MENÜ

D Vitamini Eksikligi

D Vitamini Eksikligi ile ilgili tüm haberleri, son dakika D Vitamini Eksikligi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün D Vitamini Eksikligi haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 47 D Vitamini Eksikligi haberi bulunmuştur.

D Vitamini Eksikligi Haberleri

D vitamini eksikliği belirtileri neler D vitamini hangi besinlerde bulunur

D vitamini eksikliği belirtileri neler? D vitamini hangi besinlerde bulunur?

Uzmanlara göre, D vitamininin en önemli kaynağı olan güneşten her gün 15 dakika yararlanmak vücudun ihtiyacını karşılıyor. D vitamini eksiliği özellikle kapalı ortamlarda çalışmak zorunda olan kişilerde daha sık görülmektedir. İleri düzeyde olan D vitamini eksikliğinin halsizlik, yorgunluk ve denge kayıplarına hatta yaşlılarda düşme gibi sorunlara yol açabiliyor. Peki, D vitamini eksikliği belirtileri neler? D vitamini hangi besinlerde bulunur?

19.01.2020Sağlık
D Vitamini Eksikliği Nedir D Vitamini Eksikliği Belirtileri Ve Tedavisi

D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Ve Tedavisi

D vitamini eksikliği, sağlıklı adına vücudun en önemli gereksinimlerinden biridir. D vitamini eksikliği şiddetli belirtilere neden olan, vücutta çok farklı işlevler için kullanılır. Kemiğin ana yapı maddelerinden biri olan kalsiyumun emilebilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır. Sinir sisteminin, kasların aktif olarak etki edebilmesi ve bağışıklığın devam etmesinde önemli görevleri bulunur. Peki D Vitamini Eksikliği Nedir? D Vitamini Eksikliği Belirtileri Ve Tedavisi

4.12.2019Sağlık
Kış Güneşi Hastalıklardan Koruyor

Kış Güneşi Hastalıklardan Koruyor!

Kış güneşi bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan koruyor. Memorial Şişli Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Yavuz Yalçın, D vitamini eksikliği ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi!

Yaz Bitmeden Güneşten Faydalanın

Yaz Bitmeden Güneşten Faydalanın!

D vitamini vücuda yeterli düzeyde alınmadığında yaşanacak ciddi sorunlarla ilgili Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Sevil Aslan önemli bilgiler veriyor.

Kalp yetmezliğinin nedeni d vitamini eksikliği

Kalp yetmezliğinin nedeni d vitamini eksikliği

Alman bilim adamları, kalp yetmezliğinin nedenini araştırırken, bu hastalığın önemli nedenlerinden birinin D vitamini eksikliği olduğunu ortaya çıkardı.

Koyu Ten D Vitamini Eksikliği Sebebi

Koyu Ten D Vitamini Eksikliği Sebebi

D vitamini, asıl etkisi kas-kemikler üzerine olmakla birlikte yapılan araştırmalarda bağışıklık sisteminin güçlenmesinde, beyin gelişiminde ve depresyon riskinin azaltılmasında önemli rol oynuyor. D vitamini eksikliğinin kemik kaybına, düşük kemik yoğunluğuna neden olarak kemik kırılma ihtimalini arttırabildiğini belirten İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, “Güneşten hoşlanmayan veya yoğun çalışma temposu içinde güneşe çıkmayı ihmal eden insanlar, süt alerjisi olanlar veya vegan diyet uygulayanlar ve koyu tenli insanlarda D vitamini eksikliği öz konusu olabilir” dedi.

17.09.2019İyi Yaşam
D vitamini eksikliği neden olur Sonucu depresyona kadar gidiyor

D vitamini eksikliği neden olur? Sonucu depresyona kadar gidiyor

D Vitamini eksikliği, beraberinde birçok hastalığı da getirmektedir. D vitamini eksikliği sonucunda depresyon gibi sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Peki, D vitamini eksikliği durumunda neler yapılmalıdır? İşte, o konu hakkında bazı önemli bilgiler...

14.02.2019Sağlık
Bağışıklık Sisteminizi Güçlü Tutmak İçin Bunları Yapın

Bağışıklık Sisteminizi Güçlü Tutmak İçin Bunları Yapın!

Kış aylarında yağlı ve kalorili besinlerin tüketiminin artması ve fiziksel aktivitenin azalmasıyla birlikte kilomuz artabiliyor, bağışıklık sistemimiz de zayıflıyor. Bu sorunların üstesinden gelmenin yolunun beslenmeden geçtiğini söyleyen Diyetisyen Nursena Kaya sizler için yazdı...

Raşitizim nedir Raşitizim belirtileri ve tedavisi

Raşitizim nedir? Raşitizim belirtileri ve tedavisi

Raşitizm genellikle D vitamini eksikliği nedeniyle oluşan ve çoğunlukla 6-18 aylık çocuklarda görülen bir kemik hastalığıdır. Güneş ışınlarından yeterince yararlanamayan ve kötü beslenen çocuklarda rastlanan bu hastalığa günümüzde ender rastlanıyor. Peki, raşitizim nedir? Raşitizim belirtileri neler?

