MENÜ

Serap Torun

Serap Torun ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Serap Torun haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 136 Serap Torun haberi bulunmuştur.

Serap Torun Haberleri

Yeni normalde hava yoluyla seyahat nasıl olacak

'Yeni normal'de hava yoluyla seyahat nasıl olacak?

Yeni normal olarak tanımlanan Covid-19 salgın sonrası gündelik yaşamı etkileyecek yeni uygulamalar merak ediliyor. Eğer hava yolunu sık kullananlardansanız uçuşların başlamasının ardından sizi daha teknolojik, otonom deneyimler bekliyor. Pek çok hava yolu şirketi “Yeni normal” düzen için çeşitli çözümler üretiyor.

20.05.2020Teknoloji
Sanal fuar ve kongre dönemi başladı

Sanal fuar ve kongre dönemi başladı

Koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse durma noktasına gelen ticaret, sanal fuarlarla hareketleniyor. Fikir olarak olmasa da uygulama olarak yeni sayılabilecek sanal fuarlar blockchian platformlarının da önemini arttırıyor.

13.05.2020Teknoloji
Salgın tecrübesi geleceği şekillendiriyor

Salgın tecrübesi geleceği şekillendiriyor

Covid-19 salgını her ne kadar aramıza sosyal mesafe koyduysa da farklı sektörlerde hizmet sunanlarla teknoloji geliştiricilerini bir araya getiriyor.

6.05.2020Teknoloji
Koronavirüs döneminde dijital yaşam ve sonrası

Koronavirüs döneminde dijital yaşam ve sonrası

Pandemi sebebiyle ekonomi küresel olarak sarsıldı. Finansal olarak dayanma gücü yahut hızla dijitalleşme imkânı olmayan pek çok markanın zor zamanlar yaşadığını görüyoruz. Fakat yeni normale dönerken geçirdiğimiz salgın dönemi, işletmelerin teknolojik anlamda nelere ihtiyaçları olduğunu belirlemelerinde yol gösterici olabilir.

29.04.2020Teknoloji
Dijital dönüşümün fragmanını seyrediyoruz

Dijital dönüşümün fragmanını seyrediyoruz

Covid-19 salgınında tüm ülkelerin yaşadığı sorunlar, salgın öncesinde bizlere çok uzak gibi görünen bir yaşamın aslında ne kadar yakınımızda olduğunu gösterdi. Bu dönemde teknoloji kullanımına ve dijitalleşmeye hızlı bir geçiş yaptık. İçinde yaşadığımız günlerde, aslında dijital dönüşüm fragmanı seyrediyoruz.

22.04.2020Teknoloji
Yapay zekanın iki yüzü: Hayatımızı nasıl değiştirecek

Yapay zekanın iki yüzü: Hayatımızı nasıl değiştirecek?

Yapay zekâ son dönemde, son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada en çok tartışılan konuların başında geliyor. Birçok biliminsanı bu konunun çok önemli olduğunu, çok yararlı olduğunu öne sürerken, bazı biliminsanları ise bunun ileride kötü emelli insanların eline geçtiğinde çok zararlı olabileceğini dile getiriyor. Hürriyet Teknoloji Yazarı Serap Torun ile yapay zekanın iki yüzünü konuştuk.

17.04.2020Teknoloji
Eğitim ve teknoloji birlikte ilerliyor

Eğitim ve teknoloji birlikte ilerliyor

Korona virüs pandemisi nedeniyle tüm dünyanın hızla hayata geçirdiği uzaktan eğitim sistemleri sadece uzaktan değil aynı zamanda yapay zekâ, AR (Artırılmış Gerçeklik) ve VR (Sanal Gerçeklik) teknolojileri ile gittikçe gelişiyor.

15.04.2020Teknoloji
5G teknolojisi, koronavirüs ve infodemik

5G teknolojisi, koronavirüs ve infodemik

Covid- 19, bilim dünyasının henüz yeni tanıdığı bir virüs. Dolayısıyla hayatlarımızı bu denli değiştiren virüs hakkında salgının başından itibaren pek çok komplo teorisi ortaya atıldı. Hatta o kadar fazla bilgi kirliliği oluştu ki bu durum “infodemik” olarak adlandırıldı. Bu komplo teorilerinden bir diğeri ise korona virüsün hayatımıza yeni yeni girmekte olan 5G ile ilişkilendirilmesi yönünde.

