MENÜ

Esad Rejimi

Esad Rejimi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Esad Rejimi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.224 Esad Rejimi haberi bulunmuştur.

Beşşar Hafız el-Esad 11 Eylül 1965'de doğdu. Suriye Devlet Başkanı ve Suriye Baas Partisi'nin lideridir. Adı Türkçeye Beşar Esad, Beşşar Esad veya Beşşar el-Esad olarak çevrilebilmektedir.

1965'te Şam'da dünyaya gelen Esad, Şam Üniversitesi'nde tıp eğitimi aldı. 1988'de tıp fakültesinden mezun olmasının ardından askerî tabip olarak Suriye ordusunda görev yaptı. Daha sonra İngiltere'ye gitti ve Londra'da oftalmoloji ihtisasını tamamladı. Abisinin 1994'te yaşamını yitirmesinin sonrasında Esad ailesinin en büyük oğlu olarak Suriye'ye döndü. Bu dönemde eğitimle ilgili çeşitli toplumsal sorumluluk projelerini örgütledi. 2000 yılında üst düzey bankacı Esma Ekras'la evlendi. Aynı yıl babasının ölümüyle boşalan cumhurbaşkanlığı makamına seçildi. Asıl mesleği ve uzmanlık alanı göz doktorluğudur.


Esad Rejimi Haberleri

En büyük risk İranlı milisler

En büyük risk İranlı milisler

Esad rejiminin saldırıları nedeniyle yüz binlerce kişinin evinden olduğu Suriye’nin İdlib vilayetinde koronaya karşı önlemler arttırıldı. Resmi kaynaklara göre İdlib’de herhangi bir korona vakası tespit edilmedi. Ancak İran’dan gelmiş Şii milislerin salgına neden olmasından kaygı duyuluyor.

8.04.2020Dünya
İdlib’de korona testleri başlıyor

İdlib’de korona testleri başlıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önümüzdeki günlerde Suriye’nin İdlib vilayetinde de koronavirüs testine başlamaya hazırlanıyor.

18.03.2020Dünya
‘NATO İdlib’de ne yapabilir bakıyoruz’

‘NATO İdlib’de ne yapabilir bakıyoruz’

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’ye İdlib’de yardımcı olmak istediklerini belirterek “NATO’nun ne yapabileceğine bakıyoruz” dedi.

11.03.2020Dünya
Son dakika haberi: ABDden Türkiye açıklaması

Son dakika haberi: ABD'den Türkiye açıklaması

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: İdlib'de Türkiye'ye yardım etmek için NATO ne yapabilir bakıyoruz. Tüm seçenekler masada

10.03.2020Dünya
Ateşkese destek

Ateşkese destek

Türkiye ve Rusya arasında İdlib konusunda imzalanan ateşkes mutabakatına dünyadan olumlu tepkiler geldi.

7.03.2020Dünya
James Jeffrey: Türkiye’nin Suriye’deki endişeleri haklıdır

James Jeffrey: Türkiye’nin Suriye’deki endişeleri haklıdır

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İletişim Başkanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlenen İdlib Konferansı’na katıldı.

6.03.2020Dünya
Son dakika haberi; Uzmanlar, İdlibdeki ateşkesi değerlendirdi: Esad uymazsa kaybeden taraf olacaktır

Son dakika haberi; Uzmanlar, İdlib'deki ateşkesi değerlendirdi: Esad uymazsa kaybeden taraf olacaktır

Moskova'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki tarihi zirveden İdlib'de ateşkes anlaşması çıktı. CNN TÜRK'te uzmanlar, İdlib'deki ateşkesi yorumladı.

5.03.2020Gündem
İdlib’deki saldırılarda son bir haftada 53 sivil yaşamını yitirdi

İdlib’deki saldırılarda son bir haftada 53 sivil yaşamını yitirdi

Suriye'de rejim ve destek veren Rusya’nın havadan ve karadan yaptığı saldırılarda İdlib ve kırsalında 53 sivil yaşamını yitirdi, 126 kişi de yaralandı.

