EKSTRA
MENÜ

Sonbahar Alerjisi

Sonbahar Alerjisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Sonbahar Alerjisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 70 Sonbahar Alerjisi haberi bulunmuştur.

Sonbahar Alerjisi Haberleri

Tam mevsimi… ‘Nasılsa geçer’ diye beklemeyin

Tam mevsimi… ‘Nasılsa geçer’ diye beklemeyin

Alerjik bünyeli çocukların ve ailelerinin sonbaharda artışa geçen alerjik reaksiyonlar nedeniyle büyük sıkıntılar çekebildiğini vurgulayan Prof. Dr. Gülbin Bingöl, anne babalara çocuklarını sonbahar alerjisinden korumanın 7 etkili yolunu anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

16.10.2020Sağlık
Sonbahar Alerjisinden Korunmanın 14 Yolu

Sonbahar Alerjisinden Korunmanın 14 Yolu

Sonbaharda ağaçların dökülen yapraklarında barınan küf mantarları… Çürümüş bitki atıkları üzerine yerleşen mantar sporları… Kurumuş yaprakların altında gizlenen polenler… Kapalı mekanlarda oluşan ev tozu akarları, rutubetle artan küf mantarları… ‘Alerji’ denildiğinde polenler nedeniyle aklımıza genellikle ilkbahar gelse de, aslında sonbahar mevsiminde de özellikle küf mantarları, mantar sporları, ev tozu akarları ve polenler alerjik nezle ile astım ataklarına yol açabiliyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Betül Şahin, sonbahar alerjisinden korunmanın yollarını anlattı, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu.

24.09.2020İyi Yaşam
Sonbahar alerjisi nasıl geçer Sonbahar alerjisi nedir

Sonbahar alerjisi nasıl geçer? Sonbahar alerjisi nedir?

Yapılan çeşitli çalışmalarda, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde alerji ataklarında artış olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Ekim ayının gelmesi ve havaların soğuması ile sonbahar alerjisi de kendini göstermeye başladı. Peki, Sonbahar alerjisi nasıl geçer? Sonbahar alerjisi nedir?

9.10.2019Sağlık
Sonbahar alerjisine dikkat

Sonbahar alerjisine dikkat!

Sonbahar mevsimi, güzelliklerin yanında bazı problemleri de beraberinde getiriyor. Bu dönemde hava sıcaklıklarında yaz mevsimine oranla düşüş yaşanması, salgın yapan virüs enfeksiyonları nedeniyle solunum sistemi alerjilerinin yaşanmasına sebep olabiliyor. Peki bu mevsimde yaşanma riski olan alerjilerin belirtileri ve korunmanın yolları neler? Alerjilerin tedavisi mümkün mü? Tüm bu soruları, KBB Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ozan Seymen Sezen merak edenler için yanıtladı.

16.09.2019Sağlık
Sonbahar alerjisi nasıl geçer Sonbahar alerjisi tedavisi

Sonbahar alerjisi nasıl geçer? Sonbahar alerjisi tedavisi

Sonbaharda havaların serinlemesi ve salgın yapan virüs enfeksiyonları nedeniyle solunum sistemi alerjileri sıklıkla görülmeye başlıyor. Hava sıcaklığının değişmesi ile ortaya çıkan alerjilerden korumak için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Peki, Sonbahar alerjisi nasıl geçer? Sonbahar alerjisi nasıl tedavi olur?

19.09.2018Sağlık
Grip aşısı gripten ne kadar koruyor

Grip aşısı gripten ne kadar koruyor?

Grip influenza virüsünün neden olduğu, bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız, “Hastalık semptomları virüsün vücuda girmesinden 1-3 gün sonra başlar. Aşı vücutta antikor oluşumunu sağlayarak yüzde 80 koruyuculuk sağlamaktadır. Grip aşısı grip mevsimi boyunca yapılabilir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır” dedi.

