EKSTRA
MENÜ

D Vitamini Nasıl Alınır

D Vitamini Nasıl Alınır ile ilgili tüm haberleri ve son dakika D Vitamini Nasıl Alınır haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 17 D Vitamini Nasıl Alınır haberi bulunmuştur.

D Vitamini Nasıl Alınır Haberleri

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir D Vitamini Nasıl ve Nereden Alınır

D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? D Vitamini Nasıl ve Nereden Alınır?

Koronavirüsle birlikte bağışıklığı güçlendirmek elzem hale geldi; D vitaminin kullanımında artış yaşandı. D vitaminin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve birçok hastalığa karşı koruyucu etki gösterdiği biliniyor. Bu nedenle kandaki D vitamini düzeyini önerilen aralıklarda tutmak, bağışıklığın güçlenmesi ve hastalıklardan korunma adına büyük önem taşıyor. Diyetisyen Emel Terzioğlu Arslan, koronavirüs döneminde D vitaminin önemini, eksiklik belirtilerini, yeterli D vitamini düzeyinin ne olması gerektiğini, hangi besinlerde D vitamini bulunduğunu anlattı.

Güneşten D vitamini almanın da kuralları var

Güneşten D vitamini almanın da kuralları var

Vücudun ihtiyaç duyduğu en temel vitaminler arasında D vitamini yer alır. Sadece ileri yaştaki bireylerin kemik sağlığı için değil, her yaşın en temel gereksinimidir.

8.09.2020Sağlık
D vitamini almak için tüketmeniz gereken gıdalar

D vitamini almak için tüketmeniz gereken gıdalar

Özellikle güneş görmediğiniz kış aylarında bu gıdaları sofranızdan eksik etmeyin...

D Vitamini Eksikliği ve Tedavisi: D Vitamini Nelerde Bulunur

D Vitamini Eksikliği ve Tedavisi: D Vitamini Nelerde Bulunur?

D Vitamini eksikliği pek çok insanın ortak sorunu. Yaz aylarında güneşten faydalanıp D vitamini gereksinimimizi karşılıyoruz. Peki ya kış aylarında? Hem yetişkinlerin hem de çocukların sağlığında önemli yeri olan D vitamini dengeli beslenmeyle kış aylarında da vücudumuz için görevini yerine getirebiliyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sedat Işık güneşten minimum seviyede faydalandığımız şu günlerde D vitamini eksikliğiyle ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

19.12.2019İyi Yaşam
Koyu Ten D Vitamini Eksikliği Sebebi

Koyu Ten D Vitamini Eksikliği Sebebi

D vitamini, asıl etkisi kas-kemikler üzerine olmakla birlikte yapılan araştırmalarda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, beyin gelişiminde ve depresyon riskinin azaltılmasında önemli rol oynuyor. D vitamini eksikliğinin kemik kaybına, düşük kemik yoğunluğuna neden olarak kemik kırılma ihtimalini arttırabildiğini belirten İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Güneşten hoşlanmayan veya yoğun çalışma temposu içinde güneşe çıkmayı ihmal eden insanlar, süt alerjisi olanlar veya vegan diyet uygulayanlar ve koyu tenli insanlarda D vitamini eksikliği öz konusu olabilir” dedi.

17.09.2019İyi Yaşam
D vitamini almak için tüketmeniz gereken gıdalar

D vitamini almak için tüketmeniz gereken gıdalar

Özellikle güneş görmediğiniz kış aylarında bu gıdaları sofranızdan eksik etmeyin...

Yanmadan D vitamini nasıl alırız

Yanmadan D vitamini nasıl alırız?

Bir yandan “Güneşten korunun” deniyor, diğer yandan “D vitamini için güneşe çıkın”. Hem güneşin zararlı etkilerinden korunup, hem de D vitamini nasıl alabiliriz?

24.06.2016Mesude ERŞAN
Yetersiz D vitamini kanseri tetikleyebilir

Yetersiz D vitamini kanseri tetikleyebilir

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral, D vitamininin diyabet ve kansere karşı koruyucu faktör olduğunu, eksikliği halinde kalp, alerjik, metabolizma hastalıkları ve kanser gibi birçok problemi tetikleyebileceğini söyledi.

