EKSTRA
MENÜ

Turşu Tarifi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 130 haberi bulunmuştur.

Turşu Tarifi Haberleri

Glutensiz unlarda da bir miktar gluten var

Glutensiz unlarda da bir miktar gluten var

Beş yıl önce gıda duyarlılığı olduğunu fark etti. Bu konuda bilgilenmeye çalışırken Türk mutfağına ait kaynakların ne kadar yetersiz olduğunu gördü ve 170 tariflik bir yemek kitabı hazırladı. Glutensiz un kullanımıyla ilgili ilginç bir de tespiti var: “Yemeklerde kullanmıyorum çünkü konunun uzmanı olan doktorlar, glutensiz unların çoğunda bir miktar gluten bulunabildiğini, bu nedenle bazı kişilerde hazımsızlık yaptığını söyledi”

1.10.2011Kelebek
Kahramanı yemek olan bir roman yazacağım

Kahramanı yemek olan bir roman yazacağım

Gaziantepli yazar Ahmet Ümit kitaplarındaki başarısına mutfağı katmaya kararlı. Roman karakterlerini İstanbul’un çeşitli semtlerindeki restoranlara götüren Ümit başrolü bir yemeğe vereceği yeni romanını hayalini kuruyor

18.09.2010Kelebek
Enginarın içine koydum, tereotuyla sakladım bir güzel yedirdim

Enginarın içine koydum, tereotuyla sakladım bir güzel yedirdim

Orhan Gencebay hayat arkadaşı Sevim Emre’nin yaptığı yemeklere bayılıyor. Hatta çocukluğundan beri kendisine mezarlığı çağrıştıran kerevizi Emre’nin elinden defalarca yemiş. Orhan Baba hiç sevmediği baklayı da iki kez yemiş ama farkında olmadan... Üstelik kendisi nasıl bakla yediğini röportajımız sırasında Sevim Emre’nin itirafıyla öğrendi...

10.07.2010Kelebek
Spor yapanlara beslenme tavsiyeleri

Spor yapanlara beslenme tavsiyeleri

Spor yapan bireyler, spor yapmayanlarla aynı besin öğelerine farklı miktarlarda gereksinim duyar.

Zirvedeki lezzetler

Zirvedeki lezzetler

Kavurucu yaz sıcaklarında kentlerin, sahillerin kalabalığından kaçıp yükseklere tırmandığınızda bambaşka bir dünyayla karşılaşırsınız. Bol oksijenli, serin, yemyeşil tepelerde sadece meraklıların bildiği lezzet mekanları saklıdır. Sadece bu lezzetleri tatmak, manzarayı seyretmek için dağların yolunu tutmaya değer...

20.07.2008Seyahat
Meğer karanfili ne az tanıyormuşuz

Meğer karanfili ne az tanıyormuşuz

Anayurdu Endonezya'daki, adı yerli dilinde baharat anlamına gelen Moluk takımadaları...

Önce pişirdiler, sonra yazdılar

Önce pişirdiler, sonra yazdılar

Hepsi kadın, hepsi yaşadıkları kentin, yetiştikleri kültürün yemeklerini hevesle araştırdı, pişirmekle kalmadı, kitaplaştırdı. Türk mutfak kültüründe yaşanan yayın patlamasına yörelerinin yemek kitaplarıyla katkıda bulundular. Kimi ödüllü yazar, gurme, kimi hayatında ilk kez kitap yazıyor. Çabaları, Türk mutfak kültürünü kalıcı hale getirmek.

10.05.2007Kelebek
Aşçı Musa hayallerini bir bir gerçek yapıyor

Aşçı Musa hayallerini bir bir gerçek yapıyor

Musa Dağdeviren, ilkokul mezunuydu ama okuma ve araştırma merakını küçük yaşta edindi. Antep’te fırıncı çıraklığından aşçılığa geçti, İstanbul’un en geniş otantik mönüye sahip restoranlarından Çiya Sofrası’nı kurdu. Her tür yiyeceğin etimolojisini araştırdı, kitap topladı, Türkiye’yi dolaşıp bilgi derledi. Bugün tarifleri Amerika’dan Çin’e, dünyayı dolaşıyor.

19.02.2005Kelebek
Hırçın dalgalar serin yaylalar

Hırçın dalgalar serin yaylalar

Bolaman’dan sonra bütün yolu, bir kamyonun arkasına takılıp, sıkıntı içinde sollamaya ve bir an önce Ordu’ya varmaya çalışarak geçirmeyi bir kenara bırakın. Engin denizde yol alan yunusları görmek, dalgaların dövdüğü sarı yosun tutmuş kayalıkların üzerinde yürümek, Medreseönü’nde Uzun Saçlı’nın efsanevi çayını içmek, Çaka Tüneli’nde Vonalı Celal’in yüz küsur turşusu arasından seçim yapmak ya da meşhur Karadeniz pidesinin alasını tatmak için, bu 42 kilometrelik yolu yavaştan almak gerekiyor.