24.09.2020Sağlık
Grip aşısı vücutta koruyuculuk sağlar mı

Grip aşısı vücutta koruyuculuk sağlar mı?

Grip influenza virüsünün neden olduğu, bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkat çeken İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kemal Yıldız, hastalık semptomları virüsün vücuda girmesinden 1-3 gün sonra başlar. Aşı vücutta antikor oluşumunu sağlayarak yüzde 80 koruyuculuk sağlamaktadır. Grip aşısı grip mevsimi boyunca yapılabilir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır dedi.

24.09.2020Sağlık
Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirecek beslenme önerileri

Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirecek beslenme önerileri

Çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıflamasının sık hastalanmalarına sebep olabileceğini ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Yeşim Özcan, çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Astımı olanlar soğuk havalarda nelere dikkat etmeli

Astımı olanlar soğuk havalarda nelere dikkat etmeli?

Dünyada yaklaşık 300 milyon, ülkemizde de yaklaşık 5 milyon kişinin ortak sorunu olan astım, hava yollarının mikrobik olmayan bir çeşit iltihapla aşırı duyarlı hale gelmesi ile karakterize, ataklar halinde seyreden kronik bir hastalıktır. Astım hastaları kış aylarında daha fazla sıkıntı yaşıyorlar çünkü soğuk hava astımlı hastalarda hava yollarının aniden daralmasına yol açıyor.

7.01.2020Sağlık
Yumurta Alerjisi Olanlar Grip Aşısına Dikkat

Yumurta Alerjisi Olanlar Grip Aşısına Dikkat

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Neşat Bozkurtgil, Ekim ayı sonu itibariyle özellikle risk grubundaki kişilerin grip aşısı yaptırması gerektiğini belirtti. Aşının gripten koruyan en etkili yöntem olduğunun altını çizen Bozkurtgil, yumurta alerjisi olan kişileri ise uyardı.

Yumurta alerjisi olanlar grip aşısına dikkat

Yumurta alerjisi olanlar grip aşısına dikkat!

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Neşat Bozkurtgil, ekim ayı sonu itibariyle özellikle risk grubundaki kişilerin grip aşısı yaptırması gerektiğini belirtti. Aşının gripten koruyan en etkili yöntem olduğunun altını çizen Bozkurtgil, yumurta alerjisi olan kişileri ise uyardı.

7.10.2019Sağlık
Aniden ortaya çıkıyor, ölüme neden oluyor

Aniden ortaya çıkıyor, ölüme neden oluyor

Yapılan araştırmalar kış salgılarının her yıl 300 bin ile 600 bin kişiyi etkilediğini ve 3 bin ile 49 bin kişinin de hayatını kaybettiğini ortaya koydu.

8.01.2019Sağlık
Kış Hastalıklarından Korunmak İçin 15 Altın Kural

Kış Hastalıklarından Korunmak İçin 15 Altın Kural

Havaların soğuması solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığını artırıyor. Solunum yolunu etkileyen hastalıklar kapalı ortamlarda hızla yayılabiliyor; nefes darlığı, balgam ve öksürük gibi belirtilerle kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Belirtileri, sıklıkla griple karıştırılan üst solunum yolu enfeksiyonları ihmal edildiğinde ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Necla Songür, kışın en sık görülen hastalıklarla ilgili alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.

Kestane Karası Fırtınası’nda hastalık riskine dikkat

Kestane Karası Fırtınası’nda hastalık riskine dikkat!

Meteoroloji 'Kestane Karası Fırtınası' uyarısının ardından beklenen şiddetli rüzgâr tüm yurtta etkili oluyor. Poyraz olarak esen rüzgârla birlikte İstanbul başta olmak üzere tüm yurtta hava sıcaklığının 8-15 derece düşmesi bekleniyor. Özellikle fırtınalı, rüzgârlı, yağmurlu ve soğuk havalar ise insanları hastalıklara açık hale getiriyor. Sıcaklık değişimleriyle gelen sonbahar en fazla grip, soğuk algınlığı olarak geri dönüyor.

