GeriSağlık Yetersiz D vitamini kanseri tetikleyebilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yetersiz D vitamini kanseri tetikleyebilir

Yetersiz D vitamini kanseri tetikleyebilir

Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Oğuz Özyaral, D vitamininin diyabet ve kansere karşı koruyucu faktör olduğunu, eksikliği halinde kalp, alerjik, metabolizma hastalıkları ve kanser gibi birçok problemi tetikleyebileceğini söyledi.

Özyaral, dünyada ortalama 7'de 1 oranında görülen D vitamini eksikliğinin, Türkiye'de her 3 kişiden 2'sinde rastlandığını ifade etti.

GÜNEŞLENME ŞEKLİ DEĞİŞMELİ SADECE AVUÇ İÇİNİ GÜNEŞLENDİRMEK YETERSİZ

D vitamini eksikliğinin en temel sebebinin güneşten doğru ve yeterince faydalanılmaması olduğunu ifade eden Özyaral, yüksek faktörlü güneş koruyucusu kullanılmasının D vitamini sentezini olumsuz etkilediğini aktardı.

Yetersiz D vitamini kanseri tetikleyebilir

Oğuz Özyaral, güneşlenme şeklinin değişmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar, kabul edilen pek çok bilgiyi gözden geçirmemizi zorunlu kılıyor. Sadece avuç içimizi ya da yüzümüzü güneşlendirmek D vitamini sentezine yetmiyor, vücudumuzun en az yüzde yirmisinin hafif pembe renk alana kadar güneşlenmesi gerekir. Güneş altında saatlerce kalınmasını elbette önermiyoruz ancak güneşten korkup kaçtıkça D vitamini sentezi gerçekleşemiyor. Bu da kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa zemin hazırlıyor." dedi.

"D VİTAMİNİ GÜNEŞİN DİK GELDİĞİ SAATLERDE SENTEZLENİR"

Doç. Dr. Oğuz Özyaral, D vitaminin güneş ışınlarıyla yüzde 90 oranında sentezlendiğini, vücudun güneş ışığına dik olarak maruz kaldığında derinin tabakalarında vitamini üretiminin başladığını söyledi.

Yetersiz D vitamini kanseri tetikleyebilir

D vitamininin temel olarak vücutta kalsiyum emilimine yardımcı olduğunu, böylelikle kas ve kemik kütlesinin artmasını sağladığını dile getiren Özyaral, şöyle devam etti:

"Dört mevsim her gün özellikle güneş ışınlarının dik geldiği, 11.00-15.00 saatleri arasında 15 dakika kadar yüz, eller, kollar, bacaklar ve mümkünse sırtımızı hafif pembeleşecek şekilde güneşlendirmek gerekir. Tatilde, deniz kenarında güneşlenirken cilt tipinize göre ilk 5 ila 15 dakika hiç bir bkoruyucu ürün kullanmadan güneşlenin, bırakın D vitamini sentezi gerçekleşsin. Sonra kontrollü olarak ve koruyucu ürünler kullanarak güneşlenmeye devam ederken, süreye dikkat edin. Saatlerce güneşe maruz kalarak cilt kanserini tetiklemeyin."

"ESMERLERDE D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR"

 

Oğuz Özyaral, D vitamini sentezinin, cilde renk veren bir pigment olan melaninin yoğunluğuyla doğrudan ilgili olduğunu belirterek, deri altındaki melanin artmasıyla cilt renginin de daha koyu olacağını, bunun da vitamin sentezini engelleyeceğini söyledi.

"Bu durumda vücutta D vitamini sentezlenmesi için güneş ışınlarına dik olarak maruziyet gerekir." diyen Özyaral, beyaz tenli kişi için bu sürenin ortalama 5 dakikayken, buğday tenliler için 15, esmerler için ise 20 dakika olduğunu belirtti.
Özyaral, cam arkasından güneşlenmenin D vitamini eksikliğini gidermediğini, özellikle koyu renkli kıyafetlerle dış mekanlarda yürürken maruz kalınan güneş ışınlarının da vitamin ihtiyacını karşılamaya yetmediğini aktararak, şu bilgileri verdi:

Yetersiz D vitamini kanseri tetikleyebilir

OFİS ORTAMINDAKİLER D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ YAŞAYABİLİR

"Kapalı ve güneş ışınlarının giremediği ofis ortamlarında çalışanlarla aşırı ve sürekli makyaj malzemesi ve güneş koruyucu kullananlar D vitamini açlığı riskiyle karşı karşıya. Makyaj malzemeleri ve güneş koruyucu kremler, D vitamini sentezlenmesine izin vermeyen bir bariyer oluşturur. D vitamini sentezi için güneşlenirken bu ürünlerin hiç birinin kullanılmaması gerekir. Bu anlamda bebeklerde yapılan en büyük yanlış da kundaklanmalarıdır. Bebeklerin özellikle mayıs-ekim ayları arasında saat 11.00 civarında kol ve bacaklar açık 10 dakika kadar güneşlenmeleri sağlanmalıdır."

"D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ BİRÇOK HASTALIĞIN HABERCİSİ"

Doç. Dr. Oğuz Özyaral, D vitamini eksikliği yaşayan insanların, sinirli ve hırçın olabileceğini, vitamin seviyesinin artmasıyla mutluluk hormonu seratonin salgısının da arttığını, bağışıklık sisteminin güçlendiğini dile getirerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

D VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?

"D vitamini diyabet ve kansere karşı koruyucu bir faktördür. Eksikliği halinde kalp, alerjik, metabolizma hastalıklarıyla kanser gibi birçok hastalık tetiklenebilir. Yetişkinlerde osteoporoz, çocuklarda ise raşitizme yol açabilir. Bilindiği üzere balık yağı, süt ve süt ürünleri, morina balığı yağı, sardalye, uskumru, somon, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi besinlerin düzenli tüketilmesi halinde D vitamini ihtiyacının yüzde 10'luk bir kısmı sağlanabilir. Bu durumda beslenme yoluyla ihtiyacımız olan D vitaminin karşılanamayacağı aşikardır. Yaz ayları boyunca depolanmış olan D vitamini ise çok kısa sürede tüketilir. Bu nedenle kış aylarında da güneşlenmek gerekir. Gerekli hallerde D vitamini ihtiyacı için hekim kontrolünde kapsül ya da damla şeklinde kullanılan ampul tipi preparatlar kullanılabilir."

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False