5.03.2020Dünya
Kelly Craft CNN TÜRKe konuştu: Ne olduğunu kendi gözümle görmek için geldim

Kelly Craft CNN TÜRK'e konuştu: Ne olduğunu kendi gözümle görmek için geldim

Amerika Birleşik Devletleri Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft, Hatay ve Ankara'da temaslarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilen Craft, Hatay sınırını geçti, mültecilerle yüz yüze görüştü. Craft temaslarından hemen sonra CNN TÜRK Diplomasi Muhabiri Sena Alkan'a konuştu.

5.03.2020Gündem
İdlibde 17 bebeğin tedavi gördüğü hastaneye tek yardım Türkiyeden

İdlib'de 17 bebeğin tedavi gördüğü hastaneye tek yardım Türkiye'den

Suriye'nin İdlib kentinde yetersiz beslenme ve korku nedeniyle erken doğan 17 bebek yaşam mücadelesi veriyor. Kısıtlı imkanlarla ve yetersiz ilaçlarla bebeklerin tedavisi sürerken, hastaneye tek tıbbi yardım Türkiye'den yapılıyor.

4.03.2020Dünya
Esad rejimi İdlib’de sivilleri bombaladı

Esad rejimi İdlib’de sivilleri bombaladı

İdlib’in Serakib kasabasını ele geçiren Esad güçleri dün İdlib kent merkezine roket saldırısı düzenledi. Saldırıda 4’ü çocuk 9 sivil hayatını kaybederken 12 kişi yaralandı.

4.03.2020Dünya
Esad ve Hafter’den şer ortaklığı

Esad ve Hafter’den şer ortaklığı

Libya’da meşru yönetime karşı isyan eden Halife Hafter’in desteklediği Bingazi yönetimi, Şam’da sözde Libya büyükelçiliği açtı.

4.03.2020Dünya
ABD Heyeti Hatayda: Esad rejimi artık varlığını sürdüremez

ABD Heyeti Hatay'da: Esad rejimi artık varlığını sürdüremez

ABD'li yetkililer, Türkiye'yi askeri, diplomatik ve insani yardım konularında desteklediklerini, mühimmat sağlayabileceklerini ve Türkiye'nin Patriot talebini incelediklerini bildirdi.

3.03.2020Haber
Son dakika.. ABD Heyeti Hatayda: Esad rejimi artık varlığını sürdüremez

Son dakika.. ABD Heyeti Hatay'da: Esad rejimi artık varlığını sürdüremez

ABD'li yetkililer, Türk askerinin Suriye'deki krize barışçıl ve siyasi bir çözüm bulunması için mücadele ettiğini belirterek, Türkiye'nin ABD ve NATO'dan bulunduğu taleplerin değerlendirildiğini bildirdi.

3.03.2020Dünya
Son dakika haberler...Esad rejimi ve Rusya, İdlibi vurdu 12 sivil hayatını kaybetti

Son dakika haberler...Esad rejimi ve Rusya, İdlib'i vurdu! 12 sivil hayatını kaybetti

Rejim ve destekçisi Rusya'ya ait savaş uçaklarının, İdlib kent merkezi, Benniş beldesi ve Sehil Ruc bölgesine bağlı Udvan köyüne düzenledikleri saldırılarda 12 sivil hayatını kaybetti.  Yaralanan çok sayıda sivil, hastanelere kaldırıldı.

3.03.2020Dünya
Gözler 5 Mart’ta: İdlib için kritik Türkiye-Rusya zirvesi

Gözler 5 Mart’ta: İdlib için kritik Türkiye-Rusya zirvesi

Rus heyeti ile Suriye’deki duruma dair görüşmelerden sonuç çıkmaması ve 34 Türk askerinin 27 Şubat’ta İdlib’de Esad rejimi hava saldırısında şehit edilmesi sonrası gözler Moskova’da perşembe günü yapılacak Erdoğan-Putin zirvesine çevrildi. Türk tarafı, rejimin Soçi Mutabakatı sınırlarına çekilmesinde ısrarlı. Kremlin ise anlaşmanın güncellenmesi gerektiğini savunuyor.