8.04.2020Teknoloji
Işık hızında dijitalleştik

Işık hızında dijitalleştik

Uzun süredir dijitalleşmeden, Endüstri 4.0’dan söz ediyoruz ancak kimse bu denli hızlı bir geçiş beklemiyordu. Corona virüs salgını tüm dünyada “milat” sayılabilecek bir dönüşüm başlattı. Bu dönemin sonrasında artık hiçbir şey eskisi gibi olmayabilir.

1.04.2020Teknoloji
Tıp eğitimi artık uzaktan da yapılabiliyor

Tıp eğitimi artık uzaktan da yapılabiliyor

Uzaktan eğitim, koronavirüs salgını başlamadan çok önce de geleceğe yatırım yapanların her zaman gündeminde oldu. Son yıllarda uzaktan eğitime yapay zekâ ve sanal gerçekliklerin kullanıldığı eğitim sistemleri de eklendi. Artık tüm dünyada özellikle üniversite eğitimi e-öğrenmeye eviriliyor. Böylelikle pek çok saygın eğitim kurum kapılarını kendi ülkelerinden çok uzaktaki öğrencilere de daha uygun şartlarda açabilmeyi hedefliyor.

26.03.2020Teknoloji
Koronavirüs salgını teknolojinin önemini gösterdi

Koronavirüs salgını teknolojinin önemini gösterdi

Koronavirüs salgını nedeniyle Dünya Bankası, Gates Vakfı gibi pek çok kurum düşük ve orta gelirli ülkeleri desteklemek için 8,3 milyar dolardan fazla finansal yardım sözü verdi. Son olarak buna Facebook da eklendi. Şirket, koronavirüsten etkilenen küçük işletmeler için 100 milyon dolarlık bir program açıkladı. Facebook, hibelerin 30′dan fazla ülkede geçerli olacağını belirtti.

18.03.2020Teknoloji
Sağlık alanında veri her 73 günde iki kat artıyor

Sağlık alanında veri her 73 günde iki kat artıyor

Sağlık alanında yapay zekâ kullanımı, IoT cihazlar, sesli asistanlar, yeni nesil tedaviler son yıllarda sıkça sözü edilen konulardan. Dünya hızla gelecekte hekimlerin iş yükünü hafifletecek, hastalıkları önleyecek ya da erken teşhis ve tedavisini kolaylaştıracak sistemler üzerinde çalışıyor. Dijital sağlık ve sağlık teknolojilerindeki bu yoğun çalışmanın sebebi ise giderek yaşlanan insan nüfusu.

11.03.2020Teknoloji
Para değil veri bağışı isteniyor

Para değil veri bağışı isteniyor

Makine öğrenimi, hastalıkların tanı ve tedavisini hızlandırabiliyor. Ayrıca yapay zekâ (AI) sayesinde yapılan büyük veri analizi yeni tedavi şekillerinin gelişmesinde önemli bir rol oynuyor. Bu teknolojiden doğru şekilde faydalanabilmek içinse daha fazla tıbbi verinin toplanması ve kullanılmasını düzenleyen standart kurallara ihtiyacımız olacak.

5.03.2020Teknoloji
Teknoloji yaşam şeklimizi değiştiriyor

Teknoloji yaşam şeklimizi değiştiriyor

Son yıllarda artan yeni teknoloji ve yazılım hizmetlerinin benimsenmesi, başta endüstri olmak üzere pek çok sektör için önem taşırken beraberinde bazı zorluklar da getiriyor. Bunlardan biri, yeni sistemleri mevcut sisteme entegre etmek. Diğeri ise yeni sistemin güvenliğini sağlayabilmek.

26.02.2020Teknoloji
Dijital tarım uygulamaları üreticiye neler sunuyor

Dijital tarım uygulamaları üreticiye neler sunuyor?

Günümüzde, insan nüfusuyla birlikte gıdaya ve kaliteli mahsule olan talebin artması, küresel dijital tarım pazarını da hareketlendiriyor. Özellikle iklim değişikliği, yükselen talep, küresel sağlık otoritelerinin gıda üretimi üzerindeki baskısı tarımda yeni yöntemlerin kapısının aralanmasına neden oluyor. Hassas tarım pazar büyüklüğünün ise 2027'ye kadar 12.9 milyar dolar olması bekleniyor.

