MENÜ

Murat Kalsın

Murat Kalsın ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Murat Kalsın haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 544 Murat Kalsın haberi bulunmuştur.

Murat Kalsın Haberleri

Binalarla ilgili flaş gelişme Enerji Kimlik Belgesi olmadan alım, satım ve kiralama yapılamayacak

Binalarla ilgili flaş gelişme! Enerji Kimlik Belgesi olmadan alım, satım ve kiralama yapılamayacak

Türkiye'de mesken olarak kullanılan tüm binalarda zorunlu hale getirilen "Enerji Kimlik Belgesi" alınması için son 5 aya girildi.

1.08.2019Ekonomi
Sanayide ilk teşvik verimliliğe gelsin

Sanayide ilk teşvik verimliliğe gelsin

TÜRKİYE’NİN sanayi, ulaşım, tarım ve konutlarda kullandığı enerjinin büyük bir kısmını boşa harcadığını söyleyen Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın, “Enerjide dışa bağımlı bir ülke olarak maalesef bu alanda elimizdeki kaynakları verimli kullanamıyoruz. Özellikle sanayide dev kuruluşlarımızın acilen kendini yenilemesi gerekiyor. Makine parkları eski kaldığı için hem çevreye zarar veriyorlar hem de verimsizlikten dolayı ekonomik bir kayıp ortaya çıkıyor. 30-40 yıllık tesislerle katma değer üretemiyoruz zaten. Bu dev kuruluşları yenilediğimizde hem üretim daha verimli hale gelecek hem de çevre daha az kirlenecek. Enerjiye ödediğimiz para bizde kalacak” dedi.

12.07.2019Ekonomi
Kalsından enerji verimliliği için önemli çağrı

Kalsın'dan enerji verimliliği için önemli çağrı

Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın "Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Japon Kalkınma Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı, Dünya Bankası, Alman yatırım bankası KFW gibi kurumların fonları ile Halkbank, Ziraat Bank veya Vakıfbank üzerinden sanayicimize uzun vadeli, en az 2-3 yıl geri ödemesiz, düşük faizli veya gerekirse faizsiz finansman sağlanabilir" dedi.

11.07.2019Ekonomi
Sanayide enerji dönüşümü şart

Sanayide enerji dönüşümü şart

Dünyada enerji tüketimi artıkça enerji kaynaklarına erişim de gittikçe daha önem kazanıyor. Ülkeler enerji kaynaklarına erişim noktasında her türlü stratejik hamleyi yaparken dev şirketler de bu kaynakların pazarlanması noktasında büyük bir savaş veriyor.

11.06.2019Ekonomi
Enerjide 30.2 milyar dolar tasarruf edilebilir

Enerjide 30.2 milyar dolar tasarruf edilebilir

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Bakan Danışmanı Dr. Oğuz Can, Verimli Buluşmalar etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu.

1.02.2019Ekonomi
Verimli kaynak

Verimli kaynak

Türkiye’nin enerji verimliliğinde yatırımları sürdüreceğini anlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bu en temiz ve milli enerji kaynağıdır. Önümüzdeki dönemde kamuda yapılacak enerji verimliliği yatırımları için Dünya Bankası ile 200 milyon dolarlık bir kaynak anlaşmasına vardık” dedi.

13.11.2018Ekonomi
‘Göz’ler bu projede

‘Göz’ler bu projede

İSTANBUL’da turizm gelirlerini arttırmak için yatırımcılar da farklı çalışmalara imza atıyor.

14.04.2018Ekonomi
Turizmin ‘göz’ü

Turizmin ‘göz’ü

Londra’da bulunan ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan ‘London Eye’ benzeri bir projenin İstanbul’a yapılması için çalışmalar başlıyor. Outdoor Factory’nin kurucu ortağı Toygar Yedigöz tarafından gündeme getirilen tarihi yarımada manzaralı “Seyir Terası” projesine mimarlardan da destek geldi.

13.04.2018Ekonomi
400 bin üyeli İTOde yeni başkan belli oluyor

400 bin üyeli İTO'de yeni başkan belli oluyor

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) 400 bine yaklaşan üyelerini temsil eden Meslek Komiteleri ve Meclis Üyeliği seçimleri, bugün sabah saat 09.00’da Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) başladı. Seçimde, başkan adaylığı için ismi öne çıkan isimler arasında İTO Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, iş insanı Abdullah Teber, Murat Kalsın, Ender Yazıcıoğlu yer alıyor. Mevcut Başkan Öztürk Oran'ın ise sürpriz yapabileceği belirtiliyor.

