EKSTRA
MENÜ

Ergen Psikolojisi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 143 haberi bulunmuştur.

Ergen Psikolojisi Haberleri

LGS öncesi öğrenci ve velilere tavsiyeler

LGS öncesi öğrenci ve velilere tavsiyeler

Sınavlar yaklaşırken, öğrencilerin ve velilerin kaygısı artıyor. Aslında kaygı, üzüntü ve neşe gibi normal bir duygudur. İnsanı motive eder, öğrenmeyi artırır ve olabileceklere karşı hazır tutar. Sınavı önemsediğimizi gösterir, vücudun verdiği doğal bir tepkidir. Her duygu gibi sağlıklı bir şekilde dışa vurulması gerekir.

31.05.2021Eğitim
Ergenlerdeki davranış değişiklikleri bağımlılığa işaret edebilir

Ergenlerdeki davranış değişiklikleri bağımlılığa işaret edebilir

Alkol, sigara ya da madde bağımlılığında ergenlik döneminin önemli bir risk faktörü olduğunu belirten uzmanlar, ailelerin çocuklarını iyi gözlemlemesi gerektiğine dikkat çekiyor. Ailelerin çocuklarının madde kullanımını 2 yıl sonra fark edebildiğini vurgulayan uzmanlar, öfke kontrolünde zorluk, uyku düzeninde bozulma ve içe kapanma davranışlarına dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Bağımlılığın gelişmesinde aile tutumlarının da önemine işaret eden uzmanlar, erken yaşta alkol kullanımı durumunda alkol bağımlılığının çok daha hızlı geliştiğini söylüyor.

Psikolog Esra Ezmeci kimdir Katıldığı programlarla tanınıyor

Psikolog Esra Ezmeci kimdir? Katıldığı programlarla tanınıyor

Psikolog Esra Ezmeci, katıldığı programlarda verdiği bilgiler ve yaptığı yorumlarla tanınıyor. Esra Ezmeci, çok sayıda televizyon kanalında programlar hazırlayıp sunmuş ve çeşitli mecralarda psikoloji üzerine yazılar yazmıştır. Peki, Psikolog Esra Ezmeci kimdir, kaç yaşında? İşte Psikolog Esra Ezmeci’nin hayatıyla ilgili bilgiler ve uzmanlık alanları…

6.01.2021Televizyon
TOGEMDER nedir ve ne demek

TOGEMDER nedir ve ne demek?

TOGEMDER, son zamanlarda adının sıkça anılması dolayısıyla araştırılan konu olmaya başladı. TOGEMDER, sosyal yardımlaşma ve dayanışmaya katkı sağlamayı, muhtaç durumda oldukları tespit edilen ailelere yönelik olmak üzere yiyecek, giyecek, yakacak desteği sağlamayı amaçlamaktadır. Peki, TOGEMDER açılımı nedir? İşte, o konu hakkında detaylı bilgiler

7.12.2020Gündem
Çocuklarda bu sorunu hafife almayın Kalıcı hasara neden olabilir

Çocuklarda bu sorunu hafife almayın! Kalıcı hasara neden olabilir

Diş sıkma ve gıcırdatma sorununun, çocuklarda da erişkinler kadar yaygın olduğunu belirten Pedodonti Bölümü’nden Dr. Hilal Sillelioğlu, diş gıcırdatmalarının nedenlerini ve yapılması gerekenleri anlattı.

Ergenler ile sağlıklı iletişim kurmak için anne babalara öneriler

Ergenler ile sağlıklı iletişim kurmak için anne babalara öneriler

Pek çok anne baba aynı dertten muzdarip; kimi, çocuklarının ergenlik döneminde baş gösteren ‘huy’ değişikliklerini kabul edemiyor, kimi ‘bizim zamanımızda böyle bir şey yoktu’ deyip şaşkınlık ve kızgınlıkla yaklaşabiliyor. Üstüne bir de, bu dönemde ortaya çıkabilen çeşitli ruhsal bozukluklar ve sorunların eklenmesi, aileleri fazlasıyla telaşlandırıyor.

Ergenlik dönemindeki çocuğunuza nasıl davranmalısınız

Ergenlik dönemindeki çocuğunuza nasıl davranmalısınız?