3.03.2020Dünya
Esad rejimi askerleri, ambulansları kalkan yaptı

Esad rejimi askerleri, ambulansları kalkan yaptı

Beşşar Esed rejimi ordusunun özel kuvvetlerinin, ülkenin güneyindeki Dera ilinden, sivil ambulansları kalkan yaptığı görüntüler sosyal medyada yayılırken, askerlerin İdlib'e intikal etmek için yola çıktığı iddia ediliyor.

2.03.2020Haber
Esad rejimi askerleri, ambulansları kalkan yaptı

Esad rejimi askerleri, ambulansları kalkan yaptı!

Beşşar Esad rejimi ordusunun özel kuvvetlerinin, ülkenin güneyindeki Dera ilinden sivil ambulansları kalkan yaptığı görüntüler sosyal medyada yayılırken, askerlerin İdlib'e intikal etmek için yola çıktığı iddia ediliyor.

2.03.2020Dünya
Hain saldırıya karşı dayanışma

Hain saldırıya karşı dayanışma

Esad rejiminin bombardımanında 33 Türk askerinin şehit olmasının ardından dün olağanüstü toplanan NATO’dan başsağlığı ve dayanışma mesajı geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı ‘NATO müttefikimizin yanındayız’ diye açıklama yaparken AB Temsilcisi tuhaf bir açıklama yaparak taraflara ‘itidal’ çağrısında bulundu. Birçok dost ülkeden ise Türkiye’ye taziye ve saldırıyı kınayan mesajlar geldi.

29.02.2020Dünya
‘İdlib uçuşa yasak bölge olsun’

‘İdlib uçuşa yasak bölge olsun’

Esad rejimi saldırılarının ardından Ankara’da medya yöneticileriyle buluşan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İdlib’in uçuşa yasaklanmasının hayati bir unsur olduğunu söyledi.

29.02.2020Gündem
Türk askeri neden İdlib’de

Türk askeri neden İdlib’de?

Türk askerinin İdlib’de bulunmasının temel nedeni, bölge halkının kendi topraklarında güven içinde yaşamasını sağlamak ve böylece milyonlarca göçmenin Türkiye, dolayısıyla da Avrupa kapılarını zorlamasının önüne geçmek...

29.02.2020Gündem
Son dakika haberi: ABDden peş peşe açıklamalar: Türkiyeye desteğimiz tamdır

Son dakika haberi: ABD'den peş peşe açıklamalar: Türkiye'ye desteğimiz tamdır

İdlib'de Esad rejiminin hain saldırısı sonrası ABD'den peş peşe Türkiye'ye destek mesajları geldi. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Craft, "Askerlerinin ölümüyle sonuçlanan gayrimeşru saldırılara karşılık verme konusunda Türkiye'ye desteğimiz tamdır." dedi.

28.02.2020Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğandan Putine: Rejimin tüm unsurları meşru hedeftir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e: Rejimin tüm unsurları meşru hedeftir

İdlib'de 33 askerin Esad Rejimi’nin hava saldırısı ile şehit olması ve Türkiye’nin rejime yönelik operasyonunun ardından İletişim Başkanı Fahrettin Altun Ankara’da medya yöneticileri ile buluştu.

28.02.2020Haber
Avrupa’dan Rusya’ya: Türkiye ile müzakere edin

Avrupa’dan Rusya’ya: Türkiye ile müzakere edin

AVRUPA Birliği üyesi 14 ülkenin dışişleri bakanları İdlib’de yaşanan gelişmelere ilişkin ortak açıklama yaparak Esad rejimi ve en önemli destekçisi Rusya’dan saldırıların durdurulmasını ve Türkiye ile müzakerelerin sürdürülmesini istedi.

