenilen besinlerin genel içeriği şeker ve nişasta gibi karbonhidratların oluşturulması ile karakterize bir hastalıktır. Uyandıktan sonra ilk öğünü birkaç saat geciktirme ve gece yediklerinden dolayı mide bozukluğu rahatsızlıkları görülür. Hasta sabahleyin uyandığı zaman iyi durumdadır ve gün ilerledikçe ruhsal durumu bozulmaktadır. Nedeni serum melatonin düzeyinin düşmesi, leptin hormonunun azalması ve kortizol düzeyinin yüksek olması düşünülmekle birlikte asıl neden aşırı strestir.

Gece yeme sendromu nedir Gece yeme nasıl önlenir

GECE YEME SENDORUMU HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Stres birçok hastalığın kaynağı olmakla beraber, gece uyku düzensizliği ve uyandığınızda hemen yeme isteğinizin ana nedeni olabilir. Günü yeterli ve doğru beslenerek geçirmeniz akşam beslenmenizi ve uyku kalitenizi olumlu yönde etkiler. Böylece gece yemeleriniz son bulur. 

Sabah uyandığınızda gözleriniz açılır fakat kahvaltı yapamazsınız vücudunuz uyanmakta ve güne adapte olmakta zorluk çeker. İyi bir sabah kahvaltısının sizi daha enerjik, daha sağlıklı hissettireceğine emin olun.


ÖĞLE YEMEĞİ ÖNEMLİDİR!

Öğle yemeği çok önemlidir, sizi akşama hazırlar. Öğle yemeğini geciktirirseniz akşama kadar çok acıkır ve akşam yemeğinde aşırıya kaçarsınız. Oysa doyurucu bir öğle yemeği ve ardından gelen meyve gibi küçük ara öğünlerle akşamki açlığınızı azaltırsınız. Bu sayede yiyeceklerle mücadele etmek zorunda kalmazsınız.

Akşama doğru kafeinli içecek tüketimini sınırlamak da gece uykunuzu olumlu etkileyecektir.

 

Gece yeme sendromu nedir Gece yeme nasıl önlenir
 

Kimileri gece uyuyabilmek için alkol tüketimine başvurabilmektedir fakat alkol tüketiminin gece yarısı uyanmanızı artırdığını unutmayın. Gece uyanma alışkanlığı olmayan kişiler dahi alkol tüketimi sonrasında gece uyanmaktadır.

Gece yeme sendromu yaşıyorsanız psikiyatrist, psikolog ve diyetisyen yardımı ile bu davranışı değiştirmeniz mümkün olabilir. Önemli olan buna neden olan stres kaynağının bulunması ve doğru beslenme düzeni ile alışkanlıklarınızın değişmesidir.


TEDAVİ SÜRECİNDE BUNLARA DİKKAT!

Tedavi psikolojik desteğin yanı sıra düzgün bir beslenme alışkanlığı geliştirerek edinilebilir. Evde abur cubur tarzı yiyecekler bulundurmamak, akşamları yürüyüş yapmak, uyku öncesi ılık bir duş almak, sakinleştirici özelliği olan papatya, rezene ve melisa gibi bitki çaylarından tüketmek ve uyku gelmese bile aynı saatlerde yatmak önemlidir.

[webtv=100910]

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Özge Yüksel

False