EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Talasemi

Talasemi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Talasemi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 455 Talasemi haberi bulunmuştur.

Talasemi Haberleri

Evlenecek çiftlere genetik test önerisi

Evlenecek çiftlere genetik test önerisi

KAYSERİ'deki Talesemi ve Lösemililer Derneği Başkanı Faruk Başdemir, yeni evlenecek çiftleri kanser hastalıklarına karşı uyarırken evlilik öncesi genetik test yaptırmalarını istedi.

21.06.2007Gündem
Mehtapın oyuncakları ilaçları

Mehtap'ın oyuncakları ilaçları

KAYSERİ'nin Talas İlçesi'nde oturan, Meslek Lisesi Çocuk Bakımı Bölümü öğrencisi 16 yaşındaki Mehtap Özbay, 3 aylıkken teşhis konulduğunu ve o günden beri ilaçlarla yaşadığını belirterek, “Benim oyuncaklarım ilaçlarım oldu” dedi.

27.06.2007Sağlık
Talasemi hastası Berilin başarısı

Talasemi hastası Beril'in başarısı

Aydınlı 7 yaşındaki talasemi hastası Beril Ata, Talasemili Çocuklar Uluslarası Resim Yarışması'nda dünya ikincisi oldu. Aydın Valisi Mustafa Malay, Ata'ya hediye ve plaket verdi.

19.07.2007Sağlık
Sağlık Bakanlığı rapor ücretlerini kaldırdı

Sağlık Bakanlığı rapor ücretlerini kaldırdı

Sağlık Bakanlığı, birinci basamak sağlık kuruluşlarında kanser taraması, evlilik öncesi, sürücü belgesi, işe giriş raporları ve portör tetkiklerini ücretsiz hale getirdi.

20.07.2007Sağlık
Babadan oğula ikinci kez hayat

Babadan oğula ikinci kez hayat

Doğumundan 4 ay sonra Anemisi hastalığına yakalanan 6 yaşındaki Barış, babasından nakledilen kök hücre ile yaşama tutundu

24.07.2007Gündem
Minik Metin, kök hücresiyle ablasına hayat verecek

Minik Metin, kök hücresiyle ablasına hayat verecek

İSTANBUL'da özel bir hastanede geçen pazar günü tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen Metin Emre Güncan, Akdeniz Anemisi (Talasemi) hastası olan 4 yaşındaki ablası Zeynep Sena Güncan'a kök hücre nakliyle hayat verecek

24.07.2007Gündem
’Seçilmiş bebek’ Metin ablası için dünyaya geldi

’Seçilmiş bebek’ Metin ablası için dünyaya geldi

Bursa’da Akdeniz anemisi hastalığı taşıyıcısı olduklarını sonradan öğrenen 34 yaşındaki pratisyen hekim Mehmet Güncan ile 26 yaşındaki ev kadını Elif Güncan çiftinin Akdeniz anemisi hastası olan kızları Zeynep Sena, seçilmiş bebek yöntemiyle hastalıktan arındırılmış olarak dünyaya gelen kardeşinin kök hücreleriyle tedavi edilecek.

24.07.2007Gündem
Senin de bir damla katkın olsun

Senin de bir damla katkın olsun

Balıkesir’de, iki yılda 25 yangın söndürme havuzu yapıldığını, 5’inde inşaat çalışmalarının sürdürüldüğünü, acilen beş havuza daha ihtiyaç olduğunu hatırlatan Orman Bölge Müdürü Tuncay Güçlükan, Manisa ve İzmir’de bazı sivil toplum örgütleri, kurum ve kuruluşların yangın havuzu yaptırdığını, aynı duyarlılığı Balıkesirliler’den de beklediğini vurguladı.

18.08.2007Ege
Talasemi hastaları Finikede kampa girdi

Talasemi hastaları Finike'de kampa girdi

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen talasemi hastaları için, Antalya'nın Finike ilçesinde kamp düzenlendi.Antalya Batı İlçeleri Talasemi Derneği tarafından düzenlenen kampa, 58 talasemi hastası katıldı.