9.04.2018Ekonomi
Rekabet de aday da bol

Rekabet de aday da bol!

Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenen oda ve borsa seçimleri için geri sayım başladı. Nisanda yapılacak olan oda ve borsa seçimleri öncesinde aday bolluğu dikkat çekiyor. İstanbul, İzmir, Bursa gibi sanayi ve ticaretin merkezi olan illerde seçim yarışı aylar öncesinden başlarken, Şanlıurfa, Malatya, Batman, Mardin, Adıyaman, Van’da rekabetin yüksek olması bekleniyor. İşyeri ziyaretleri, sosyal medya paylaşımları, basın toplantıları, oda ve borsalarda yönetime aday olanların bu dönemde en çok kullandığı yöntemler arasında. Sadece illerde değil, ilçe oda ve borsalarında da çok aday var.

2.03.2018Ekonomi
400 bin üyeli İTOnun yeni başkanı Öztürk Oran oldu

400 bin üyeli İTO'nun yeni başkanı Öztürk Oran oldu

Bünyesinde bulunan 400 bin üye şirket ile dünyanın en büyük 5 ticaret odasından biri konumunda olan İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) yeni başkanı belli oldu. Öğleden sonra başlayan yönetim kurulu toplantısında yapılan oylamada Öztürk Oran'ın yeni başkan olması kararlaştırıldı. 18 yaşındayken Vakıf Bank'ta memur olarak çalışmaya başlayan oran, 2015 yılından bu yana Vakıf Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapıyor.

20.12.2017Ekonomi
400 bin üyeli İTO için yeni başkanı için 3 isim öne çıkıyor

400 bin üyeli İTO için yeni başkanı için 3 isim öne çıkıyor

İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar’ın ani ölümü sonrası 400 bin üyeli odanın yeni başkanı bugün belli oluyor. 11 kişilik yönetim kurulu üyesi arasında yapılacak oylamada yeni başkanın seçimi yapılacak. Aynı zamanda dünyanın en büyük 5 odasından biri olan İTO’nun 23'üncü başkanı olarak üç isim öne çıkıyor.

19.12.2017Ekonomi
İTO’da yeni  başkan  20 Aralık’ta

İTO’da yeni başkan 20 Aralık’ta

İBRAHİM Çağlar’ın vefatı nedeniyle boşalan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devralacak ismin, 20 Aralık’ta belirlenmesi bekleniyor.

18.12.2017Ekonomi
Çağların vefatı ardından çok konuşulmuştu Hastane direktörü ilk kez Hürriyete konuştu

Çağlar'ın vefatı ardından çok konuşulmuştu! Hastane direktörü ilk kez Hürriyet'e konuştu

İTO Başkanı İbrahim Çağlar’ın kalp krizi geçirip vefat etmesi okları tedavi gördüğü hastaneye çevirdi. Söz konusu hastane grubunun Medikal Direktörü Prof. Gazi Yiğitbaşı, “Çağlar’ın şikayeti gaz ve karın ağrısıydı. Buna rağmen kalp riski dikkate alınıp EKG çekildi. Sonucu temiz çıkıp, verdiğimiz ilaçla rahatlayan Çağlar hemen çıkıp eve gitmek istedi. Kol ve göğüs şikayeti olsaydı zorla tutardık” açıklamasını yaptı.

12.12.2017Ekonomi
Ünlü iş adamının ölümü iş dünyasını yasa boğdu O gece neler yaşandı İşte çarpıcı ayrıntılar...

Ünlü iş adamının ölümü iş dünyasını yasa boğdu! O gece neler yaşandı? İşte çarpıcı ayrıntılar...

İstanbul Ticaret Odası Başkanı, 57 yaşındaki İbrahim Çağlar hayatını kaybetti. Haber, iş dünyasını yasa boğdu. Oysa daha pazar gecesi TRT 1’de yayımlanan ve İTO’nun ‘Payitaht’ dizisinde kuruluşuyla ilgili bölümde çekinerek oynamış, ‘artislik yapıyor, diyecekler’ kaygısı yaşamıştı.