19.07.2018Gündem
Güneş ışınları ile kilo verebilirsiniz

Güneş ışınları ile kilo verebilirsiniz!

D vitamininin faydaları hakkında açıklamalarda bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Şahin Soykan, güneş ışınlarının kilo verme üzerindekini etkisini anlattı.

29.06.2017Sağlık
E vitamini eksikliği kısırlık nedeni olabilir

E vitamini eksikliği kısırlık nedeni olabilir

Son yıllarda kısırlığın görülme sıklığının artması bilimsel çalışmaları da beraberinde getiriyor.

10.03.2014Kelebek
8 ayda 49 kiloyu böyle verdi

8 ayda 49 kiloyu böyle verdi

Fikriye Özdemir (33) ne ameliyat oldu ne Boğaz’da kilometrelerce yürüdü, ne protein yüklendi, ne de bardaklarda hazırlanan mama benzeri gıdalarla beslendi. Sadece ve sadece doğru ve sağlıklı beslenerek 8 ayda, tam 49 kilo verdi.

5.03.2014Kelebek
D vitaminin faydası şüpheli

D vitaminin faydası şüpheli

D vitamininin kolesterolü düşürmediği belirlendi.

5.09.2012Gündem
D vitaminin faydası şüpheli

D vitaminin faydası şüpheli

D vitamininin kolesterolü düşürmediği belirlendi.

4.09.2012Sağlık
İŞTE CEVAPLAR - OSTEOPOROZ

İŞTE CEVAPLAR - OSTEOPOROZ

Türk İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği ve Hurriyet.com.tr'den dev işbirliği. 3 bin uzman doktor sağlıkla ilgili tüm soru ve sorunlarınızı cevaplıyor. İlk olarak hipertansiyon, diyabet ve AIDS'le ilgili sorularınızı cevaplayan doktorlarımız, şimdi de Osteoporoz'la ilgili sorularınızı cevaplıyor.. İşte Osteoporoz'la ilgili sorularınızın cevapları...

17.02.2010Kelebek
A vitaminindeki tehlike

A vitaminindeki tehlike

Uzmanlara göre, vitaminin yalnızca azı değil fazlası da zarar veriyor.

5.10.2009Kelebek
Erkeği sağlıklı yapan 21 ürün

Erkeği sağlıklı yapan 21 ürün

Bitkisel sıvı yağlar, yağlı tohumlar, tam tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunan E vitamini yağda eriyen antioksidanlar...

Saç dökülmesini önlemek için ne yapmalıyız

Saç dökülmesini önlemek için ne yapmalıyız?

Saç dökülmesi mevsim geçişlerinde en sık rastlanan sağlık problemlerinin başında geliyor. Uzmanlar, birçok hormonal, metobolik ve besinsel etkilerin saç dökülmesine neden olabileceğini, bu unsurları ortadan kaldırmadan yüzde 100 tedavinin mümkün olamayacağının altını çiziyor...

18.06.2008Sağlık
Sağlam kemikler için D vitamini

Sağlam kemikler için D vitamini

Yapılan araştırmalarda dünya genelinde kadınların yüzde 63,9'unda D vitamini eksikliği görülürken, bir Akdeniz ülkesi olan Türkiye'de bu yüzde 76,7 oranında.

Bu vitaminleri doktorsuz almayın

Bu vitaminleri doktorsuz almayın

Sağlık alanında en çok tartışılan haberler vitaminler üzerine. "Kullanmalı mı, kullanmamalı mı?" sorusu hep gündemde. Son araştırmalara göre vitaminler, özellikle 10 tanesi, doktora danışmadan kullanıldığı takdirde çok ciddi problemlere yol açıyor.

26.03.2008Sağlık
Sağlıklı yapan 21 ürün

Sağlıklı yapan 21 ürün

Araştırmalar, destek ürünlerin erkek sağlığında önemli rol oynadığını gösteriyor. İşte mucize 21 ürün...

30.10.2007Sağlık
Erkeği sağlıklı yapan 21 ürün

Erkeği sağlıklı yapan 21 ürün

Erkeklerin sağlığında çok önemli rol oynayan ürünler var.İşte her türlü konuda erkekleri sağlıklı yapan 21 mucize ürün.

24.09.2007Sağlık
Her çocuğa her gün D vitamini

Her çocuğa her gün D vitamini

T.C. Sağlık Bakanlığı, Danino desteği ile yürütülen "D Vitamini ile Gülümseyen Gelecek" kampanyası ile sağlık ocaklarında Vitamin D damlaları dağıtıyor ve bebeklerin D vitamini ihtiyacını karşılıyor.

