MENÜ

Eczacılık Fakültesi

Eczacılık Fakültesi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Eczacılık Fakültesi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.288 Eczacılık Fakültesi haberi bulunmuştur.

Eczacılık Fakültesi Haberleri

Tarlada açan çiçeklere TEVden büyük destek

Tarlada açan çiçeklere TEV'den büyük destek

“Tarlada Açan Gurur Çiçekleri”ne Türk Eğitim Vakfı (TEV) kucak açtı. 29 Ağustos tarihli yazımda dört gençten bahsetmiştim. Dördü de mevsimlik işçi olarak tarlalarda ter döküyorlardı. Ama asıl önemli ortak yanları içinde bulundukları zor koşullara rağmen ulaştıkları başarıydı.

19.09.2020Eğitim
Grip aşısı ne zaman yapılır, koronavirüsten korur mu

Grip aşısı ne zaman yapılır, koronavirüsten korur mu?

Bu yıl COVID-19 pandemisi nedeniyle grip aşısına olan talebin arttığını belirten Eczacılık Fakültesi Öğr. Üy. Dr. Genada Sinani, “Grip aşısı olmak, COVID-19’a karşı koruma sağlamaz. Ancak grip aşısı, kişilerin gribe yakalanma riskini, komplikasyonlar nedeniyle hastaneye yatışlarını ve koronavirüs şüphesiyle hastaneye başvuran grip hastalarının sayısını azaltarak COVID-19 hastalığı ile daha rahat başa çıkılmasına olanak sağlayacaktır” dedi.

16.09.2020Sağlık
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: Ömrüm ‘Kadından olmaz’ diyenlere ‘Olur, olur, bal gibi  olur’ demekle geçti

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: Ömrüm ‘Kadından olmaz’ diyenlere ‘Olur, olur, bal gibi olur’ demekle geçti!

Ailesinde üniversiteye giden ilk kız çocuğu... Sonrasında çalıştığı şirketin ilk kadın mühendislerinden, doğduğu şehrin ilk kadın milletvekili, kadın bakanı ve ilk belediye başkanı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile geçmişine gittik, onu bugünlere getiren yolculuğu konuştuk…

13.09.2020Gündem
Omega 3 alımında nelere dikkat edilmeli, hangi gıdalarda var

Omega 3 alımında nelere dikkat edilmeli, hangi gıdalarda var?

Uzmanlar, güçlü bağışıklık sisteminin neredeyse hayati önem kazandığı pandemi günlerinde balık yağı ve Omega 3 takviyesi kullanımını tavsiye ediyor. Omega-3’ten zengin besinlerin başında deniz ürünlerinin geldiğini belirten Farmakolog Dr.Gaye Hafez, “Balık, ceviz ve keten tohumu omega-3 açısından zengin besinlerdir. Özellikle ton balığı, somon ve alabalık ile kuru baklagillerin yanı sıra, sebze olarak da semizotunu omega-3 açısından zengin gıdalar arasında sayabiliriz” dedi.

8.09.2020Sağlık
Eczacılık eğitiminde ‘sanal gerçeklik’ dönemi

Eczacılık eğitiminde ‘sanal gerçeklik’ dönemi

Anadolu Üniversitesi’nde (AÜ) hazırlanan bir uygulamayla Eczacılık Fakültesi öğrencileri başlarına bir kask takarak sanal olarak eczane ya da hastane ortamına giriyor. Öğrenciler böylece pandemi döneminde güvenli şekilde saha deneyimine sahip oluyor.

31.08.2020Eğitim
Sanal gerçeklik teknolojisi eczacılık eğitimine de dokundu

Sanal gerçeklik teknolojisi eczacılık eğitimine de dokundu

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) öncülüğünde hazırlanan "Eczacılık Eğitimine Yönelik Sanal Gerçeklik Ortamının Geliştirilmesi ve Değerlendirilmesi" projesiyle eczacılık eğitim gören öğrencilerin mesleki deneyim kazandırılması amaçlanıyor.

31.08.2020Teknoloji
Dikkat Çoğu hasta kullanıyor Korkutan tehlike...

Dikkat! Çoğu hasta kullanıyor! Korkutan tehlike...

İlaçların saklama koşullarının etkin bir tedavi için ilk şart olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Aydın, özellikle çok ilaç kullanan yaşlı hastalar tarafından tercih edilen ‘saklama kapları’ konusunda uyardı. Aydın, "İlaç, ambalajında son kullanma gününe kadar etkin bir şekilde kalabilir. Orijinal ambalajından çıkardığımız anda etkinliği ve hijyeni hakkında bütün güvenilirliği bitiriyoruz. Bu son derece tehlikeli" dedi.

