EKSTRA
MENÜ

Çocuklarda Cinsellik

Çocuklarda Cinsellik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Çocuklarda Cinsellik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 151 Çocuklarda Cinsellik haberi bulunmuştur.

Çocuklarda Cinsellik Haberleri

Çocuğunuzun cinsellikle ilgili sorularına açık olun

Çocuğunuzun cinsellikle ilgili sorularına açık olun

Cinsellik kelimesi toplumumuzda tabu olan kelimeler arasındadır. Kullanıldığı zaman insanlar arasında bir tedirginlik, sessizce söyleme isteği uyandırır. Aslında herkesin cinsel dürtüleri vardır ve bu dürtüler tüm yaşamımız boyunca bizledir. Ancak çocukluk döneminden gençlik dönemine kadar daha belirgin yaşarız. Cinselliğin hayatımızı hem fiziksel hem de ruhsal açıdan etkilediğini söyleyen Nörolog Mehmet Yavuz çocuklarda cinselliğin keşfi ile ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Çocuğunuz cinselliği nasıl yaşıyor

Çocuğunuz cinselliği nasıl yaşıyor?

Testimizi çözerek çocuğunuzun cinselliğe olan merakını keşfedin.

Cinsellik çocuğa nasıl anlatılır

Cinsellik çocuğa nasıl anlatılır?

Ergen çocuklar cinselliği çok merak ediyor. Bunu anlatırken, mahremiyet eğitimi de ihmal edilmemeli. Uzman Psikolog Ramazan Şimşek ile konuştuk.

31.08.2015Hayat
Gençlerde cinsellik ve bağımlılık

Gençlerde cinsellik ve bağımlılık

Cinsel hastalıklara yakalanma ortalaması giderek artıyor.

Cinsel davranışlarla dolu oyunları yasaklamayın

Cinsel davranışlarla dolu oyunları yasaklamayın!

Çocuğunuzun cinsel saldırıya maruz kalması durumunda...

Çocuklarda cinsel gelişim ve cinselliğin keşfi

Çocuklarda cinsel gelişim ve cinselliğin keşfi

Mastürbasyon, çocuk için normal ve sağlıklı cinsel gelişimin bir parçasıdır.

Abisinin tecavüzüne uğradı

Abisinin tecavüzüne uğradı!

Uzmanlar bu olay üzerine "6 yaş sonrası odaları ayırın" uyarısında bulundu.

Çocuklara mahremiyet eğitimi verilmeli

Çocuklara mahremiyet eğitimi verilmeli

Ülke gündeminden bir türlü düşmeyen, her yeni olayda toplum olarak vicdanları daha da yaralayan konuların başında geliyor çocuk istismarı. Bir türlü önü alınamayan, çocuklara büyük bir travma yaşatan, aileleri ve yakınlarını da derinden sarsan çocuk istismarı vakalarının önüne nasıl geçilebilir? Vakaları önlemede diğer adli ve polisiye önlemlerin yanında çocuklara mahremiyet eğitimi verilmesi etkili olur mu? Mahremiyet eğitimi nasıl verilmeli? Aileler mi anlatmalı yoksa konunun uzmanlarınca verilecek eğitimlerle daha profesyonel bir yol mu izlenmeli?

Uzmanlar uyarıyor: Üç yaşına kadar ekrandan uzak tutun

Uzmanlar uyarıyor: Üç yaşına kadar ekrandan uzak tutun

Çocuğunuz ekran bağımlısı olabilir mi? Televizyon izlemek için size karşı geliyor, ağlama krizlerine giriyor, arkadaşları yerine televizyonu seçiyor, büyülenmiş gibi sanal dünyada yaşıyorsa ekran bağımlılığından söz edilebilir.

Neden bu kadar öfkeliyiz

Neden bu kadar öfkeliyiz?

Günlük hayatımızda çok sık dile getirdiğimiz, çok sık yaşadığımız ama yönetme konusunda oldukça başarısız olduğumuz bir konu öfke… Peki, neden bu kadar öfkeliyiz? Öfkemizi kontrol altına almak için neler yapabiliriz? Klinik Psikolog/Psikoterapist Utku Türkmeneri anlatıyor.

30.09.2019Sağlık
Prof. Dr. Özcan Köknel’den şiddete karşı öneri... Anne-baba okulları açalım

Prof. Dr. Özcan Köknel’den şiddete karşı öneri... Anne-baba okulları açalım

Bir kedinin üstüne kaynar su döküldü, bir köpek sahibi tarafından arabanın arkasına bağlanıp yolda sürüklendi, bir koca karısını öldürdü, bir kadın intihar etti, bir çocuk tecavüze uğradı… Adları farklı ama şiddet sarmalına dolanan toplumun hikayesi aynı… Her gün canımızı acıtan, ‘Bu kadar da olmaz’ dedirten bu vakaları hayatı boyunca onbinlerce insanın ruhlarına dokunmuş bir psikiyatri duayeni, hocaların hocası Prof. Dr. Özcan Köknel ile konuştuk. Geçtiğimiz günlerde deneyimlerini Mert İnan’ın yayına hazırladığı ‘Bilgenin Aynası’ kitabında anlatan 91 yaşındaki Köknel ile topluma ayna tuttuk. Yapacak çok iş var. Bunlardan biri anne-baba okulları açmak, diğeri cinsel eğitimi müfredata sokmak…

5.08.2019Gündem
Aile terapisi nedir Aile terapisinde süreç nasıl işler

Aile terapisi nedir? Aile terapisinde süreç nasıl işler?