27.02.2020Dünya
Son dakika haberler: ABden kritik çağrı

Son dakika haberler: AB'den kritik çağrı

Avrupa Birliği üyesi 14 ülkenin Dışişleri Bakanları, Suriye rejimini ve destekçilerini İdlib'deki saldırıları sona erdirmeye ve 2018 sonbaharında kabul edilen ateşkese uymaya çağırdı. Ayrıca gelen son dakika haberinde, Suriye'nin İdlib kenti son iki gündür Esad rejimi tarafından hem havadan hem de karadan hedef gözetmeksizin bombalandığı belirtildi. Evler, okullar ve hastanelere bombalar düşerken, dünden bu yana düzenlenen saldırılarda, 12’si çocuk, 31 kişi öldü, 104 kişi de yaralandı.

26.02.2020Dünya
Son dakika haberler: İdlib’deki saldırılarda 52 bölge hedef alındı

Son dakika haberler: İdlib’deki saldırılarda 52 bölge hedef alındı

Suriye’de Esad rejimi ve destek veren Rusya tarafından İdlib ve kırsalında yönelik saldırılarda, 52 bölgenin hedef alındığı belirtildi.

26.02.2020Dünya
Suriyeli aileler için çadır kuruldu

Suriyeli aileler için çadır kuruldu

Suriye'de rejim güçleri ve destekçilerinin yoğun bombardımandan kaçarak Türkiye sınırına yakın bir bölgede mağaraya sığınan 74 kişi için Türk Kızılayı tarafından çadır kuruldu ve ihtiyaç malzemeleri verildi. Bundan yaklaşık 15 gün önce gelerek yerleştikleri mağara ortamındaki hayattan kurtulan aileler kurulan çadırlara da yerleşti. Kızılay’dan yapılan açıklamada, 15 gün önce Serakip bölgesinden gelen ailelere ekipler tarafından çadır kurulduğu, gıda, hijyen, soba, battaniye gibi ihtiyaçlarının karşılandığı belirtildi.

26.02.2020Gündem
Esad rejimine ait tank ile muhaliflerin zırhlı aracı arasında kovalamaca

Esad rejimine ait tank ile muhaliflerin zırhlı aracı arasında kovalamaca

Suriye sahasında 15 tonluk zırhlı muharebe aracının 45 tonluk tankı kovaladığı anların görüntüleri dikkat çekti. Muhaliflerle, rejim güçlerine desteğe gelen tank ile zırhlı personel taşıyıcı arasındaki o kovalamaca böyle görüntülendi…

25.02.2020Haber
Son dakika haberler... MHP lideri Bahçeliden Ozan Ceyhun tepkisi

Son dakika haberler... MHP lideri Bahçeli'den Ozan Ceyhun tepkisi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında Viyana Büyükelçiliği'ne atanan Ozan Ceyhun'la ilgili tepki gösterdi ve "Bizim Viyana Büyükelçiliğine atanan şahısla ilgili ortak hiçbir noktamız yoktur. Geldiği yer bellidir, hüviyeti bellidir, mazisi bellidir. Sorumluluk elbette hükümetindir" dedi.

25.02.2020 Gündem
Telsiz dinleyip böyle uyarıyor: Uçaklar geliyor, kaçın

Telsiz dinleyip böyle uyarıyor: Uçaklar geliyor, kaçın!

Suriye'nin İdlib kentinde, 6 yıldır telsiz başında Rusya ve rejimin telsizlerini dinleyen Ebu Ömer (43), uçaklarla bombalanacak yerleri önceden öğrenip, telsizden ılımlı muhalifleri ve sivilleri uyarıyor. Bombaların düştüğü yerlere sağlık ve itfaiye ekiplerini yönlendiren Ömer, telsiz başında Rusça kelimeleri de öğrendi ve uyarılarıyla çok can kurtardı. Ömer, telsiz dinleyen sivillere 'Uçaklar geliyor, kaçın' ,'Bombardıman başlıyor, güvenli yerlere sığının' diye anonslar yapıyor.

