EKSTRA
MENÜ

Jinekoloji

Jinekoloji ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Jinekoloji haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 730 Jinekoloji haberi bulunmuştur.

Jinekoloji Haberleri

Tüp bebek merkezleri isyanda

Tüp bebek merkezleri isyanda

Ölümlerin ardından tüp bebek ve çoğul gebeliklere Sağlık Bakanlığı sınırlama getirdi.

Bebek ölümlerine son

Bebek ölümlerine son!

Doğu Anadolu’da 2 kadından biri gebelik öncesi ve sonrası gerekli bakımı hiç almıyor. Batıda ise bu oran 5’te bire kadar düşüyor.

25.08.2008Kelebek
Embriyo transferine şartlı destek

Embriyo transferine şartlı destek

Uzmanlık derneklerinden bazısı Sağlık Bakanlığınca, riskli doğumların önlenebilmesi kapsamında alınması öngörülen tedbirlerden “tüp bebek uygulamalarında embriyo transferinin 3'ten 2'ye indirilmesi” yönündeki çalışmayı desteklerken, kimisi ilgili yönetmelikte bazı değişikliklerin yapılması bazısı da uygulamanın olumsuz olabilecek yönlerine dikkati çekiyor.

25.08.2008Gündem
Tüp bebek merkezleri isyanda

Tüp bebek merkezleri isyanda

Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Doğum Hastanesi'nde bir ayda 49 bebeğin hayatını kaybetmesinin ardından Sağlık Bakanlığı çoğul gebelikleri önlemek için çalışma başlattı. 110 tüp bebek merkezinin yakın takibe alınacağı düzenlemede, anne rahmine çok sayıda embriyo yerleştirilmesinin önüne geçilerek, embriyo transferi sayısı 3’ten 2’ye indirilecek.

22.08.2008Gündem
Erken doğum hayatı bir risktir, önlenebilir

Erken doğum hayatı bir risktir, önlenebilir

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Türkiye Maternal Fetal Tıp ve Perinatoloji Derneği, Türk Perinatoloji Derneği ve Türk Neonatoloji Derneği bebek ölümleri ve erken doğumun önlenmesiyle ilgili gelişmeleri değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi.

18.08.2008Kelebek
Kadınlar bu hastalıktan utanıyor

Kadınlar bu hastalıktan utanıyor

Türkiye'de kadınların yüzde 17'si bu kâbusu yasadığı halde doktora gitmiyor.

14.08.2008Kelebek
Herşey kadınlar için

"Herşey kadınlar için"

Türk Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV), "Sadece Benim İçin" sosyal sorumluluk projesi ile halkı ve sağlık çalışanlarını daha bilgili ve bilinçli olmaya davet ediyor. İlk adımının Bingöl' de atılacağı proje ulusal düzeyde de halkı bilinçlendirecek.

12.08.2008Gündem
Bu ilaçlar rahim kanseri yapıyor

Bu ilaçlar rahim kanseri yapıyor

Meme kanseri tedavisinde, operasyon sonrasında kadınlık hormonu olan östrojeni baskılamak için kullanılan bazı ilaçlar, rahmi kalınlaştırarak rahim kanserine neden olabiliyor.

İdrar kaçırmaya son

İdrar kaçırmaya son

Türkiye'de kadınların yüzde 15-17'sinin idrar kaçırma sorunu yaşadığı ve bu sorunun yaklaşık 20 dakika süren cerrahi müdahale ile tedavi edilebildiği bildirildi.

3.07.2008Sağlık
Kız mı olsun yoksa erkek mi

Kız mı olsun yoksa erkek mi?

Çocuğunuz kız mı olsun yoksa erkek mi? Karar sizin...Doğum astrolojisiyle bebeğinizin cinsiyetini hatta doğum tarihini belirleyebiliyorsunuz.

23.06.2008Astroloji
Kanser riski bakirelerde daha fazla

Kanser riski bakirelerde daha fazla

EGE Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde kansere yol açan HPV'nin (Human Papilloma Virus) Türk kadınları arasında yaygınlığını saptayan en geniş çalışma sonuçlandı.

20.06.2008Sağlık
Meme kanseri ilaçlarına dikkat

Meme kanseri ilaçlarına dikkat

Meme kanseri tedavisinde kullanılan ve östrojen hormonunu baskılama özelliği taşıyan bazı ilaçların rahim kanserine yol açabildiği için bu tür tedavi alan hastaların, 6 ayda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarınca da muayene edilmesi gerektiği bildirildi.

18.06.2008Sağlık
Yumurtlama anı ilk kez görüntülenmedi

'Yumurtlama anı ilk kez görüntülenmedi'

Almanya'da yaşayan Türk Doktor jinekolog İsmet Turanlı, insanının yumurtlama anını ilk kez Dr. Jacques Donnez'in değil, 1960 yılında kendisinin görüntülediğini iddia etti.