Ergenlik, çocukluk ile yetişkinlik arasında yer alan fiziksel ve psikolojik bir geçiş dönemidir. Kişiyi yetişkin yaşamına hazırlayan bir ara istasyondur. Bu dönemdeki gelişim ve değişim oldukça belirgin ve çoğu zaman fırtınalıdır. Peki, bu değişim sürecinde ailelere hangi görevler düşüyor? Ergen bireye nasıl davranmalı? Uzman Psikolog Ceylan Şekerci, ergen anne babalarına tavsiyelerde bulundu.

Telefon ve tabletler çocukların algılarını sınırlıyor

'Telefon ve tabletler çocukların algılarını sınırlıyor'

“Tablet, bilgisayar, telefon gibi ‘ekran’ özelliği gösteren teknolojik ürünler, sınırlı sayıda duyuya hitap ederler” diyen Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı Kln. Psk. Emel Güler, bu durumun çocukların algı kabiliyetlerini sınırladığını söyledi.

12.03.2020Teknoloji
Çocukların ekran karşısında geçirdiği süreye dikkat

Çocukların ekran karşısında geçirdiği süreye dikkat!

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı Kln. Psk. Emel Güler, artan tablet ve telefon bağımlığına karşı aileleri uyararak; “Teknoloji ile ilişki, kontrol edilebilir olduğunda olumsuz etkilerini azaltmak mümkündür” dedi.

İkinci dönem ne zaman başlayacak Okullar ne zaman açılacak

İkinci dönem ne zaman başlayacak? Okullar ne zaman açılacak?

İkinci dönem ne zaman başlayacak sorusu, karnelerin alınmasına sayılı gün kala pek çok vatandaşın araştırdığı konular arasında yer almaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2. dönem tarihi hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar internet üzerinden detayları araştırıyor. Peki, MEB takvimine göre ikinci dönem ne zaman başlayacak? İşte, okullar ne zaman açılacak sorusunun cevabı

15.01.2020Gündem
Kötü karne çocuğu tüm alanlarda başarısız yapmaz

Kötü karne çocuğu tüm alanlarda başarısız yapmaz

Eğitim-öğretim döneminin ilk yarısı bitiyor. Miniklerin karne heyecanı da, tatil beklentisiyle birlikte başladı. Günümüzde öğretim kademelerindeki öğrenciler, okul başarılarına göre değerlendirildiği için “akademik başarı” kavramı öğrencilerin yaşamlarında önemli bir rol oynuyor.

Esra Ezmeci kimdir

Esra Ezmeci kimdir?

Esra Ezmeci, konuk olarak katıldığı programlarla gündeme geliyor. Bağımlılık tedavisi, aile/ilişki/evlilik danışmanlığı, ergen psikolojisi, bireysel danışmanlık üzerine çeşitli konularda danışmanlık ve tedavi çalışmaları yürüten Esra Ezmeci, katıldığı programlarda uzmanlık alanlarıyla ilgili açıklamalarda bulunuyor. Peki, Esra Ezmeci kimdir?

28.10.2019Televizyon
Down sendromlu bir çocuk yetiştirmek

Down sendromlu bir çocuk yetiştirmek

“Sağlıklı bir bebek dünyaya getirerek, onun her yönüyle sağlıklı bir gelişim seyri içerisinde büyümesini izlemek annelerin en büyük arzusudur. Şüphesiz annelik stresli ve zor bir süreçtir. Bu yönüyle engelli bir çocuğa sahip olan annenin anneliği daha da zordur’’ diyen Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı Klnk. Psk. Emel Güler, Down Sendromu ile ilgili önemli tavsiyeler ve açıklamalarda bulundu.

Ebeveynlerin davranışlarının çocuklar üzerindeki etkisi

Ebeveynlerin davranışlarının çocuklar üzerindeki etkisi

Annelerin en büyük istekleri genelde; çocuklarının başarılı, özgüvenli, akıllı, yaratıcı olması gibi şeylerdir. Tüm bunları isteyen anneler kendileri için ise “mükemmel, sabırlı, anlayışlı ve sevgi dolu anne” olma gibi hedefler belirler. Ancak günlük yaşamın getirdiği zorunluluklar nedeniyle ideal çocuk yetiştirme sorumluluğu, bazen sekteye uğrayabilir.