16.03.2006Kelebek
D vitamini hastalıklara birebir

D vitamini hastalıklara birebir

Kırk yıl süren araştırmalar, "gün ışığı" vitamini olarak bilinen günlük D vitamini takviyesinin meme, bağırsak ve rahim gibi sıkça görünen kanserlere yakalanma riskini yarı yarıya azalttığını ortaya çıkardı.

D vitamini kanser riskini azaltıyor

D vitamini kanser riskini azaltıyor

Kırk yıl süren araştırmalar, "gün ışığı" vitamini olarak bilinen günlük D vitamini takviyesinin meme, bağırsak ve rahim gibi sıkça görünen kanserlere yakalanma riskini yarı yarıya azalttığını ortaya çıkardı.

30.12.2005Kelebek

Yazar Sonuçları

Sağlığınız için her gün yapmanız gerekenler

Hayatınızı kolaylaştırmak için günlük yapılması gerekenler listemin başında gelen 10 maddeyi en sondan başlayarak, en önemli maddeye kadar sizlerle paylaşacağım...

11.08.2018

Fazla şeker belleği bozar

Şeker toksik! Şeker zehir! Tamam ama çok da lezzetli. Üstelik bağımlılık yapma gücü bile var. Ve zaten bu nedenle de şekerden kaçmak öyle kolayca başarılabilecek bir iş değil. Dikkatli ve daima ‘uyanık olmanız’ lazım.

13.08.2017

D3 bizi ne zaman zehirler

D vitamini noksan-lığı evrensel bir problem. Bu nedenle de D vitamini takviyeleri kullanımı çok yaygın. Peki “fazla kullanım” yani “bedene aşırı D3 vitamini yüklenmesi” durumunda ne oluyor? D vitamini fazlası bizi zehirler mi?

16.05.2017

Kalsiyum takviyesi için mühim tavsiye

Sağlığımıza ilişkin doğru bilgiler, yerini bazen asılsız dedikodulara bırakabiliyor. Bugünlerde “kalsiyum destekleri” ile ilgili böyle bir durum var. Biliyorsunuz, kalsiyum desteklerinden faydalanma konusu en çok kadınları, özellikle de menopoz dönemindeki hanımları ilgilendiriyor.

26.10.2015

Güneş geldi hoş geldi

Belki bir-iki gün daha yüzünü göstermeyecek ama en az 4-5 ay sürecek güneşli günler başladı. Sevinçliyiz! Bunun bir nedeni de sağlığımız. Güneşli günlerle birlikte hepimizi tehdit eden önemli bir hastalık hazırlayıcısından, ciddi bir sağlık tehdidinden de kurtulmuş olacağız:

4.05.2015

Brüksel’de bir ressam

Büyük ressamımız ve şairimiz Bedri Rahmi Eyüboğlu Hoca 1950’de Paris’e gittiğinde, orada mozaik çalışmalarına katıldıktan sonra 1958’de Brüksel’de organize edilen uluslararası bir sergiye 272 metrekarelik mozaik pano ile katılmış ve bu eseriyle serginin büyük ödülü olan Altın Madalyayı alarak, daha o yıllarda ülkemiz sanatını Avrupa’ya tanıtmıştı.

23.11.2012

D'nin efsanesi sürüyor

Geçen hafta bir araştırma kaynak gösterilerek “D vitamini efsanesi de çöktü!” şeklinde yayınlar yapıldı. Doç. Dr. Nezih Hekim, D vitaminiyle ilgili bu tür yayınlara içerlemiş olmalı ki bir not hazırlayıp göndermiş. Notun ilk bölümünü bugün yayınlıyorum.

10.10.2012

Suşi mi, kebap mı?

Ebru Akel’in yaşam tarzı sağlık yönünden iyi görülüyor. Birkaç istisna dışında yanlış bir seçim yapmadığı anlaşılıyor.

26.05.2007

Süt kanser yapmaz

Son zamanlarda bir şehir efsanesi ortalığı kasıp kavuruyor: Süt tüketimi kansere yakalanma olasılığını artırıyor!

24.02.2007

Ginkgo kullansın mı?

Şeker hastalığı genetik faktörlerin önemli rol oynadığı hastalıkların başında gelir. Özellikle orta yaş sonrasında sıklaşan erişkin diyabetinde genetik miras çok önemlidir.

3.02.2007

Zamana rağmen gençlik

Zamanla kırışan, sıkılığını kaybeden cilt ve hatları belirsizleşen bir yüz; yani yaşlanmanın belirtileri...

17.12.2006

Mineraller hayatınızı değiştirebilir

Mineraller vücudunuzdaki destek yapılarını oluşturan, enerji metabolizmanızdan kanınızın pıhtılaşmasına kadar pek çok yaşamsal işlevlerinizi yürüten çok önemli besin unsurlarıdır.

11.10.2003