7.09.2007Sağlık
Kan hastalığına KKTC modeli

Kan hastalığına "KKTC modeli"

Akdeniz bölgesinde ağırlıklı olarak görünen talasemi (Akdeniz anemisi) ile mücadelede başarının, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) gibi, kalıtımsal hastalığın ders kitaplarına alınmasıyla mümkün olabileceği belirtildi.

11.09.2007Sağlık
Talasemili diye eşinden ayırdılar

Talasemili diye eşinden ayırdılar

Mersin'deki Uluslararası Talasemi Gençlik Kampı her şeye rağmen devam ettirilirken, hasta olduğu için evliliği “eşinin ailesi tarafından sonlandırılan” bir kadının aşk hikayesini de ortaya çıkardı.

24.09.2007Gündem
Kordon kanı ablasına umut ışığı oldu

Kordon kanı ablasına umut ışığı oldu

Akdeniz anemisi (Talasemi) hastalığı taşıyıcısı anne ve babanın kızı olan ve 6 aylıkken bu hastalığa yakalanan minik Dilara'ya tüp bebek yöntemiyle dünyaya gelen kardeşinin kordon kanı umut ışığı oldu.

27.10.2007Gündem
Umut bebek, ablası Dilara için doğdu

Umut bebek, ablası Dilara için doğdu

Antalya’nın Kemer İlçesi’nde, talasemi (Akdeniz anemisi) hastası 7 yaşındaki Dilara Bayar’ın tedavisi için, öz kardeşinin kordon kanına ihtiyaç duyuldu.

27.10.2007Gündem
Kan bağışı artıyor

Kan bağışı artıyor

Edirne'de bu yıl, kan bağışlarında geçen yıla oranla artış olduğu belirtildi.

9.11.2007Sağlık
Talasemi 5 sene sonra bitecek

Talasemi 5 sene sonra bitecek

Türkiye Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, çocuk ölümlerine yol açan talasemi hastalığının 2012 yılına kadar ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini söyledi.

4.12.2007Sağlık
Yaşamı kardeşine bağlıydı, doku tutmadı

Yaşamı kardeşine bağlıydı, doku tutmadı

AFYONKARAHİSAR’ın Şuhut İlçesi’nde yaşayan Koç Ailesi, 2.5 yaşındaki oğulları Yusuf’u günden güne eriten ‘major talasemi’ hastalığıyla mücadele etmeye çalışıyor. Koç çiftinin umutları, Yusuf’un kurtuluş ümidi olarak 6 ay önce dünyaya gelen kardeşi Didem’in dokularının uyuşmadığının belirlenmesiyle soldu. Aile, Yusuf’a uygun bir donör bulunması için yetkililere çağrıda bulundu.

6.12.2007Sağlık
Tedavide yaş sınırının düşürülmesine tepki

Tedavide yaş sınırının düşürülmesine tepki

DOĞUŞTAN kronik hastalıkları nedeniyle hastanelerin çocuk servisinde tedavi gören hastalarda, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun üst yaş sınırını 21'den 16'ya düşürmesi talasemi (kansızlık) hastalarını da etkiledi.

18.12.2007Sağlık
İlik ve kordın kanı naklinde başarı

İlik ve kordın kanı naklinde başarı

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi, geçen yıl 46 çocuk hastaya ilik ve kordon kanı nakli yaparak Türkiye birincisi olduğu gibi, Avrupa'da da sayılı merkezler arasına girdi.

7.01.2008Sağlık
Genetik tanı yöntemiyle çocuk sahibi oldular

Genetik tanı yöntemiyle çocuk sahibi oldular

Merkezi sinir sistemi hastalığı olan Leigh's Sendromundan 2 çocuğunu da kaybeden çift, “Tek gen hastalıklarında Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) yöntemi” ile 10 yıl sonra sağlıklı bir bebek sahibi oldu.

14.01.2008Sağlık
Talasemi dikkate alınmalı

Talasemi dikkate alınmalı

“Binbir Gece”, başlangıçta Lösemi (kan kanseri) konusu ile yer verdiği sağlık sorunlarına bir yenisini daha ekledi:

4.02.2008Kelebek
Ablasının kemik iliğiyle şifa buldu

Ablasının kemik iliğiyle şifa buldu

MUĞLA'nın Milas İlçesi'nden 9 yaşındaki Ayşe Alina Akar, ablası 21 yaşındaki Kıymet Akar'ın iliği ile şifa buldu. Ege Üniversitesi Hastanesi Pediatrik Kemik İliği Nakil Ünitesi'nde gerçekleştirilen nakille hayata tutunmaya çalışan Milas Sakarya İlköğretim Okulu ikinci sınıf öğrencisi Ayşe, sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.

