MENÜ

Arapça

Arapça ile ilgili tüm haberleri, son dakika Arapça haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Arapça haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 11.956 Arapça haberi bulunmuştur.

Arapça, Hami-Sami Dilleri Ailesi'nin Sami koluna mensup bir dildir. İslâm'ın kutsal kitabı Kur'an, Arapça dilindedir. Günümüzde 60 ülkede konuşulan Arapça, dünya genelinde en çok konuşulan 5. dil olup aynı zamanda Birleşmiş Milletler'de kabul edilen 6 resmî dilden birisidir.

Arapça Haberleri

Zemheri nedir Zemheri kelimesi ne demek anlamı ne

Zemheri nedir? Zemheri kelimesi ne demek anlamı ne?

Zemheri ne demek sorusu, Zemheri dizisiyle beraber izleyenlerin araştırdığı konular arasında yer aldı. Halk arasında kullanılan zemheri 'Zamharir' sözcüğünden türemiştir. Türk Dil Kurumu'nda (TDK) yer alan, şiir ve türkülerde de geçen zemheri kış mevsimi için önemli bir dönemdir. Peki, zemheri nedir? Zemheri kelimesi ne demek anlamı ne? İşte, zemheri sözlüğünün Türkçe anlamı ve zemheri ile ilgili detaylar...

22.01.2020Gündem
Enam Suresi Oku - Enâm Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Enam Suresi Oku - En'âm Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Enam suresi Mekke döneminde inmiştir. Kuvvetli görüşe göre, 91, 92, 93, 151, 152 ve 153. âyetler Medine’de inmiştir. 165 âyettir. Enam Suresi Oku içeriğimizde Enam suresinin tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşunun yanı sıra diyanet mealine ulaşabilirsiniz. İşte En'âm Suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu...

22.01.2020Namaz Sureleri
Hürriyet Libya’da... Trablus’un 300 Türk’ü

Hürriyet Libya’da... Trablus’un 300 Türk’ü

Libya’nın başkenti Trablus’ta çatışmaların gölgesinde 300 Türk vatandaşı yaşıyor. Güvenlik durumunun kötüleşmesi halinde zaman zaman ülkelerine dönen Türkler, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya lideri Vladimir Putin’in girişimiyle 12 Ocak’ta başlayan ateşkesten memnun.

22.01.2020Dünya
Eski istihbaratçı Enver Altaylıya FETÖ yöneticiliği ve casusluk davası

Eski istihbaratçı Enver Altaylı'ya FETÖ yöneticiliği ve casusluk davası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski MİT mensubu Enver Altaylı ve damadının da arasında bulunduğu 4 kişi hakkında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile yöneticiliği, üyeliği ve örgüte yardım suçlamalarıyla dava açtı.

21.01.2020Gündem
Tekasür suresi oku - Tekasür suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça ounuşu (Diyanet Meali)

Tekasür suresi oku - Tekasür suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça ounuşu (Diyanet Meali)

Tekasür suresi adını, mal, mülk ve çoluk çocuğunçokluğuyla övünmek kelimesinin anlamından almıştır. Sûrede insanların, hayatın aldatıcı yönleriyle meşgul olmaları konu edilmektedir. Peki, Tekasür suresi anlamı ve fazileti nedir? Tekasür suresi Türkçe ve Arapça okunuşu nasıldır?

21.01.2020Namaz Sureleri
Hucurat Suresi Oku - Hucurat Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Hucurat Suresi Oku - Hucurat Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Hucurat Suresi Medine döneminde inmiştir. 18 âyettir. Sûrede başlıca, mü’minlerin, gerek Hz. Peygambere karşı, gerek kendi aralarında uymaları gereken bazı görgü ve ahlâk kuralları konu edilmektedir. Hucurat Suresi Oku içeriğimizde Hucurat suresi anlamının yanı sıra tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu bilgilerini elde edilebilirsiniz.

