EKSTRA
MENÜ

Fakülte

Fakülte ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fakülte haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 6.945 Fakülte haberi bulunmuştur.

Fakülte Haberleri

Son dakika haberi... MSB: 119 terörist etkisiz hale getirildi

Son dakika haberi... MSB: 119 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı, geçen ay yapılan operasyonlarda yurt içinde 53, sınır ötesinde 66 olmak üzere toplam 119 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. MSB ayrıca, ''Barış ve istikrarın tesisi için Ermenistan terörist ve paralı askerleri geri göndermeli saldırılara, Azerbaycan'daki haksız işgale son vermelidir.'' açıklamasında bulundu.

24.10.2020Gündem
3 yeni fakülte, 2 enstitü kuruldu

3 yeni fakülte, 2 enstitü kuruldu

Farklı üniversitelerin bünyesinde üç yeni fakülte iki de enstitü kuruldu. Altı enstitü ise kapatıldı. Konuya ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

23.10.2020Eğitim
Bazı üniversitelerin bünyesinde yeni fakülte ve enstitüler kuruldu

Bazı üniversitelerin bünyesinde yeni fakülte ve enstitüler kuruldu

Bazı yükseköğretim kurumlarına bağlı fakülte ve enstitü kurulması ve kapatılmasıyla adlarının değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

22.10.2020Eğitim
Anne kız aynı spor okulunda öğrenci

Anne kız aynı spor okulunda öğrenci

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümüne Özel Yetenek Sınavı sonucunda, engelli kontenjanından giren eski milli sporcu Mürvet Demirtaş Orhan (45), Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi milli sporcu kızı Rana Berfin Orhan (19) ile aynı fakültede öğrenci oldu.

21.10.2020Eğitim
71 yaşında, 4’üncü üniversitede

71 yaşında, 4’üncü üniversitede

Antalya’da yaşayan, daha önce üç üniversite bitiren resim ve tezhip sanatçısı 71 yaşındaki Rahime Halide Soysal, bu kez Anadolu Üniversitesi Açıöğrtemi Fakültesi (AÖF) Felsefe Bölümü’nde öğrenci oldu.

19.10.2020Eğitim
Gölbaşına tıp ve sağlık bilimleri fakültesi

Gölbaşı'na tıp ve sağlık bilimleri fakültesi

Atılım Üniversitesi Tıp-Sağlık Bilimleri Fakülteleri ve Ar-Ge Merkezi Binası'nın inşasına törenle başlandı.

15.10.2020Eğitim
Marmara 2023’de yeni yerine taşınıyor

Marmara 2023’de yeni yerine taşınıyor

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, "Kademe kademe buraya taşınacağız. 2023 yılında üniversitenin tamamıyla buraya taşınmasını hedefliyoruz" dedi.

13.10.2020Eğitim
Üniversitelerde öğrenci özlemi: Kampüslerin tadı tuzu yok

Üniversitelerde öğrenci özlemi: Kampüslerin tadı tuzu yok

Korona salgını sebebiyle öğrencilerinden ayrı kalan üniversitelerde sessizlik hâkim. İlk ve orta öğretimle ilgili alınan yüz yüze eğitime geçiş kararı, yüksekokulları da heyecanlandırdı. Gözler şimdi bir kez daha YÖK’e çevrildi. Türkiye’nin gözde üniversitelerinden biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz Hürriyet’e özel açıklamalar yaptı. “Öğrencisiz kampüsün tadı tuzu yok” diyen Yılmaz, haftada 2 gün eğitimin üniversitelerde de uygulanabileceğini söyledi.

11.10.2020Eğitim
Hep hastalarına sorardı, bu kez o çocukluğunu anlattı: ‘İşler hiç de öyle değilmiş Freud’

Hep hastalarına sorardı, bu kez o çocukluğunu anlattı: ‘İşler hiç de öyle değilmiş Freud!’

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları’nın eski başhekimi, gündüz kuşağı ‘reality-show’ programlarının değişmez yorumcusu Prof. Arif Verimli ile buluştuk, bir psikiyatri klişesiyle, “Hocam bize çocukluğunuzu anlatır mısınız?” diye sorduk. Arif Hoca da kendi çocukluk travmasını, bir zamanlar ‘işe yaramaz’ olarak görülen psikiyatriye neden girdiğini, daha asistanlık yıllarında ‘İşlerin hiç de Freud’un dediği gibi olmadığı’nı nasıl anladığını ve Türkiye’nin psikolojisini anlattı...

