EKSTRA
MENÜ

Serap Torun

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 184 haberi bulunmuştur.

Serap Torun Haberleri

Dijital dönüşümü doğru anlamak gerek

Dijital dönüşümü doğru anlamak gerek

Dün kullandığımız sistemlerin bugün dijitalini kullanmak “Dijital dönüşüm” yapmak olarak algılanıyor. Hatta işlerimizi sosyal medyaya taşımak bile neredeyse bu kapsama girdi. Web sitesi kurmak, sosyal medyayı aktif kullanmak özellikle KOBİ'lere dijital dönüşüm olarak lanse edilir oldu. Peki neyi yanlış yapıyoruz? Teknoloji Yazarı Serap Torun anlatıyor...

31.05.2021Teknoloji
Çip krizi ne zaman çözülür

Çip krizi ne zaman çözülür?

İlk olarak ABD ve Çin arasındaki teknoloji gerilimi ile ortaya çıkan çip üretimindeki sıkıntılar küresel salgın ile hız kazandı. Çiplerle ilgili yaşanan bu daralma pek çok sektörü etkisi altına aldı. Otomotiv sektöründe giderek büyüyen çip problemi sadece bu sektörle de sınırlı kalmayarak tüm tüketici elektroniği alanına yayıldı. Teknoloji yazarı Serap Torun, çip alanında yaşanan daralmayla ilgili gündeme dair bilgiler veriyor.

24.05.2021Teknoloji
İklim değişikliğine karşı alabileceğimiz bireysel önlemler neler

İklim değişikliğine karşı alabileceğimiz bireysel önlemler neler?

İklim değişikliği konusunda ülkeler, 2050 yılına kadar karbon ayak izlerini minimuma çekmek için bazı politikalar uygulamaya koyuyorlar. Ancak günümüz verilerine bakıldığında bu politikalara sadık kalamadıkları da aşikâr. Peki bireysel olarak bizler neler yapabiliriz? Teknoloji Yazarı Serap Torun anlatıyor.

22.02.2021Teknoloji
Clubhouse’un bugünü ve yarını

Clubhouse’un bugünü ve yarını

Son günlerin popüler sosyal medya uygulaması olan Clubhouse nasıl ve ne zaman ortaya çıktı, kullanımında ne gibi sakıncalar doğabilir ve uygulamayı gelecekte neler bekliyor? Hürriyet Teknoloji yazarı Serap Torun bu podcast’te Clubhouse’u yorumluyor.

15.02.2021Teknoloji
Her evde bulunan gizli tehlike Çocukları pillerden nasıl uzak tutacağız

Her evde bulunan gizli tehlike! Çocukları pillerden nasıl uzak tutacağız?

Evimizdeki gizli tehlikelerin başında her evde mutlaka bulunan piller geliyor. Piller, çocukların yaşamını neden tehlikeye sokuyor? Söz konusu riskler nasıl önlenebilir?

Teknoloji depremi önceden bilmemizi sağlayabilir mi

Teknoloji depremi önceden bilmemizi sağlayabilir mi?

İnsanoğlu uzun süredir depremleri önceden bilebilmek için çalışıyor. Bu yönde yapılan araştırmalarda yapay zekâ ve makine öğrenimi de kullanılmaya başlandı. Son gelişmeleri Hürriyet Teknoloji yazarı Serap Torun anlattı.

12.12.2020Teknoloji
Bu manevrayı sadece SOLOTÜRK yapıyor

Bu manevrayı sadece SOLOTÜRK yapıyor

Çelik kanatlarıyla mavilikleri yaran, özgürlüğün sesini kulaklarımızda çınlatan, Türk Hava Kuvvetleri’nin göz bebeği SOLOTÜRK F-16 gösteri ekibi, yaptıkları yurt içi ve yurt dışı gösterilerle bizleri hayran bırakırken aldıkları uluslararası ödüllerle de gururlandırıyor. Ayrıca pilotlar bu eşsiz gösterileri, çok zor irtifa ve hızlarda gerçekleştirirken 9 G’ye kadar basınca maruz kalabiliyorlar. Bu manevralardan bazılarını dünyada sadece onlar yapabiliyor. Ekip 2021 yılında da kuruluşunun onuncu yılını kutlamaya hazırlanıyor. Hürriyet Teknoloji Yazarı Serap Torun'un haberi...

12.11.2020Teknoloji
Yapay zekâ depremi önceden tahmin edebilir mi

Yapay zekâ depremi önceden tahmin edebilir mi?

