GeriSağlık Burun Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Burun Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Burun Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Burun Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Burun Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Burun Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Burun alerjisi özellikle mevsim geçişlerinde yaşanan bir alerji çeşididir. Burnuyla ilgili sorun yaşayan kişiler alerjisi olup olmadığını öğrenmek adına birçok araştırma yapabilir. Burun alerjisinin hangi belirtileri gösterdiği çok merak edilen bir durumdur. Burun alerjisi nedir, neden olur ve nasıl geçer? Burun alerjisi belirtileri ve tedavisi hakkında bilgileri derledik.

Burun alerjisi birçok belirti gösteren ve insanların yaşam kalitesini düşüren bir alerjidir.

Burun Alerjisi Nedir?

Burun alerjisi belirli nedenlerden dolayı ortaya çıkan ve birçok insanda görülen bir alerji çeşididir. Burun alerjisi kişilerin yaşam kalitesini oldukça düşürür. Bazı kimyasal maddeler alerjik hastalıklara davetiye çıkarıyor. Özellikle alerji belirtisi gösteren kişilerin mutlaka alerji testi yaparak, neye karşı alerjisi olduğunu öğrenmesi gerekir. Alerjisini öğrenmesi durumunda daha iyi önlemler alabilir. Burun alerjisi Avrupa'da çok fazla görülen bir alerji çeşididir ve son dönemlerde artış göstermektedir. Hayati riski bulunmayan bu alerji çeşidine karşı önlem alınması gerekir. Yaşanacak burun alerjisi durumlarında mutlaka uzman doktorlara muayene olunması gereklidir.

Burun Alerjisi Neden ve Nasıl Olur?

Her alerjide olduğu gibi burun alerjisinin oluşmasında da bazı etkenler vardır. Burun alerjisi olan kişiler birçok belirti göstererek alerji tanısında daha emin olabilir. Doktorlar alerji belirtisi gösteren kişilere mutlaka alerji testi yapar ve alerji çeşidi ortaya çıkarılır. Kişiler neye alerjisi bulunuyorsa uzak durması her zaman en doğru karar olacaktır. Burun alerjisi bazen mevsimlerden kaynaklı oluşabiliyor. Özellikle mevsim değişikliği zamanlarında burun alerjileri çok fazla görülebiliyor.

Mevsimsel olarak yaşayan kişiler bazı tedavi yöntemlerini uygulayarak alerji belirtilerini kolay bir şekilde ortadan kaldırabilir. Bu alerjinin oluşmasına başka etkenlerde bulunuyor. Özellikle tozlu ve yoğun kokulu ortamlar burun alerjisin tetikleyebilir. Bu durumlar hakkında doktorlardan detaylı olarak bilgi alınmalıdır. Hava kirliliği olan bölgelerde bulunmak burun alerjisinin daha farklı tepkiler vermesine yol açabiliyor.

Burun Alerjisi Nasıl Anlaşılır? Burun Alerjisi Belirtileri

Alerjisi olan kişiler bu zor bir süreç geçirebilir. Burun alerjisi olup olmadığını öğrenmek için birçok kişi araştırma yaparak bilgi toplamaya çalışıyor. Burun alerjisine sebep olan durumlar olabilir. Doktorlar bu konuda gerekli çalışmaları yaparak, hastalara farklı tedavi yöntemleri uyguluyor. Alerjilerin hepsi her zaman mevsim değişiklikleri sırasında ortaya çıkarak insanlara zor bir süreç yaşatabiliyor. Burun alerjisi olan kişiler genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında belirtileri göstermeye başlıyor. Burun alerjisinin göstermiş olduğu belirtiler şu şekildedir;

 • Hapşırma
 • Gözlerde kaşıntı
 • Burunda kaşıntı
 • Burnun tıkanması
 • Burnun akması
 • Baş ağrıları
 • Nefes almada zorluk

Burun Alerjisine Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer?

Burun alerjisi olan kişiler belirtileri göstermeye başladığında tedavi olarak birçok yönteme başvuruyor. Fakat bu yöntemler doktor kontrolünde olması gerekiyor. Burun alerjisine iyi gelenlerin en başında, alerjiye neden olan etkenlerden uzak durmak geliyor. Burun alerjinin geçmesi için öncelikle etken olan durumların tespit edilmesi gerekir. Bir kişi alerji belirtilerini gösterdiği zaman, kulaktan duyma tedavi yöntemlerini uygulamaması gerekir. Alerjiler yanlış tedavi yöntemleriyle daha da zor bir duruma gelebilir. Mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.

Burun Alerjisi Tedavisi Hakkında Bilgi

Alerjileri tamamen ortadan kaldıracak herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Doktorlar genellikle alerji oluşturan durumdan uzak durulması gerektiğini söyler. Tabi ki bu durum bazı ilaçlarla desteklenir. Her insanın alerjisi olduğu düşünüldüğünde kullanılabilecek ilaç sayısı çok fazladır. Fakat doktorlar bu konuda kişilerin belirtilerine ve belirti seviyesine göre ilaçları belirler. Doktorun verdiği alerji kremi veya hapı doktorun belirlediği zamanlarda uygulanması gerekir. Aksi taktirde tedaviden herhangi bir sonuç alınamaz.

En lezzetli yemek tarifleri burada

False