11.10.2020Gündem
Şah matla hayatları değişti

Şah matla hayatları değişti

Dikkat, hızlı ve analitik düşünme, çabuk ve doğru karar verme... Satrancın çocuklara kazandırdığı beceriler bunlarla sınırlı değil. Yurtiçinde ve yurtdışında önemli başarılara imza atan dört genç sporcunun hayatı satrançla değişti. Bu oyun sayesinde hem akademik başarıları arttı hem de hayata daha iyi hazırlandılar.

Koronavirüs tedbirli oryantasyon

Koronavirüs tedbirli oryantasyon

Üniversiteler yeni akademik yıllarının açılışını gerçekleştirmeye başladı. Güz yarı yılında birçok üniversite koronavirüs nedeniyle uzaktan eğitim verecek. İstanbul’da bulunan bir vakıf üniversitesi de bu yıl üniversiteye başlayan öğrencileri için koronavirüs tedbirleri kapsamında yüz yüze oryantasyon programı gerçekleştirdi.

9.10.2020Eğitim
Hukuk fakültelerinin ilk dersi TBMM Başkanı Şentoptan

Hukuk fakültelerinin ilk dersi TBMM Başkanı Şentop'tan

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi ile Makedonya Uluslararası Balkan Üniversitesinin hukuk fakültelerinin ilk ortak dersini video konferansla verdi. Şentop, "Hukuk okumak çok önemli bir tercih. Çünkü diğer mesleklerden, alanlardan farklı olarak hukuk, hayatımızın aslında görünmeyen yüzüdür. Hukuk okumak çok önemli bir tercih. Çünkü diğer mesleklerden, alanlardan farklı olarak hukuk, hayatımızın aslında görünmeyen yüzüdür" dedi.

5.10.2020Gündem
Rektör Karasar maestro oldu

Rektör Karasar maestro oldu

Maltepe Üniversitesi’nde 2020-2021 eğitim-öğretim yılı da online törenle açıldı. Açılış töreni üniversitenin web sitesi ve sosyal medya hesaplarından yayınlandı. Üniversite öğrencileri için verilen konserde ise, orkestrayı Rektör Prof. Dr. Şahin Karasar yönetti.

5.10.2020Eğitim
Son dakika haberler: Taciz iddiasında ikinci perde: Öğrenciler sosyal medyadan ayaklandı

Son dakika haberler: Taciz iddiasında ikinci perde: Öğrenciler sosyal medyadan ayaklandı

Ege Üniversitesi’ndeki taciz iddialarıyla ilgili soruşturmada bir arpa boyu yol alınmaması öğrencileri sosyal medyada ayaklandırdı. İddia ve suçlamalar dün sosyal medyada ‘#egediştetaciz’ başlığıyla gündem oldu.

2.10.2020Gündem
İKÜ, yeni akademik yıla uzaktan eğitimi kolaylaştıran yeniliklerle başlıyor

İKÜ, yeni akademik yıla uzaktan eğitimi kolaylaştıran yeniliklerle başlıyor

Yeni akademik yıla uzaktan eğitimi kolaylaştıracak düzenlemelerle başlayacak İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ), ilk yarı yılda derslerini online sürdürecek. 5 Ekim Pazartesi günü yapılacak açılışın ardından İKÜ, hafta boyunca yeni öğrencileri için yüz yüze oryantasyon programları düzenleyecek.

1.10.2020Ekonomi
KPSS 2020/11 sonuçları erişime açıldı-  ÖSYM Sağlık Bakanlığı KPSS 2020/11 tercih sonuçları sorgulama sayfası

KPSS 2020/11 sonuçları erişime açıldı- ÖSYM Sağlık Bakanlığı KPSS 2020/11 tercih sonuçları sorgulama sayfası

KPSS-2020/11 Sağlık Bakanlığının Kadrolarına yerleştirme sonuçları ÖSYM'den gelen son dakika açıklamanın ardından açıklandı. 10 - 16 Eylül 2020 tarihleri arasında tercihleri alınan KPSS-2020/11 Sağlık Bakanlığı kadrolarına yerleştirme işlemleri tamamlandı. Adaylar, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile KPSS yerleştirme sonuçlarına erişebilirler. İşte, KPSS-2020/11 Sağlık Bakanlığı yerleştirme sonuçlarıyla ilgili ayrıntılar....

