MENÜ

Gastronomi

Gastronomi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gastronomi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.133 Gastronomi haberi bulunmuştur.

Gastronomi Haberleri

Beyran nedir Beyran nasıl yapılır

Beyran nedir? Beyran nasıl yapılır?

UNESCO tarafından gastronomi dalında yaratıcı şehirler ağına dahil edilen Gaziantep'in en beğenilen lezzetlerinden biri de beyran. Gaziantep'in tescilli lezzetleri arasında yer alan beyran çorbası nezle ve grip gibi solunum yolu hastalıklarına karşı adeta bir şifa kaynağı oluyor. Bu eşsiz lezzeti evde hazırlamak isteyen vatandaşlar, beyran çorbasının nasıl yapıldığını ve tarifini sorguluyor. İşte, beyran çorbası tarifi...

14.12.2018Mutfak Tüyoları
Oteller yeni yıla dolu girecek

Oteller yeni yıla dolu girecek

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, yılbaşı programı yapan birçok otelin bir ay öncesinden dolduğunu belirterek, "Bu sene yurt dışı tercihlerin düşüşe geçmesi dolayısıyla talep yüzde 30 daha fazla. Kıbrıs, Antalya, Alanya, Bodrum ve Çeşme otellerinde doluluk yüzde 100'e yaklaştı." dedi.

11.12.2018Ekonomi
“Milli Mutfak Hareketi” Eğirdir’den başlıyor

“Milli Mutfak Hareketi” Eğirdir’den başlıyor

Dünyada ilk kez 515 kilogram ve 7 metre uzunluğunda yaptığı dev baklavayı özel fırında pişirerek 13 usta ile birlikte Guiness Rekorlar Kitabı’na adını yazdıran Şef Mahmut Dolmacı, Milli Mutfak Hareketi’ne Eğirdir’den başlıyor. Dolmacı, alınan 8 ana karar kapsamında Eğirdir Nafiz Yürekli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya gelerek Türk mutfağı yemek ve tatlıları eğitimi verecek.

11.12.2018Lezizz Haberler
Erken rezervasyon yapacaklara çok önemli uyarı: Elinizi çabuk tutun

Erken rezervasyon yapacaklara çok önemli uyarı: Elinizi çabuk tutun

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu erken rezervasyonların 1 Aralık itibariyle 10 günlük süre içinde yüzde 40'ının satıldığını ve bu nedenle herkes elini çabuk tutması gerektiğini açıkladı.

11.12.2018Ekonomi
Dünyaca ünlü Japon şef: Türk zeytinyağı bana göre en kalitelisi

Dünyaca ünlü Japon şef: 'Türk zeytinyağı bana göre en kalitelisi'

İzmir’de bu yıl dördüncüsü düzenlenen Gastronomi Turizmi Kongresi’nde, dünyaca ünlü şefler, yemek yaptı. Ünlü Japon Şef Kogure Tsuyoshi, "Türk zeytinyağı bana göre en kalitelisi ve Japonya’da yemeklerde özellikle Türk zeytinyağları kullanılması için uğraşıyoruz, televizyon programlarında reklamını yapıyorum" dedi.

10.12.2018Lezizz Haberler
Elimizin altında keşkek varken, neden risotto yapıyoruz

'Elimizin altında keşkek varken, neden risotto yapıyoruz?'

İzmir’de bu yıl dördüncüsü düzenlenen Gastronomi Turizmi Kongresi’nde, dünyaca ünlü şefler, yemek yaptı. Kongredeki panelde yaratıcı hikayelerin önemi vurgulanırken, şef Hazer Amani, iyi aşçı olmanın yolunun yeni tarif oluşturmak yerine eldeki yaratıcı hikayeleri tanıtmaktan geçtiğini söyledi. Amani, "Neden elimizin altında keşkek gibi bir ürün varken risotto yapıyoruz?" diye sordu.