21.01.2020Namaz Sureleri
Zilzal Suresi Oku - Zilzal Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Zilzal Suresi Oku - Zilzal Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Zilzal Suresi, mushaftaki sıralamada doksan dokuzuncu, iniş sırasına göre doksan üçüncü sûredir. Nisâ sûresinden sonra, Hadîd sûresinden önce Medine’de inmiştir. Mekke’de indiğine dair rivayetler de vardır (bk. Şevkânî, V, 562). Sizler için Zilzal Suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu ile birlikte Diyanet Meali için tüm detayları bir araya getirdik.

21.01.2020Namaz Sureleri
ÖSYM YÖKDİL geç başvuru tarihini duyurdu: 2020 YÖKDİL sınavı ne zaman

ÖSYM YÖKDİL geç başvuru tarihini duyurdu: 2020 YÖKDİL sınavı ne zaman?

2020 YÖKDİL/1 (Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı) başvurularının sona ermesiyle geç başvuru tarihi adayların gündemine gelmeye başladı. ÖSYM internet sitesinden 2020 YÖKDİL geç başvuru tarihini duyurdu. Alana özgü yapılan YÖKDİL sınavlara katılım sağlamak isteyen adaylar, YÖKDİL geç başvuru ve sınav tarihini sorguluyor. Peki, YÖKDİL geç başvuruları ne zaman? 2020 YÖKDİL sınavı hangi tarihte? İşte, YÖKDİL sınavıyla ilgili detaylı bilgiler.

20.01.2020Gündem
Fatiha Suresi Oku ve Dinle - Fatiha Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Fatiha Suresi Oku ve Dinle - Fatiha Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Fatiha suresi, İslam dini için büyük öneme sahiptir. Kuran-ı Kerim'in ilk suresi olan Fatiha, aynı zamanda başlangıç anlamı taşımaktadır. Kur’an’ın içerdiği esaslar öz olarak bu surede yer almaktadır. Zira övgü ve yüceltilmeye lâyık bir tek Allah’ın varlığı, onun hâkimiyeti, tek mabut oluşu, kulluğun ancak O’na yapılıp O’ndan yardım isteneceği, bu sûrede özlü bir şekilde ifade edilir. Fatiha Suresi Dinle ve Oku başlıklı yazımız içerisinde Fatiha Suresi anlamı, tefsiri, fazileti ile birlikte Fatiha Suresi Türkçe ve Arapça okunuşu yer almaktadır. Ayrıca Fatiha Suresi Diyanet meali de okunabilir.

20.01.2020Namaz Sureleri
Yasin Suresi Oku - Yasin Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Yasin Suresi Oku - Yasin Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Yasin suresi, Kur'an-ı Kerim'in kalbi olarak kabul edilir. Mekke döneminde inmiştir. 83 âyettir. Sûre, adını ilk âyeti oluşturan 'Yâ-Sîn' harflerinden almıştır. Sûrede başlıca insanın ahlâkî sorumlulukları, vahiy, Hz. Peygamber’i yalanlayan Kureyş kabilesi, Antakya halkına gönderilen peygamberler, Allah’ın birliğini ve kudretini gösteren deliller, öldükten sonra dirilme, hesap ve ceza konu edilmektedir. Sizler için Yasin Suresi Oku başlığımız içerisinde Yasin Suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu ile birlikte Diyanet Meali için tüm detayları bir araya getirdik.

20.01.2020Namaz Sureleri
KOMEK kurs kayıt başvuru formu Komek.org.tr üzerinden nasıl doldurulur

KOMEK kurs kayıt başvuru formu Komek.org.tr üzerinden nasıl doldurulur?

KOMEK kurs kayıt başvuru formu, KOMEK.org.tr internet sitesi üzerinden kolayca doldurulabiliyor. Konya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ilçelerde ya da merkezde ikamet eden kişilerin başvuruda bulunarak alabileceği kurslar, KOMEK.org.tr aracılığıyla görüntülenebilecek. Peki, KOMEK kayıt işlemi için neler yapılması gerekiyor? İşte, KOMEK kayıt kursları ve online kayıt işlemi hakkında bazı bilgiler

20.01.2020Gündem
Türk kökenli Sultan

Türk kökenli Sultan

Geçtiğimiz hafta 79 yaşında hayatını kaybeden Umman Sultanı Kabus bin Said’in yerine geçen Heysem bin Tarık’ın babasının 1920 yılında İstanbul’da doğduğu, babaannesinin ise Türk olduğu ortaya çıktı.

