GeriÇocuk Sağlığı Çocuğunuzun saçları gür mü?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuğunuzun saçları gür mü?

Çocuğunuzun saçları gür mü?

Çocuğunuzun başını sıcak ve soğuktan bile koruyan saçlarını gürleştirmek mümkün mü?

Özellikle çocukluk çağında saçların kısa kesilmesinin, saçların ileri yaşlarda daha gür ve kuvvetli olmasını sağladığı bildirildi. Yalnız saçın sıfır numaraya vurulması sağlık açısından uygun değil.

Başı sıcak ve soğuk gibi zararlı dış etkenlerden koruyan saçlar, kişinin dış görünüşü açısından da büyük önem taşır. Keratin içeren ölü hücrelerden oluşan saçın bir tek telin ortalama 3-4 yıl ömrü olur. Saçın sağlıklı bir gelişim gösterebilmesinde beslenme büyük önem taşır.

Travmatik (kısa sürede ve aniden) saç dökülmelerinin en büyük nedeni ise strestir.

Dolgun saçların sırrı çocuklukta

Özel durumlar dışında erkeklere özgü olan saç dökülmesinin temel nedeni, erkeklerde bulunan erkek eşey hormonudur. Çocukluk dönemlerinde saç yapısının gelişimi, saçın gerçek karakterinin oluşmasında belirleyici rol oynamaktadır. Bu nedenle çocukluk döneminde saçın sıkça kesilmesi büyük önem taşır. Özellikle bu çağlarda saçların kısa kesilmesi, ileri yaşlarda daha gür ve kuvvetli olmasını sağlar. Çünkü uzamış durumda olan saç, canlılığını yitirip güç kaybeder. Saç kesiminde saç kökleri biraz daha güçleneceği için saç kalınlığı her kesimde biraz daha artar. Son derece hareketli olunan bu dönemde çocukların kısa kesilmiş saçları ve saç kökleri, fiziki yıpranmalardan da etkilenmez. Kalınlaşan ve güçlenen saçlar ise ilerdeki yaşlarda saçların dökülmesine yönelik karşılaşılabilecek olumsuzlukların etkisini, en aza indirmiş olur.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ümit Çolakoğlu

False