EKSTRA
MENÜ

Vajinal Mantar

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 282 haberi bulunmuştur.

Vajinal Mantar Haberleri

Parazit Mantarı Nedir Ve Neden Olur Parazit Mantarı Nasıl Geçer Ve Ne İyi Gelir

Parazit Mantarı Nedir Ve Neden Olur? Parazit Mantarı Nasıl Geçer Ve Ne İyi Gelir?

Parazit mantarları hastalık yapıcı etkisi bulunan bir saçkıran, el, ayak, tırnaklarda hastalık yapan bir hastalıktır. Pek çok yol ile bulaşmaya müsaittir. Tükürük, ilaç, cinsel yol, deri teması, yiyecek ve içecekler, solunum yolu gibi yollarda bulaşabilen hastalıklardır. Vücutta kendi yaşam alanlarını kurarak zararları ile hastalıklara yol açarlar. İşte, merak edilen tüm detaylar.

25.02.2021Sağlık
Vajinal Mantar Nedir Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nasıl Geçer

Vajinal Mantar Nedir? Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nasıl Geçer?

Kadınlarda en yaygın görülen enfeksiyonlardan birisi vajinal mantar enfeksiyonudur. Kadınların yüzde 90’ı hayatlarının bir döneminde mantar enfeksiyonu ile karşılaşırlar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Kadınlarda en sık görülen sorunlardan biri Bu belirtiler varsa dikkat edin

Kadınlarda en sık görülen sorunlardan biri! Bu belirtiler varsa dikkat edin

Kadınlarda en sık görülen sağlık sorunlarından biri olan vajinal enfeksiyon, kötü koku, ağrı, kaşıntı, tahriş gibi sorunları beraberinde getiriyor. Vajinal bölgenin doğal ortamının bozulmasının enfeksiyonlara davetiye çıkardığını hatırlatan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Alparslan Baksu,vajinal enfeksiyona dair merak edilenleri anlattı.

26.08.2020Sağlık
Menopoz sonrası kanamanın sebebi nedir

Menopoz sonrası kanamanın sebebi nedir?

Menopoz sonrası kanamalar konusunda bilgi veren Kadın Hastalıkları-Doğum ve Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cazip Üstün, özellikle menopoz başladıktan sonra ortaya çıkan kanamaların yüzde 20’sinde bir kanserle karşılaşma ihtimali bulunduğunu söyledi.

19.08.2020Sağlık
Hamileliğin ilk üç ayında kanamalar neden olur

Hamileliğin ilk üç ayında kanamalar neden olur?

Hamilelikte kanama neden olur? Hamileliğin ilk üç aylık döneminde kanama olması normal mi? Fazla miktarda olan ve uzun süren kanamaların ciddi problemlerin habercisi olabileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Süleyman, Tosun konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Vajinal Kaşıntı Neden Olur ve Nasıl Geçer

Vajinal Kaşıntı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Vajinal kaşıntı, rahatsız edici maddeler, enfeksiyonlar veya menopoz nedeniyle sıklıkla ortaya çıkan rahatsız edici ve bazen ağrılı bir semptomdur. Birçok kadının başına gelen bu sorunu, nedenlerini ve tedavisini Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Özay Oral anlattı.

Yaz döneminde sık görülen 4 kadın hastalığı

Yaz döneminde sık görülen 4 kadın hastalığı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülfem Şişmanoğlu, yaz döneminde sık görülen 4 kadın hastalığı hakkında bilgiler vererek uyarılarda bulundu.

28.06.2019Saglik
Yaz aylarında kadınları tehdit eden 4 hastalık

Yaz aylarında kadınları tehdit eden 4 hastalık!

Kavurucu sıcaklarda kimimiz yazlıklarda, kimimiz tatil yöresinde veya hafta sonları şehirdeki turistik mekanlarda deniz veya havuzun keyfini çıkarmaya devam ediyoruz. Ancak aşırı sıcak hava, fazla terleme ve hijyen koşullarındaki olumsuzluklar nedeniyle jinekolojik problemlerin de daha sık görüldüğü bir dönem. Peki neler yapmalı, nelerden kaçınmalı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Gülfem Şişmanoğlu, yaz aylarında en sık görülen dört kadın hastalığını ve bu sorunlara karşı hangi önlemleri almanız gerektiğini anlattı, önemli bilgiler verdi.

7.06.2019Sağlık
Vajinal Kaşıntı Neden Olur Vajinal Kaşıntının 6 Sebebi

Vajinal Kaşıntı Neden Olur? Vajinal Kaşıntının 6 Sebebi

Vajinal kaşıntı, kadınların sıklıkla karşılaştığı ve oldukça rahatsız edici bir durumdur. Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, konuyla ilgili merak edilenleri anlattı. Vajinal kaşıntı neden olur? Vajinal kaşıntının 6 sebebi.