19.02.2020Teknoloji
Salgın tüketici davranışlarını değiştirdi

Salgın tüketici davranışlarını değiştirdi

Son yıllarda hızla yaygınlaşan yeni teknolojiler, çalışma ve yaşama şekillerimizde değişikliklere neden oluyor. İnsanlar ve şirketler bu sürece uyum sağlamaya çalışırken hiç beklenmedik durumlar bir anda tüm dengeleri değiştirebiliyor. Çin’de başlayan koronavirüs salgınında yatırımlarla ayakta duran bazı şirketler bir anda değer kazandı. Yaşanmamış olmasını dilesek de bu kriz bazı şirketler için avantaja dönüştü.

12.02.2020Teknoloji
Corona virüs salgınında teknolojiden faydalanılıyor

Corona virüs salgınında teknolojiden faydalanılıyor

Çin’in Hubei eyaletinde başlayan corona virüs salgınını kontrol altına alabilmek için çevre eyalet ve ülkelerde bazı tedbirler hayata geçiriliyor. Bu tedbirlerin arasında yapay zekâ destekli teknolojilerden de faydalanılıyor. Ayrıca SARS salgınından farklı olarak virüsün hızla tanımlanabilmesi ve tedbirlerin hızla hayata geçirilebilmesinde de teknolojinin etkisi olduğu görülüyor.

5.02.2020Teknoloji
Corona virüsü teknolojiyi de etkiledi

Corona virüsü teknolojiyi de etkiledi

Çin’de başlayan corona virüs salgını teknoloji şirketlerini de etkiledi. Gerek üretimi Çin’de olan şirketler gerekse yalan haberlerle mücadele eden Facebook, Twitter, YouTube gibi sosyal medya devleri harekete geçti.

29.01.2020Teknoloji
Siber zorbalık her 3 gençten 1’ini tehdit ediyor

Siber zorbalık her 3 gençten 1’ini tehdit ediyor

Yeni bir araştırmaya göre ABD’de yaklaşık 76 bin kişinin cep telefonları nedeniyle fiziksel olarak yaralandığı tahmin ediliyor. Ancak bu fiziksel yaralanmalara işin psikolojik boyutunu da eklemek gerekiyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında belki de Amerikalı bir senatör olan John Rodgers’ın, Vermont yasama meclisine, 21 yaşından küçüklere cep telefonunu yasaklayan bir yasa tasarısı sunmuş olmasının sebebi daha net anlaşılabilir.

15.01.2020Teknoloji
Dijital medya ve reklamcılıkta güvenilirlik öne çıkabilir

Dijital medya ve reklamcılıkta güvenilirlik öne çıkabilir

Teknoloji, pek çok sektör gibi dijital medya, reklamcılık ve dijital pazarlama alanlarını da şekillendiriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2019 yılı hane halkı bilişim teknolojileri (BT) kullanım araştırması verilerine göre Türkiye’de internet kullanımı 2019 yılında 16-74 yaş grubundaki bireylerde yüzde 75,3 oldu. Mobil kullanımı ve E-ticarette de artış gözlemlendi. Her şeyi çok hızlı eskittiğimiz bu günlerde, dijital Darvinizm etkisi de giderek artıyor.

25.12.2019Teknoloji
Teknoloji çağında ticaretin kuralları değişebilir

Teknoloji çağında ticaretin kuralları değişebilir

Bu hafta başında ABD Temsilciler Meclisi, “ulusal güvenlik riski” taşıyabilecek iletişim şirketlerinin ürünlerinin alınmasını yasaklayan bir yasa çıkardı. Bu yasa medyada “Huawei yasası” olarak gündeme yansıdıysa da benzeri ulusal güvenlik için tehdit olarak kabul edilen farklı ülkelerin ürünlerini de kapsıyor. Kararın haklı gerekçeleri olabileceği gibi günümüz global ticaret şekline uymayan yönleri de mevcut.

18.12.2019Teknoloji
İletişim ve pazarlamaya yeni teknolojiler yön veriyor

İletişim ve pazarlamaya yeni teknolojiler yön veriyor

Marka olmak, pazarlamada söz sahibi olmak ve satış için artık eskiden olduğundan farklı yöntemler kullanıyoruz. Çünkü gelişen teknoloji ve değişen jenerasyon satınalma davranışları başta olmak üzere pek çok alanda davranış değişikliği yaşanmasına sebep oluyor. Şu an için ekonomimizi yönlendiren 3 kuşak görüyoruz. Bunlar; X, Y, Z kuşakları. Bu kuşakların tercihleri neticesinde giderek bütünleşen iletişim ve teknoloji dijital medya, dijital pazarlama, dijital itibar yönetimi, dijital reklam gibi kavramları hayatımıza dahil etti.

