EKSTRA
MENÜ

Metabolik Cerrahi

Metabolik Cerrahi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Metabolik Cerrahi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 416 Metabolik Cerrahi haberi bulunmuştur.

Metabolik Cerrahi Haberleri

Metabolik cerrahi her Tip 2 diyabet hastası için çözüm değil

Metabolik cerrahi her Tip 2 diyabet hastası için çözüm değil

Son yıllarda dünya çapında obezitenin büyük bir hızla artış göstermesi, diyabetin en yaygın türü olan Tip 2 diyabet hastalığının da artmasına sebep oldu. Metabolik cerrahi prosedürleri, bu alanda hem Tip 2 diyabetin hem de fazla kilonun çözümünde ‘altın standart’ olarak kabul edilmekte ve tüm dünyada uygulanmakta. Peki tüm Tip 2 diyabet hastaları, metabolik cerrahi ile bu sorundan kurtulabilir mi? Doç. Dr. Hasan Erdem, obezite ve tip 2 diyabetin tedavisinde uygulanan metabolik cerrahi hakkında merak edilenleri yanıtlıyor.

18.01.2021Sağlık
Sleeve Gastrektomi İle Zayıflama Nasıl Olur

Sleeve Gastrektomi İle Zayıflama Nasıl Olur?

Son yıllarda, obezite hastalığının görülme sıklığının da artması ile obezite cerrahilerine talep giderek yükseliyor. Farklı türlere sahip olan ve farklı değişimlerin gerçekleşmesini sağlayan obezite cerrahileri içerisinde ise en çok tercih edilen sleeve gastrektomi olarak da bilinen tüp mide ameliyatı oluyor. Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Murat Aynacı en çok tercih edilen bu operasyon hakkında merak edilenleri anlattı.

18.01.2021Diyet Rehberi
Elipse Mide Balonu Nedir Kimlere Uygulanır, Nasıl Kilo Verdirir

Elipse Mide Balonu Nedir? Kimlere Uygulanır, Nasıl Kilo Verdirir?

Çağımızın en ciddi sağlık sorunlarının başında gelen obeziteye karşı günümüzde ameliyatlı ve ameliyatsız birçok tedavi yöntemi mevcut. Ameliyatlı bazı uygulamalar çeşitli riskleri içermesi nedeniyle endişe sebebi olurken son zamanlarda oldukça gündemde olan yutulabilir mide balonu yöntemi, tek seansta ve 30 dakikada biten işlem süresi ile konforlu bir zayıflama süreci sağlıyor. Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hasan Erdem, Elipse mide balonu olarak da adlandırılan bu yeni nesil mide balonu uygulaması hakkındaki sorularınızı yanıtlıyor.

10.01.2021İyi Yaşam
Aşırı kilolu bireyler koronavirüsü daha ağır geçiriyor

Aşırı kilolu bireyler koronavirüsü daha ağır geçiriyor

Obezite, birçok rahatsızlığı beraberinde getiren günümüzün ciddi bir sağlık problemi. Son dönemlerde ise bu rahatsızlığın koronavirüse olan etkisi oldukça sık konuşuluyor. Konuyla ilgili olarak Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hasan Erdem, “obez ve aşırı kilolu bireylerin koronavirüsü ağır geçirme oranları diğer insanlardan 2 kat daha fazla.” açıklamasını yaparak ciddi uyarılarda bulundu.

5.01.2021Sağlık
Diyabet hastalığı diğer organları da etkileyebiliyor

Diyabet hastalığı diğer organları da etkileyebiliyor

Laparoskopik, Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Muzaffer Al, diyabet hastalığında kontrolsüz kan şekeri ince, orta ve kalın damarlarda yaptığı hasarlar sonucunda başta kalp olmak üzere pek çok organda hasar oluşturduğunu tedavi için geç kalınmaması gerektiğini söyledi.

22.09.2020Sağlık
Doç. Dr. Çağ: Obezite koronavirüsten ölüm riskini artırıyor

Doç. Dr. Çağ: Obezite koronavirüsten ölüm riskini artırıyor

OBEZİTE ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ, obezitenin birçok sağlık sorununun sebebi olduğunu ifade ederek, koronavirüsün görüldüğü ülkelerdeki hastaların çoğunluğunu obez olan kişilerin oluşturduğunu söyledi.

4.05.2020Sağlık
Diyabet cerrahisi şeker hastalığının kesin çözümü mü

Diyabet cerrahisi şeker hastalığının kesin çözümü mü?