31.08.2020Gündem
Dicle Üniversitesinde bordan yarı sentetikli el yumuşatıcı krem üretildi

Dicle Üniversitesi'nde bordan yarı sentetikli el yumuşatıcı krem üretildi

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel, doktora öğrencisiyle bor madeni üzerinde yaptığı çalışmalarla yarı sentetikli bor türevli el yumuşatıcı krem üretti.

26.08.2020Teknoloji
İSTUN eğitim öğretim hayatına başladı

İSTUN eğitim öğretim hayatına başladı

İstanbul Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi, 2018 yılında Bilgiç Vakfı önderliğinde kurulmuş, eğitim hayatına 2020-2021 eğitim öğretim yılında dört fakülte ve bir meslek yüksek okulu ile başlamıştır.

30.07.2020Ekonomi
‘Olur olur bal gibi olur’la başladı

‘Olur olur bal gibi olur’la başladı

Aile Meclisi bu hafta AK Parti Van Milletvekili İrfan Kartal ve eczacı eşi Semra Kartal’ın evine misafir oluyor. ‘Halay’da tanışmışlar, sonra eczanede radyo çalarken tutulan bir şarkı sözüyle yolları birleşmiş. Bol kahkahalı bir sohbet oldu.

29.06.2020Gündem
Atatürk Üniversitesi 466 personel alımı yapacak İşte, başvuru şartları

Atatürk Üniversitesi 466 personel alımı yapacak! İşte, başvuru şartları

Atatürk Üniversitesi 466 personel alımı ile birlikte bünyesindeki personel sayısını attırmayı hedefliyor. Çoğunluğu hemşire olmak kaydıyla pek çok alanda alım gerçekleştirecek olan Atatürk Üniversitesi, sağlıkçı personel alımı için şartları da yayımladı. Peki, Atatürk Üniversitesi 466 personel alımı için şartlar ve başvurusu süreci nasıl olacak? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

25.06.2020Gündem
Çukurova Üniversitesi 295 personel alımı yapıyor Başvuru nasıl yapılır

Çukurova Üniversitesi 295 personel alımı yapıyor! Başvuru nasıl yapılır?

Çukurova Üniversitesi personel alımı ile bünyesine 295 yeni çalışma arkadaşı katmaya hazırlanıyor. Sağlık alanında yapılacak olan Çukurova Üniversitesi personel alımı için bazı şartları taşıyor olmak önem arz edecek. Peki, Çukurova Üniversitesi 295 personel alımı için başvuru nasıl yapılır? İşte, alım yapılacak olan kadrolar ve aranan şartlar hakkında detaylı bilgiler

24.06.2020Gündem
Uzaktan yeminle eczacı oldular

Uzaktan yeminle eczacı oldular

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Eczacılık Fakültesi Bölümü öğrencileri, koronavirüs tedbirleri kapsamında bir araya gelemeyince çektikleri videolarla mezuniyet yemini etti.

24.06.2020Eğitim
Akdeniz Üniversitesi 245 sağlık personel alımı yapacak Şartlar neler olacak

Akdeniz Üniversitesi 245 sağlık personel alımı yapacak! Şartlar neler olacak?

Çoğunluk hemşire olmak üzere toplam 245 personel alımı yapmaya hazırlanan Akdeniz Üniversitesi, ilan detaylarını paylaştı. 15 Haziran ile 30 Haziran tarihleri arasında başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecek olan adaylar, Akdeniz Üniversitesi 245 personel alımı için aranan niteliklere uymaları halinde müracaatlarını tamamlayacak. Peki, Akdeniz Üniversitesi personel alımı başvurusu nasıl yapılabilecek ve şartları neler olacak? İşte, başvuru süreci hakkında detaylı bilgiler

16.06.2020Gündem
Çayın vatanı Rizede çaya kumpas Bu da çayın Susurluku...

Çayın vatanı Rize'de çaya kumpas! Bu da çayın 'Susurluk'u...

Rize’de yurtdışından gelen TIR’ın devrilmesi sonucu kaçak çay skandalı ortaya çıktı. ‘Çayın Susurluk’u olarak nitelendirilen olayda, on çay üreticisi suç duyurusunda bulundu.

12.06.2020Gündem
Cumhuriyet Üniversitesi personel alımı ile 400 kişiyi istihdam edecek

Cumhuriyet Üniversitesi personel alımı ile 400 kişiyi istihdam edecek!