11.12.2019Teknoloji
Teknoloji alanında 2019’dan 2020’ye neler bekliyoruz

Teknoloji alanında 2019’dan 2020’ye neler bekliyoruz?

Yılın bitmesine kısa süre kala, 2019’a hızlıca baktığımızda yapay zekânın öne çıktığını görüyoruz. Farklı sektörlerde dijitalleşmenin sıkça gündeme geldiği bu yılında sağlıktan otonom araçlara, eğitimden finans hizmetlerine yapay zekâ kullanımından sıkça söz ettik. 2019’un son çeyreğinde Güney Koreli “Go” şampiyonu Lee Se-dol’ün emekli olmasına sebep olan AI, o kadar hızlı gelişiyor ki 2020 yılında da gündemi meşgul edeceğe benziyor.

4.12.2019Teknoloji
Emmy’den sonra sırada oyun ödülleri var

Emmy’den sonra sırada oyun ödülleri var

Bu hafta Uluslararası Emmy Ödülleri’nde “Şahsiyet” dizisindeki rolüyle “En iyi erkek oyuncu” seçilen usta oyuncu Haluk Bilginer’in başarısı ile gururlandık. Bilginer ödülünü aldıktan sonra kızının da oyuncu olmasını istediğini dile getirdi. Bilginer’in henüz çok genç olan kızı oyuncu olursa acaba günümüzdeki gibi tiyatro, sinema, dizi filmlerde mi oynayacak, yoksa gençleri farklı oyunculuk şekilleri mi bekliyor?

28.11.2019Teknoloji
Bilişim teknolojileri alanındaki startup’lar için ipuçları

Bilişim teknolojileri alanındaki startup’lar için ipuçları

Yeni başlangıçlar başka bir söylenişle startup’lar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de desteklenen ve ilgi gören oluşumlar. Her işte olduğu gibi başlangıçlar zordur ve startup’ların da önünde pek çok sorun bulunur. Bazıları bu sorunları daha kolay halledebilirken bazıları takılı kalır. Eğer işinizi kurup, gereken büyümeyi zamanında elde edemezseniz, fikrinizin kapsadığı pazarı fark ederek oraya yatırım yapacak büyük bir şirket hazırda bekliyor olabilir.

24.11.2019Teknoloji
Yeni nesil alışveriş ve reklamcılığa hazır mıyız

Yeni nesil alışveriş ve reklamcılığa hazır mıyız?

Gün içerisinde yüzlerce reklama maruz kalıyoruz. Radyodan, web siteleri ve sosyal medyaya, uygulamalardan televizyona, tabelalardan duvar afişlerine kadar her yerde reklam görüyoruz. Şimdi bilinen tüm bu reklamları bir kenara bırakmak gerekiyor çünkü 5G'nin ardından çok daha interaktif bir reklamcılık dönemi geliyor. Bu yıl ABD’de yaklaşık 99 milyar ABD Doları olarak gerçekleşen mobil reklam harcamalarının sadece bu ülkede 2023 yılında 166 miyara çıkması öngörülüyor. Mobil ve bütünleşik sistemler üzerinden ivme alan reklamlar ile pazarlamanın kitabı yeniden yazılacak gibi görünüyor.

18.11.2019Teknoloji
Video oyunlar bizi nasıl cezbediyor

Video oyunlar bizi nasıl cezbediyor?

Video oyun sektörünün 2025'te 300 milyar ABD Doları olacağı öngörülürken, giderek çoğalan oyuncu sayısı ‘oyun bağımlılığı’ terimini daha sık duymamıza sebep oluyor. Dünya Sağlık Örgütü, kendini oyun oynamak zorunda hissetmenin bir davranış bozukluğu olabileceğini belirtiyor. DSÖ bu durumun çok nadir olduğunu ve tüm oyun oynayanlar arasında çok küçük bir bölümün etkilendiğini söylese de yine de oyuncuları ve ebeveynleri bilinçli olmaları konusunda uyarıyor.