18.06.2008Sağlık
Anne olma hayaliyle Avrupa’ya gidiyorlar

Anne olma hayaliyle Avrupa’ya gidiyorlar

Türkiye’de yasak olduğu için çok sayıda Türk kadının, Yunan adaları, Kıbrıs, Bulgaristan’a gidip yumurta bağışıyla gebe kalıp anne olma çabasına girdiği öğrenildi.

17.06.2008Ege
Kadınların dayanılmaz dönemi

Kadınların dayanılmaz dönemi

Kısa adı PMS (Premenstural Sendrom) adet öncesi sendromu, aslında ciddiye alınması gereken bir sorun. Kadınların ruh sağlığını ve sosyal ilişkilerini bozuyor. İşteki verimliliğini düşürüyor.

6.06.2008Kelebek
16 yaşındaki kızı sünnet ettiler

16 yaşındaki kızı sünnet ettiler

Geleneklere uyup 16 yaşındaki kızı sünnet ettiler. Kız ölmek üzereyken hastanede kurtarıldı.

4.06.2008Dünya
Kanser tedavisinden önce yumurta ve spermlerinizi dondurabilirsiniz

Kanser tedavisinden önce yumurta ve spermlerinizi dondurabilirsiniz

Genç yaşta kansere yakalanan kadın ve erkekler, ışın ve ilaç tedavisinden önce yumurta ve spermlerini dondurarak çocuk sahibi olma şansını yakalayabilirler.

23.05.2008Kelebek
Yumurtalık ve rahim nakli ’hayal’ değil

Yumurtalık ve rahim nakli ’hayal’ değil

Antalya’da düzenlenen 6’ncı Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’ne katılan ABD’li Prof. Dr. Sherman Silber, kadında kısırlığı sorun olmaktan çıkaran yumurtalık ve rahim nakli çalışmalarında önemli sonuçlar alındığını açıkladı.

22.05.2008Sağlık
TEKRARLAYAN GEBELİK KAYIPLARI

TEKRARLAYAN GEBELİK KAYIPLARI

Tekrarlayan düşükler; genetik, rahime ait anomaliler, endokrin sisteme ait hastalıklar, immunolojik ve hematolojik faktörler, enfeksiyon veya çevresel etkenlere bağlı olarak gelişmektedir.

22.04.2008Sağlık
Komadaki kadına sezaryanla doğum

Komadaki kadına sezaryanla doğum

İTALYA'nın Genova kentinde sabah saatlerinde Galliera Hastanesi'ne kaldırılan ve komaya giren 40 yaşındaki hamile bir kadın doğum yaptı. Bebeğin ve annenin sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu açıkladı.

3.03.2008Sağlık
Adet döngünüz değişiyorsa dikkat

Adet döngünüz değişiyorsa dikkat!

Bir kadının genel sağlık durumu için âdet döngüsü iyi bir gösterge. Zamansız âdet kesilmesinde en doğru yol, doktorunuza danışmaktır.

Tüp bebeğin yolu büyük kentlerden geçiyor

"Tüp bebeğin" yolu büyük kentlerden geçiyor

Türkiye'de, “tüp bebek” yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyenlerin başvuracağı merkezlerin önemli bölümü büyükşehirlerde bulunuyor.

5.02.2008Sağlık
2007DE TÜP BEBEK İÇİN 300 MİLYON DOLAR HARCANDI

2007'DE TÜP BEBEK İÇİN 300 MİLYON DOLAR HARCANDI

Türkiye'de, 2007 yılı sonu itibariyle yaklaşık 40 bin tüp bebek uygulaması yapıldığı, yumurtlama ve aşılama işlemleri dahil yaklaşık maliyetin 300 milyon doları bulduğu bildirildi.

1.02.2008Sağlık
Babalar da doğuma girsin

"Babalar da doğuma girsin"

AKP Ankara Milletvekili Aşkın Asan'ın “babaların da doğuma girmesi” önerisi bazı kesimlerce desteklenirken, bazı kesimler ise bunun Türkiye'de uygulanabilirliğinin sınırlı olduğu görüşünü dile getirdi.

21.01.2008Gündem
Yapay vajina cinsel hazzı artırır mı

Yapay vajina cinsel hazzı artırır mı?

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde vajinası olmayan 5'i evli, 9 kadına ince bağırsaklarından yapay vajina yapıldı.

Dişi yerine erkek hayvan kurban edin

Dişi yerine erkek hayvan kurban edin

Kurban Bayramında gebe hayvanların kesiminin önlenmemesinin her yıl ülke ekonomisini milyonlarca YTL zarara uğrattığı bunun önlenmesi için hayvan satış yerlerinde veteriner hekimlerin görevlendirilmesi gerektiği bildirildi.