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi personel alımı ile kadrosuna 400 yeni personel katacak. Hemşire, biyolog, diyetisyen, ebe, eczacı gibi pek çok unvanda gerçekleşecek olan Cumhuriyet Üniversitesi personel alımı ile 400 kişi belirli koşulları karşılamaları halinde istihdam edilecek. Peki, Cumhuriyet Üniversitesi personel alımı başvurusu nereden yapılacak ve şartları neler olacak? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

2.06.2020Gündem
Bakan Koca’dan eczacı İsmail Durmuş paylaşımı

Bakan Koca’dan eczacı İsmail Durmuş paylaşımı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden eczacı İsmail Durmuş ile ilgili olarak, "Birkaç yıl önce İstanbul Sancaktepe’de kendi eczanesini açmıştı. Bir çocuk babasıydı. Virüsü bir hastadan aldı. Mücadelesi için minnettarız" dedi.

27.05.2020Gündem
Üniversiteye sadece ders odaklı bakmamalı

Üniversiteye sadece ders odaklı bakmamalı

Prof. Dr. Mehmed Özkan, Eskişehir’de doktor baba ve eczacı annenin üç çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Çocukluk hayali tıptan vazgeçerek tercihini mühendislikten yana kullandı. Boğaziçi Üniversitesi’nde uzun süre yönetim kademesinde yer aldıktan sonra 2016’da rektörlük koltuğuna oturan Prof. Dr. Mehmed Özkan, lise son ve üniversitenin ilk yıllarının çok önemli olduğu düşüncesinde.

20.04.2020Eğitim
Kanadada maske ihtiyacı had safhada

Kanada'da maske ihtiyacı had safhada

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ülke genelindeki sağlık kuruluşlarında 60 milyon N95 tipi maske ve tıbbi koruyucu malzeme ihtiyacı olduğunu, son birkaç gün içinde bunlardan sadece 11 milyon maskenin temin edildiğini söyledi.

2.04.2020Dünya
TÜBİTAK memur alımı yapıyor TÜBİTAK personel alımı ile 36 kişi istihdam edilecek

TÜBİTAK memur alımı yapıyor! TÜBİTAK personel alımı ile 36 kişi istihdam edilecek

TÜBİTAK personel alımı ile bünyesine 36 personel alımı yapacak. Mühendislik ve ilanda belirtilen bölümlerinden mezun olan vatandaşların gerçekleştireceği TÜBİTAK memur alımı başvurusu genel olarak uzman yardımcısı kadrosunda yapılacak. Peki, TÜBİTAK memur alımı başvurusu nasıl yapılabilecek? İşte, pek çok vatandaşın merakla araştırdığı TÜBİTAK personel alımı hakkında detaylı bilgiler

1.04.2020Ekonomi
Prof. Dr. Şardaştan koronavirüs aşısı açıklaması

Prof. Dr. Şardaş'tan 'koronavirüs aşısı' açıklaması

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının giderek büyümesi aşı tartışmalarını gündeme getirirken Prof. Dr. Semra Şardaş, aşının bulunmasının 3 fazdan oluşan klinik çalışmalarla olacağına dikkat çekti. Prof. Dr. Şardaş, “Şu ana dek virüse tam bağışıklık sağlayan veya hastalığı kesin olarak tedavi edebilen bir ilaç veya aşı henüz ortaya çıkarılamadı. Koronavirüs aşısının piyasaya çıkması 2020'nin sonunu bulabilir” dedi.

23.03.2020Gündem
Propolis nedir Propolis faydaları ile dikkat çekiyor

Propolis nedir? Propolis faydaları ile dikkat çekiyor

Arıların bitki ve tomurcuklar yoluyla ürettiği bir madde olan propolis son zamanlarda çok rağbet görmeye başladı. Tarihi eskilere dayanan propolis, uygarlıklar tarafından farklı amaçlarla kullanılmış. Peki, propolis nedir, faydaları neler?

17.03.2020Sağlık
Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı yerli tanı testleri üretti

'Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı' yerli tanı testleri üretti

Kayseri'de "Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı" ödüllü Doç. Dr. İsmail Öçsoy, araştırma grubuyla yaptığı çalışmada farklı mikroorganizmaların tespiti için 4 tanı testi üretip, 2'si için patent başvurusu yaptı.