11.11.2019Teknoloji
Hava yolu taşımacılığında teknolojik trendler

Hava yolu taşımacılığında teknolojik trendler

Hava yolu taşımacılığı da tüm diğer sektörler gibi her geçen gün dijitalleşiyor. Bu dijitalleşme uçakların üretiminden bilet satışa, kabin içi ve pilotaj eğitiminden kabin içi eğlence sistemine kadar yayılıyor. Önümüzdeki on yılda bizi çok daha farklı bir havacılık deneyimi bekliyor. Teknoloji ve özellikle yapay zekâ ile şekillenen bu gelecek daha kişiselleştirilmiş ve konforlu bir yolculuk vaat ediyor.

4.11.2019Teknoloji
Arttırılmış gerçeklik, şirketler için fırsat olabilir

Arttırılmış gerçeklik, şirketler için fırsat olabilir

Pek çok kişinin hayatına Pokemon Go oyunu ile giren AR (Artırılmış Gerçeklik) gün geçtikte hem gelişiyor hem de değer kazanıyor. Küresel olarak AR / VR (Sanal Gerçeklik) startup yatırımlarının ​​değerinin şu anda 45 milyar ABD Doları civarında olduğu düşünülüyor. Yeni nesil telefonlar ve 5G ile bu teknolojiye rağbet daha da artıyor. Bu denli rağbet gören arttırılmış gerçeklik, kullanım alanı genişliği sebebiyle, ülkemizdeki yazılım şirketleri için de bir fırsat olabilir.

31.10.2019Teknoloji
Eğitimde yapay zekâ uygulamaları artıyor

Eğitimde yapay zekâ uygulamaları artıyor

Yapay zekâ pek çok sektörü değiştirirken bu değişimden eğitim sektörü de etkileniyor. Gerek K12 gerekse yüksek öğretimde AI (Yapay zekâ) için pek çok kullanım alanı bulunuyor. Dünyanın önde gelen üniversiteleri yeni programlar ile Al’den henüz deneme aşamasında faydalanıyor olsa da bu konudaki yeni girişimler ileride daha fazla faydalanılacağını gösteriyor.

28.10.2019Teknoloji
Kuantum bilgisayar ile ilgili yeni çalışma tartışma yarattı

Kuantum bilgisayar ile ilgili yeni çalışma tartışma yarattı

Herkesin merak ve biraz da endişeyle beklediği kuantum bilgisayar belki de ışık hızında bir çağ atlamamızı sağlayabilir. Bilim dergisi Nature’da 23 Ekim 2019 tarihinde yayınlanan makalede Google araştırma laboratuvarındaki bilim insanlarının kuantum bilgisayarı kullanarak mevcut teknoloji ile mümkün olmayan bir görevi yerine getirdiğini anlatan yeni bir çalışma yayınladı.

24.10.2019Teknoloji
Gelecek Nesnelerin İnterneti ile mi şekillenecek

Gelecek Nesnelerin İnterneti ile mi şekillenecek?

Akıllı telefonlar, akıllı evler ve akıllı arabalar, cihazları birbirine bağlayan, işlemleri otomatik hâle getirerek insan müdahalesini en aza indiren Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisinin örneklerinden bazıları. IoT kullanımı yayılmaya devam ederken bu sayede edinilen bilginin depolanması ve verinin yönetilmesi daha da önemli hâle geliyor. Bunlara ilaveten IoT’la birlikte sensör ve pil alanında yeni gelişmeler de ortaya çıkıyor.

21.10.2019Teknoloji
Marka oyunun içinde mi yoksa kendisi mi olmalı

Marka oyunun içinde mi yoksa kendisi mi olmalı?

Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle görsel olarak zenginleşen, kullanıcı ile etkileşimi artan ve giderek daha keyifli hâle gelen mobil oyunların ekonomik değeri de giderek artıyor. Özellikle 5G ile beklenen yüksek hız, oyun sektörü için bir sıçrama noktası olabilir. Bu yıl yaklaşık yüzde 8,3 büyüyen akıllı telefon kullanıcılarının sayısı 3,2 milyar kişi olarak tahmin ediliyor. Küresel olarak bu yıl sonuna kadar 2,5 milyardan fazla insanın mobil oyun oynayacağı tahmin ediliyor. Peki bu kadar çok kişinin olduğu bir yerde sizin markanız nasıl konumlanıyor?