18.01.2020Dünya
Kahramanım

Kahramanım

Suriye Tel Abyad’da, PKK/YPG'li teröristlerin, yol kontrolü sırasında bombalı araçla düzenlediği saldırıda şehit olan Piyade Binbaşı Şevket Tombul (38), Piyade Teğmen Sinan Bilir (29) ve Onbaşı Mustafa Alpaklı (24), törenle uğurlandı.

18.01.2020Gündem
Şehit Binbaşı Şevket Tombula en acı veda... Gözyaşlarıyla uğurlandı

Şehit Binbaşı Şevket Tombul'a en acı veda... Gözyaşlarıyla uğurlandı

SURİYE'nin Tel Abyad ilçesinde, 'Barış Pınarı Harekatı' bölgesinde, PKK/YPG'li teröristlerin, yol kontrolü sırasında bombalı araçla düzenlediği saldırıda şehit olan Piyade Binbaşı Şevket Tombul (38), memleketi Eskişehir'de toprağa verildi.

17.01.2020Gündem
Şanlıurfalı şehit onbaşı Alpaklı, Arapça ağıtlarla uğurlandı

Şanlıurfalı şehit onbaşı Alpaklı, Arapça ağıtlarla uğurlandı

SURİYE’nin Tel Abyad ilçesinde bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda şehit olan askerlerden 1 aylık evli Uzman Onbaşı Mahmut Alpaklı (24) cenazesi, memleketi Şanlıurfa'da toprağa verildi. Arapça ağıtların yükseldiği cenaze törenine binlerce kişi katıldı.

17.01.2020Gündem
Tel Abyad şehidi teğmen Sinan Bilir, Tokatta son yolculuğa uğurlandı

Tel Abyad şehidi teğmen Sinan Bilir, Tokat'ta son yolculuğa uğurlandı

Suriye'nin Tel Abyad ilçesinde 'Barış Pınarı Harekatı' bölgesinde PKK/YPG'li teröristlerin yol kontrolü sırasında bombalı araçla düzenlediği saldırıda şehit olan Piyade Teğmen Sinan Bilir (29), memleketi Tokat'ta toprağa verildi.

17.01.2020Gündem
Son dakika haberler: İran dini lideri Hamaney 2012den bu yana ilk kez Cuma namazı kıldıracak

Son dakika haberler: İran dini lideri Hamaney 2012'den bu yana ilk kez Cuma namazı kıldıracak

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, bugün başkent Tahran'da 2012 yılından bu yana ilk kez Cuma namazını kendi kıldıracak.

17.01.2020Dünya
Fadik Sevin Atasoy, Uluslararası Müzede Selfie Günü etkinliğine katıldı

Fadik Sevin Atasoy, Uluslararası Müzede Selfie Günü etkinliğine katıldı

Dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu Fadik Sevin Atasoy, dünya genelinde müzelere ilgiyi artırmak amacıyla sosyal medya üzerinden başlatılan "Uluslararası Müzede Selfie Günü" etkinliğine katıldı.

16.01.2020Keyif
Festus’un ailesi müdahil oldu

Festus’un ailesi müdahil oldu

Uyuşturucu suçundan gözaltında tutulduğu Beyoğlu Polis Merkezi’nde polis kurşunuyla ölen Nijeryalı Festus Okey’in ailesi, 13 yılın sonunda davaya katılmaya hak kazandı. Festus’un ailesini, Afrika’da bularak davaya dahil edilmesini sağlayan avukat Alptekin Ocak, “Artık yargılamaya katılmış durumdayız. Ölüme giden ihmalin ortaya çıkmasını sağlayabileceğimizi umuyoruz” dedi.