29.09.2020Gündem
En iyi hukuk fakülteleri Listesi - Türkiyenin ve dünyanın en ünlü 10 hukuk fakültesi

En iyi hukuk fakülteleri Listesi - Türkiye'nin ve dünyanın en ünlü 10 hukuk fakültesi

Hukuk fakültelerinin ders içerikleri arasında Ceza Hukuku, Adli Tıp ve Özel Borç İlişkileri yer alıyor. Medeni yargılama, hukuki metin yazma ve Avrupa Birliği Hukuku da bu fakültelerin müfredatında yer alan derslerdir. Merak edenler için Türkiye'nin ve dünyanın en ünlü 10 hukuk fakültesini derledik.

28.09.2020Yaşam
Profesöre taciz suçlaması

Profesöre taciz suçlaması

Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 10 öğrenci okuldaki bir klinikte görev yapan Prof. Dr. Z.E.B.’yi sözlü ve fiili taciz suçlamasıyla şikâyet etti. Şikâyetçilerin şahit gösterdiği arkadaşları da anlatılanları doğruladı. 2019’un aralık ayında üniversite bünyesinde başlatılan soruşturma sonuçlanmadı. Öğrenciler “Üzerinin örtülmesinden korkuyoruz” derken iddiaların odağındaki Prof. Z.E.B. ise ‘iftira’ dedi.

27.09.2020Gündem
Sağlık Bakanlığı personel alımı için son gün İşte, KPSS 2020/11 tercih kılavuzu

Sağlık Bakanlığı personel alımı için son gün! İşte, KPSS 2020/11 tercih kılavuzu

Sağlık Bakanlığı personel alımı, KPSS 2020/11 aracılığıyla bugün sona erecek. Bünyesine farklı pozisyonlardan toplam 200 personel alımı yapacak olan Sağlık Bakanlığı, personel alımı işlemi için KPSS 2020/11 tercih kılavuzunu baz alacak. İşte, Sağlık Bakanlığı personel alımı için KPSS 2020/11 tercih kılavuzu detayları

17.09.2020Gündem
YKS Türkiye otuz beşincisi HKÜ’yü tercih etti

YKS Türkiye otuz beşincisi HKÜ’yü tercih etti

2020 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS’de) eşit ağırlık puan türünde 35. sırada olan “Rahman Otuzoğlu”, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı için Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Hukuk Fakültesini tercih etti.

12.09.2020Ekonomi
Sayıştay Başkanlığı 45 denetçi yardımcısı alacak - Sınav başvuruları ne zaman

Sayıştay Başkanlığı 45 denetçi yardımcısı alacak - Sınav başvuruları ne zaman?

Sayıştay Başkanlığı denetçi yardımcısı alınacağını duyurdu. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, 45 adet kadro için denetçi yardımcısı adayı istihdam sağlayacak. Eleme, yazılı ve mülakat sınavlarına katılacak olan adaylarda, hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri bitirme şartı aranacak. Eleme sınavı 1 Kasım 2020 tarihinde gerçekleşecek. Peki, sınav başvuruları ne zaman? İşte, Sayıştay Başkanlığı 45 denetçi yardımcısı başvuru şartları ve başvuru tarihleri.

12.09.2020Gündem
Son dakika haberler... 4 akademisyeni öldürmüştü... Volkan Bayarın cezası belli oldu

Son dakika haberler... 4 akademisyeni öldürmüştü... Volkan Bayar'ın cezası belli oldu

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde 4 akademisyeni tabancayla vurarak öldüren araştırma görevlisi Volkan Bayar'a (38) tasarlayarak kasten öldürmekten 4 kez ağırlaştırılmış ömür boyu müebbet hapis cezası verildi. Tutuksuz yargılanan eski eşi Saadet Aylin Yağan hakkında ise delil yetersizliğinden dolayı beraat kararı verildi.

11.09.2020Gündem
Son dakika haberler... Kovid-19 tedavisi gören tıp fakültesi öğrencisi Merve Mercan hayatını kaybetti

Son dakika haberler... Kovid-19 tedavisi gören tıp fakültesi öğrencisi Merve Mercan hayatını kaybetti

Konya'da koronavirüse yakalanan, ardından immün yetmezliği teşhisi konan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 6'ncı sınıf intörn öğrencisi Merve Mercan (23), 45 gün süren yaşam mücadelesini kaybetti.