14.10.2019Teknoloji
Otonom araçlar için insan davranışı tahmin etme eğitimi

Otonom araçlar için insan davranışı tahmin etme eğitimi

Trafik kuralları konusunda artık sadece insanlar değil arabalar da eğitiliyor. Muhtemelen bu eğitimlere, sadece sürücüsüz araçlar değil kendi başına hareket etme kabiliyeti kazandırılan tüm otonom cihazların ihtiyacı olabilir. Biz çağırınca gelecek, kendi kendine tur atacak araçlara henüz kavuşamamış olmamızın sebeplerinden biri de trafik güvenliği. Trafik güvenliğini maksimum düzeye getirmek içinse, sürücüsüz otomobillerin insan davranışlarını tahmin etme konusunda eğitilmesi planlanıyor.

7.10.2019Teknoloji
Dijital sağlıkta neler oluyor

Dijital sağlıkta neler oluyor?

Sağlık alanında Al (Yapay zekâ) ve IoT (Nesnelerin İnterneti) sayesinde geliştirilen sistemler, teşhis ve tedavide kolaylık sağlamayı amaçlıyor. Bu cihaz ve sistemlere artan ilgi aynı zamanda güvenlik sorunları ve yeterlilik konularına odaklanılmasına neden oluyor. Bu hafta ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden yapılan bir güvenlik uyarısı, Microsoft’un yeni iş birliği ve sağlıkta yapay zekâ kullanımının fazla abartıldığını öne süren yakın tarihli bir araştırma dikkat çekiyor.

3.10.2019Teknoloji
E-eğitimi genişletilmiş gerçeklik şekillendirebilir

E-eğitimi genişletilmiş gerçeklik şekillendirebilir

Son yıllarda cazibesi artan online eğitim, e-eğitim kavramları 5G’den tam olarak yararlanabildiğimizde yerini görsel olarak daha zengin ve akıllı teknolojilere bırakabilir. Bu teknolojiler arasında özellikle AR (Artırılmış Gerçeklik) ve AI (Yapay zekâ) dikkat çekerken VR (Sanal Gerçeklik) ve MR’de (Karma Gerçeklik) adından sıkça söz ettiriyor. Dolayısıyla AR, VR, MR’yi kapsayan XR (Extended Reality – Genişletilmiş Gerçeklik) ön plana çıkıyor.

30.09.2019Teknoloji
Yapay zekâ eğitim sistemini değiştirebilir mi

Yapay zekâ eğitim sistemini değiştirebilir mi?

Tecrübeli bir eğitimci öğrencilerinin neyi, ne kadar ve nasıl öğrendiğini, öğrencisinin kendi dersine ait bilgi düzeyini tahmin edebilir. Oysa yapay zekâ (AI) aynı tahmini öğrencinin tüm verilerini işleyerek ileride hangi üniversitenin hangi bölümünü kazanabileceğini söyleyebilecek kadar ileriye götürebilir. Bu değerlendirmeyi milyonlarca öğrenci için yapabilir.

26.09.2019Teknoloji
Geleceğin markası olmanın yolu iyilikten mi geçiyor

Geleceğin markası olmanın yolu iyilikten mi geçiyor?

Markaların sürdürülebilir olması, kalite algısı pek çok farklı unsura bağlı olmakla birlikte kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) alanında yaptıkları projelerle de değerlendiriliyor. Sosyal sorumluluk o kadar ilgi görmeye başladı ki pek çok dünya markası artık kurumsal sosyal sorumluluk projeleri haricinde genel reklam politikalarını ve hatta yeni yatırımlarını da “iyilik” üzerine kurguluyor. Dünyanın gündeminde olan sağlık, eğitim, çocuk refahı, kadın hakları, şiddet, iklim değişikliği gibi kırılgan konular, markaların toplumda farkındalık oluşturmak için seçtiği alanlar arasında giderek önem kazanıyor.

23.09.2019Teknoloji
Yapay zekâ, siber güvenliğinizi arttırabilir mi

Yapay zekâ, siber güvenliğinizi arttırabilir mi?