Vajinal mantar neden olur Vajinal mantar nasıl tedavi edilir

Vajinal mantar neden olur? Vajinal mantar nasıl tedavi edilir?

Vajinal mantarın belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında her şey!

25.04.2019Sağlık
Yoğurt Vajina İçin Faydalı mı

Yoğurt Vajina İçin Faydalı mı?

Pek çok kadın, vajinal maya mantarı enfeksiyonunu tedavi etmek için tablet, krem ya da fitil yerine yoğurt kullanıyor. Peki evde yapılan bu tedavinin bilimsel bir alt yapısı var mı? Cevap; evet. Bilimsel çalışmalar, bu tür enfeksiyonları yenmek için yoğurt kullanımını destekliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Çağlar Helvacıoğlu, mantar enfeksiyonu tedavisi için neden yoğurt kullanıldığı konusunda bilgiler verdi.

Vajinal mantar için yoğurt kullanılır mı

Vajinal mantar için yoğurt kullanılır mı?

Pek çok kadın, vajinal maya mantarı enfeksiyonunu tedavi etmek için tablet, krem ya da fitil yerine yoğurt kullanıyor. Peki evde yapılan bu tedavinin bilimsel bir alt yapısı var mı? Cevap; evet. Bilimsel çalışmalar, bu tür enfeksiyonları yenmek için yoğurt kullanımını destekliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Çağlar Helvacıoğlu, mantar enfeksiyonu tedavisi için neden yoğurt kullanıldığı konusunda şu bilgileri verdi:

7.03.2019Sağlık
Vajina kaşıntısı neden olur Vajina kaşıntısı tedavisi

Vajina kaşıntısı neden olur? Vajina kaşıntısı tedavisi

Kadınların en sık karşılaştığı problemlerin başında vajina kaşıntısı gelir. Peki, vajina kaşıntısı neden olur? Vajina kaşıntısı için alınacak önlemler nelerdir? İşte konuyla ilgili uzman görüşleri…

13.01.2019Sağlık
Probiyotik nedir Probiyotik zengini besinler hangileri

Probiyotik nedir? Probiyotik zengini besinler hangileri?

Uzmanların dost bakteriler olarak nitelediği probiyotikler, bağırsak duvarını kaplayarak koruyucu bir tabaka oluşturur ve çeşitli sağlık problemlerine neden olan düşman bakterilere karşı doğal biyolojik barajlar inşa eder. Probiyotikleri koruyup desteklemenin bir yolu yanlış beslenme ve gereksiz ilaç kullanımından uzak durmaktır. Peki, probiyotik tam olarak nedir, hangi besinlerde bulunur?

2.10.2018Gündem
Havuzların neden olduğu 4 önemli sorun

Havuzların neden olduğu 4 önemli sorun

Kurban Bayramı’nın sıcak yaz günlerine rastlaması özellikle tatil bölgelerine olan talebi artıyor. Dolayısıyla hem daha fazla kişinin havuzları kullanması ve hem de mikropların sıcak ve nemli hava nedeniyle hızlı yayılması, enfeksiyon riskini beraberinde getiriyor.

14.08.2018Sağlık
Bebeklerde mantar: Belirtileri, nedenleri, tedavisi

Bebeklerde mantar: Belirtileri, nedenleri, tedavisi

Bebeklerde mantar genellikle bez bölgesinde meydana gelir. Özellikle sıcak havalarda sık görülen bu problem pişik ile karıştırılabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Kamuran Mutluay; bebeklerde mantar belirtilerini, nedenlerini, tedavisini detaylarıyla anlattı.

Yaz  Aylarında Kadınları Tehdit  Eden 4 Hastalık

Yaz Aylarında Kadınları Tehdit Eden 4 Hastalık!

Kavurucu sıcaklarda kimimiz yazlıklarda, kimimiz tatil yöresinde veya hafta sonları şehirdeki turistik mekanlarda deniz veya havuzun keyfini çıkarmaya devam ediyoruz. Yaz ayları eğlenmek, dinlenmek, aileyle zaman geçirirken zihnimizi biraz olsun boşaltmak için en keyifli mevsim. Ancak aşırı sıcak hava, fazla terleme ve hijyen koşullarındaki olumsuzluklar nedeniyle jinekolojik problemlerin de daha sık görüldüğü bir dönem. Bu nedenle sıcakların tetiklediği hastalıklara karşı önlem alarak korunmanız çok önemli.

Vajinal mantar enfeksiyonuna dikkat

Vajinal mantar enfeksiyonuna dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özlen Emekçi Özay, kadınların sık yaşadığı vajinal mantar enfeksiyonu hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu hastalığa birçok faktörün neden olduğunu, en önemli belirtinin de vajinada kaşıntı olduğuna dikkat çeken Özay "Geniş spektrumlu olarak tabir edilen güçlü antibiyotiklerin vajinanın pH dengesini bozarak mantar enfeksiyonunu tetikleyebilir" dedi.

23.07.2018Sağlık
Vajinal enfeksiyon nedir Vajinal enfeksiyon neden olur

Vajinal enfeksiyon nedir? Vajinal enfeksiyon neden olur?

Birçok kadının hayatı boyunca en az bir kere karşılaştığı vajinal enfeksiyonlar, tedavi edilmediği takdirde kişiye çok rahatsızlık verecek şekilde tekrarlayan bir hal alabilmektedir. Bu sorunla karşılaşan kadınlarda, vajinal enfeksiyon hakkında bilgi almak adına araştırma yapıyor. Peki, vajinal enfeksiyon nedir? Vajinal enfeksiyon neden olur?

12.07.2018Gündem
Kandidiyaz nedir Vajinada mantar enfeksiyonu

Kandidiyaz nedir? Vajinada mantar enfeksiyonu

Hemen hemen her kadının hayatında en az bir kez yaşadığı bir rahatsızlık olan ve tedavi edilmezse daha önemli problemlere yol açan kandidiyaz ya da vajinada mantar enfeksiyonunun ne olduğu kadınlar tarafından araştırılıyor. Vajinada mantar enfeksiyonunun neden olduğunu ve belirtilerini araştıran kişiler bir yandan da bu rahatsızlığın tedavi yöntemlerini sorguluyor. Peki, kandidiyaz nedir? Vajinada mantar enfeksiyonunun belirtileri neler?

11.07.2018Gündem
Yaz aylarında kadın hastalıklarına dikkat

Yaz aylarında kadın hastalıklarına dikkat!

Havuz ve denizden en çok bulaşan hastalığın genital mantar enfeksiyonları olduğunu biliyor musunuz? Özellikle kalabalık insan gruplarının kullandığı havuzlar birçok kadın hastalığına davetiye çıkarıyor. Yaz aylarının kabusa dönmemesi için jinekolojik muayenenin önemini ve dikkat edilmesi gereken hususları Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gamze Baykan ile konuştuk.

10.07.2017Sağlık
Vajinal mantar enfeksiyonuna dikkat

Vajinal mantar enfeksiyonuna dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Yavuz Yurtsever vajinal mantar sorunuyla ilgili bilgilerini paylaştı…

9.07.2017Sağlık
Hamileler yazın ne tür kıyafetler tercih etmeli

Hamileler yazın ne tür kıyafetler tercih etmeli?

Anne adaylarını yazın en çok düşündüren konu kıyafet seçimi...

Islak mayodan gelen mantar kabusu

Islak mayodan gelen mantar kabusu!

Havuz ve denize girdikten sonra ıslak mayo ile dolaşmayın.

1.08.2015Sağlık
Vajinal akıntı ve tedavi yöntemleri

Vajinal akıntı ve tedavi yöntemleri

Hamilelikte daha çok ortaya çıkıyor.

14.05.2015Sağlık
Diyabetin 7 Önemli Sinyali

Diyabetin 7 Önemli Sinyali!

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, diyabetin 7 önemli sinyalini sıraladı...

Kabızlık vajinal mantar nedeni

Kabızlık vajinal mantar nedeni

Yaz aylarında artan vajinal mantar nasıl tedavi ediliyor?

20.06.2014Sağlık
Yazın kadınları bekleyen tehlike

Yazın kadınları bekleyen tehlike

Serinleyeyim derken sağlığınızdan olmayın!

2.06.2014Sağlık
Yavaş yüzmeye ve iyi nefes almaya dikkat edin

Yavaş yüzmeye ve iyi nefes almaya dikkat edin!

Tatil öncesi ve tatil sırasında anne adaylarının yapması gerekenler…

Yaz aylarında artan vajinal mantar enfeksiyonları

Yaz aylarında artan vajinal mantar enfeksiyonları

Vajinal mantar enfeksiyonu antibiyotik kullanımında ortaya çıkabilir.

1.06.2014Sağlık
Vajinal Mantar Nasıl Oluşur

Vajinal Mantar Nasıl Oluşur?

Prof.Cem Fıçıcıoğlu vajinal mantar hakkındaki tüm soruları yanıtladı!

Vajinit Nedir Nasıl Tedavi Edilir

Vajinit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Prof. Dr. Bülent TIRAŞ sizler için anlattı...

Planlı regl olmak

Planlı regl olmak!

Hangi kadın tatilinde, pet, tampon ve ağrıyla uğraşmak ister? Bizce hiç biri...

Yaz tatili tehlikelerine dikkat

Yaz tatili tehlikelerine dikkat

Yaz aylarında hem eğlemek hem de dinlenmek amacıyla tatil planları yaparken çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.

19.06.2013Sağlık

Yazar Sonuçları

Bitmeyen Kabus: Vajinal Mantar

Kaşıntı, akıntı, kızarıklık… Bu üçlüyü tanımayan kadın yoktur sanırım. Mantar enfeksiyonu, kadınların yakından tanıdığı, günlük hayatı güçleştiren ve kronikleştiği zaman da kelimenin tam anlamıyla çekilmez olabilen bir vajinal enfeksiyondur. Psikolojiyi bozar, ilişkileri etkiler, kabusun ta kendisidir.

8.03.2021

Kronik mantar enfeksiyonları

Bazı kadınlarda alt genital bölgede inatçı kaşıntılar meydana gelmiş ve bu kaşıntılar defalarca mantar enfeksiyonu tanısıyla tedavi edilmeye çalışılmış olabilir. Kronik mantar enfeksiyonu gerçekte çok ender görülen bir durumdur.

6.03.2021

Vajinal enfeksiyonlar (Vajinit) neden olur, nasıl tedavi edilir?

Vajinitler yani vajinanın enfeksiyonları mantar, parazit veya bakteri enfeksiyonlarına bağlı olarak meydana gelirler.

6.03.2021

Gebelik ve diyabet

Gebelik ve diyabet konusu; gebelikte ortaya çıkan diyabet (gestasyonel diyabet) ve diyabetik gebe (pregastasyonel diyabet) olmak üzere başlıca iki çerçevede ele alınmaktadır.

22.09.2020

Vajinal Enfeksiyonlar

Vajinit dediğimiz vajinal mukozanın iltihabı, kadın-doğum polikliniklerine en sık başvuru sebebi olan hastalıklardan birisidir. Doğurganlık çağındaki kadınların %90’u hayatlarında en az bir kez bu enfeksiyonları geçirmektedir. Özellikle yaz aylarında, risk faktörlerinin de artmasıyla, kadınlarda yaşam kalitesini önemle oranda olumsuz etkilemektedir.

22.08.2020

Dünyanın gündemine oturan koronavirüs

Çin’de ortaya çıkan ve dünya gündemini oldukça meşgul eden ‘koronavirüs’ hızla ve kolayca yayılabilmesi sebebiyle kısa sürede bir çok insanı etkisi altına aldı. Bütün dünyanın konuşmasına karşın koronavirüsün ne olduğu ve nasıl yayıldığını çoğu kişi tarafından bilinmiyor. Çin’den sonra dünyanın farklı yerlerinde de yayılmaya başlayan virüs için yapılan ilaç denemelerinde, bazı ilaçlara hastaların iyi tepkiler verdiği gözlendi.

8.02.2020
Vajinal duş, gebelikten korur mu

Vajinal duş, gebelikten korur mu?

Vajinal duş, doğum kanalının temizlenmesi maksadıyla vajinanın su ya da başka sıvılarla yıkanmasıdır. Bu amaçla halk arasında en sık kullanılan sıvı sudur. Peki, vajinal duş yapmak zararlı mıdır?

28.12.2017

Sağlık bilgilerine ne kadar güveneceğiz

Gündemde her gün yeni bir sağlık haberi var. Yine her gün bir “uzman görüş”ün tumturaklı uyarılarını dinliyoruz. Kimi “onu ye, bunu yeme” diyor, kimi ilaçları, kimi de modern tıbbı kötülüyor. Peki, bu bilgilerin hangileri ne kadar güvenli? İşin o kısmı maalesef oldukça karışık.

14.04.2017

Sağlıkta yeni bir yaklaşım: 4P!

“P4 medicine” son on yılda şekillendi ve İngilizce dört sözcüğün baş harfleri öne çıkarılarak adlandırıldı: Tahmin edici/predictive, önleyici/preventive, kişiye özel hazırlanmış/personal, katılımcı/participate, bir sağlık yaklaşımını özetliyor.

24.03.2016

Probiyotikler neden önemli?

“Bağışıklık zayıflığı”, yaygın bir sorun. Yazın ortasına geldik, hâlâ nezleyle, sinüzitle, bronşitle uğraşanlar var.

1.07.2015

Kadında cinsel isteksizlik ve çareleri

Cinsel isteksizlik kader değil, cinsel terapi ile tedavisi mümkün...

2.12.2014
Her kaşıntı mantar değildir

Her kaşıntı mantar değildir

Vajinal kaşıntılar hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

28.10.2014