16.01.2020Gündem
Zemheri ne demek Zemheri kelimesinin sözlük anlamı nedir

Zemheri ne demek? Zemheri kelimesinin sözlük anlamı nedir?

İlk bölümü ile yayınlanan Zemheri dizisinin ekranlara gelmesiyle Zemheri kelimesinin sözlük anlamı merak edilmeye başlandı. Halk arasında halen kullanılmakta olan Zemheri kelimesi Türk Dil Kurumu'nda (TDK) yer almaktadır. Peki, Zemheri ne demek? Zemheri kelimesi sözlük anlamı nedir? İşte, Zemheri nedir? sorusunun cevabını araştıranlar için konunun detayları...

15.01.2020Gündem
Vera isminin anlamı nedir Vera ne demek

Vera isminin anlamı nedir? Vera ne demek?

Anne ve baba adayları için bebek isimleri listesi oluşturulmaktadır. Kararsız birçok durumun yaşanması ardından listeler hazır hale getiriliyor. Peki Vera ismi bu listeye dahil olabilir mi? Anlamı nedir? Anne ve baba adayları için bebeğe verilebilecek bir isim midir? Yazıda detaylarına yer verilmiştir.

14.01.2020Gündem
Manidar ne demek Manidar nedir Manidar TDK kelime anlamı

Manidar ne demek? Manidar nedir? Manidar TDK kelime anlamı

Arapça kökü ve Farsça ekiyle manidar olan manidar kelimesi, kullanımına rastlandığında manası merak edilmektedir. Ne demek olduğunu anlamak isteyenler, TDK Sözlüğünde anlamını merak edenler için yazıda detayları anlatılmıştır.

14.01.2020Gündem
Nisa isminin anlamı nedir Nisa ne demek

Nisa isminin anlamı nedir? Nisa ne demek

Nisa ismi Arapça kökenli olarak dilimize yerleşmiş bir isimdir. Nisa ismi Türkiye'de kız çocukları için kullanılır. Peki, en çok tercih edilen isimlerden biri olan Nisa hakkında başka hangi bilgiler mevcut? İşte detaylar.

14.01.2020Gündem
Osman isminin anlamı nedir Osman ne demek

Osman isminin anlamı nedir? Osman ne demek

Osman ismi erkek bebeklere verilen isimler arasında yer almaktadır. Uzun yıllardan beri kullanılan Osman ismi günümüzde de sıklıkla kullanılmaktadır. Bebeğine Osman ismini vermek isteyenler, Osman isminin anlamı nedir? Osman ne demek? Osman isminin özellikleri gibi birçok konuyu merak etmektedir. Osman ismi ile ilgili meram edilen bu soruların cevaplarını hazırladık.

14.01.2020Gündem
Muhacir ne demek Muhacir nedir Muhacir TDK kelime anlamı

Muhacir ne demek? Muhacir nedir? Muhacir TDK kelime anlamı

Muhacir, eski bir sözcüktür. Ancak günümüz Türkçesinde de halen kullanılmaya devam edilmektedir. Sözcüğün anlamını kavramak için, kaynağını ve kelime kökünü incelemek yerinde olacaktır. Bu sayede çok daha net anlaşılmasına yardımcı olunabilir.

14.01.2020Gündem
Maşallah nasıl yazılır TDKya göre maşallah mı Maaşallah mı

Maşallah nasıl yazılır? TDK'ya göre maşallah mı Maaşallah mı?

İslami terimler arasında yer alan Maşallah yada Maaşallah kelimelerinden hangisinin doğru olduğu? M'den sonra 2 tane ''a'' mı yer almalı? Soruları kafa karıştırıcı olabilmektedir. Öyle ki okunuşu esas alındığında; Maaşallah olarak değerlendirilen kelimenin doğru yazımı nedir? Maşallah nasıl yazılır? TDK tarafından belirlenen doğru yazımı da en çok merak edilenler arasındadır.

