GeriEkonomi Sanayide enerji dönüşümü şart
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sanayide enerji dönüşümü şart

Sanayide enerji dönüşümü şart

Dünyada enerji tüketimi artıkça enerji kaynaklarına erişim de gittikçe daha önem kazanıyor. Ülkeler enerji kaynaklarına erişim noktasında her türlü stratejik hamleyi yaparken dev şirketler de bu kaynakların pazarlanması noktasında büyük bir savaş veriyor.

Ancak günümüzde enerji kaynaklarına sahip olmak kadar önemli olan diğer unsur da var olan enerjinin nasıl kullanıldığı. Üretilen enerjinin büyük bir kısmının sanayi ve ulaşım sektörleri tarafından kullanıldığını söyleyen Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı (ENVER) Murat Kalsın, “Türkiye enerjisini dışarından alan ve bu nedenle cari açığı yüksek olan bir ülke. Enerji kaynaklarının kullanım şeklinin de değişmesi gerekiyor. Bunun için ilk olarak Türkiye’nin enerjisinin yüzde 32’sini tüketen sanayiye bakmak gerek. Ülkemizdeki dev sanayi kuruluşlarının çoğu eski makina ve teknolojik alt yapısına sahip. Bu enerji tüketiminin maksimum seviyede olmasına neden oluyor. Bu tesisler 30 yıllık ekipmanları yenileyip enerji tasarrufu yüksek makinelere geçerse çok büyük bir para ülkemizde kalacak. Daha da önemlisi bu dev sanayi kuruluşlarının enerjisi boşa gitmeyecek. Çevremiz daha az kirlenecek” şeklinde konuştu.

235 MİLYAR $ VERİM

Küresel enerji pastasının büyüklüğünün 1.7 trilyon dolara ulaştığını ve bunun 235 milyar dolarlık kısmını enerji verimliliği sektörünün oluşturduğunu dile geriten Kalsın, “Türkiye’de sanayi kuruluşları henüz istenilen düzeyde enerji verimliliğine önem vermiyor. Geçen yıl Star Rafineri Türkiye’de 6.3 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu tesis yüzde 5 daha verimli çalışsa milyonlarca dolarlık maliyetten kurtulacak. Verimliliğe yatırım yapıyorlar. Biz tüm sanayi tesislerini gezip bir verimlilik endeksi hazırlıyoruz. Fabrikalardaki yüksek enerji tüketen ekipmanlar, eski makineleri ve alt yapıyı tespit edip bunların nasıl yenileneceğini aktarıyoruz. Yeni teknolojileri kullanan tesisler hızla daha verimli çalışmaya başlıyor. Türkiye’de enerji, kimya, otomotiv ve demir çelik sektörlerinin hızla kendini yenilemesi gerekiyor” dedi.

YENİ BİR SEKTÖR DOĞUYOR

TÜRKİYE’NİN enerji verimliliği noktasında attığı adımların çok yetersiz olduğunu belirten Kalsın, “Çok yakın zamanda mali müşavirlik ve hukuk müşavirliği gibi yeni bir meslek kolu olan enerji müşavirliği kavramını hepimiz daha sık duyacağız. Şimdilerde bunun yasal alt yapısı hazırlanıyor. Japonya ve Almanya gibi bu konuda tecrübeli olan ülkelerle alt çalışma grubu oluşturuldu. Enerji sektörü hem dünyada hızla büyüyüp gelişiyor. Bu gelişim içerisinde yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği de büyük paya sahip olacak. Gençlerin bu alana yoğunlaşması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BELİRSİZLİK GİTSİN ENERJİ GELSİN

Türkiye’de enerji verimliliği konusunda atılan adımların çok önemli bir boyutunu yenilenebilir enerji sektörü oluşturuyor. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’nın (YEKDEM) önümüzdeki süreçte bu yatırımların devamı için çok büyük önem taşıdığını söyleyen Kalsın, “Enerji sektöründe finansal bir daralma söz konusu. Bununla birlikte sektörün gözü YEKDEM mekanizmasının ilerleyen süreçlerde nasıl devam edeceğine çevrilmiş durumda. Bazı büyük ihalelerdeki yaşanan belirsizliklerde çok sayıda projenin askıda kalmasına neden oldu. Enerji Girişim Fonu adı altında oluşturan yeni yapının nasıl işleyeceğini merakla bekliyoruz. Eğer belirsizlik ortadan kalkarsa bu alanda atılan adımlar hızla devam edecek. Sektöre enerji gelecek” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle