Vajinal mantar neden olur? Vajinal mantar nasıl tedavi edilir?

Güncelleme Tarihi:

Vajinal mantar neden olur Vajinal mantar nasıl tedavi edilir
Oluşturulma Tarihi: Nisan 26, 2019 00:00

Vajinal mantarın belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında her şey!

Haberin Devamı

Vajinal mantar özellikle yaz aylarında havanın ısınması ve genital bölgenin nemli kalması nedeniyle daha sık görülür. Vajinal mantar problemi kadınların hayatından en az bir kez karşılaşacağı bir problemdir. Vajinal akıntı, vajinal kaşıntı ve yanma gibi şikayetlerde vajinal mantardan şüphelenilebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Banu Göker Özdemir vajinal mantarın nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini anlatıyor.

VAJİNAL MANTAR NEDENLERİ

Vajinal mantarın en önemli nedeni genital bölgenin ıslak ve nemli kalmasıdır. Antibiyotik kullanımı, gebelik ve şeker hastalığı gibi birtakım hastalıklarda, vajinal mantarın görülme sıklığı artabilir. Pamuklu olmayan sentetik iç çamaşırlar,  geniltal bölgenin havasız kalması ve dar pantolonlar da vajinal mantar riskini artırır.

Haberin Devamı

VAJİNAL MANTARIN BELİRTİLERİ

Vajinal mantarın en sık karşılaşılan belirtisi vajinal kaşıntı ve yanmadır. Kaşıntı çok şiddetlidir ve hasta kaşıntılara dayanamayacak boyuta gelir. Zaten genelde bu aşamadan sonra doktora gidilir.  Ayrıca kokusuz ve beyaz renkli olan süt kesiği gibi bir akıntıda vajinal mantarın belirtileri arasındadır. Enfeksiyon şiddetli ise idrar yaparken yanma ve cinsel ilişki sırasında acı hissedilebilir.

VAJİNAL MANTARIN TEDAVİSİ

Vajinal mantar enfeksiyonu; vajinal fitiller, kremler ve bazı durumlarda ağızdan alınan ilaçlarla tedavi edilir. Birkaç gün içinde şikayetler azalır.

Vajinal mantarın oluşumunu önlemek ve oluşan mantar enfeksiyonunu önlemek için bunları yapın.

  • Genital bölgenin ıslak kalmamasına özen gösterin.
  • Genital bölgenin nemli kalmaması için pamuklu iç çamaşırlar giyin.
  • Genital bölge temizliği için kozmetik ürünler kullanmayın. Sadece vajinal bölge için özel olarak üretilmiş sabunlardan kullanın.
  • Yaz aylarında ıslak mayoyu üzerinizde kurutmayın.
  • Havuz sonrası mutlaka duş alın ve klorlu sudan arının. 

BAKMADAN GEÇME!