14.01.2020Gündem
İnfak ne demek İnfak nedir İnfak TDK kelime anlamı

İnfak ne demek? İnfak nedir? İnfak TDK kelime anlamı

İslam dininde sıkça kullanılan infak kelimesinin ne anlama geldiği vatandaşlarca merak ediliyor. İnfak kelimesinin TDK sözlük anlamı vatandaşlarca sorgulanıyor. Peki, İnfak ne demek? İnfak nedir? İnfak TDK kelime anlamı nedir?

13.01.2020Gündem
Fetih Suresi Oku ve Dinle - Fetih Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Fetih Suresi Oku ve Dinle - Fetih Suresi Anlamı, Tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu (Diyanet Meali)

Medine döneminde inmiş olan Fetih Suresi adını 1, 18 ve 27. âyetlerde geçen “fetih” kelimesinden almıştır. Mekke'nin fethedileceği müjdesini konu alır. Fetih suresi oku ve dinle sayfamızda sizler için Fetih suresi anlamı, meali, tefsiri ve Fetih Suresi Türkçe ve Arapça okunuşu detaylarını bir araya getirdik. Ayrıca Fetih Suresi meali (Diyanet) yine içeriğimizde yer almaktadır.

13.01.2020Namaz Sureleri
Tevekkül ne demek Tevekkül nedir Tevekkül TDK kelime anlamı

Tevekkül ne demek? Tevekkül nedir? Tevekkül TDK kelime anlamı

Tevekkül ne demek sorusu, bu kelimenin anlamı hakkında bilgi edinmek isteyen pek çok vatandaş tarafından araştırılmaya başlandı. İşte, cümle içerisinde sıkça kullanılmasa da bazı dönemlerde karşımıza çıkan tevekkül kelimesinin TDK kelime anlamı hakkında detaylı bilgiler

13.01.2020Gündem
Taha isminin anlamı nedir Taha ne demek

Taha isminin anlamı nedir? Taha ne demek?

Taha ismi son yıllarda en çok kullanılan isimler arasında yer almaktadır. Erkek bebeği olan aileler Taha isminin anlamını araştırıp öğrenmek istemektedir. Taha isminin sözlük anlamı küçük pencere ya da tavan penceresi olarak bilinmektedir. İşte Taha ismi ile ilgili tüm detaylar.

13.01.2020Gündem
Selim isminin anlamı nedir Selim ne demek

Selim isminin anlamı nedir? Selim ne demek?

Selim ismi erkek bebeklere verilen isimler arasında yer almaktadır. Ülkemizde sıklıkla kullanılan bir isim olarak karşımıza çıkmaktadır. Selim isminin anlamı nedir? Selim ne demek? Selim isminin özellikleri nelerdir? Selim ismi Kur'an-ı Kerim de geçiyor mu? Sizin için bu sorulara cevap vererek Selim ismini inceledik.

13.01.2020Gündem
Cihet ne demek Cihet nedir Cihet TDK kelime anlamı

Cihet ne demek? Cihet nedir? Cihet TDK kelime anlamı

Arapça kökenli bir kelime olan cihet hangi amaçla ve anlamda nasıl kullanılması gerekiyor merak ediyor musunuz? TDK tarafından yapılan açıklamaya göre tam anlamına göz atabilirsiniz.

13.01.2020Gündem
Büşra isminin anlamı nedir Büşra ne demek

Büşra isminin anlamı nedir? Büşra ne demek

Büşra ismi kız çocuklara verilen isimler arasında yer almaktadır. Büşra ismini bebeklerine vermek isteyen aileler ve Büşra isminin anlamını merak etmektedir. Büşra ismini anlamı nedir? Büşra ne demek? Büşra ismimin karakter özellikleri nelerdir? Sorularını net bir şekilde cevapladık. Bu başlıklar ile Büşra isminin anlamına yönelik merakları gidermeye çalıştık.

13.01.2020Gündem
Esma isminin anlamı nedir Esma ne demek

Esma isminin anlamı nedir? Esma ne demek

Esma ismi kız ismi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle de esma isminin anlamı, özellikleri ve esma ne demektir merak edilmektedir. Esma isminin TDK sözlüğüne göre, adlar, isimler ve işitme olarak tanımlanmaktadır. İşte Esma ismi hakkında merak edilen tüm detaylar.