25.02.2020Dünya
İdlib’de insani kriz: Bombalardan kaçtılar cezaevine sığındılar

İdlib’de insani kriz: Bombalardan kaçtılar cezaevine sığındılar

Rejim ve müttefiklerinin İdlib’deki bombardımanı sürerken, yerlerinden edilen Suriyeliler yaşam mücadelesi veriyor. Bölgede bir kasabadan kaçan 75 aile, İdlib kentindeki eski bir hapishaneye sığındı. Koğuş ve hücrelerde hayata tutunmaya çalışıyorlar.

24.02.2020Dünya
İdlib şehidi Demir, son yolculuğuna uğurlandı

İdlib şehidi Demir, son yolculuğuna uğurlandı

Suriye'nin İdlib kentinde, Esad rejimi tarafından düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Tankçı Sözleşmeli Er Mecit Demir'in (25) cenazesi, memleketi Gaziantep’te düzenlenen törenle toprağa verildi.

23.02.2020Gündem
Rejimden TSK noktalarına kasıtlı atış

Rejimden TSK noktalarına kasıtlı atış

İngiliz Telegraph gazetesi, Suriye’de Esad rejiminin telsiz konuşmalarına dayanarak, rejimin İdlib’deki TSK gözlem noktalarını kasti bir şekilde hedef aldığını yazdı.

23.02.2020Dünya
Son dakika İdlibde şehit olan Er Mecir Demir ile ilgili Milli Savunma Bakanlığından açıklama

Son dakika! İdlib'de şehit olan Er Mecir Demir ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı'ndan açıklama

İdlib'de rejim unsurlarının saldırısında Tankçı Sözleşmeli Er Mecit Demir şehit oldu. Milli Savunma Bakanlığı yaptığı son dakika açıklamasında "Alçak saldırı sonrası bölgede tespit edilen 21 rejim hedefi derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir." denildi.

22.02.2020Gündem
Rusya’ya göre göç yokmuş

Rusya’ya göre göç yokmuş!

Esad rejimi ile birlikte İdlib’de yerleşim yerlerini bombalayan Rusya, Türkiye sınırına büyük bir yığılma olmadığını öne sürdü.

22.02.2020Dünya
Muhaliflerden Esad’a Neyrab hamlesi

Muhaliflerden Esad’a Neyrab hamlesi

Suriye’de ılımlı askeri muhalifler dün İdlib’in güneyinde operasyon başlattı. Esad rejimi güçlerinin İdlib’in güneyinde ele geçirdiği yerleşimleri geri almak için karadan ilerleyen muhalifler, Neyrab köyüne girdi.

21.02.2020Gündem
Telsiz konuşmalarında ortaya çıktı Esad rejiminin alçak planı

Telsiz konuşmalarında ortaya çıktı! Esad rejiminin alçak planı

Suriye'de Beşşar Esad rejimi unsurlarının, Halep kent merkezindeki bazı yerleşimlere saldırı düzenleyerek Türkiye'yi "sivilleri hedef almak"la suçlamaya hazırlandığı öğrenildi.

20.02.2020Dünya
BM’den İdlib’de ateşkes çağrısı: 21’inci yüzyılın en kötü felaketi

BM’den İdlib’de ateşkes çağrısı: 21’inci yüzyılın en kötü felaketi

İdlib’de Esad rejimi ve müttefiklerinin saldırıları yüzünden bölgedeki insani durum felaketin eşiğinde. BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, yaşananları 21’inci yüzyılın en büyük insani felaketi olarak niteleyerek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ateşkes kararı çıkarılması çağrısında bulundu.