15.12.2007Gündem
Türk doktora büyük ödül

Türk doktora büyük ödül

Almanya Federal Cumhuriyeti Prof. Dr. Cihat Ünlü’ ye Liyakat Nişanı verdi.

13.11.2007Sağlık

Jinekologlar isyan ediyor SAĞLIK Bakanı

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın tam güne geçişte direnç göstermekle, muayenehanelerini kapatmamakla suçladığı jinekologlardan tepki geldi.

17.10.2007Ege
DOĞUM ASTROLOJİSİ

DOĞUM ASTROLOJİSİ

Kız mı olsun yoksa erkek mi? Karar sizin...

1.09.2007Astroloji

Yazar Sonuçları

Kadın doğumcular mahkemelik oldu

ANKARA’daki kadın doğumcular mahkemelik oldu.

19.08.2008

Bebek ölümlerinin analizi

TÜP bebek yönteminden dolayı çoğul gebeliklerin dolayısı ile de prematüre bebeklerin arttığı, onlarında ölümlere sebep olabileceği yalan değil yanlış bir genelleme olabilir.

6.08.2008

Yaşlılık artık kader değil:Erkeklerde ikinci bahar

Son yıllarda Ankara sosyal yaşamı önemli değişimlere uğradı. Yaşını başını almış, hatta bir ayağı çukurda diyebileceğimiz beyler, çocuğu yaşındaki kızlarla gönül eğlendirip, gençlere nispet yaparcasına piyasaya çıkar oldular.

2.08.2008

Kadınların yağlarla savaşında yeni silah Islak liposuction

Spora ve diyete rağmen vücutlarının şeklini bozan yağ kitlelerinden şikayet eden kadınlar için liposuction en çok başvurulan yöntemler arasında.

9.07.2008

Ayın burcu: Yengeç

Zodyak’taki dördüncü burç olan Yengeç, insanın evriminin ve evrende edindiği konumun da dördüncü aşamasını sembolize eder.

22.06.2008

’Kara cüppeliler’den ’Dam üstünde saksağan’a

YARGITAY bir bildiri yayınladı ve son zamanlarda yurtiçinden ve dışından yargıya yapılan baskılara karşı itirazlarını ortaya koydu. Adalet Bakanı, bildiri için "dam üstünde saksağan" benzetmesini yaptı. Yeniden tarihe bir not düşülmesi gerekiyor bu gelişmeler karşısında... Peki ’hukukçu dostumuz’ ne diyor:

22.05.2008

Acaba hamile miyim?

Doğum kontrol hapı kullanıyor musunuz? Ertesi gün hapları hakkında bilgi sahibi misiniz? Tüm sorularınızın yanıtları Jinekolog Kağan Kocatepe'de!

10.04.2008

Tam Gün Yasası da mahkemelik oluyor

TIPTA Uzmanlık Dernekleri" adı altında tam 34 dernek 40 bin uzman doktoru temsilen "Tam Gün Yasası"na karşı merkez üssü seçtikleri Ankara’da atağa geçtiler.

18.03.2008

Akıntım var!

Op. Dr. Kağan Kocetepe sizlerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor!

18.03.2008

İlişkiden sonra canım yanıyor!

Jinekoloğumuz Mahmure kullanıcılarımızın sorularını yanıtlıyor!

29.02.2008

'Vajinusmus oldum!'

Adet dönemi geciktiri haplarıyla ilgili merak edilenler... Cinsel ilişkiye girerken canı yananlar... Op. Dr. Kağan Kocatepe sizlerden gelen soruları yanıtlıyor!

18.02.2008

Sancılı adet dönemi...

Jinekolog Kağan Kocatepe, kullanıcılarımızın adet dönemi, hamilelik, cinsel yaşam gibi konulardaki sorularını yanıtlıyor!

5.02.2008

Adet düzensizliği

Adetliyken cinsel ilişkiye girilir mi? Adet düzensizliği sorunuyla karşılaşınca ne yapmak gerekir? Jinekolog Kağan Kocatepe merak ettiklerinizi yanıtlıyor!

6.01.2008

Strese rağmen güzel kalın

Hızlı, zekice ve pratik... İşte günlük koşuşturmaca arasında zamanı değerli olan iş kadınlarına özel güzellik önerileri...

9.11.2007

Bundan sonra hastalar Kasalar’da şifa bulacak

Problemli mi, problemli çok yakın bir arkadaşım var. Bir elinden tansiyon aleti, diğerinden derece hiç düşmez. Bazı sağlık kuruluşlarının abonesi olduğu gibi, başta doktorlar olmak üzere, kanını alan hemşirelerle akraba gibidir.

29.09.2007