26.02.2020Teknoloji
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde sanal herbaryum açıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde sanal herbaryum açıldı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Fakültesi bünyesinde oluşturulan VANF Sanal Herbaryumu'nun açılışı gerçekleştirildi.

8.01.2020Teknoloji
10 maddede daha iyi bir 2020 Mutluluğun  formülü çok açık...

10 maddede daha iyi bir 2020! Mutluluğun formülü çok açık...

Büyük ikramiyeyi kazanamadıysanız üzülmeyin. Uzmanlar mutluluğun paradan değil; sosyal ilişkilerden, fiziksel aktiviteden ve gerçekçi beklentilerden geçtiğini kanıtladı. O uzmanlardan biri de ‘iyilik hali’ üzerine yaptığı doktorasını tamamladıktan sonra ‘Mutluluk Doktoru’ isimli bir kitap çıkaran Dr. Ecz. Metin Uyar. Uyar’dan öneriler aldık.

Zozan Padel kimdir ve kaç yaşında

Zozan Padel kimdir ve kaç yaşında?

Zozan Padel, yaptığı açıklamalar dolayısıyla araştırılan isim olmaya başladı. Peki, Zozan Padel kimdir ve kaç yaşında? İşte, o isim hakkında detayı bilgiler

26.12.2019Gündem
6 fakülte ile 7 enstitü kuruldu

6 fakülte ile 7 enstitü kuruldu

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak enstitü ve fakültelerin kurulması ile bazı enstitü ve yüksekokulların kapatılmasıyla ilgili karar karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

25.12.2019Eğitim
Uzun Süre Kaynatmak Bitki Çaylarının Etkisini Azaltıyor

Uzun Süre Kaynatmak Bitki Çaylarının Etkisini Azaltıyor

Tıbbi bitkiler her hastalığın tedavisinde kullanılamaz ancak destekleyici bir tedavi yöntemi olabilir. Kanseri, çok ciddi bir kalp hastalığını iyileştirmek için bitkilere başvurulmaz. Bunlar yalnızca destekleyicidir. Ancak tabii bitkiler, rasyonel tıbbın bir parçasıdır. Özel bir inanışa değil, bilimsel verilere dayalıdır.

23.12.2019İyi Yaşam
Bitki çayı hazırlarken bilmeniz gerekenler

Bitki çayı hazırlarken bilmeniz gerekenler

Farklı üniversitelerden bir grup eczacılık fakültesi profesörü bir araya gelerek bir kitap hazırladı. Hayy Kitap’tan geçen hafta çıkan ‘A’dan Z’ye Tıbbi Bitkiler’ okuru piyasada satılan bitki karışımları konusunda uyarıyor. Uzman ekibe göre, toplumda ‘Doğalsa zararsızdır’ kanısı hâkim. Ayrıca hangi bitkinin nasıl hazırlanacağı bilinmiyor ve Latince adları yerine yerel isimleri kullanılması tehlikeli karışıklıklara yol açabiliyor. Kitaptan kış hastalıklarına iyi gelecek bitkisel çözümleri derledik.

Grip Aşısı Vücudu Koruyor

Grip Aşısı Vücudu Koruyor

Kış kapıya dayandı. Uzmanlar grip aşısı için uyarıyor. Eczacılık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Genada Sinani, yapılan bilimsel çalışmalarla grip aşısının etkinliği ve güvenirliliğinin ispatladığını söyleyerek, her yıl kışa girerken tartışmalara neden olan grip aşısına yönelik açıklama yaptı.

22.11.2019İyi Yaşam
İstanbul Üniversitesi 90 akademisyen alacak Başvuru şartları neler

İstanbul Üniversitesi 90 akademisyen alacak! Başvuru şartları neler?

İstanbul Üniversitesi, üniversite bünyesine öğretim üyesi alınacağını duyurdu. Resmi Gazete'de 8 Kasım tarihinde yayımlanan ilana göre, üniversitenin farklı birimlerinde, profesör, doçent, doktor öğretim üyesi olmak üzere toplam 90 akademisyen görev alacak. Adaylar ilan detaylarına http://www.istanbul.edu.tr/ adresinden ulaşacak. Peki, İstanbul Üniversitesi akademisyen alımı başvuru şartları neler? İşte, ilanla ilgili bilgiler.

11.11.2019Gündem
Uzmanlar Uyardı Kekikte Uçucu Yağ Hilesi

Uzmanlar Uyardı! Kekikte 'Uçucu Yağ' Hilesi

Kekikte ‘uçucu yağ’ hilesi yapıldığı ortaya çıktı. Yağı ve suyu arıtma yöntemiyle alınan kekiklerin posasının piyasada, ‘gerçek kekik’ olarak satıldığı belirlendi. Fitoterapi Uzmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kekik konusunda tüketicileri uyardı.