11.12.2017Ekonomi
Bu sabah vefat eden Çağlar, dün Payitaht Abdulhamidin setindeydi

Bu sabah vefat eden Çağlar, dün Payitaht Abdulhamid'in setindeydi

Bu sabaha doğru hayatını kaybeden İTO Başkanı İbrahim Çağlar ile ilgili çarpıcı bir bilgi ortaya çıktı. Çağlar'ın, TRT'nin ünlü dizisi Payitaht Abdulhamid'in dünkü çekimlerinde rol aldığı öğrenildi. Dizinin yapımcısı Yusuf Esenkal, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, Çağlar'ın sete dün sabah 10.00'da geldiğini söyledi.

11.12.2017Ekonomi
Son dakika: İstanbul Ticaret Odası Başkanı hayatını kaybetti

Son dakika: İstanbul Ticaret Odası Başkanı hayatını kaybetti

400 bini aşkın üye sayısı ile dünyanın en büyük odalarından biri olan İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar (57), geçirdiği kalp krizi sonrası bu sabaha karşı hayatını kaybetti. İTO Başkanı Çağlar'ın cenaze törenin ise yarın yapılacağı açıklandı.

11.12.2017Ekonomi
Türkün hızı şaşırttı

Türk'ün hızı şaşırttı

Yılda ortalama 600 bin yeni konut üretebilen, son 5 yılda ilan ettiği mega projelerin büyük bölümünü tamamlayan ve halen dünya çapında büyük projelerin inşaatını da finansman sorunu yaşamadan sürdüren Türkiye, dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM’de rakiplerini kıskandırdı.

16.03.2017Ekonomi
İlk ‘rota’ Kartal

İlk ‘rota’ Kartal

KALSIN ailesi tarafından kurulan APG İnşaat ilk markalı konut projesini Kartal’da hayata geçiyor.

26.09.2016Ekonomi
İnşaat Bankası istiyoruz

'İnşaat Bankası' istiyoruz

İNŞAAT ve Gayrimenkul Sektörü İçin 2023 Vizyonu Stratejik Eylem Planı hazırlayan İstanbul Ticaret Odası’ndan (İTO), sektör için bir ‘ihtisas bankası’ kurulması önerisi geldi.

14.07.2016Ekonomi
Ar-Ge yatırımı artmalı

Ar-Ge yatırımı artmalı

Türkiye’de, son 10 yılda Ar-Ge yatırımları konusunda 8 kata varan bir artış olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi “Özellikle inşaat ve yapı malzemeleri sektörünün toplam Ar-Ge harcamalarından aldığı payın yükselmesi gerekiyor” dedi.

26.11.2015Ekonomi
100 milyar dolar ihracat hayal değil

100 milyar dolar ihracat hayal değil

Bu yıl inşaat malzemeleri ihracatının 19 milyar dolar seviyelerinde olacağını belirten İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, “İhracatımızı 5-10 yıl gibi kısa bir sürede 50 milyar dolara, hatta 100 milyar dolara çıkarmamamız için hiçbir neden yok” dedi.

26.11.2015Ekonomi
İnşaata yeni strateji gerek

İnşaata yeni strateji gerek

İTO, inşaat sektörünün 10 yıllık vizyon ve stratejisini belirlemek için çalışma başlattı. Fransa’da düzenlenecek gayrimenkul fuarında sektöre destek verilecek.

18.01.2015Ekonomi
Schengen vizesine dört yılda 140 milyon Euro ödedik

Schengen vizesine dört yılda 140 milyon Euro ödedik

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türk vatandaşlarının son dört yılda Schengen vizesi için toplam 140 milyon Euro ödemek zorunda kaldıklarına dikkat çekti.

29.05.2014Gündem
Schengen Türkleri haraca bağlamış

Schengen Türkleri haraca bağlamış

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Õmer Cihad Vardan, Türk vatandaşlarının son dört yılda Schengen vizesi için toplam 140 milyon euro (400.400.000 TL) ödemek zorunda kaldıklarına dikkat çekti.

29.05.2014Gündem
Zafer Çağlayandan çok sert sözler

Zafer Çağlayan'dan çok sert sözler

Ekonomi Bakanlığı görevinden istifa eden Zafer Çağlayan, devir teslim töreninde çok sert mesajlar verdi. Çağlayan 'ailemi çok ihmal ettim' derken gözyaşlarını tutamadı. Çağlayan'ın açıklamaları özetle şöyle:

26.12.2013 Ekonomi
İTO, 4 yıllığına Çağlar’a emanet

İTO, 4 yıllığına Çağlar’a emanet

İstanbul Ticaret Odası’nda (İTO) 19. dönemin başkanı dün yapılan seçimle belli oldu. Tek liste ile seçime giren İbrahim Çağlar 216 oyla İTO’nun 22’inci başkanı seçildi. Eski başkan Murat Yalçıntaş’ın yönetiminden sadece Dursun Topçu listede kendisine yer bulurken, İbrahim Çağlar’ın meclis başkanlığı döneminde divanda yer alan Öznur Değirmenci ve Hasan Erkesim de yeni yönetimde yer buldu.