19.02.2008Sağlık
EGE Kemik İliği Ünitesi, Avrupalı oldu

EGE Kemik İliği Ünitesi, Avrupalı oldu

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik (Çocuk) Kemik İliği Nakil Ünitesi, Avrupa Transplantasyon Birliği tarafından akredite edildi. Merkez, son beş yıldır süregelen istikrarlı nakil sayısı ve donanımıyla Avrupa'dan onay alırken, haber üniversite camiasında sevinçle karşılandı.

6.03.2008Sağlık
Çocuk yapmaları yasak

Çocuk yapmaları yasak

ANTALYA'da 8 yıl önce düzenlenen Moral Kampı'nda tanışan 19 yaşındaki Bahar Başdemir ile 21 yaşındaki Serhan Toptepe, Kayseri'de doktorların özel izniyle evlendi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Valisi Muammer Güler'in çiçek gönderdiği düğünde mutlulukları yüzlerine yansıyan çiftin çocuk yapmalarına yasak getirildi.

18.03.2008Gündem
Kızına ilik nakli için yardım bekliyor

Kızına ilik nakli için yardım bekliyor

Siirt'te bir baba, talasemi hastası kızının tedavisi için gereken 13 bin YTL'yi toplamak için hayırseverlerden yardım bekliyor.

21.03.2008Sağlık
Onur’suz olmasın hayat

Onur’suz olmasın hayat

Muğla Köyceğiz’in Döğüşbelen Köyü’nde ağır talasemi hastası üç yaşındaki Onur Aygün’ün yaşaması için umutlar doğacak kardeşinden yapılacak ilik nakline bağlandı. Anne ve baba tüp bebek yöntemiyle tedavi ve deneme için gerekli 20 bin YTL arıyor.

15.05.2008Ege
Onur için umut ışığı yandı

Onur için umut ışığı yandı

Marmaris’te talasemi hastalığından kurtulması için tüp bebek yöntemiyle doğacak kardeşinden ilik nakli gereken üç yaşındaki çocuğa İstanbul’dan Prof. Dr. Ümit Özekici yardım sözü verdi. Özekici, hastane ve ilaç masrafının büyük bölümünü, doğumu üstlendi.

30.05.2008Ege
’Talasemi’ye yenik düştü

’Talasemi’ye yenik düştü

Talasami (Akdeniz Anemisi) hastası, endüstri mühendisi 37 yaşındaki Gaye Eslen Özerkan, 15 gündür yoğun bakım ünitesinde yaşam destek ünitesine bağlı olarak tedavi gördüğü Memorial Hastanesi’nde kan nakli sırasında şoka girerek yaşamını yitirdi.

6.06.2008Gündem
Onur’umuz kurtulacak

Onur’umuz kurtulacak

Marmaris’te bir kargo firmasında asgari ücretle çalışan ve Köyceğiz’in Döğüşbelen Köyü’nde dededen kalma evde yaşayan Metin Aygün’le eşi Filiz Aygün, 2005’te doğan ve ileri derecede talasemi hastası çocukları Onur’u kurtarmak için verdikleri mücadelede büyük yol aldı.

13.07.2008Ege
İzmire arsenikli su uyarısı

İzmir'e arsenikli su uyarısı

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Turan Buzgan, İzmir'in kuzey ilçeleri olan Karşıyaka, Bostanlı, Bayraklı, Egekent, Çiğli gibi yerlerde içme suyunda arseniğin yüksek olduğunu tespit ettiklerini belirterek, “Arseniğin yüksek olduğu yerlerde suyun, içme suyu ve yemek yapımında kullanılmaması ama diğer amaçlar için kullanılabileceği konusunda bilim kurulunun da görüşüyle bir yazı yazdık” dedi.