11.11.2019İyi Yaşam
Osmanlının şifa yöntemlerinin anlatıldığı müzeye ziyaretçi akını

Osmanlı'nın şifa yöntemlerinin anlatıldığı müzeye ziyaretçi akını

Edirne'de, Osmanlı dönemi tıp yönetmelerinin anlatıldığı müzeyi, her yıl özellikle aralarında tıp öğrencilerinin de olduğu binlerce kişi ziyaret ediyor.

9.10.2019Seyahat
Hacettepe Üniversitesi 53 sözleşmeli sağlık personeli alacak | Başvuru şartları neler

Hacettepe Üniversitesi 53 sözleşmeli sağlık personeli alacak | Başvuru şartları neler?

Hacettepe Üniversitesi, sözleşmeli sağlık personeli alınacağını duyurdu. Resmi Gazete'de yayımlanan ilan göre, toplam 53 sözleşmeli sağlık personeli üniversite bünyesinde istihdam sağlayacak. Başvuruda bulunacak olan adaylar Hacettepe Üniversitesi hastanesinin internet sitesinden ilana dair detaylara ulaşacak. Peki, Hacettepe Üniversitesi sözleşmeli sağlık personeli alımı ne zaman? Başvuru şartları neler?

30.09.2019Gündem
Lübnanda unuttuğumuz 400 yıllık Türk köyü : Türkiye özlemini gidermek için evler kırmızıya boyanıyor

Lübnan'da unuttuğumuz 400 yıllık Türk köyü : Türkiye özlemini gidermek için evler kırmızıya boyanıyor

Lübnan’la Suriye sınırı arasında bir Türkmen köyü... Bir zamanlar Hicaz Demiryolu’nun rotasında yer alan Trablusşam’ın kuzeyinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun oradaki gözü ve kulağıydı. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra bölgedeki Türk hâkimiyeti bitti, köy unutuldu. Onlarsa Türkiye’yi hiç unutmadılar. Aradan neredeyse 100 yıl geçtikten sonra bir genç sayesinde yeniden keşfedildiler. Geçen Kurban Bayramı’nda oradaydık. En büyük istekleri; bir daha unutulmamak. İşte Kavaşra Köyü’nün hikâyesi..

25.08.2019Hürriyet Pazar
Bitki çaylarına dikkat İçinde böcek parçaları, kaş ve kirpik bulundu

Bitki çaylarına dikkat! İçinde böcek parçaları, kaş ve kirpik bulundu

Dört mevsim tüketilen bazı bitki çaylarının yapılan araştırmalar sonucunda hiç de masum olmadığı ortaya çıktı. Laboratuvar ortamında yürütülen çalışmada, piyasada satılan poşet çaylar ve tek tür olarak paketlenmiş bitkisel drogların içinde böcek parçaları, kaş, kirpik gibi yabancı maddeler tespit edildi.

22.08.2019Sağlık
Gün kurusu kayısı, deney hayvanlarının karaciğerini yeniledi

Gün kurusu kayısı, deney hayvanlarının karaciğerini yeniledi

İnönü Üniversitesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi İsmet Yılmaz, deney hayvanları üzerinde yaptığı araştırmada,gün kurusu kayısıyla karıştırılan yemin deneklerin karaciğerlerinin yenilenmesine olumlu etkisi olduğunu belirledi.

22.07.2019Teknoloji
265 milyar dolarlık kozmetik fırsatı

265 milyar dolarlık kozmetik fırsatı

Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlkay Erdoğan Orhan, tıbbi ve aromatik bitki sektörünü araştıran Meclis komisyonuna kozmetik alanına ilişkin önemli değerlendirmeler yaptı.

29.06.2019Ekonomi
9 yeni fakülte kuruldu

9 yeni fakülte kuruldu

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre 12 üniversitede yeni enstitü, fakülte ve yüksekokullar kuruldu.

25.06.2019Eğitim
I-TECH Teknoloji Kongre ve Fuarından renkli görüntüler geldi

I-TECH Teknoloji Kongre ve Fuarı'ndan renkli görüntüler geldi

I-TECH Teknoloji Kongre ve Fuarı'nda anime, film ve oyun karakterlerinin renkli ve değişik kostümlerine bürünen "cosplayer"lar renkli görüntüler oluşturdu.