Günümüzde pek çok bilim insanı, yapay zekanın yardımıyla büyük miktarda sismik veriyi analiz ederek depremleri daha iyi anlamak ve önceden tahmin edebilmek için çalışıyor. İzmir’de yaşanan üzücü deprem nedeniyle depremlerin önceden tahmin edilebilmesi yeniden gündeme geldi.

4.11.2020Teknoloji
Yapay Zeka Uygulamaları

Yapay Zeka Uygulamaları

Geçtiğimiz günlerde dikkat çekici iki farklı yapay zekâ ürünü tanıtıldı. Bunlardan biri The Guardian’da yayınlanan tamamen yapay zekânın yazdığı köşe yazısı diğeri ise evinizde bulunan malzemelerle yeni yemek tarifleri üreten yapay zekâ altyapısına sahip Plant Jammer isimli uygulama. Serap Torun, GPT-3’ün geleceğini ve yapay zekâ ile yapılabilecekleri anlatıyor.

23.10.2020Kültür Sanat
Yapay zeka uygulamaları nereye gidiyor

Yapay zeka uygulamaları nereye gidiyor?

Geçtiğimiz günlerde dikkat çekici iki farklı yapay zekâ ürünü tanıtıldı. Bunlardan biri The Guardian’da yayınlanan tamamen yapay zekânın yazdığı köşe yazısı diğeri ise evinizde bulunan malzemelerle yeni yemek tarifleri üreten yapay zekâ altyapısına sahip Plant Jammer isimli uygulama. Bu podcast’de Hürriyet Teknoloji yazarı Serap Torun, GPT-3’ün geleceğini ve yapay zekâ ile yapılabilecekleri anlatıyor.

23.10.2020Teknoloji
Kalp sağlığımızı yapay zekâya emanet edebilir miyiz

Kalp sağlığımızı yapay zekâya emanet edebilir miyiz?

Kalp yetmezliği ülkemizde ve dünyada insan hayatını tehdit eden yaygın bir durum olduğundan hastaları uzaktan izleme, dolayısıyla dijital sağlık hizmetlerinin de odak noktasında yer alıyor. Hastanın takibi ve anında müdahalenin önemli olduğu kalp hastalıkları için yeni araştırmalar yapılmaya devam ediyor. Yale Üniversitesi’nden bilim insanları, dijital sağlık teknolojilerinin kalp yetmezliği olan hastalara neler sağlayabileceğini gösteren bir araştırma başlatıyor.

21.10.2020Teknoloji
Denetimsiz yapay zekâ beklentiyi yükseltiyor

Denetimsiz yapay zekâ beklentiyi yükseltiyor

Yapay zekâ alanında ülkelerin birbiri ile rekabeti artarken, yapay zekanın (AI) 2030 yılına kadar küresel ekonomiye yaklaşık 13 trilyon ABD doları katkı sağlaması bekleniyor. Geçiş sürecinde işletmelerin yaşadığı yapay zekâ deneyimleri ise sistemin yeni risk türleri oluşturabileceğini gösteriyor.

14.10.2020Teknoloji
Nobel Tıp Ödülü ve dijital sağlık

Nobel Tıp Ödülü ve dijital sağlık

Bu haftaya damgasını vuran haber kuşkusuz Nobel Tıp Ödülü’nün sahiplerinin açıklanması oldu. Bilim insanı Michael Houghton ile Amerikalı Harvey J. Alter ve Charles M. Rice, keşfettikleri Hepatit C virüsü nedeniyle pazartesi günü Nobel Tıp Ödülü'ne layık görüldüler.

7.10.2020Teknoloji
Blockchain marka algımızı değiştirebilir mi

Blockchain marka algımızı değiştirebilir mi?

Tüketicilerin ürün satın almasında pek çok farklı etken vardır. Ürünün görünümü, içeriği, kalitesi, fiyatı, ürün hakkındaki olumlu deneyimler ve bazen de sadece markası o ürünün satın alınmasına neden olur. Acaba blok zincir (Blockchain) bu tercihleri sonsuza dek değiştirebilir mi?

30.09.2020Teknoloji
Uzaktan eğitim kalıcı olur mu

Uzaktan eğitim kalıcı olur mu?

Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2019-2020 istatistiklerine göre Türkiye’de okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde tüm okullarda 18 milyon civarında öğrenci bulunuyor. Bu öğrencilerin çoğunluğu şu an uzaktan eğitim alıyor. E-eğitime yapılan yatırım ve uzayan salgın süresi online eğitimi kalıcı hâle getirebilir mi?