13.01.2020Gündem
Rahmet ne demek Rahmet nedir Rahmet TDK kelime anlamı

Rahmet ne demek? Rahmet nedir? Rahmet TDK kelime anlamı

Rahmet dilimize Arapçadan geçen bir kelimedir. Bu sebeple TDK’ya göre 'rahmet' kelimesinin anlamı Arapça olarak da yorumlanmıştır. Arapçadan dilimize geçen 'rahmet' kelimesi zamanla dilimize yerleşmiş ve farklı anlamlarda kullanılmıştır. İşte rahmet kelimesi hakkında tüm detaylar.

13.01.2020Gündem
Halvet ne demek Halvet nedir Halvet TDK kelime anlamı

Halvet ne demek? Halvet nedir? Halvet TDK kelime anlamı

Halvet nedir, ne demektir ve TDK tarafından nasıl betimleniyor? Bu konu hakkında anlamını ve detaylarını merak ediyorsanız işte Halvet kelimesi hakkında merak edilen tüm detaylar...

11.01.2020Gündem
İkra isminin anlamı nedir İkra ne demek

İkra isminin anlamı nedir? İkra ne demek?

İkra ismi özellikle son yıllarda kız çocuklara sıklıkla verilen isimler arasında yer almaktadır. İkra ismini bebeklerine vermek isteyenler anlamını ve karakter özelliklerini merak etmektedir. Peki, İkra isminin anlamı nedir? İkra ne demek? İkra isminin özellikleri nelerdir?

11.01.2020Gündem
Hüseyin isminin anlamı ne Hüseyin ne demek

Hüseyin isminin anlamı ne? Hüseyin ne demek?

Hüseyin ismi erkek çocuklara verilen isimlerden birisidir. Uzun yıllardan beri kullanılan isim günümüzde de oldukça fazla kullanılmaktadır. Hüseyin ismini bebeğine vermek isteyen aileler ismin anlamını merak etmektedir. Peki, Hüseyin isminin anlamı nedir? Hüseyin ne demek? Hüseyin isminin karakter özellikleri nelerdir?

11.01.2020Gündem
Hira isminin anlamı nedir Hira ne demek

Hira isminin anlamı nedir? Hira ne demek?

Hem Hira hem de Hiranur kız isimlerinin sıklıkla kullanılması, dolayısıyla anne ve baba adaylarını bu isimlere yöneltmiştir. Peki, sıklıkla kullanılmasının sebebi olabilen Hira'nın anlamı nedir? Hira ne demek? Hira’nın özellikleri neler?

11.01.2020Gündem
Hifa isminin anlamı nedir Hifa ne demek

Hifa isminin anlamı nedir? Hifa ne demek?

Hifa ismini araştıran anne ve baba adayları için araştırmaya ilk konu olansa anlamını ne olduğu olmaktadır. Batı kültürüne ait isimlerin kullanımının yanı sıra Doğu kültürüne ait isimler de kullanılmaktadır. Kız çocukları için kullanılan Hifa'nın anlamıyla beraber analizine ilişkin detayları derledik. Peki, Hifa isminin anlamı nedir? Hifa ne demek?

11.01.2020Gündem
Kaan isminin anlamı nedir Kaan ne demek

Kaan isminin anlamı nedir? Kaan ne demek?

Kaan ismi yaygın kullanılan erkek isimleri arasında yer alır. Eski Türk Devletlerinde unvan olarak verilen Kaan(Kağan) isminin ne demek olduğu, hangi anlamları barındırdığı vatandaşlarca merak ediliyor. Peki, Kaan ne demek? Kaan isminin anlamı ne?

11.01.2020Gündem
Eylül isminin anlamı nedir Eylül ne demek

Eylül isminin anlamı nedir? Eylül ne demek?