10.09.2020Gündem
Temel Kotil kimdir kaç yaşında ve nereli TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotilin sağlık durumu hakkında bilgi

Temel Kotil kimdir kaç yaşında ve nereli? TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil'in sağlık durumu hakkında bilgi

Koronavirüse yakalanan Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil'in sağlık durumu belli oldu. Solunum yolundaki problem nedeniyle yoğun bakım ünitesine kaldırılarak tedavi altına alınan Temel Kotil'in normal servise alındığı bildirildi. Temel Kotil 21 Ağustos 2020 tarihinde koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Bu gelişmenin ardından Temel Kotil'in hayatı merak konusu oldu. Peki, Temel Kotil kimdir? İşte, TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil'in hayatıyla ilgili bilgiler.

9.09.2020Gündem
MEB 750 öğrenciyi yurtdışına gönderecek... Başvurular 10-18 Eylül’de

MEB 750 öğrenciyi yurtdışına gönderecek... Başvurular 10-18 Eylül’de

Yurtdışında yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen öğrenciler için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sağlanan önemli bir fırsat var. Bakanlık her yıl yüzlerce genci burslu olarak yurtdışındaki üniversitelere gönderiyor.

9.09.2020Eğitim
Üniversitelerden uzaktan eğitim kararı

Üniversitelerden 'uzaktan eğitim' kararı

Güz döneminde öğretime uzaktan devam edeceğini açıklayan üniversiteler arasına Nevşehir Hacı Bektaş Veli, Dumlupınar, Ege, Kırklareli, Bilecik Şeyh Edebali, MEF, Akdeniz, Trakya, Balıkesir, Batman ile Çanakkale Onsekiz Mart üniversiteleri de katıldı. Sağlık Bakanlığı’nın YÖK’e ilettiği tavsiyenin ardından bir çok üniversite uzaktan eğitim kararı almıştı.

9.09.2020Eğitim
Ankara Oyuncak Müzesi Nerede Ankara Oyuncak Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ankara Oyuncak Müzesi Nerede? Ankara Oyuncak Müzesi Tarihçesi, Eserleri, Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri (2020)

Ankara Oyuncak Müzesi, Türkiye’de açılan ilk oyuncak müzesi olması bakımından önemli bir yere sahiptir. Gelişen çağ ve teknoloji nedeniyle kaybolma tehdidi altındaki oyuncakların korunması amacıyla kurulmuştur. Oyuncak Müzesi ile ilgili detaylı bilgiyi sizler için hazırladık.

8.09.2020Seyahat
Pandemi döneminde çocuk ve ergenlerin ruhsal yapıları nasıl etkilendi

Pandemi döneminde çocuk ve ergenlerin ruhsal yapıları nasıl etkilendi?

Pandemi döneminde çocuk ve ergenler önce yetişkinlerin yaşadığına benzer bir şok yaşadı. Sağlığı korumak adına getirilen tedbirlerin çeşitli ruhsal etkileri oldu. Çok uzaklarda yaşanan ve de ‘bize etki etmez’ diye düşünülen bu sağlık problemini enselerinde, yakınlarında hissettiler. Bu hissediş tahmin edileceği üzere sosyal ve görsel medya aracılığıyla öğrendikleri kısıtlamalarla oldu. Okullar kapandı. İlk dönemlerde tatil gibi algılandı. Kısa zamanda klasik bir tatil olmadığını çoğu hissetti. Ekşimsi-acımsı bir tatlıydı bu tatil.

7.09.2020Eğitim
65’inde üniversiteli oldu

65’inde üniversiteli oldu

Kars'ın Selim ilçesinde yaşayan Ayşen Arda İşçi (65), geçen yıl liseyi dışarıdan bitirip diploma aldıktan sonra girdiği üniversite sınavını kazanarak Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümüne kayıt yaptırdı. Fakülte önünde konuşan 2 çocuk annesi Ayşen Arda İşçi, "İnsan 65 yaşında da her şeyi yapabilir, okumanın yaşı yoktur" dedi.

5.09.2020Eğitim
Sağlık Bakanlığı’ndan üniversitelere uzaktan eğitim tavsiyesi

Sağlık Bakanlığı’ndan üniversitelere uzaktan eğitim tavsiyesi

Sağlık Bakanlığınca, Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) gönderilen görüş yazısında, üniversitelerde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde, teorik derslerin mümkün olduğunca uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi önerildi.