16.07.2008Gündem
Kan bağışına sıcak darbesi

Kan bağışına sıcak darbesi

KIZILAY, aşırı sıcak nedeniyle sahil şeridindeki illerde kan bağışında yaşanan azalma nedeniyle klimalı otobüs hazırlattı.

24.07.2008Gündem
Arda’ya yardım gerek

Arda’ya yardım gerek

Denizli’de Akdeniz anemisi hastası olan 1.5 yaşındaki Arda Günlük’ün yaşayabilmesi, annesinin tüp bebek yöntemiyle hamile kalıp sağlıklı bir çocuk doğurmasına bağlı. Bu yöntem için gerekli para ailede yok.

4.09.2008Ege
Kızı hasta olan annenin Başbakana isyanı

Kızı hasta olan annenin Başbakan'a isyanı

ADANA’da 39 yaşındaki anne Güven Baysal, 11 yıl önce 2 yaşındayken Akdeniz anemisi (Talasemi) hastalığına yakalanan 13 yaşındaki kızı Hilal için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi. Kızının ayda bir kanının yenilendiğini belirten Baysal, “Başbakan’ım, ben de kızımı gelinlikli görmek istiyorum” dedi.

15.09.2008Kelebek
Talasemi ve lösemililer taze kan bekliyor

Talasemi ve lösemililer taze kan bekliyor

KAYSERİ Talasemi ve Lösemililer Derneği Başkanı Faruk Başdemir, Ramazan ayı nedeniyle Kızılay Kan Merkezi'nin stoklarında kan kalmadığını belirterek, aylık 2 ünite kana ihtiyacı olan talasemi ve lösemi hastalarının ise zor durumda olduğunu söyledi.

19.09.2008Sağlık
Kök hücre müjdesi

Kök hücre müjdesi

İngiltere Newcastle Üniversitesi’nden Prof. Dr. Karim Nayernia, yaptıkları çalışma ile spermden ürettikleri kök hücre ile talasemi yani Akdeniz anemisi hastalarını tedavi edebileceklerini ve gen terapisi ile talaseminin çocuklarına geçmesini engelleyeceklerini bildirdi.

20.10.2008Dünya
Kemik iliği bankalarında gönüllü verici sorunu

Kemik iliği bankalarında gönüllü verici sorunu

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akif Yeşilipek, Türkiye'de faaliyette olan kemik iliği bankalarında gönüllü vericilerin sadece iletişim bilgilerinin alındığını, kan ve doku grubuna bakılamadığını belirterek, “Çünkü gönüllü kişiler doku gruplarına bakılması sırasında gerekli masrafı cebinden ödemek zorunda kalıyorlar” dedi.

26.11.2008Gündem
Sipariş kardeşle, yeni hayat

Sipariş kardeşle, yeni hayat

HENÜZ 6 aylıkken talasemi majör (Akdeniz anemisi) tanısı konulan ve 12 gün öncesine kadar 15 günde bir kan verilerek yaşatılan 6.5 yaşındaki Aleyna Çakır'a, siparişle dünyaya getirilen, bozuk genlerden arındırılmış 3 yaşındaki kardeşi Yağmur'dan yeni hayat geldi.

1.01.2009Gündem
‘Sipariş kardeş’ iliği tuttu

‘Sipariş kardeş’ iliği tuttu

İZMİR'de 6.5 yaşındaki Aleyna Çakır'a, hastalıktan arındırılması için tüp bebek yöntemiyle dünyaya getirilen kardeşi Yağmur'dan nakledilen kordon kanı ve kemik iliği tuttu.

29.01.2009Gündem
63 bin kişi evlilik öncesi testen geçti

63 bin kişi evlilik öncesi testen geçti

İzmir'de 2008 yılında 63 bin 25 kişinin evlilik öncesi tarama testinden geçirildiği, 44 kişinin HIV, 28 çiftin ise talasemi taşıyıcısı olduğu belirlendi.

9.02.2009Gündem
Azeri çocuk, kardeş iliğiyle yaşama tutundu

Azeri çocuk, kardeş iliğiyle yaşama tutundu

AİLESİYLE Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yaşayan doğuştan talasemi hastası 4 yaşındaki Züleyha Hajiyeva, kendisinden 1 yıl sonra dünyaya gelen kardeşi Reşat Hajıyeva sayesinde hayata tutundu.