23.09.2020Teknoloji
Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Nedir

Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi Nedir?

Gerçek dünya görüntüsüyle sanal görüntünün bir arada sunulmasıdır. Bu teknolojiden genellikle oyun, sosyal medya gibi alanlarda faydalanıyorsak da aslında kullanım alanı çok geniştir. Hürriyet Teknoloji Yazarı Serap Torun, bu özel teknolojinin detaylarını anlattı.

18.09.2020Sosyal Medya
Artırılmış gerçeklik nedir Hayatımızda neleri değiştirecek

Artırılmış gerçeklik nedir? Hayatımızda neleri değiştirecek?

Artırılmış gerçeklik teknolojisi en kısa anlatımıyla gerçek dünya görüntüsüyle sanal görüntünün bir arada sunulmasıdır. Bu teknolojiden genellikle oyun, sosyal medya gibi alanlarda faydalanıyorsak da aslında kullanım alanı çok geniştir. Hürriyet Teknoloji Yazarı Serap Torun, bu özel teknolojinin detaylarını anlattı.

18.09.2020Teknoloji
Yeni yapay zekâ uygulamaları ve geleceği

Yeni yapay zekâ uygulamaları ve geleceği

Yapay zekâ alanında yaşanan gelişmeler devam ederken geçtiğimiz günlerde dikkat çekici iki farklı yapay zekâ ürünü ile tanıştık. Bunlardan biri The Guardian’da yayınlanan tamamen yapay zekânın yazdığı bir köşe yazısı diğeri ise evinizde bulunan malzemelerle yeni yemek tarifleri üreten bir yapay zekâ çalışmasıydı. Konular sizi yanıltmasın. Bu teknoloji ileride farklı alanlara hizmet etmek üzere antrenman yapıyor.

16.09.2020Teknoloji
Kot pantolonumuz sularımızı kirletiyor olabilir

Kot pantolonumuz sularımızı kirletiyor olabilir?

Herkesin dolabında mutlaka en az bir tane kot pantolonu vardır. Rahatlığı, dayanıklılığı ve kullanışlı oluşu nedeniyle gardırobumuzun baş köşesinde olan kot kıyafetlerle ilgili yeni yapılan araştırma, kot kumaşın sularımızı kirletiyor olabileceğini ileri sürüyor.

9.09.2020Teknoloji
Salgın sürecinde kapalı alanlarda havalandırma önemli

Salgın sürecinde kapalı alanlarda havalandırma önemli

Dünya bir yandan Covid-19 salgını ile mücadele ederken diğer yandan okulları en güvenli biçimde açmaya çalışıyor. Ancak önümüzdeki sonbahar ve kış ayları yüksek riskli dönem olarak görülüyor. Bunun nedenlerinden biri de kapalı alanlarda bir araya gelen daha fazla insanın aynı havayı soluyacak olması.

2.09.2020Teknoloji
Turizm sektörü Elektraweb ile dijitalleşiyor

Turizm sektörü Elektraweb ile dijitalleşiyor

Dünyada 200 ün üzerinde otelin kullandığı Elektraweb bir oteli, ön bürosundan muhasebesine, Booking, Expedia gibi uluslararası satış kanalları bağlantılarından personel ve SPA yönetimine kadar tüm departmanlarıyla dijital ortamda yönetebilmeyi sağlıyor. Tamamen yerli olan yazılım yurt dışı pek çok otel tarafından da kullanılıyor ve adından övgüyle söz ediliyor.

Bu bir ilandır

31.08.2020Teknoloji
Yapay zekâ iyi mi yoksa kötü mü

Yapay zekâ iyi mi yoksa kötü mü?

Yapay zekâdan söz ederken her ne kadar aklımıza ilk önce robotlar yahut gelişmiş cihazlar geliyorsa da aslında çoğumuz her gün yapay zekâ kullanıyoruz ve onun gelişmesine katkı sağlıyoruz.

26.08.2020Teknoloji
E-spor bir şehri markalaştırır mı

E-spor bir şehri markalaştırır mı?

Küresel oyun pazarının 2020’de yaklaşık 160 milyar dolar gelir elde edeceği tahmin edilmişti. Bu yılki büyümenin sebeplerinden biri COVID-19 salgınının getirisi sokağa çıkma yasakları oldu. Ancak yasakların hafiflemesi oyun ve e-spora olan ilgiyi azaltmıyor aksine Uzak Doğu e-spor yatırımlarına devam ediyor.