5.09.2020Eğitim
Son dakika haberler: Sağlık Bakanlığından YÖKe üniversitelerde uzaktan eğitim yapılsın tavsiyesi

Son dakika haberler: Sağlık Bakanlığı'ndan YÖK'e "üniversitelerde uzaktan eğitim yapılsın" tavsiyesi

Sağlık Bakanlığınca, Yükseköğretim Kurulu'na (YÖK) gönderilen görüş yazısında, üniversitelerde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde, teorik derslerin mümkün olduğunca uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi önerildi.

5.09.2020Gündem
Üniversitelerin tercihi: Güz döneminde online eğitim

Üniversitelerin tercihi: Güz döneminde online eğitim

Üniversiteler, YÖK’ün eğitim öğretim için 1 Ekim’i işaret etmesinin ardından akademik takvimlerini oluşturmaya başladı. Birçok üniversite güz dönemi yarıyılı eğitimlerini uzaktan yapmaya karar verdi. Uygulama gerektiren dersler ile final sınavları ise yüz yüze yapılacak.

3.09.2020Eğitim
Temel Kotil kimdir İşte TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotilin biyografisi

Temel Kotil kimdir? İşte TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil'in biyografisi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil koronavirüs sebebiyle yoğun bakıma alındı. Temel Kotil geçtiğimiz günlerde sosyal medyada hesabı üzerinden koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurmuştu. Bu gelişmelerin ardından Temel Kotil'in kim olduğu merak konusu oldu. Peki, Temel Kotil kimdir?

31.08.2020Gündem
Görenleri tarihte yolculuğa çıkaran eser: İnce Minareli Medrese

Görenleri tarihte yolculuğa çıkaran eser: İnce Minareli Medrese

Konya'da Anadolu'nun ilk üniversiteleri arasında gösterilen ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan İnce Minareli Medrese, taç kapısı ve çini süslemeleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

28.08.2020Keyif
Ege Üniversitesi “26 Ekim” dedi

Ege Üniversitesi “26 Ekim” dedi

Ege Üniversitesinin (EÜ) öğretime 26 Ekim'de başlama kararı aldığı bildirildi.

27.08.2020Eğitim
Temel Kotil kimdir ve kaç yaşında Koronavirüse yakalanan Temel Kotilin hayatı

Temel Kotil kimdir ve kaç yaşında? Koronavirüse yakalanan Temel Kotil'in hayatı

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil koronavirüse yakalandığını duyurdu. Karantinada olduğunu açıklayan Temel Kotil sağlık durumuyla ilgili bilgi verdi. Temel Kotil'in hayatı, gündeme gelen haberlerin ardından merak konusu oldu. Kotil, 2005 - 2016 yılları arasında Türk Hava Yollarında Genel Müdürlük ve İcra Kurulu Başkan vekilliği görevini yürüttü. Peki, Temel Kotil kimdir, kaç yaşında? İşte, Temel Kotil'in hayatıyla ilgili bazı bilgiler.

22.08.2020Gündem
Malatya’nın yeni tıp fakültesi ilk öğrencilerini alacak

Malatya’nın yeni tıp fakültesi ilk öğrencilerini alacak

Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) bünyesinde 16 Haziran'da kurulan tıp fakültesi bu yıl ilk defa öğrenci kabul edecek.

21.08.2020Eğitim
Mühendis Gaye’nin öldüğü kazada, sürücü meslektaşı tutuklandı

Mühendis Gaye’nin öldüğü kazada, sürücü meslektaşı tutuklandı

TEKİRDAĞ'ın Çorlu ilçesinde, çevre mühendisi Gaye Tunca'nın (31) hayatını kaybettiği kazada otomobili kullanan meslektaşı Emrah Güneş, tutuklandı. Meslektaşları Zekiye Sungur'un hafif yaralandığı kazanın yağmur nedeniyle meydana geldiğini söyleyen Güneş, ifadesinde “Yağmur yağıyordu. Bir anlık dalgınlığıma ve dikkatsizliğime geldi. Pişmanım, üzgünüm" dedi.

21.08.2020Gündem
Çorluda feci kaza... Gaye öldü, 2 meslektaşı yaralı

Çorlu'da feci kaza... Gaye öldü, 2 meslektaşı yaralı

TEKİRDAĞ'ın Çorlu ilçesinde, yağmur nedeniyle kayganlaşan yolda kontrolden çıkan otomobil, bariyerlere çarptı. Bariyerin saplandığı araçtaki çevre mühendisi Gaye Tunca (31) hayatını kaybetti, meslektaşları Emrah Güneş ile Zekiye Sungur ise yaralandı.