29.05.2013Ekonomi
MÜSİAD Başkanı Vardan: Çalkantılı bir dönem geçirdik

MÜSİAD Başkanı Vardan: "Çalkantılı bir dönem geçirdik"

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nde (MÜSİAD) iki dönemdir yürüttüğü genel başkanlık görevi 28 Nisan Cumartesi sona erecek olan Genel Başkan Ömer Cihad Vardan, güzelliklerin, acıların, sıkıntıların ve sevinçlerin paylaşıldığı bir 4 yıl yaşadıklarını, ülkenin de bu dönemde çok çalkantılı bir dönem geçirdiğini belirtti.

25.04.2012Ekonomi
2012 iş dünyasının seçim yılı olacak

2012 iş dünyasının seçim yılı olacak

Siyasette bu yıl yaşanan seçim rüzgarı, 2012 yılında iş dünyasında da esecek. Pek çok iş örgütü başkanlık koltuğu için 2012’de yapılacak genel kurullarına hazırlanırken, yeni başkanlar için kulis faaliyetleri de şimdiden başladı. Kulislerde geçen isimlere bakılırsa patronların koltuk yarışı renkli görüntülere sahne olacak.

12.10.2011Ekonomi
Kabus şehri olur

"Kabus şehri olur"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “çılgın proje”sini açıkladı. Erdoğan, çılgın projesinin adının 'Kanal İstanbul' olduğunu belirterek, ''İstanbul içinden deniz geçen iki şehre dönüşecek" dedi. İşte çılgın projeyle ilgili uzman görüşleri.

27.04.2011Gündem
MÜSİADda Vardar yeniden başkan

MÜSİAD'da Vardar yeniden başkan

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanlığına yeniden Ömer Cihad Vardan seçildi.

17.04.2011Ekonomi
MÜSİAD tarihinde bir ilk

MÜSİAD tarihinde bir ilk

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan başkanlığındaki heyet, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret etti.

13.05.2010Ekonomi
Ekonomideki toparlanma dünyaya bağlı

Ekonomideki toparlanma dünyaya bağlı

Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, Türkiye ekonomisinin 2009 yılının ikinci yarısından itibaren toparlanmaya başlamasının, küresel ekonomide müspet gelişmelerin olmasına bağlı bulunduğunu söyledi.

22.03.2009Ekonomi
Yıllık yağışın yüzde 70’i yok olup gidiyor

Yıllık yağışın yüzde 70’i yok olup gidiyor

İstanbul’da düzenlenen Türk-Alman Su Forumu’na ev sahipliği yapan Mimar Mühendisler Grubu MMG Genel Başkanı Murat Kalsın, Türkiye’nin akarsu ve diğer su kaynakları açısından oldukça zengin ama bunları kullanabilme ve ekonomiye kazandırma bakımından fakir bir ülke olduğunu söyledi.

15.04.2008Gündem

Yazar Sonuçları

İTO’da denetim

İstanbul Ticaret Odası (İTO) bir süredir hareketli günler yaşıyor. Son dönemde parti kuracağını açıklayan Ahmet Davutoğlu’nun dünürü İTO Başkan Yardımcısı Dursun Topçu’nun istifasıyla su yüzüne çıkan bu hareketlilik Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu’nun denetimiyle farklı bir boyutta sürüyor. İTO’da kimine göre 2016-2018 dönemi, kimine göre bu dönem inceleniyor. Bu dönemin incelenmesi halinde ise sonu seçime kadar gidecek yeni bir süreç gündemde.

18.08.2019

TMSF’nin ‘raf’ temizliği

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, 2001 yılındaki ekonomik krizin ardından batan bankalarla ilgili süreçte sona yaklaşıldığını anlattı. Dönemin TMSF Başkanı Ahmet Ertürk’ün ‘Raf Temizliği’ isimli kitabıyla da gündeme gelen bankalardan 15 yılda 23 milyar dolar tahsil edildi.