26.09.2018Sağlık
Göz alerjilerini ciddiye alın

Göz alerjilerini ciddiye alın

Göz sorunları içerisinde en masumu olarak görülen göz alerjileri, özellikle bahar aylarında daha rahatsız edici bir hal alır. Genellikle geçici bir durum olan ancak sonrasında daha ciddi sorunlara da yol açma ihtimali bulunan göz alerjileri hakkında bilgi aldığımız Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Halil Bahçecioğlu, alerjik durumların ciddiye alınması gerektiğini vurguladı.

29.06.2018Sağlık
Grip aşısı olmak ya da olmamak, işte bütün mesele…

Grip aşısı olmak ya da olmamak, işte bütün mesele…

Sonbaharın son günlerinin yaklaşmasıyla birlikte “grip aşısı” tartışması yeniden başladı. Kimileri Ekim sonuna kadar mutlaka yapılmalı derken, kimi uzmanlar ise faydalı olmadığı düşüncesinde. Peki, grip aşısını gerçekten olmalı mıyız? Önümüzdeki yıl hangi grip salgınlarıyla savaşacağız? İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. M. Genco Erdem, grip aşısıyla ilgili merak edilen tüm soruların yanıtlarını verdi.

27.10.2017Sağlık
Sonbahar mutsuzluğunuzun sebebi sinüzit olabilir

Sonbahar mutsuzluğunuzun sebebi sinüzit olabilir!

Sonbaharda tekrarlayan baş ağrısı, halsizlik, depresif ruh hali, nefes alma problemi, uyuma zorluğu, mide bulantısı, ağız kokusu gibi sorunların kaynağı sinüzit olabilir. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gürkan Kayabaşoğlu, sinüzit ilgili merak edilen tüm detayları açıkladı.

10.10.2017Sağlık
Bu sinsi tehlikeler okul başarısını düşürüyor

Bu sinsi tehlikeler okul başarısını düşürüyor

Kırtasiye, kitap, kıyafet, kayıt derken çocuğu okula başlayacak ailelerde eylül ayıyla birlikte koşuşturmaca da başladı. Anne babalar çocuklarının okula mutlu bir başlangıç yapması ve derslerinde başarılı olması için hemen her ayrıntıyı düşünüyor, ellerinden geleni fazlasıyla yapmaya çalışıyor. Ancak pek çok ailenin ne yazık ki çocukların okul öncesi genel sağlık muayenesinden geçirilmesi gerektiği konusunda bilgisi yok!

Hangi öksürük neyin habercisi

Hangi öksürük neyin habercisi?

Öksürük bir hastalık değil, çeşitli sağlık sorunlarının belirtisidir.

Alerjinin erken teşhisi astımı önlüyor

Alerjinin erken teşhisi astımı önlüyor

Doç. Dr. İsmet Bulut, alerjik sorunların erken dönemde teşhis ve tedavisiyle sonraki süreçte yaşanabilecek daha ciddi sorunların önlenebildiğini söyledi.

22.04.2016Sağlık
Şimdi grip için aşılanmanın tam zamanı

Şimdi grip için aşılanmanın tam zamanı!

2015-2016 sezonu grip aşısı hakkında bilmeniz gerekenler...

Nezle ile grip arasındaki farklar

Nezle ile grip arasındaki farklar

Sıcak ve kuru yaz ayları ile soğuk-nemli kış mevsimi arasındaki geçiş döneminde enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığı artıyor. Ani ısı değişikliklerinin üst solunum yollarını olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar, boğaz ağrısı ile başlayan nezlenin 4-5 gün, yüksek ateş neden olan gribin ise 15 gün kadar sürdüğünü belirtti.