17.06.2019Teknoloji
Hocadan botanik servet uyarısı: Kıymetini bilelim

Hocadan botanik servet uyarısı: Kıymetini bilelim

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdem Yeşilada, Türkiye’nin elindeki botanik hazineyi kullanamadığına dair verileri, ilginç örneklerle Meclis Komisyonu’na anlattı. Tıbbi ve Aromatik Bitkileri (TAB) Araştırma Komisyonu’na sunum yapan Prof. Yeşilada, “Beni kahreden bir durum. Her bir şey var elimizde ama hiçbir şey yok. Bir altın tutuyoruz ama değerini bilemiyoruz” diyerek şu örnekleri verdi:

15.06.2019Gündem
Eczacılık öğrencisi Hasan Efe kansere yenildi

Eczacılık öğrencisi Hasan Efe kansere yenildi

Edirne'nin Keşan ilçesinde yaklaşık 1,5 yıldır kanser tedavisi gören Trakya Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 3'üncü sınıf öğrencisi Hasan Efe Aktaş (22) yaşamını yitirdi. Aktaş'ın cenazesinde tabutunun üzerine okulda giydiği beyaz önlüğü konuldu.

12.06.2019Gündem
Gün kurusu kayısı deney hayvanlarının kırmızı kan hücrelerini artırdı

Gün kurusu kayısı deney hayvanlarının kırmızı kan hücrelerini artırdı

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmokoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi İsmet Yılmaz, deney hayvanları üzerinde yaptığı iki yıl süren araştırmada, gün kurusu kayısılı yem verilen deneklerin kırmızı kan hücrelerinin arttığını ortaya koydu.

8.06.2019Teknoloji
Siyah poşetler plastikler içerisinde en zararlı olanı

"Siyah poşetler plastikler içerisinde en zararlı olanı"

Prof. Dr. Hamdi Temel, "Kimyasal zirai ilaçların kapları da siyah poşet yapımında kullanılıyor. Siyah poşetler plastikler içerisinde en zararlı olanıdır." dedi.

6.06.2019Teknoloji
Siyah poşetlerdeki büyük tehlike

'Siyah poşetlerdeki' büyük tehlike

Çevre Bilincini Geliştirme Derneği (ÇEBİD) Başkanı ve Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Temel, plastikler içerisinde en zehirli ve kanserojen maddeler taşıyanın siyah poşetler olduğunu belirtti.

6.06.2019Gündem
Gazi Üniversitesi 100 akademik personel alacak | Başvuru şartları neler

Gazi Üniversitesi 100 akademik personel alacak | Başvuru şartları neler?

Gazi Üniversitesi yayımladığı ilanla akademik personel alımı yapacağını açıkladı. Profesör, Doçent ve Doktor Öğretim Üyesi alımı yapacak olan Gazi Üniversitesi, çeşitli bölüm ve fakültelerde toplamda 100 akademik personel istihdam edecek. Peki, Gazi Üniversitesi akademik personel ilanı için başvuru şartları neler?

9.05.2019Gündem

Yazar Sonuçları

Sarı kantaron zehir mi şifa mı

“Depresyona karşı antidepresan kullanmayın” dedi. Sarı kantaron otu önerdi. Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş’ın önerisi meslektaşlarından veto yedi. Uzmanlar uyarıyor: İlaç yerine kaynatılıp yüksek dozda içilmesi riskli! Bitki çayları tehlikeli mi? Ölüme kadar götürebilir mi? Yoksa doğanın bir mucizesi mi?

15.02.2020

Ali Darmar’ı anlayarak dinlemek

Türk bestecilerinin eserlerini dinlemek, onlar üzerine bilgi vermek, tanıtmak bir ülkenin müzikte geldiği yeri göstermesi bakımından önemli bir veridir.

9.02.2020

Fitoterapi Avrupa’ya Türkiye’den yayılacak

Bilimsel fitoterapide dünya lideri olan AlchemLife’ın Avrupa Genel Başkanı Recai Özbir, bitkisel kökenli fitoterapötik ürünlerin artık Türkiye’de de üretilmeye başlandığını söyledi. İki yıl gibi kısa bir sürede gerçekleştirilen başarılı yapılanmayla, Avrupa ülkelerine stratejik yaklaşım sağlama imkanına da sahip olduklarına dikkat çeken Özbir, “Kaliteli bitkisel ürünleri halka ulaştırma noktasında bilimsel dokunuşlar yapmaya Türkiye’den devam edeceğiz” dedi.

4.10.2019