31.03.2018

İstanbul’a ‘Yatırıma En Uygun Şehir’ ödülü

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Fransa’nın Cannes kentinde gerçekleşen dünyanın önde gelen gayrimenkul fuarı MIPIM’deki İstanbul Ticaret Odası (İTO) ev sahipliğindeki “İstanbul Çadırı”nda karşısında oturan gruba baktı.

14.03.2018

Migros’ta uyum tamam

Migros’un sahibi Anadolu Grubu, Kipa’dan sonra Uyum Marketleri’de alıyor. Uyum’da çalışanlara satın alma kararı bildirildi ve ihbar süresi başlatıldı. Migros ile Kipa birleşmesini ağustosa erteleyen grup, Uyum’un elindeki 60 marketle özellikle büyük sitelere girmiş olacak.

10.03.2018

En heyecanlı seçim İzmir’de

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin 365 odasında seçim var ancak İzmir’de genel seçimi andıran bir atmosfer yaşanıyor. 25 yıldır başkanlık yapan Ekrem Demirtaş’a karşı eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener’in aday olması rekabet yarattı. Demirtaş’ın dezavantajı uzun süreli başkanlığı, Özgener’in ise AK Parti’ye yakınlığı.

3.03.2018

O fabrika yakında açılıyor, liman büyüyor

GEÇEN yıl ağustos ayı başlarıydı... Manifesto’nun öncülüğündeki “Patronlar Kulübü” buluşmasında bir grup iş insanıyla sohbet ediyorduk. Polisan Holding’in kurucusu Necmettin Bitlis, yatırım heyecanının ömrünün son günlerine kadar hiç bitmediğini yansıtan mesaj verdi:

3.02.2018

‘Fes bende nisanda adayım’

İbrahim Çağlar’ın genç yaşta herkese üzüntü veren zamansız ölümünün ardından İTO’da başkanlığa Öztürk Oran seçildi. Şimdi nisanda yapılacak seçimler için yarış başladı. Aday olduğunu açıklayan Murat Kalsın, “İbrahim Çağlar’la konuşmuştuk. Aday olmayacaktı beni destekleyecekti. Dizi ‘Payitaht’ta giydiği fesi de bana yollamıştı” diyor. MÜSİAD’ın desteği arkasında olan Şekip Avdagiç ise adaylıkta rahat.

23.12.2017

Gecekondunun 4 katı değerde daire verdim hak sahibi yanaşmadı

İSTANBUL Beyoğlu’ndaki Piyalepaşa projesine ilk başladığı günden itibaren hak sahipleriyle anlaşmakta sıkıntı çeken Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, bir süre önce sıkıntısını konuyla ilgili üst düzey yetkiliye açtı:

17.12.2017

Gaz sancısı dinince hemen çıkmak istedi

İTO Başkanı İbrahim Çağlar’ın kalp krizi geçirip vefat etmesi okları tedavi gördüğü hastaneye çevirdi. Söz konusu hastane grubunun Medikal Direktörü Prof. Gazi Yiğitbaşı, “Çağlar’ın şikâyeti gaz ve karın ağrısıydı. Buna rağmen kalp riski dikkate alınıp EKG çekildi. Sonucu temiz çıkıp, verdiğimiz ilaçla rahatlayan Çağlar hemen çıkıp eve gitmek istedi. Kol ve göğüs şikâyeti olsaydı zorla tutardık” açıklamasını yaptı.

12.12.2017

Hatırası ‘Payitaht’ta kaldı

İstanbul Ticaret Odası Başkanı, 57 yaşındaki İbrahim Çağlar hayatını kaybetti. Haber, iş dünyasını yasa boğdu. Oysa daha pazar gecesi TRT 1’de yayımlanan ve İTO’nun ‘Payitaht’ dizisinde kuruluşuyla ilgili bölümde çekinerek oynamış, ‘Artistlik yapıyor diyecekler’ kaygısı yaşamıştı.

11.12.2017

Kenya’da 500 milyon dolarlık ‘su’ imzası attı

İLK sinyali Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seyahatinin Kampala (Uganda) ayağında karşılaştığım Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Emre Aykar verdi:

5.06.2016

Dudak uçuklatan teşviklerimiz var

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’la ABD’nin başkenti Washington’a indiğimiz günün akşamı Doğan Yayın Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ’la buluştuğumda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile U.S. Chamber of Commerce’ın (ABD Ticaret Odası) ortak toplantı yapacağını öğrendim.

1.04.2016