19.08.2020Teknoloji
Yapay zekâ eğitimde nasıl kullanılabilir

Yapay zekâ eğitimde nasıl kullanılabilir?

Gün geçtikçe kullanım alanı genişleyen yapay zeka teknolojisi, eğitimi de değiştirmeye ve geliştirmeye başladı. Peki bu teknoloji eğitimde nasıl daha etkin bir şekilde kullanılabilir? Hürriyet Teknoloji Yazarı Serap Torun anlatıyor...

14.08.2020Teknoloji
Geleceğin meslekleri hangileri olacak

Geleceğin meslekleri hangileri olacak?

Üniversite tercihlerinde son günlere gelindi. Gençler, hayatlarına yön verecek mesleklere karar vermeye çabalarken bir yandan da geleceğin mesleklerini öngöremeye çalışıyorlar.

12.08.2020Teknoloji
Veri gizliliği bahane mi

Veri gizliliği bahane mi?

Küresel olarak baktığımızda ticaretin büyük bölümü tamamen veri akışına bağlı. Bu durum da verinin giderek değerlenmesi anlamıma geliyor. Günümüzde “yeni petrol” olarak adlandırılan veri, artık dijital dünyanın hükmettiği ekonominin can damarı hâline dönüşüyor.

5.08.2020Teknoloji
Dijital tıp, gelecekteki salgınları önlemede yardımcı olabilir mi

Dijital tıp, gelecekteki salgınları önlemede yardımcı olabilir mi?

Dünyada, insan sağlığının izlenmesi için teknoloji kullanımına ilgi giderek artıyor. Giyilebilir teknolojiler, sanal asistanlar, yapay zekâ ile güçlendirilen teşhis yöntemleri ile teknoloji sağlığa hizmette hızla ilerliyor.

29.07.2020Teknoloji
Eğitimde teknolojiden nasıl faydalanabiliriz

Eğitimde teknolojiden nasıl faydalanabiliriz?

Dünya genelinde salgın nedeniyle okula gidemeyen milyonlarca çocuk bulunuyor. Maalesef salgın tehdidi henüz bitmedi. Peki teknoloji, eğitim ve öğretimin geleceğini değiştirebilir mi?

22.07.2020Teknoloji
Turizm, dijital pazarlama ve teknolojiyle yeniden yapılanabilir

Turizm, dijital pazarlama ve teknolojiyle yeniden yapılanabilir

Küresel turizm pazarının büyüklüğü Covid-19 öncesi döneme bakıldığında yılda yaklaşık 1,5 trilyon ABD doları. Sektör küresel salgın döneminde tüm cazibesine rağmen sekteye uğradıysa da bu durumu fırsata çevirmek hâlâ mümkün. Neyse ki, sadece işlerini korumak için değil, aynı zamanda riskleri fırsatlara dönüştürmek için de teknolojiye sahibiz.

15.07.2020Teknoloji
Koronavirüs sonrası gelecek yeni salgınlara karşı önemli uyarı

Koronavirüs sonrası gelecek yeni salgınlara karşı önemli uyarı

Covid-19 salgını insanoğlunun kurduğu sanayi ve küresel pazar şartlarını zorlamaya devam ederken, BM Çevre Programı (UNEP) yetkilileri “Zoonoz Günü” nedeniyle yaptıkları basın açıklamasında, dünyayı “gelecek salgınlar” konusunda uyardı.

8.07.2020Teknoloji
E-ticarete canlı yayın dopingi

E-ticarete canlı yayın dopingi

Küresel salgın döneminde e-ticaret, canlı yayınlar sayesinde giderek yükselen bir ivme yakaladı. Evden alışverişi hareketlendiren canlı yayınlar için sadece ünlülerle değil çiftçilerle dahi içerik iş birliği yapılıyor.

1.07.2020Teknoloji
Sürücüsüz taksiler artıyor

Sürücüsüz taksiler artıyor

Yapay zekâ alanında ülkeler arası yarış küresel salgının gölgesinde de devam ediyor. Kötüye kullanılabileceğine dair endişeler olsa da günümüzde yaşadığımız pek çok karmaşık sorunun çözümünde yapay zekâdan faydalanılıyor. Bu teknolojinin kullanıldığı alanlardan biri de kuşkusuz otomotiv sektörü.