6.04.2009Gündem
Üniversite öğrencilerinden işsiz babaya yardım

Üniversite öğrencilerinden işsiz babaya yardım

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Hisarcık Meslek Yüksek Okulu öğrencileri, aralarında topladıkları 1000 TL'yi, 3 yaşındaki oğlu talasemi (Akdeniz anemisi) hastalığına yakalanan işsiz babaya bağışladı.

7.04.2009Gündem
Türkiye’de 4 bin talasemi hastası var

Türkiye’de 4 bin talasemi hastası var

KAYSERİ Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, kalıtımsal kan hastalığı olan talaseminin (Akdeniz anemisi) özellikle Akdeniz ülkelerinde görüldüğünü belirterek, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 300 bin taşıyıcı ve 4 bin hasta olduğunu bildirdi.

5.05.2009Gündem
Tedavide ilik nakli şart

Tedavide ilik nakli şart

Türkiye'de sağlıklı popülasyonda talasemi taşıyıcılığının yüzde 2.1 olduğu ve yaklaşık 1 milyon 300 bin taşıyıcı ile 4 bin 513 civarında hasta bulunduğu bildirildi. Hastalığın tedavisinde kemik iliği naklinin halen “tek küratif tedavi yöntemi (bir hastalığın aktif yöntemlerle tedavisi) olduğu ve başarı oranının yüzde 58-91 arasında bildirildiği” kaydedildi.

8.05.2009Kelebek
Talesemili doğuma son

Talesemili doğuma son

TALASEMİ Federasyonu Genel Başkanı Prof.Dr. Duran Canatan, ülke genelinde yürütülen çalışmalarla talasemili hasta sayısı artışının yüzde 80 oranında azaltıldığını, 3 yıl içinde hastalıklı doğumu tamamen ortadan kaldırmayı hedeflediklerini açıkladı.

15.05.2009Ekonomi
Hastalığını resme döktü

Hastalığını resme döktü

SAĞLIK Bakanlığı tarafından ‘8 Mayıs Dünya Talasemi Günü’ nedeniyle düzenlenen ‘Demir Savaşçıları’ adlı resim yarışmasında, hastalığını resme döken 16 yaşındaki talasemi hastasi Merve Ergül, Türkiye ikincisi oldu.

21.05.2009Kelebek

Türkiye'de Lösemi çok sık görülüyor

Türkiye'nin Akdeniz bölgesindeki illeri başta olmak üzere, Ege Bölgesi'nin kıyı illeri ve göçler nedeniyle İstanbul gibi büyük şehirlerde kalıtsal kan hastalıkları yoğun olarak görülüyor.

8.06.2009Kelebek
Ağabey gitti o kurtulsun

Ağabey gitti o kurtulsun

Hollanda’nın Sittard Gelen şehrinin belediyesinde yönetici olarak çalışan 4 çocuk babası Wil Hubers 2001 yazında bir seyahat acentesinden gezi turu satın alırken, rehberlik yapan İrfan Tamriş’le tanıştı.

14.06.2009Ege
Türkiye’de talasemi artık tarih olacak

Türkiye’de talasemi artık tarih olacak

Nevşehir Kozanlı’da 150 hastanın katılımıyla düzenlenen 10’uncu Talasemi Gençlik Kampı’nda konuşan Türkiye Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan, Sağlık Bakanlığı ile birlikte yürütülen eğitim, tarama, genetik danışma çalışmalarının meyvelerinin toplandığını söyledi.

25.08.2009Gündem

Yazar Sonuçları

Talasemi taşıyıcıları ne yapmalı

Kanal D’nin sevilen dizisi "Binbir Gece", başlangıçta Lösemi (kan kanseri) konusu ile yer verdiği sağlık sorunlarına bir yenisini daha ekledi: Akdeniz Anemisi!

4.02.2008

Genetik mirasınızı biliyor musunuz

Çoğumuz sağlığı etkileyen temel faktörlerden biri olmasına rağmen genetik mirasın önemini bilmiyoruz.

17.02.2009