EKSTRA
MENÜ

Çomü

Çomü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çomü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 566 Çomü haberi bulunmuştur.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ olarak kısaltılabilir), Türkiye'nin Çanakkale ilinde yer alan devlet üniversitesidir. SCIMAGO 2012 yıllık raporunda dünyanın en iyi 1500 üniversitesinden biri olarak listelenmiştir. Üniversite, 2013 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye'nin En Girişimci Üniversiteleri Listesi'nde yer almıştır. ÇOMÜ, Uluslararası Üniversiteler Birliği'nin, Avrupa Üniversiteler Birliği'nin, ADIM Üniversiteler Konsersiyumu'nun ve Trakya Üniversiteler Birliği'nin üyesidir. Üniversitenin logosunda, Türk Bayrağı üzerinde Çanakkale Şehitleri Anıtı bulunmaktadır.


Çomü Haberleri

ÇOMÜde 8 dakikada sonuç veren çift antikorlu Covid-19 tanı kiti geliştirildi

ÇOMÜ'de 8 dakikada sonuç veren çift antikorlu Covid-19 tanı kiti geliştirildi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde (ÇOMÜ) yeni tip koronavirüsü tespit eden, çift antikorlu bir tanı kiti geliştirildi. Seri üretimine başlanacak kit ile 8 dakikada yüzde yüze yakın doğru sonuç alınabilecek.

8.09.2020Haber
Çay özü ve bordan doğal dezenfektan üretecekler

'Çay özü ve bor'dan doğal dezenfektan üretecekler

ÇOMÜ'de bir araştırma kapsamında doğal ürünler kullanılarak, özellikle gıda üretiminde virüslere karşı etkili olduğu belirlenen solüsyon elde edildi.

27.07.2020Teknoloji
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Nature Index listesine girdi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Nature Index listesine girdi

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) dünya genelinde çeşitli bilim dallarında yayınlanmış araştırma makalelerinin alınıp tek bir yerde incelenmesine fırsat sunan Nature Index'de 9'uncu sırada yer aldı.

16.06.2020Teknoloji
İspanyada hükümeti kurma görevi Pedro Sanchezin

İspanya'da hükümeti kurma görevi Pedro Sanchez'in

Parlamenter monarşi ile yönetilen İspanya'da 28 Nisan'da yapılan erken genel seçimlerin ardından meclise giren siyasi partilerin liderleriyle tek tek görüşen Kral 6. Felipe tarafından verilen hükümeti kurma görevini kabul eden Sosyalist İşçi Partisi'nin lideri Pedro Sanchez, düzenlediği basın toplantısında, "Ülkeyi yönetecek tek alternatif sosyalist hükümet. Başka alternatif yok. Ya sosyalist parti ülkeyi yönetecek ya da sosyalist parti yönetecek." dedi.

7.06.2019Dünya
23 yıl sonra müjdeli haber geldi... İlk işi 2 şişe su içmek oldu

23 yıl sonra müjdeli haber geldi... İlk işi 2 şişe su içmek oldu

ÇANAKKALE'de, 23 yıldır böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren Kerime Dalgıç (67), böbrek nakli oldu. Sağlığına kavuşan ve doyasıya su içme hasreti son bulan Dalgıç, "Ameliyat sonrası sağlığıma kavuşunca ilk işim 2 şişe su içmek oldu" dedi.

2.07.2018Gündem
Üniversiteye yeni yüksek lisans programı

Üniversiteye yeni yüksek lisans programı

YÖK, askeri tarih alanında disiplinlerarası lisansüstü program açma yetkisini ilk kez Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’ne (ÇOMÜ) verdi.

29.06.2018Eğitim
ÇOMÜde görevli öğretim üyesinden tartışma yaratan sözler

ÇOMÜ'de görevli öğretim üyesinden tartışma yaratan sözler

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın, ÇOMÜ TV'de konuk olduğu programda ilginç açıklamalarda bulundu. Lozan antlaşmasını sert bir dille eleştiren Akın, 1924 yılında Çanakkale ve Bursa?da kapatılıp, satıldığını söylediği camilerin, genelev ve ahır olarak kullanıldığını ileri sürdü. Akın, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili de yaptığı değerlendirmede, "O gece başarılı olsaydılar, İstanbul Ortodoks Hıristiyan bir devlet olacaktı" dedi.

26.02.2018Haber
ÇOMÜ, kampüs içinde teleferik sistemi kullanacak

ÇOMÜ, kampüs içinde teleferik sistemi kullanacak

ÇÖMÜ’de öğrencilerin kampüs içi ulaşımlarını kolaylaştırmak ve kampüs içerisinde öğrencilerin vakit geçirebileceği sosyal alan sayısını artırmak amacıyla planlanan teleferik projesi için görüşmeler devam ediyor.

17.02.2018Eğitim

Yazar Sonuçları

Cami-genelev yalanı: Çüş artık çüş be!

ÇOMÜ’de (Çanakkale 18 Mart Üniversitesi) yardımcı doçent olarak görev yapan Abdullah Akın adlı şahıs...

25.02.2018