5.09.2004Kelebek
Türkiye’nin en iyi 10 turşucusu

Türkiye’nin en iyi 10 turşucusu

Turşu kavanozlarının kapaklarını açmanın şimdi tam sırasıdır. Haziran-temmuz aylarında taze taze alınan sebze ve meyvelerden kurulan turşu, yaklaşık bir, bir buçuk ay içinde olgunlaşır. Kışın kurufasulye, nohut ve patates yemekleriyle afiyetle yenir.

16.10.2003Seyahat
Bir Türk-Yunan ortak yapımı yemek kitabı

Bir Türk-Yunan ortak yapımı yemek kitabı

Aynı Sofrada İki Ülke Türk-Yunan Mutfağı, kitabı bir Yunanlı ve bir Türk kadının aynı sofrada karşılaşlaşmaları sonucunda yazıldı. Bu iki kadın ulusal önyargıları bir kenara bırakıp ortak coğrafyanın yemeklerini bir kitapta topladılar.

26.09.2003Kelebek
Elazığ yemekleri

Elazığ yemekleri

Tarih boyunca kültür, sanat, ticaret şehri olma özelliğini korumuş olan Harput'tan günümüz Elazığ'ına uzanıyoruz. Bu tarihsel süreç boyunca oluşan kültürel ve sosyal çeşitlilik Elazığ mutfağına da yansımış.

Dostluğa giden yol bu sefer mideden geçti

Dostluğa giden yol bu sefer mideden geçti

Son günlerde Atina'daki bütün kitapçıların vitrinlerinde başköşeye bir kitap oturdu: Türkler ve Yunanlılar Aynı Masada. Yazarları iki yemek ustası, Türkiye'den Engin Akın ve Yunanistan'dan Mirsini Lamraki.

15.02.2003Gündem

Yazar Sonuçları

İşte ödüllü yemekler

Sizlere sık sık, yemek yarışmalarını çok desteklediğimi, böylece, unutulmuş, yitip gitmiş pek çok tarifin tekrar gün ışığına çıktığını düşündüğümü söyledim.

9.06.2011

Beşiktaş seyircisi İnönü'de ne yaptı

Rakip Kayseri
E, Beşiktaş seyircisi kendine gelmiş..

19.03.2011

Lake tavuk ve çabuk salatalık turşusu

Parlak cilalı kaba saba mobilyalardan hoşlanmayanların zihninde, ilk bakışta pek hoş çağrışımlar yapmayabilir bu haftaki tavuğum.

22.01.2011

Karartılmış minekoplar

Küçük ağızlı, yandan yandan bakan sevimsiz minekoplarla her karşılaşmamda fazla düşünmeden pas geçiyordum tezgâhları. Bugünlerde yıllardır yüzüne bakmadığım bu çirkin balıklardan pişirmek istedim

30.10.2010

Acı çekmeyi sevenlere tarifler

Ben acı çekmeyi seviyorum. Kulaklarımın yanmasını, dilimin uyuşmasını, vücudumun sıcaklığının artmasını, terleyip ardından garip bir serinlik hissetmeyi seviyorum.

1.10.2010

Dünyayı yemek yaparak yavaşlatmak!

Yakın zamana kadar hayatımızda rutinler vardı; bahar temizliği gibi, kışlık yazlık değişimleri gibi...

11.06.2010

Çubuk'un lezzeti

GEÇENLERDE Çubuk'u dolaştım.

24.08.2009

On dakikada fırına girecek, acil cevap bekliyorum

Önce hepinize mutlu seneler dileklerimi ileterek başlayayım. E-posta adresime sık sık tarif talebi gönderen okurlarım oluyor.

3.01.2009

Türk mutfağı dolma-sarma atılımlarından kurtulmalı

İki hafta önce başladığım yenilikçi Türk mutfağı tariflerime bu hafta da devam ediyorum.

21.04.2007

Yaz turşusu

Kış hazırlığı yapan kadınlar var mı hálá bilmiyorum ama eskiden kış için mutfaklarda hummalı bir faaliyete girişilirdi.

3.04.2007

Martha Stewart Amerika'nın gözdesi

Martha Stewart tek başına firma, abartısız mültimilyon dolarlık sanayi Amerika'da. Orta yaşlı kadın yirmi yıldır Amerikan halkına gıdadan, misafir ağırlaması, ev bakımı, dekorasyon ve bahçecilikte öğretmenlik yapıyor.

4.05.2002