24.06.2020Teknoloji
Yapay zekâ kontrol altına alınacak

Yapay zekâ kontrol altına alınacak

Bill Gates, Elon Musk gibi teknoloji devi şirketlerin kurucuları tarafından da sıkça dile getirilen, yapay zekânın doğru, insanlık yararına kullanımı ve hukuksal çerçevesinin oluşturulması konusunda dünya daha somut adımlar atmaya başlıyor. Bunun sonucu olarak hafta başında “Yapay Zekâ Küresel Ortaklığı” (GPAI) kuruldu.

18.06.2020Teknoloji
Teknolojide George Floyd etkisi

Teknolojide George Floyd etkisi

Covid-19 salgınının, teknoloji alanında yarattığı etkiyi ve dijital dönüşümü görüyoruz. Şimdiyse sıra talihsiz bir şekilde hayatını kaybeden George Floyd’un etkisinde.

10.06.2020Teknoloji
Şirket verimliliği ön planda tutulmalı

Şirket verimliliği ön planda tutulmalı

Bu yıl başından itibaren yaşanan Covid-19 salgını ekonomik olarak tüm dünyayı sarstı. Küresel salgından çeşitli şekillerde etkilenen sektörlerin bir kısmı dijital dönüşüme hızlı geçiş yapmaya çalışarak bir kısmı da farklı alanlara yatırım yaparak süreci az hasarla atlatmaya çalışıyor.

3.06.2020Teknoloji
Hava kirliliğindeki azalma sürdürebilir mi

Hava kirliliğindeki azalma sürdürebilir mi?

Covid-19 pandemi sürecinde yaşanan sokağa çıkma yasakları, evde kal uyarıları sonucu pek çok metropolde hava kirliliğinin azaldığı gözlemleniyor. NewYork’dan Hong Kong’a Paris’den İstanbul’a kadar pek çok ünlü kentin havasının temizlendiği salgın süreci ardından yeni normal yaşama dönüldüğünde kirlilik tekrar eski hâli alabilir. Kim bilir belki de artık fosil yakıtla çalışan arabalarımıza hoşça kal diyerek temiz havaya katkı sağlamaya devam etme zamanı gelmiştir.

27.05.2020Teknoloji
Yeni normalde hava yoluyla seyahat nasıl olacak

'Yeni normal'de hava yoluyla seyahat nasıl olacak?

Yeni normal olarak tanımlanan Covid-19 salgın sonrası gündelik yaşamı etkileyecek yeni uygulamalar merak ediliyor. Eğer hava yolunu sık kullananlardansanız uçuşların başlamasının ardından sizi daha teknolojik, otonom deneyimler bekliyor. Pek çok hava yolu şirketi “Yeni normal” düzen için çeşitli çözümler üretiyor.

20.05.2020Teknoloji
Sanal fuar ve kongre dönemi başladı

Sanal fuar ve kongre dönemi başladı

Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen ticaret, sanal fuarlarla hareketleniyor. Fikir olarak olmasa da uygulama olarak yeni sayılabilecek sanal fuarlar blockchian platformlarının da önemini arttırıyor.

13.05.2020Teknoloji
Salgın tecrübesi geleceği şekillendiriyor

Salgın tecrübesi geleceği şekillendiriyor

Covid-19 salgını her ne kadar aramıza sosyal mesafe koyduysa da farklı sektörlerde hizmet sunanlarla teknoloji geliştiricilerini bir araya getiriyor.

6.05.2020Teknoloji

Yazar Sonuçları

Yapay zekânın kuralları doğru belirlenmeli

Yapay zekâ, kullanım alanı yaygınlaştığından bu yana sınırları sık sık tartışılan bir teknoloji oldu. Elon Musk’dan Stephan Hawking’e kadar dünyanın önde gelen teknoloji patronlarının da zaman zaman uyardığı yapay zekânın güvenilir ve etik kullanımı bu yıl sanal ortamda düzenlenen Davos Zirvesi’nde de ele alındı. WEF (World Economic Forum), Davos’da yeni bir iş birliği platformu olan “Global AI Action Alliance” yapılanmasını hayata geçirdiğini duyurdu.

30.01.2021

Davos bu yıl “İyilik için teknoloji” diyor

Yeni normal düzende bazıları tarafından “Elitler Grubu” olarak da görülen Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum-WEF) Davos buluşması bu yıl 25-29 tarihleri arasında gerçekleşecek. Online ortamda yapılacak olan zirvenin gündeminde iklim değişikliği başta olmak üzere sağlık, ekonomi ve teknolojik gelişmeler de masaya yatırılıyor. 