Diyabet (şeker hastalığı) ve obezite (şişmanlık) insan sağlığını ve dolayısıyla toplumları olumsuz etkileyen sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’de 2000 yılında yaklaşık 3 milyon olan diyabetli sayısının 2030 yılında 6,5 milyona ulaşacağını tahmin etmiş, ancak 2030 yılı için tahmin edilen bu rakam 2014 yılında aşılmış ve ülkemizdeki diyabetli sayısı 7 milyonun üstüne çıkmıştır. Yapılan çalışmalar ülkemizdeki her üç yetişkinden ikisinin kilolu veya obez olduğunu ortaya koymuştur.

18.11.2019Sağlık
Obezite ve diyabet arasındaki nasıl bir ilişki var

Obezite ve diyabet arasındaki nasıl bir ilişki var?

Diyabet yani halk dilinde şeker hastalığı; pankreas isimli salgı bezi organımızın ihtiyaç oranında insülin hormonu üretmemesi ya da üretmiş olduğu insulin hormonunun etkili bir şekilde kullanılmaması, yani insüline karşı bir direnç geliştiği durumunda gelişen, kısa, orta ve uzun dönemde ciddi komplikasyonlara neden olabilen metabolik bir hastalıktır. Başka bir deyim ile kişi, aldığı besinlerden kana geçen şekeri yani glukozu kullanamaz ve böylece kan şekeri yükselmiş olur. Op. Dr. Türker Karabuğa obezite ve diyabet arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

17.11.2019Sağlık
Metabolik cerrahi ile şeker hastalığından kurtulmak mümkün mü

Metabolik cerrahi ile şeker hastalığından kurtulmak mümkün mü?

Metabolik cerrahi (şeker hastalığı) ameliyatı ile şeker hastalığından kurtulmak mümkün mü? Metabolik cerrahi ameliyatı ne kadar riskli? Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Yalım Uçtum sorularımızı yanıtlıyor.

11.11.2019Sağlık
Kan donduran iddianın ardından hastane sahibinden açıklama geldi

Kan donduran iddianın ardından hastane sahibinden açıklama geldi

Özel bir hastanede HIV virüsü taşıyan bir hastanın ameliyatında kullanılan tıbbi malzemenin 15 hastanın daha ameliyatında kullanıldığı, hastaların AIDS şüphesiyle karantinaya alındığı ve hastanenin kapatıldığı iddia edildi. Hastanenin sahibi Prof. Dr. Alper Çelik iddiaların doğru olmadığını belirterek, "Bu iddia işine son verilmiş bir sağlık çalışanının hezeyanlarından ibarettir. Kuruma zarar verme maksadıyla yapılmıştır ve bizim hastanemizde hiç bir HIV hastası ameliyat edilmemiştir. İddialar yalandır ve savcılığa aksettirilmiştir" dedi.

31.10.2019Gündem
Modern zamanların salgını: Obezite

Modern zamanların salgını: Obezite

Dünya ve paralel olarak ülkemiz giderek şişmanlıyor. 50 yıl önce daha az konuştuğumuz birçok hastalığı daha sık konuşmak zorunda kalıyoruz. Obeziteye bağlı ortaya çıkan hastalıkların yarattığı ciddi sorunlar ise geri döndürülemez sonuçlar yaratabiliyor. Bir salgın gibi artan obezitenin ortaya çıkmasında ise en çok yanlış beslenme alışkanlıkları ve hareketsizlik belirleyici rol üstleniyor.

16.10.2019Sağlık
Diyabet hastalarına ameliyatla çözüm, sağlık turizmine katkı

Diyabet hastalarına ameliyatla çözüm, sağlık turizmine katkı

Şeker hastalığının görülme sıklığı her geçen gün artıyor. Erişkin nüfusun yüzde 13’ü kadar. Bir başka deyişle 7-8 milyon diyabet hastası var. Sayının bu kadar yüksek olmasını tüketilen gıdalara bağlayan Prof. Dr. Alper Çelik, “Mesela ekmek diyabette etkili. Kesinlikle bırakmalıyız. Genetiğiyle oynanıyor. Bu yüzden bozulmuyor ve böceklenmiyor.

22.08.2019Sağlık
Dünya artık bu nüfusu kaldırmıyor

Dünya artık bu nüfusu kaldırmıyor

Yiyeceklerimizin sağlıklı olup olmadığını bilimsel verilerle anlatan “What The Health” adlı belgeseli Netflix’te gözümü kırpmadan izledikten sonra, düşüncelerini almak için Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alper Çelik ile buluştum. Tip 2 diyabet (şeker) hastalığına çözüm sunan metabolik cerrahi yöntemini Türkiye’de ilk uygulayan kişi olan Çelik, diyabet vakalarındaki hızlı artışın temelinde GDO’lu besinlerin yattığını söyledi.