Çocuklarda diş gıcırdatmanın nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda diş gıcırdatmanın nedenleri ve tedavisi

Diş sıkma ve gıcırdatma sorunu, çocuklarda da erişkinler kadar yaygındır” diyen İstanbul Pedodonti Uzmanı Dr. Hilal Sillelioğlu, çocuklarda diş gıcırdatmalarının nedenlerini ve yapılması gerekenleri anlattı.

Çocuğunuzun sınav kaygısını birlikte yenin

Çocuğunuzun sınav kaygısını birlikte yenin

Hafta sonu yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na giren ve kötü geçtiğini düşünen bir öğrencinin ikinci oturum için geldiği okulda intihara kalkışması, aileleri kendi çocuklarının da durumundan endişe etmeye sevk etti. Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı Tuba Yıldırım Üstünel; öğrencilerin yüksek kaygı yaşamalarının nedenlerini sıraladı, ailelere konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

3.07.2018Eğitim
Mutlu çocuk yetiştirmenin sırları neler

Mutlu çocuk yetiştirmenin sırları neler?

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzm. Klinik Psikolog Emel Güler, “Mutlu Çocuk” deyince aklımıza ne gelmesi gerektiğini, bu konuda ebeveynlere düşen görevleri anlattı.

Yurt müdürlerine sınav geliyor

Yurt müdürlerine sınav geliyor

MEB, öğrencilerin barındığı yurt ve pansiyonların yöneticilerine güvenlik, adap, etik, ergen ve aile gibi alanlarda eğitim verecek. Ardından merkezi sınav yapacak. Sınavı geçemeyen ve sertifika alamayanlar, Ağustos 2018’den itibaren yurt müdürü olamayacak.

26.10.2017Eğitim
İntihar girişimini değil, gidişatı engellemek önemli

İntihar girişimini değil, gidişatı engellemek önemli

Son zamanlarda haberlerde ergenlik dönemindeki gençlerin intihar haberlerine sıklıkla rastlar olduk. Peki bu dönemde intihar etme eğilimi neden kaynaklanıyor? Klinik Psikolog Yekta Korkmaz, bu sorunun yanıtını verirken, alınması gereken önlemleri de anlattı.

7.06.2017Sağlık
Evdeki öfkeli ergene dikkat

Evdeki öfkeli ergene dikkat!

Ergenlik dönemi tüm aileler için çeşitli nedenlerle bir kabusa dönüşür. Bu dönem çıkmazların, çelişkilerin, sınır aşımlarının, tartışmaların en çok yaşandığı dönemdir. Psikolog ve Aile Danışmanı Merve Savaşkan, çocukları ergenlik sürecinde olan ailelere önemli uyarılarda bulundu.

20 maddede ergenlerle yaşamı kolaylaştırma yolları

20 maddede ergenlerle yaşamı kolaylaştırma yolları

Yıllarca ergenle doğru iletişim içinde olmak için arkadaş olmak gerektiği söylendi. Uzmanlar bunun doğru olmadığının altını çiziyor. Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Prof. Dr. Özgür Öner, “Çocuğunuzla arkadaş olmamalısınız çünkü çocuğunuzun birçok arkadaşı zaten var ama sadece bir anne/babası var ve sizin yerinize başkasının geçmesi mümkün değil. Çocuğunuz arkadaşlarıyla paylaşacakları, onlardan alacakları ile sizden alacakları çok farklı. Ayrıca, hemen hemen hiçbir anne baba ergen çocuğunun kendisine arkadaşlarına davrandığı gibi davranmasını istemez!” diyor ve ailelerde önerilerde bulunuyor.

Ergenlik dönemindeki mutsuzluk ve isyan

Ergenlik dönemindeki mutsuzluk ve isyan

Ergenlik dönemi kişinin kimlik arayışı dönemidir

Ergenler aile desteğine sonsuz ihtiyaç duyar

Ergenler aile desteğine sonsuz ihtiyaç duyar

Bu süreçte gerekirse terapistten de yardım alınabilir.

Ergenlik dönemindeki mutsuzluk ve isyan

Ergenlik dönemindeki mutsuzluk ve isyan

Çocuğunuzun aksi davranışlarına karşı neler yapabilirsiniz?

Toplumsal değişimden en çok ergenler etkileniyor

Toplumsal değişimden en çok ergenler etkileniyor

En önemli sorunları kimliklerini uygun şekilde bulamamaları.