22.01.2021

WhatsApp gizlilik politikası ile sınanan verilerimiz

Facebook'un sahip olduğu WhatsApp uygulamanın gizlilik politikasındaki güncelleme Bip, Signal ve Telegram’a yaradı. Araştırma firmalarının açıklamalarına göre, WhatsApp'ın gizlilik şartlarını güncellediği tarihten bu yana diğer mesajlaşma uygulamalarının indirilme rakamları geçtiğimiz aylara kıyasla 2 hatta 3 kart artış gösterdi. Peki WhatsApp, Bip, Signal, Telegram hangisini kullanmalı?

15.01.2021

Sosyal medyanın global köyü

Washington DC'deki Kongre Binası’na Trump taraftarlarının yaptığı baskının ardından ABD Başkanı Donald Trump'a Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında gönderi yasağı geldi. Pek çok defa toplu eylemlerde kullanılan sosyal medya kanalları bu defa işi sıkı tutuyor.

8.01.2021

Mücbir teknoloji

Yeni bir yıla günler kaldı. Geçtiğimiz yıldan pek çoğumuz memnun olmasak da gelecekte olacak dediğimiz pek çok olayı 2020 yılında ışık hızında yaşadık.

25.12.2020

Covid-19 aşı çalışmalarında öne çıkan Türk bilim insanlarına bir yenisi eklendi

Covid 19’u durdurmak için bilim insanlarının yürüttüğü aşı çalışmaları sonuç vermeye başladı. Şu ana kadar Covid-19’a karşı üretilen ve etkili olduğu kabul edilen iki büyük firmanın aşısında ise Türk bilim insanları öne çıktı.

18.12.2020

İklim değişikliği petrol, toprak yerine bulut kavgasına sebep olabilir

Türkiye'de yağış azlığı sonucu son aylarda giderek artan kuraklık verileri dikkat çekiyor. Dünya genelinde azalan su seviyeleri, kalan suların da giderek kirlenmesi alarm veriyor.

11.12.2020

İklim değişikliğine suni et etkisi

Laboratuvarda et üretimi çalışmaları ilk başlandığında oldukça ilgi çekmişti. Şimdi ise bu et Singapur’da bir restoranda servis edilmek üzere onaylandı. Böylelikle gerçek hayvandan elde edilmeyen suni et artık restoranlara girmeye başladı. Üretici firma ise laboratuvar hayvancılığının ilk etapta karbon salınımını arttıracağını ancak ilerleyen süreçte azalmasına yardımcı olacağını ileri sürüyor.

4.12.2020

Agri-Fintech tarımın dönüşüm noktası mı?

Tarım, geçmişte olduğu gibi günümüzde de en önemli güç kaynağı. Ülkelerin gıda üretiminde kendilerine yetebilmelerinin önemini küresel salgın döneminde daha fazla anladık. Tarlada üretilen ürünün soframıza gelene dek geçirdiği bir değer süreci bulunuyor. Bu süreç ise finansmana dayanıyor. Dijitalleşen tarım ekonomisi işte bu noktada devreye giriyor.

27.11.2020

Çöpümüzü kavanoza sığdırma zamanı

Geçtiğimiz yıl dünya genelinde yaşanan doğal afetlerin çoğu iklim değişikliği ile bağlantılıydı. Bu konuda çalışmalar yürüten pek çok kurum ve kuruluş, son bir yıldır iklimle bağlantılı olarak yaşanan 100’ün üzerindeki felaketten yaklaşık 50 milyondan fazla insanın etkilendiğini bildirdi.

18.11.2020

Bu manevrayı sadece SOLOTÜRK yapıyor

Çelik kanatlarıyla mavilikleri yaran, özgürlüğün sesini kulaklarımızda çınlatan, Türk Hava Kuvvetleri’nin göz bebeği SOLOTÜRK F-16 gösteri ekibi, yaptıkları yurt içi ve yurt dışı gösterilerle bizleri hayran bırakırken aldıkları uluslararası ödüllerle de gururlandırıyor. Ayrıca pilotlar bu eşsiz gösterileri, çok zor irtifa ve hızlarda gerçekleştirirken 9 G’ye kadar basınca maruz kalabiliyorlar. Bu manevralardan bazılarını dünyada sadece onlar yapabiliyor. Ekip 2021 yılında da kuruluşunun onuncu yılını kutlamaya hazırlanıyor.

13.11.2020