10.12.2018Lezizz Haberler
Bakan Ersoy: 2018de konaklama gelirlerimiz 10 milyar dolar olacak

Bakan Ersoy: 2018'de konaklama gelirlerimiz 10 milyar dolar olacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2018'de konaklama gelirlerin 10 milyar dolar olacağını söyledi

9.12.2018Ekonomi
Etli ekmek, 800 yıldır Konya’da üretiliyor

Etli ekmek, 800 yıldır Konya’da üretiliyor

Konya’nın yöresel meşhur tatları arasında yer alan ve ‘coğrafi işaret tescili’ olan etli ekmek, son günlerde Sivas’a mı, yoksa Konya’ya mı ait olduğu yönünde tartışma konusu oldu. Necmettin Erbakan Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğretim üyesi Dr. Yılmaz Seçim, etli ekmeğin 1200’lü yıllardan itibaren Konya’da üretildiğini belirtti. Seçim, 1923 yılında ilk defa Konya’daki kebapçılar çarşısında kayıt altına alınıp, tanınmaya başladığını, 1939 yılından itibaren de sadece etli ekmek üreten işletmelerin açıldığını ve 2 yıl önce ‘coğrafi işaret tescili’ alındığını kaydetti.

7.12.2018Lezizz Haberler
Hatayın meşhur lezzetleri İstanbullularla buluşuyor

Hatay'ın meşhur lezzetleri İstanbullularla buluşuyor

Hatay'ın eşsiz lezzetleri ve yöresel ürünleri İstanbullularla buluştu. 16 Aralıkta sona erecek gastronomi şenliği için Hatay İş adamları ve Bürokratları Derneği Genel Sekreteri Adnan Dolapcıoğlu, Hatay UNESCO tarafından, 26. Gastronomi Yaratıcı Şehir ünvanına sahip dedi.

7.12.2018Lezizz Haberler
Son dakika... Bakan Ersoy açıkladı: Yıl sonuna kadar tamamlanacak

Son dakika... Bakan Ersoy açıkladı: Yıl sonuna kadar tamamlanacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: "Turizm Geliştirme Fonu’yla ilgili özel sektörle gerekli görüşmelerimizi yıl sonuna kadar tamamlayacağız. Yeni yıldan itibaren özel sektörle birlikte ortak kararlar alarak rakip gördüğümüz ülkelerin çok daha üzerinde bir performansla turizmimizi geliştirmeye devam edeceğiz" açıklamasında bulundu.

6.12.2018Ekonomi
Hatay Gastronomi Günleri İstanbulda başlıyor

Hatay Gastronomi Günleri İstanbul'da başlıyor

Hatay’ın ödüllü mutfağının ve yöresel ürünlerinin sergileneceği “Hatay Gastronomi Günleri” başlıyor. Beylikdüzü Belediyesi desteğiyle Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği (HATİAB) tarafından 6-16 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek etkinlikte, bölgenin birbirinden lezzetli ürünleri ve kendine özgü kültürü İstanbullularla buluşacak.

5.12.2018Lezizz Haberler
İzmir dev turizm buluşmasına hazırlanıyor

İzmir dev turizm buluşmasına hazırlanıyor

Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi yarın kapılarını açıyor. Fuara 38 ülke ve 48 ilden bin 200'ü aşkın katılımcı bekleniyor.

5.12.2018Ekonomi
Gastronomide başarı hikayeleri

Gastronomide başarı hikayeleri

Gastronomi yükselen iş sektörlerinden biri. Üniversiteler de bu alanla ilgili çalışmalarını yoğunlaştırdı. İstanbul’da özel bir üniversitede yapılan seminerle gastronomideki başarı hikayeleri ve zorluklar konuşuldu.

4.12.2018Eğitim
Ölmez ağaçların gölgesinde yeni nesil kütüphane: Bodrum Zai

Ölmez ağaçların gölgesinde 'yeni nesil kütüphane': Bodrum Zai

Bitez’de zeytin ağaçlarının görkemli gölgeleri arasına gizlenmiş, özellikle kahve ve kitap kurtları için tasarlanmış bir ‘zevk bahçesi’ desek yeri Bodrum Zai için. Gerek iç mekan gerek peyzaj mimarisiyle eşsiz bir güzelliğe sahip ve film okumalarından yazar buluşmalarına birçok etkinliğe kucak açan ‘yeni nesil kütüphane’ Bodrum Zai’yi kurucusu Derya Büyükkuşoğlu’ndan dinleyelim istedik.