İşletmeler, hükümetler ve tedarik zincirlerinin küresel bağlantısını artıran yapay zekâ, IoT (nesnelerin interneti) ve bulut sisteminin yaygınlaşması, siber riskleri de arttırıyor. Rakamsal olarak baktığımızda 2018 yılında, dünya çapında iki milyona yakın siber saldırının, yaklaşık 45 milyar ABD Doları maddi kayba sebep olduğu düşünülüyor. Bu riske karşı siber güvenlik çözümleri hatta daha ileri bir yöntem olarak siber güvenlikte yapay zekâdan (AI) faydalanmak için yazılımlar geliştiriliyor. Ancak saldırganların da aynı teknolojiden faydalanabileceğini unutmamakta fayda var. Eğer her şeye rağmen saldırıya uğrarsanız ve siber risklere karşı sigortanız varsa bu durum biraz da olsa içinize su serpebilir.

18.09.2019Teknoloji
Dijital sağlığın lokomotifi yapay zekâ olabilir

Dijital sağlığın lokomotifi yapay zekâ olabilir

Dijital sağlık alanında teknolojiye genel anlamda yatırımlar sürerken, ülkelerin AI (yapay zekâ) kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik girişimleri dikkat çekiyor. Yapay zekâ yarışında ABD ve Çin rekabetinin dışında kalan ülkeler de giderek bu konuya yönleniyor. Geçtiğimiz yıl sağlıkta dönüşüm için 264 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını duyuran İsrail, sağlıkta AI kullanımına yönelik ilave girişimleri olduğunu duyurdu.

17.09.2019Teknoloji
Dijital sağlık yatırımlarına yenileri ekleniyor

Dijital sağlık yatırımlarına yenileri ekleniyor

Dijital sağlık yatırımlarındaki artış dikkat çekerken, WEF (World Economic Forum) tahminlerine göre küresel sağlık harcamalarının 2020 yılına kadar 10 trilyon ABD Doları’na çıkacağı öngörülüyor. Dünya Bankası ise 2030 yılına kadar yaklaşık 8,5 milyara ulaşması beklenen küresel nüfus nedeniyle, günümüz sağlık hizmetlerinin orta ila uzun vadede sürdürülebilir olamayacağına dikkat çekiyor. Temelde yatan bu sebep başta olmak üzere sağlık alanını daha iyi ve ulaşılabilir kılmak için şirketler dijital sağlık dönüşümüne yatırım yapıyor.

12.09.2019Teknoloji
Yapay zekâ alanında iş gücü çeşitliliği gerekiyor

Yapay zekâ alanında iş gücü çeşitliliği gerekiyor

Yapay zekâ belirli bir görev için tasarlanır ancak bazı insanlar bunu yanlış amaçlar için kullanabilir. Yapay zekâdan doğru ve etik şekilde faydalanabilmek, onu geliştirebilmek için her alanda olduğu gibi bu alanda da iş gücü çeşitliliğine ihtiyaç duyuluyor. Yapay zekânın yeterli iş gücü çeşitliliğine sahip olmayışı, cinsiyet eşitsizliği konusundaki endişeleri artırıyor.

8.09.2019Teknoloji
Büyük verinin güvenliği kimin elinde

Büyük verinin güvenliği kimin elinde?

Artık şehirlerdeki kameralar yüz tanıma sistemi ile güçlendirilmişse bizleri tanıyabiliyor ve takip edebiliyor, oynadığımız masum bir VR (Sanal Gerçeklik) veya AR (Artırılmış Gerçeklik) oyun, olası nörolojik problemlerimizi ve kimliğimizi tespit edebiliyor. Önemli olan ise buralardan elde edilen verinin doğru ellerde olması. Aksi hâlde aleyhimize kullanılabilir.

2.09.2019Teknoloji
Sosyal medyada çocukları bekleyen tehlikeler

Sosyal medyada çocukları bekleyen tehlikeler

Okulların açılmasına kısa bir zaman kaldı. Yaz tatilinin ardından okul dönemine geçiş sırasında pek çok aile için yeni düzene uyum sağlama süreci başlayacak. Bu süreçte, yaz aylarında daha fazla izin verilen video oyunlara, internete ayrılan süre kısıtlanacak ya da tamamen kaldırılacak. Video oyunlarını kısıtlarken çocuğunuzun cep telefonu veya bilgisayarı aracılığıyla sosyal medyada zaman geçirmesini kısıtlayamıyorsanız, ciddi bir sorun ile karşı karşıya olabilirsiniz.