Eylül yılın 9. Ayının adı olmakla, genellikle kız çocuklarına verilen isimdir. Ancak erkek bebeklere de verilebilmektedir. Eylül ismini bebeklerine vermek isteyen aileler anlamını ve özelliklerini merak etmektedir. Peki, Eylül isminin anlamı nedir? Eylül ne demek? Eylül isminin özellikleri nelerdir? Eylül ismi Kur 'an da geçiyor mu?

11.01.2020Gündem
İstanbul, Büyükçekmecede bilezik gasp eden şüpheli yakalandı

İstanbul, Büyükçekmece'de bilezik gasp eden şüpheli yakalandı

Büyükçekmece'de yolda yürüyen kadına bıçak göstererek kolundaki 2 bileziği çalan şüpheli yakalandı.

11.01.2020Gündem
Manaf Halbouniden Kendi Evinde

Manaf Halbouni'den "Kendi Evinde"

Manaf Halbouni'nin "Kendi Evinde (Home Game)" başlıklı İstanbul'daki ilk kişisel sergisi sanatseverlerle buluştu.

10.01.2020Keyif
İstanbul Havalimanı’nda yolculara 36 dilde anlık çeviri hizmeti

İstanbul Havalimanı’nda yolculara 36 dilde anlık çeviri hizmeti

İSTANBUL Havalimanı’nda, yabancı yolcuların iletişim sorunu yaşamaması için terminalin 35 farklı noktasında, 36 dilde ve 80 lehçede yolculara ’anlık çeviri hizmeti’ verilmeye başlandı. İngilizce, Fransızca, İspanyolca gibi yaygın konuşulan dillerin yanı sıra Rusça, Farsça, Korece, Danca, Çekçe, Urduca gibi toplam 36 dilin bulunduğu çeviri hizmetinden yolcular memnun kaldı.

9.01.2020Ekonomi
Gerilime mola: İran, Irak’ta iki üssü vurdu ABD yönetimi alttan aldı

Gerilime mola: İran, Irak’ta iki üssü vurdu ABD yönetimi alttan aldı

İran, ABD’nin Süleymani suikastına Irak’taki iki Amerikan üssüne füze saldırısıyla karşılık verdi. İran dini lideri Hamaney, “Amerikalılara tokat vurduk” dedi. Saldırı sonrası basın açıklaması yapan Trump, hiçbir ABD’linin hayatını kaybetmediğini söyleyerek tansiyonu düşüren mesajlar verdi.

9.01.2020Dünya
YÖKDİL başvuruları başladı

YÖKDİL başvuruları başladı

YÖKDİL başvuruları başladı. Adaylar, 16 Ocak’a kadar başvuru yapabilecek. YÖKDİL 1 Mart’ta; ilkbahar döneminde İngilizce'de fen, sağlık ve sosyal bilimler alanlarında, Arapça'da da sosyal bilimler alanında yapılacak.

8.01.2020Eğitim
Ayan ne demek Ayan nedir Ayan TDK kelime anlamı

Ayan ne demek? Ayan nedir? Ayan TDK kelime anlamı

Ayan ne demek? Ayan ile âyan farkı nedir? Türkçe Sözlükte neden iki farklı anlamı ile yer alır? Çevrede sıkça duyulmasa da kimi zaman ayan gibi kelimeleri işitmek mümkündür. Eski kelimelerden biri olarak nitelendirilen ayan kelimesine ilişkin tüm detayları derledik.

8.01.2020Gündem
Ahsen isminin anlamı nedir Ahsen ne demek

Ahsen isminin anlamı nedir? Ahsen ne demek

Ahsen ismi daha çok kız çocuklara verilse de hem kız hem de erkek bebeklere verilebilen isimler arasında yer almaktadır. Arapça kökenli olan bu isimin kullanımı giderek çoğalmaktadır ve anlamı merak edilmektedir. Ahsen isminin anlamı nedir? Ahsen ne demek? Ahsen İsmi Kur'an-ı Kerim de geçiyor mu? Ahsen İsminin Özellikleri Nelerdir? Merakları gidermek için bu soruları dikkatle ele alıp cevapladık.

8.01.2020Gündem