3.12.2018Kampüs
Travel Turkey İzmir 12’nci kez kapılarını açıyor

Travel Turkey İzmir 12’nci kez kapılarını açıyor

Ülke ve dünya turizm devlerini bir araya getiren ve açıldığı andan itibaren turizm rakamlarına etki etmeyi hedefleyen Travel Turkey İzmir Fuar ve Kongresi, 6-8 Aralık 2018 tarihleri arasında kapılarını 12’nci kez açacak. Hürriyet Seyahat’in de stant açarak katılacağı fuarda bir de 7 Aralık'ta 'seyahat tercihlerimiz nasıl şekilleniyor?' başlıklı panel düzenlenecek.

3.12.2018Seyahat
Türk mutfağının en tanınmış lezzeti kebap üniversitede ders oldu

Türk mutfağının en tanınmış lezzeti kebap üniversitede ders oldu

Türk gastronomisinin en önemli yemekleri arasında sayılan kebap artık üniversitede ders olarak okutulacak. Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümünde ilk kez ders olarak okutulmaya başlanan kebap Gaziantep ve bölgenin de en önemi yemekleri arasında yer alıyor. 

29.11.2018Lezizz Haberler
2019un seyahat trendleri

2019'un seyahat trendleri

Seyahatin artık sadece deniz kenarına gidip güneşlenmek veya bir otelin içinde vakit geçirmek anlamına gelmediği son birkaç senedir, gezgin olmak ve gezerken deneyimlemek olgusu birçok değişikliği ve gelişmeyi de beraberinde getirdi. Zira bir süredir seyahatler o dönemin yükselen değerlerine ve bu değerler çerçevesinde belirlenen trendlere göre şekilleniyor. İşte 2019'un şekillendirecek seyahat trendleri...

29.11.2018Seyahat
Gribe bile iyi geliyor: Gaziantep mutfağının güzeli soğan kebabı

Gribe bile iyi geliyor: Gaziantep mutfağının güzeli soğan kebabı

Gastronomi alanında UNESCO tarafından tescillenen Gaziantep mutfağında önemli bir yeri olan soğan kebabı, gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu ve etkisi nedeniyle çokça tüketiliyor.

28.11.2018Lezizz Haberler
Gastronomi kenti Hatay’ın eşsiz tatlısı: Kömbe

Gastronomi kenti Hatay’ın eşsiz tatlısı: Kömbe

Özel kalıplarla üretilen eşsiz Hatay lezzeti kömbe, özellikle bayramlarda neredeyse her evde yapılıyor.

27.11.2018Lezizz Haberler

Yazar Sonuçları

Antalya kum, deniz, güneşin yanına gastronomiyi koyabilir mi?

Yaz aylarında milyonlarca insan dünyanın dört bir yanından Antalya’ya adeta akın ediyor. Kimi her şey dahil otellerde denizin ve güneşin tadını çıkarıyor, kimi küçük pansiyonlarda hem doğanın hem de tarihin zenginliğini yaşıyor. Antalya bu, her isteğe göre bir yaz tatili alternatifi sunabiliyor.

11.12.2018

Vino Locale

URLA son yıllarda ülkenin göz bebeği bir yerleşim yeri.

2.12.2018

Aralıkta İzmir başkadır

Yeni yıl coşkusu bünyeye ve şehirlere girdi bir kere. Gelin hareketin, bereketin peşine biz de takılalım. Etkinliklerin, tadımların, yılbaşı pazarlarının altından girip üstünden çıkalım.

1.12.2018

İstanbul’un en iyi balık lokantalarından biri BALAT SAHİL RESTORAN

Balığı dipfrizden çıkarıp satılmazsa tekrar dipfrize atan lokanta sayısını tahmin edebilirsiniz. Bilmediğiniz lokantada deniz ürünü yemek Rus ruleti oynamak gibi bir şey. Böyle bir olayın yaşanmayacağına emin olduğum balık lokantalarından biri Balat Sahil.

1.12.2018