13.10.2015Avrupa
Alerji mevsimi geldi

Alerji mevsimi geldi

Bahar, bazıları için alerji mevsimidemek. Ancak ne yapmanız gerektiğinibilirseniz, bu mevsimi en az şikâyetle atlatabilirsiniz.Medical Park Ankara Hastanesi GöğüsHastalıkları Uzmanı Prof. Dr. DuyguÖzol anlattı.

28.03.2015Eğitim
Sonbaharda hastalıklardan korumak için ne yapmalı

Sonbaharda hastalıklardan korumak için ne yapmalı?

Bu mevsimde bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüyolar...

12.10.2014Sağlık
Türkiyede 5 milyon astımlı var

Türkiye'de 5 milyon astımlı var

Astım hastaları, astım teşhisi konulduktan sonra tüm yaşamlarının değişeceğini ve kısıtlanacağını düşünüyor. Sağlıklı bir insanın günlük yaşamında dikkat etmesi gerekenlere astım hastalarının biraz daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

14.12.2010Kelebek
Astımı tetikleyen iki neden

Astımı tetikleyen iki neden

Astıma yakalanan hastalar hayatlarının kısıtlanacağı konusunda endişeleniyor. Oysa üzüntü ve stres hastalığı tetikliyor.

18.10.2010Kelebek
Grip mevsimini hasta olmadan atlatın

Grip mevsimini hasta olmadan atlatın!

Memorial Ataşehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü'nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, sizi günlerce yatağa düşürebilecek grip ve korunma yolları konusunda bilgi verdi.

Kışa nane limonla hazırlanın

Kışa nane limonla hazırlanın

Havaların soğumasıyla birlikte hastalanma riskimiz de arttı.

Nane limon kabuğunu yabana atmayın

Nane limon kabuğunu yabana atmayın

C vitamini kullanmak, bitki çayı içmek, yatmak yerine yürümek, etten ve şekerden çok sebze ve meyve tüketmek gibi önlemler yeterli

Grip aşısı kime, ne zaman yapılmalı

Grip aşısı kime, ne zaman yapılmalı?

Grip aşısının mutlaka salgın başlamadan önce yapılması gerekiyor. Aşının etkisinin ortaya çıkması için aşağı yukarı 2-3 haftalık bir süreye ihtiyaç var.

Astım hastalarına sigara uyarısı

Astım hastalarına sigara uyarısı

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Türktaş, sigaranın alerjik rahatsızlıklarda hastanın durumunun ağırlaşmasına neden olduğunu belirterek, “Sigara kullanan hastada tedaviden yeterli yanıt alınamaz, hastaneye yatışlar artar. Bu nedenle hangi alerjene bağlı olursa olsun bu hastaların sigara içmemeleri gerekir” dedi.

16.05.2008Sağlık
Grip tatilden döndü

Grip tatilden döndü!

Kışın yavaş yavaş gelmesiyle birlikte grip ve nezle rahatsızlıklarının görülme oranı da hızla artıyor.

Cildiniz için ortamı nemlendirin

Cildiniz için ortamı nemlendirin

Bolu Köroğlu Devlet Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Köse, sonbahar ve kış aylarında kuruluğa ve soğuğa bağlı olarak ciltte pullanmalar meydana gelebileceğini belirterek, bulunulan ortamın nemlendirilmesini önerdi. Dr. Köse, kalorifer peteğinin üzerine su kabı koymanın yararlı olacağını söyledi.

31.10.2006Kelebek

Yazar Sonuçları

Polen alerjisi başladı

Polen alerjisi olanların şikâyetleri başladı. Polenden kaynaklanan alerjik belirtilerle baş etmek için polen mevsiminde piknik ve benzeri kır gezilerinden kaçının. Mümkünse açık havada efor ve egzersiz yapmayın. Seyahat esnasında da otomobilinizin pencerelerini kapalı tutun.