19.02.2020Dünya
Esad rejimi çatışmalara ara verebilir

Esad rejimi çatışmalara ara verebilir

Esad rejiminin Halep’in batısında hızlı ilerleyişi sonrasında uzmanlar, İdlib krizindeki son durumu Hürriyet’e değerlendirdi. Uzmanlar, rejimin kalıcı bir ateşkesten yana olmadığını, ancak güç toplamak için çatışmalara geçici ara verebileceğini söyledi. Uzman değerlendirmeleri şöyle:

19.02.2020Dünya

Yazar Sonuçları

HEYET TAHRİR EŞ ŞAM (HTŞ) SORUNU (4) - Cihatçıların gidecek başka yeri kalmayınca

‘Uluslararası Kriz Grubu’ (ICG) ile Cenevre’deki ‘İnsani Diyalog Merkezi’nden birer temsilcinin geçen ocak ayı sonunda İdlib’e giderek burada Heyet Tahrir eş Şam’ın (HTŞ) lideri Ebu Muhammed el Culani ile görüşmeleri ve ICG’nin bu mülakatın bir özetini yayımlamasının geniş yankıları oldu. Her ikisi de alanlarında tanınmış uluslararası sivil toplum kuruluşları...

25.03.2020

M-4 üzerindeki saldırıda iki Türk askerini kim şehit etti?

Uzun bir zamandır bu köşede -HTŞ ile ilgili son yazılar da dahil olmak üzere-sınırda Hatay’a komşu İdlib’de Türkiye açısından artan güvenlik risklerine ve göç dalgalarıyla birlikte büyümekte olan insani felaketlere dikkat çekmeye çalışıyorum.

21.03.2020

Suriye iç savaşının dokuz yıllık muhasebesi

Geçen pazar günü Suriye iç savaşının 15 Mart 2011 tarihinde patlak vermesinin dokuzuncu yıldönümüydü.

18.03.2020

10 maddede 5 Mart mutabakatının şifreleri

Gelenek bir kez daha bozulmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Türkiye ile Rusya’yı da içine alan krizin son derece tehlikeli bir şekilde tırmandığı bir süreçte vardıkları uzlaşı ile gerilimi birden kontrol altına alarak tansiyonu düşürdüler. Silahların susup barış seçeneğinin devreye girmesi sevindiricidir ve herkese derin bir nefes aldıracaktır.

6.03.2020

Erdoğan-Putin zirvesi için ne kadar iyimser olalım?

Türkiye ve Rusya cumhurbaşkanları geride bıraktığımız yıllarda pek çok kritik zirvede bir araya geldiler.

5.03.2020

Bahar Kalkanı harekâtından yansıyan tablo

Geçtiğimiz perşembe günü İdlib’in güneyindeki Balyun’da 33 Türk askerinin Rus ve Suriye uçaklarının beş saate yayılan bir dizi saldırısına hedef olup şehit olmasının yarattığı büyük kırılmanın ilk önemli sonucu Türk Silahlı Kuvvetleri’nin o gece yarısından itibaren Esad rejimi ordusuna vermeye başladığı ağır karşılık olmuştur.

4.03.2020

Söz de mutabakat da bitti

Söz bitti, çünkü Esad yönetiminin Rusya desteğiyle 34 askerimizi alçakça şehit etmesini tarif edecek kelime yok.

2.03.2020

Türkiye kapıyı neden araladı

Türkiye, İdlib’deki hain saldırı sonrası Suriye’den olası yeni göç dalgası karşısında ‘açık kapı’ politikası uygulamaya başladı. Bu konuda adım atmayan Avrupa’ya karşı mültecilerin karadan ve denizden Avrupa’ya ulaşması artık engellenmiyor. Düzensiz göçmenler sınırlara akın ederken, Türkiye’nin neden böyle bir karar aldığını ve olası etkilerini uzmanlara sorduk.

29.02.2020

İdlib’de dengeler sürekli değişiyor

İdlib konusundaki gelişmeleri bir köşe yazısının sınırları içinde değerlendirebilmek giderek zorlaşıyor.

28.02.2020

İdlib’de yerinden olan yarım milyon çocuk ne olacak?

İdlib konu olduğunda bu köşede sıkça stratejik kavşak noktalarına açılan otoyollardan, muhalefet ile rejim arasında el değiştiren alanlardan, sahadaki askeri hareketlilikten, karşılıklı hamlelerle tırmanmakta olan gerilimden söz ediyoruz.

18.02.2020