20.08.2020Gündem
Dekanlar YÖKün kararını yorumladı: En iyi öğretmeni yetiştirmek için rekabet oluşacak

Dekanlar YÖK'ün kararını yorumladı: En iyi öğretmeni yetiştirmek için rekabet oluşacak

Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) kararına göre öğretmenlik programlarının ders, müfredat ve kredilerine artık YÖK değil fakülteler kendileri karar verecek. Eğitim Fakültesi Dekanları kararı olumlu karşıladı. Onlara göre fakültelerin öğretmen eğitimi programlarını bağımsız olarak belirlemesi, yapıcı bir rekabete neden olacak ve daha nitelikli bir eğitim kadrosu yetişmesini sağlayacak.

20.08.2020Eğitim
Artık her öğretmene ‘en iyi eğitim’ elbisesi

Artık her öğretmene ‘en iyi eğitim’ elbisesi

YÖK’ün öğretmenlik programlarının ders, müfredat ve kredilerine artık fakültelerin karar vermesi kararını eğitim fakültesi dekanları olumlu karşıladı: “Karar en iyi öğretmen yetiştirme rekabeti başlatacaktır. Bir tek elbise herkese uymuyordu. Dünyayla yarışacak öğretmenler yetiştirmeliyiz.”

20.08.2020Eğitim
Kışın öğren yazın unut olmasın

Kışın öğren yazın unut olmasın

Eğitimin özü öğrenmedir. Eğitim yoksa insan da yoktur. Öğrenmek zordur. Dikkat ister, emek ister, zaman ister. Öğrenciler iğneyle kuyu kazar gibi öğrenerek geleceklerini inşa eder. Öğrenmek çok değerlidir çünkü son tahlilde insan öğrendiği kadardır. Aylarca çalış, oku, yaz, öğren; sonra üç aylık tatil gelsin ve öğrendiklerini unutmaya başla. Tabii hiç kimse böyle bir şey istemez, ama maalesef böyle oluyor. Bunu önlemeliyiz. İnsan bu kadar müsrif olamaz. Ne birey ne de toplum olarak böyle bir lüksümüz yok.

17.08.2020Eğitim
Ah o eski  Babıali  günleri

Ah o eski Babıali günleri

Bugün meslekte 60 yılı geride bırakan duayen gazeteci Güneri Cıvaoğlu ile geçmiş yıllara yolculuk yaptık… Bize İkinci Dünya Savaşı gölgesindeki çocukluğunu, eskinin Babıâli’sindeki ilk iş görüşmesinde sorulan tuhaf soruları ve meslekteki en unutulmaz anılarını anlattı.

16.08.2020Gündem
21 Eylülde seyretilmiş eğitime kademeli geçiş böyle olacak

21 Eylül'de seyretilmiş eğitime kademeli geçiş böyle olacak

Milli Eğitim Bakanı Selçuk okulların 31 Ağustos’ta uzaktan eğitimle açılacağını, 21 Eylül’den itibaren ise kademeli olarak yüz yüze eğitime geçileceğini açıkladı. Bu açıklamaları uzmanlara sorduk. İşte 2020-2021 eğitim öğretim yılıyla ilgili olası yol haritası:

14.08.2020Eğitim
YÖK: Üniversiteler 1 Ekimden sonra açılabilecek

YÖK: Üniversiteler 1 Ekim'den sonra açılabilecek

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerin 1 Ekim'den sonra açılabileceğini söyledi.

13.08.2020Eğitim
Son dakika haberler... Üniversiteler ne zaman açılacak YÖK Başkanı açıkladı...

Son dakika haberler... Üniversiteler ne zaman açılacak? YÖK Başkanı açıkladı...

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, "YÖK olarak, bugün itibariyle üniversitelerimizin eğitim öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihi sonrasında başlayacak şekilde planlamalarını istedik" dedi.

13.08.2020Gündem
Yatay Geçiş nedir ve nasıl yapılır

Yatay Geçiş nedir ve nasıl yapılır?

Yatay Geçiş, üniversite eğitimi gören pek çok öğrencinin duyduğu terimler arasında yer almaktadır. Belirli dönemlerde Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, aynı bölümün okutulduğu farklı bir üniversiteye geçiş imkanı tanıyan Yatay Geçiş süreci, öğrenciler kadar bu tarz haberlerle karşılaşan kişilerin de dikkatini çekiyor. Peki, Yatay Geçiş nedir ve nasıl yapılıyor? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

13.08.2020Eğitim