6.08.2019Magazin
‘Beyin göçünde ibre tersine dönüyor’

‘Beyin göçünde ibre tersine dönüyor’

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim ve uzmanlığını tamamladıktan sonra gittiği Fransa’da 20 yıl kalan ve mesleki kariyerinde ilerleme sağlayan Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Murat Çağ, Türkiye’ye dönerek buradaki hastalara hizmet vermeye başladı. Çağ, Fransa’da kariyerini sürdürmek isterken yaşadığı zorlukları ve Türkiye’ye neden döndüğünü anlattı.

14.03.2019Avrupa
Mide küçültme ameliyatı değil beyin küçültme ameliyatı

Mide küçültme ameliyatı değil beyin küçültme ameliyatı!

57. Yarım Kalan Hayatlar’ın konuğu Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bora Koç

Diyet ve sporla obezite tedavi edilir mi

Diyet ve sporla obezite tedavi edilir mi?

Kilo sorunu olan ve ameliyat dışı yöntemlerle; diyetle, egzersiz yaparak, sporla kilo vermeye çalışan bireylere ait binlerce bilimsel araştırma sonucu var. Hem diyabeti önleme çalışmaları hem diyabeti engelleme araştırmalarının ortak sonucu; diyet yapmaya başladığınızda, egzersiz yapmaya başladığınızda ve hatta bunun için düzenli olarak farkındalık eğitimleri aldığınızda %50 olasılıkla 6 ay içerisinde bundan vazgeçmiş olacaksınız. Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Çelik anlatıyor.

7.06.2018Sağlık
İnsülin kullanmak şişmanlatır mı

İnsülin kullanmak şişmanlatır mı?

İnsülinin şişmanlattığı yönünde çok yaygın bir inanış var. Peki, bu doğru mu? Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Çelik, insülin kullanımının kilo almayla olan ilişkisini anlattı.

21.05.2018Sağlık
Kan şekerinin yükseldiği nasıl anlaşılır

Kan şekerinin yükseldiği nasıl anlaşılır?

Şeker yükseldiğinde ilk ortaya çıkan durumun huzursuzluk olduğunu belirten Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Çelik, kan şekerinin yükseldiğini anlamanın yollarını anlattı.

21.05.2018Sağlık
Diyabet cinsel sorunlara neden olur mu

Diyabet cinsel sorunlara neden olur mu?

Diyabet, yaşam kalitesini düşüren bazı problemlere neden olabilir. Bunlardan biri de cinsel yaşam üzerine olumsuz etkileridir. Özellikle diyabetin erkek cinselliğini üzerine etkilerini Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Çelik anlatıyor.

15.05.2018Sağlık
Obezite ameliyatı sonrası beslenme ve diyet süreci

Obezite ameliyatı sonrası beslenme ve diyet süreci

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Çelik, obezite ameliyatı sonrası beslenme ve diyet sürecinin nasıl olması gerektiği konusundaki bilgileri sıraladı.

8.05.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığı tedavisi ihmal edilmemeli

Kasık fıtığının erkeklerde kadınlara oranla 8 kat fazla görüldüğünü dile getiren Genel Cerrahi Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Ahmet Ziya Balta, kasık fıtığı ile ilgili merak edilenleri aktardı.

1.10.2019

Dünya artık bu nüfusu kaldırmıyor

Yiyeceklerimizin sağlıklı olup olmadığını bilimsel verilerle anlatan “What The Health” adlı belgeseli Netflix’te gözümü kırpmadan izledikten sonra, düşüncelerini almak için Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alper Çelik ile buluştum. Tip 2 diyabet (şeker) hastalığına çözüm sunan metabolik cerrahi yöntemini Türkiye’de ilk uygulayan kişi olan Çelik, diyabet vakalarındaki hızlı artışın temelinde GDO’lu besinlerin yattığını söyledi.

6.08.2019

Tüp Mide Ameliyatı kimlere yapılır?

Bu haftaki röportaj konuğum Adana Ortadoğu Hastanesi Başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Bayrak. Konumuz son yıllarda cerrahi işlem gerektirmesine rağmen zayıflamak isteyenlerin gözdesi olan “Tüp Mide” operasyonu.

19.11.2018

Tip 2 Diyabet hızla yayılıyor

ŞEKER hastalığının orta ve ileri yaşlarda sık görülen tipi olan insüline bağımlı olmayan diyabet (Tip 2 Diyabet) bütün dünyada büyük bir hızla yayılıyor. Özellikle kilo fazlalığı ve şişmanlığın büyük bir salgın gibi yayılması bu tip diyabet ile karşılaşma olasılığını artırıyor.

1.09.2018