8.06.2016Sağlık
Kolon kanseri nedir, belirtileri nelerdir Kolon kanserinden nasıl korunulabilir

Kolon kanseri nedir, belirtileri nelerdir? Kolon kanserinden nasıl korunulabilir?

Türkiye’de kolon kanserinin yaygın olmasının en büyük nedenlerinden birinin yeme alışkanlığı olduğunu dile getiren Genel Cerrahi / Cerrahi Onkoloji Bölümü'nden Prof. Dr. İlker Sücüllü, “Kırmızı et, işlenmiş et ürünleri, aşırı yağlı ve kalorili gıdalar ve bir takım yiyeceklerin yüksek ısıda pişirilmesi (mangal,ızgara gibi) ile ortaya çıkan kimyasal ürünlerin kolon kanseri riskini arttırdığı net olarak bilinmektedir” dedi.

22.09.2020Sağlık
Hangi Yiyecekler D Vitamini Almayı Hızlandırır

Hangi Yiyecekler D Vitamini Almayı Hızlandırır?

Yazın gelmesiyle bağışıklık sistemini güçlendiren D vitamini almak için en verimli dönemin de başlamış olduğuna dikkat çeken Uzman Diyetisyen Gökçen Özüpek, D vitaminini almayı hızlandıran yiyecekleri açıkladı.

D vitamini eksikliği belirtileri neler D vitamini hangi besinlerde bulunur

D vitamini eksikliği belirtileri neler? D vitamini hangi besinlerde bulunur?

Uzmanlara göre, D vitamininin en önemli kaynağı olan güneşten her gün 15 dakika yararlanmak vücudun ihtiyacını karşılıyor. D vitamini eksiliği özellikle kapalı ortamlarda çalışmak zorunda olan kişilerde daha sık görülmektedir. İleri düzeyde olan D vitamini eksikliğinin halsizlik, yorgunluk ve denge kayıplarına hatta yaşlılarda düşme gibi sorunlara yol açabiliyor. Peki, D vitamini eksikliği belirtileri neler? D vitamini hangi besinlerde bulunur?

19.01.2020Sağlık
Düşük D vitamini meme kanseri riskini artırıyor

Düşük D vitamini meme kanseri riskini artırıyor!

D vitaminini yükseltmenin yolları nelerdir?

19.11.2015Sağlık
Kefir: Faydası saymakla bitmiyor

Kefir: Faydası saymakla bitmiyor

Kefir, sütün mayalandırılmasıyla elde edilen bir süt ürünüdür. Son yıllarda Avrupa ve Amerika'da yapılmaya başlanmış ve ülkemizde de sınırlı miktarda satışı yapılmaktadır.

Yazar Sonuçları

Daha fazla D vitamini yiyin!

D vitamini beslenmenin önemli bir parçasıdır. Kemik oluşumunda önemli rol oynar; çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde, özellikle de kadınlarda kemik erimesi yani osteoporozun önlenmesine yardımcı olur. Üstelik sadece güneş ışığıyla değil beslenme yoluyla da ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Nasıl mı?

26.08.2017

Yanmadan D vitamini almanın püf noktaları

Soru: Bir yandan “Güneşten korunun” deniyor, diğer yandan “D vitamini için güneşe çıkın”. Hem zararlı etkilerinden korunup hem de D vitamini nasıl alabiliriz?

8.06.2016

Bellek de yaşlanır

Yaşlanmak kaçınılmaz bir süreç. Zamanı gelince onunla hepimiz yüzleşeceğiz. Ben yaşlılığı biraz da uzun yolculuklara benzetirim. Diğer yolculuklar gibi önceden ne kadar iyi hazırlık yaparsanız o da o kadar problemsiz geçer.

26.06.2015

Kemiklerin sessiz düşmanı ‘osteoporoz’

Sevgili okurlar bu hafta konumuz kemik erimesi veya kemik zayıflığı olarak da bilinen osteoporoz.

18.07.2014