Türkiye’nin çocuk yetiştirme karnesi zayıf

Türkiye’nin çocuk yetiştirme karnesi zayıf

GfK Türkiye tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye’de Aile ve Çocuk Eğitimi Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Buna göre, çocuk yetiştirme karnemiz zayıf. 15 ilde 1.237 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmaya katılanların yüzde 42’si anne ve babaları başarısız buluyor. Yüzde 57’si başarısızlığın sebebini bilgi eksikliği olarak açıklıyor.

16.12.2015Eğitim
Çocuklara cinselliği anlatmak

Çocuklara cinselliği anlatmak

“Anne ben nasıl oldum?” Bu soruyu anne-babanıza sormuş muydunuz? Ne yanıt aldığınızı hatırlıyor musunuz? Uzmanlara göre ise sağlıklı bir cinsel yaşam için çocuklukta edinilen bilgiler kritik önemde. Ancak Türkiye’de tablo hiç de iç açıcı değil.

13.10.2015Sağlık
‘Kılıçdaroğlu ergen gibi’

‘Kılıçdaroğlu ergen gibi’

CHP’nin seçim bildirgesinde gündeme getirdiği projelerle ilgili tartışmalara Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı.

21.04.2015Ekonomi
Davutoğlu TOBBda konuştu

Davutoğlu TOBB'da konuştu

Başbakan Ahmet Davutoğlu TOBB Ekonomi Şurası’nda konuştu.

21.04.2015Gündem
Ergenlikteki çocuğunuzu eleştirmeyin

Ergenlikteki çocuğunuzu eleştirmeyin!

Ergenlerle sağlıklı iletişim kurmak için aileler nelere dikkat etmeli?

Pembe internet kafe geliyor

Pembe internet kafe geliyor

Geçtiğimiz yıl tartışılan ve sadece kadınların binebildiği pembe otobüs projesinden sonra şimdi de pembe internet kafeler geliyor. Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında hazırlanan ‘kadınlara özel internet kafe’ projesinin örnekleri sadece İran ve Afganistan’da var.

16.03.2015Teknoloji
Pembe İnternet kafe

Pembe İnternet kafe

Sadece kadınların kullanabileceği ‘pembe otobüs’ projesi geçtiğimiz yıl gündeme gelmiş ve oldukça tepki toplamıştı. Şimdi de sadece kadınların girebileceği internet kafeler hayata geçirilmeye hazırlanıyor.

12.03.2015Ekonomi

Yazar Sonuçları

Ergenlik döneminde görülen takıntılar

Hemen hemen herkesin ergenlik döneminde deneyimlediği birtakım güçlükler vardır. Ergenlik döneminden bahsedildiğinde hepimizin aklına beden takıntısı, ilişkiler, kimlik ve bağımsızlık arayışı gibi öne çıkan süreçler gelir. Özellikle beden takıntıları, davranış sorunları ve kim olduğumuzla ilgili sorular bu dönemin zor bir şekilde geçmesine neden olur.

21.02.2020

Erdoğan neden büyük fotoğrafa bakın dedi

ERDOĞAN-Bahçeli görüşmesinden sonra ittifak çalışmaları hızlandı.

17.01.2018

Çocuklar, gençler ve Mehmet Baturalp

“Çocuk yetiştirirken nelere dikkat etmek gerek, gençlerle nasıl ilişki kurabiliriz, onlara nasıl yaklaşabiliriz?” diye biz psikologlara soruyorlar ya... Cevabı kitaplarda değil, hayatın içinde aslında: Doğru insanların gölgesinden yürüyün, onları kendinize örnek alın.

17.11.2017
Ergenlik döneminde aşk

Ergenlik döneminde aşk

Ergenlik döneminde aşk yaşarken risk ve tehlike olduğunu hisseder.

1.05.2016

Erken ergenlik nedir?

Çocukların bedensel sağlıklarına etkisi gibi ruhsal etkileri kaçınılmazdır.

26.02.2016

Akran zorbalığı nedir? Nasıl ortaya çıkar?

Aileler ve öğretmenler bu konuda sorun yaşayan çocuklara nasıl davranacağını bilmeli!

4.02.2016

Ergenin bedenindeki orantısızlık ruhunda da yaşanır

Dalgalı ruh hali bazen öfke, bazen neşe, bazen de karamsarlık olarak kendini gösterir

5.06.2015