11.03.2018

7 mucize bitki

Bağışıklık sistemini uyaran tıbbi bitkiler, fiziksel, kimyasal, biyolojik ve psikolojik streslere karşı vücut direncini artırıyor. Antioksidan koruma sistemini yeniliyor. Bağışıklık sisteminin düzgün çalışabilmesi için sağlıklı bir bağırsak florası oluşmasına destek oluyor.

18.02.2018

Alerjik çocuklarda demir gibi güçlü bağışıklık için 10 altın öneri

Kışın hastalanma potansiyeli daha fazla olan alerjik çocuklar başta olmak üzere tüm çocuklarda güçlü bir bağışıklık için bunları yapın.

13.04.2017

İklim değişikliği alerjiyi artırıyor!

Malum bahar ayları, alerji ve astıma yol açabilen polenlerin yoğun olduğu zamanlar. Hem yaşadığımız hem de şu veya bu nedenle geçici bulunduğumuz coğrafya alerjilerimizi etkiler. Tatillerini veya seyahatlerinizi polen alerjinize göre planlayabilirseniz daha konforlu zaman geçirebilirsiniz.

13.04.2017

Alerjik çocuklarda demir gibi güçlü bağışıklık için 10 altın öneri

Kışın hastalanma potansiyeli daha fazla olan alerjik çocuklar başta olmak üzere tüm çocuklarda güçlü bir bağışıklık için bunları yapın.

12.04.2017

Suşi sağlıklı mı, değil mi?

Suşi Japonlar’ın pek sevdiği popüler bir yiyecek. 80’li yıllardan sonra dünyanın her yerine yayıldı. Son dönemde bizde de bir kesimin severek tükettiği besinlerden biri haline geldi. Peki bu “bize yabancı” besin yeterince sağlıklı mı? İsterseniz bu soruya yanıt vermeden önce onu biraz tanıyalım...

4.08.2016

Kış cildi yorar

Kış koşulları cildi de zorluyor. Fazlasıyla kurutuyor. Özellikle yaşlılar, çocuklar ve hassas cildi olanlar için bazı önlemlerin alınması gerekiyor.

19.02.2012
Yaza Veda ve Yeni Kararlar

Yaza Veda ve Yeni Kararlar

Benim gibi havanın güneşli ya da yağmurlu oluşundan çok etkilenen bir yapınız varsa bilirsiniz. Hele bir de deniz sevdası varsa, yaza veda etmek çok zordur.

11.10.2011

Umarım sefalar getirirsin 2011

Gazetelerin neredeyse piyango biletlerini kontrol etmek için açıldığı böyle bir günde ne yazılır ki? İki seçenek var galiba önümde. Ya gidenin muhasebesi yapılacak ya da gelenden ne beklendiği yazılacak. Bir diğer şık da oturup 1 Ocak’a uygun bir şeyler karalamak

31.12.2010

ABD, İran’a saldırırsa; AKP kapatılırsa, kapatılmazsa...

Amerika, İran’a 2008 yılı içinde, muhtemelen sonbahar sıralarında saldıracak mı?

Bu soru, bütün dünyayı, özellikle Ortadoğu bölgesini ve “müttefikimiz” ile “komşumuz” arasında olabilecek böyle bir çatışmadan ötürü, Türkiye’yi özellikle ilgilendiriyor.

8.05.2008

Klimadan hastalanmadan yararlanma rehberi

Mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcaklıklardan, nemden bizi klimalar kurtarıyor.

26.08.2007

Resimlerimde kedilerden başkasına yer yok

Kedi ressamı Selin Işın, ağaç tepelerinde ve kuytu köşelerde kedilerin peşinde koşturan bir çocukmuş.

7.01.2005

Rüyalar...

Bizim de rüyalarımız var.
Renkli renkli, kimisi güzel, kimisi korku dolu rüyalar.
Bir kedi, ya da köpek uyurken ayaklarını oynatıyorsa, kuyruğunun ucu küçük küçük sallanıyorsa, o rüya görüyordur.

9.07.2004