29.08.2019Teknoloji
Teknoloji rekabetini yaratıcılık yönlendiriyor

Teknoloji rekabetini yaratıcılık yönlendiriyor

Son aylarda açıklanan pek çok rapora göre AI (Yapay zekâ) ve buna bağlı gelişmeler konusunda ABD hâlâ Çin’e karşı üstünlüğünü koruyor. Çin hükümeti, Huawei konusunda ABD’nin tutumu sebebiyle karşılaştığı sorunlara alternatif çözümler üretirken bir yandan da tedbir alıyor. Teknoloji şirketi Huawei, ABD ile yaşadığı anlaşmazlığın ardından kendi işletim sistemi ile gündeme gelmişti. Şimdilerde ise Çin, çip konusunda dışa bağımlılığı minimuma çekmek için yatırımlarını artırıyor.

26.08.2019Teknoloji
Eğitimde yapay zekâ yankı fanusu oluşturur mu

Eğitimde yapay zekâ yankı fanusu oluşturur mu?

Eğitimin geleceğinden söz ederken, yapay zekâ kullanımının ön planda olduğu ve bu alanda deneysel çalışmaların yapıldığını görüyoruz. Kaliteli, ulaşılabilir, kişiselleştirilmiş eğitim tüm dünyanın gündeminde. Amaçlar arasındaki “Kişiselleştirilmiş eğitim” özellikle dikkat çekiyor. Her çocuğun üstün yönlerine, yeteneklerine göre uyarlanmış bir eğitim fikri kulağa çok güzel gelse de kavram, çocuğu belirli bir kalıba yönlendirecek ve diğer yeteneklerini kaybettirecek gibi bir algıya da neden olabiliyor. Bu durum, öğrencinin bir çeşit yankı fanusuna girmesi olarak da düşünülebiliyor.

19.08.2019Teknoloji
Eğitimde yapay zekâ kullanımı yaygınlaşıyor

Eğitimde yapay zekâ kullanımı yaygınlaşıyor

Bugün ilköğretimde okuyan çocuklarımızın ileride çalışma arkadaşları robotlar, yapay zekâ (AI), sanal asistanlar, IoT cihazlar ve belki de şu an aklımıza gelmeyen farklı teknolojiler olacak. İşte bu yüzden dünyada 2030 eğitim hedefleri oluşturuldu ve eğitimde dönüşüm yaşanıyor.

15.08.2019Teknoloji
İklim değişikliği ve çevre sorunlarına çözüm kimde

İklim değişikliği ve çevre sorunlarına çözüm kimde?

İklim değişikliği günümüzün en öncelikli sorunlarından biri. Kutuplardaki buzullar insan yapımı kaynaklı olduğu düşünülen sebeplerden ötürü her geçen gün eriyor. Erimeyle birlikte daha da ısınan hava tüm atmosfer şartlarını etkiliyor. Bu etkiler ise artık daha görünür olmaya başladı. Sellerin, fırtınaların kuvveti arttı, sıcaklık dengeleri bozuluyor.

8.08.2019Teknoloji
Teknolojiyi doğru kullananlar kazanır

Teknolojiyi doğru kullananlar kazanır

Günümüzde her şey akıllı. Akıllı şehir yönetimi, akılı tarım, akıllı eğitim, akıllı turizm, akıllı enerji ve böyle devam ediyor. Teknoloji konusunda neredeyse her gün yeni bir fikir ve proje ile karşılaşmak mümkün. Bunların çoğu ürüne dönüştürülürken pek çoğu da henüz denenme aşamasında. Ancak kesin olan bir şey var, deneyimler ve ürünlerin gittikçe kişiselleştiği bir döneme giriyoruz. Teknoloji ile işletmelerde tasarruftan, maliyetlerin düşürülmesine, kişiselleşmiş ürün ve hizmetlere kadar pek çok soruna çözüm üretmek mümkün.

5.08.2019Teknoloji
Daltonlar’dan korunmak için siber güvenliğe dikkat

Daltonlar’dan korunmak için siber güvenliğe dikkat

Teknoloji çağına geçiş sürecinde insanoğlu sınırlarını zorluyor. Dünyanın her yerinde bir şekilde siber saldırılarla veri hırsızlığı yapılıyor ya da yapılmaya çalışılıyor. Her ne kadar yapılan siber suçlar ve suça zemin hazırlayanlar cezasız kalmıyorsa da kolay yoldan zengin olma peşinde koşanlar siber saldırılar yoluyla şanslarını denemeye devam ediyor. Dolayısıyla da siber güvenlik her geçen gün daha fazla önem kazanıyor.

1.08.2019Teknoloji