Yaşamın güzelliklerinin yanında birçok sorun da stres, mutsuzluk, çatışma ve anlaşmazlıklar yaşamamıza yol açıyor. Yaşanan sorunlar karşısında aile terapisi tekniğinin sağlıklı ve kalıcı sonuçları olduğunun altını çizen uzman yazarımız Aile ve Çift Terapisti Şamil Sarıbaş, aile terapisi hizmetinin ne olduğunu, sürecin nasıl işlediğini, hangi sorunlarda daha çok tercih edildiğini bizlerle paylaştı.

27.06.2019Sağlık
Çocuklara cinsel eğitim hangi yaşlarda, nasıl verilmeli

Çocuklara cinsel eğitim hangi yaşlarda, nasıl verilmeli?

Çocuklar büyüdükçe çok soru sormaya, her şeyi öğrenmek istemeye meyillidirler. Peki, çocukların cinsellikle ilgili sorularına nasıl yanıt vermeli? Çocuklara cinsel eğitim nasıl verilmeli? Yaşa göre cinsel eğitim nasıl olmalı?

Çocuğunuz akran zorbalığına maruz kalıyor olabilir mi

Çocuğunuz akran zorbalığına maruz kalıyor olabilir mi?

“Arkan zorbalığına maruz kalan öğrencilerin; devamsızlıklarının arttığını, başarılarının düştüğünü, hatta bu davranışların etkisinin bazen yetişkinlikte bile devam ettiğini ortaya koyan çalışmalar vardır. Bu durum; çocukların kendilerini toplumdan dışlanmış hissetmesine, ileri yaşlarda sosyal yeteneklerinin zayıflamasına ve ruhsal sağlık problemlerin gelişmesine neden olmaktadır” diyen Çocuk Nörolojisi Uzmanı Doç. Dr. Adnan Ayvaz, ebeveynleri uyardı.

Çocuklara Mahremiyet Eğitimi Basıl Verilir

Çocuklara Mahremiyet Eğitimi Basıl Verilir?

Türkiye'nin farklı şehirlerinde anne-babalara çocuk yetiştirmenin sırlarının anlatıldığı “LC Waikiki Aile Buluşmaları” devam ediyor. Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt'un moderatörlüğündeki LC Waikiki Aile Buluşmaları'nın altıncısı 20 Ekim Cumartesigünü Mardin Dicle Kalkınma Ajansı Konferans Salonu’nda gerçekleşecek. Saat 14.00’te başlayacak buluşmada, Hürriyet Kitap tarafından yayınlanan 200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi'nin uzmanlarından Psikolojik Danışman ve Cinsel Eğitim Uzmanı Dolunay Kadıoğlu ve LC Waikiki Malzeme Kalite Güvence Müdürü Arzu Konyalı ile birlikte “Çocuklarda mahremiyet eğitimi” konuşulacak.

15.10.2018Alışveriş
Çocuklara mahremiyet eğitimi nasıl verilir

Çocuklara mahremiyet eğitimi nasıl verilir?

Türkiye'nin farklı şehirlerinde anne-babalara çocuk yetiştirmenin sırlarının anlatıldığı “LC Waikiki Aile Buluşmaları” devam ediyor. Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt'un moderatörlüğündeki LC Waikiki Aile Buluşmaları'nın altıncısı 20 Ekim Cumartesigünü Mardin Dicle Kalkınma Ajansı Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

15.10.2018Advertorial
Çocuğunuzu istismardan korumak için ona öğretmeniz gereken 3 şey

Çocuğunuzu istismardan korumak için ona öğretmeniz gereken 3 şey

Hemen her yıl ard arda gelen çocuklara yönelik cinsel istismar haberleriyle dünyamız başımıza yıkılıyor. Bu konuda kendimizi de çocuklarımızı da çok çaresiz hissedip, duygularımızla kendi dünyamıza kapanıyoruz. Ancak cinsel tacizle mücadele etmek için hem bizim hem de çocuklarımızın bilinçlenmeye kendini korumaya ihtiyacı var. Bu nedenle bu konuda çocuğunuza söyleyecekleriniz ve öğretecekleriniz çok önemli.

20.03.2018Hayat
Selin Karacehennem kimdir, kaç yaşında

Selin Karacehennem kimdir, kaç yaşında?

Katıldığı televizyon programlarındaki yorumları ve söylediği sözlerle tanınan Selin Karacehennem, yaptığı çıkışlarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Vatandaşlar evlilik terapisti olarak bilinen Selin Karacehennem'in kim olduğunu, yaşını ve mesleğini sorguluyor. Peki, Selin Karacehennem kimdir? Kaç yaşında ve mesleği ne?

13.03.2018Televizyon
Boş zaman yerine hobilerle geçen kaliteli zaman

Boş zaman yerine hobilerle geçen kaliteli zaman

Sınırsız dünyaları ve uçsuz bucaksız hayalleriyle çocukların başaramayacağı hiçbir şey yoktur. Çünkü biz yetişkinlerin yaptığı şeyi yapmaz, kendilerine aşılamaz duvarlar örmezler. İşte bu yüzdendir içlerine sığmayan enerjileri ve engel tanımayan ruh halleri.

Hayat kurtaran eğitim: Hayır de

Hayat kurtaran eğitim: Hayır de!

Gaziantep’te bir ilkokulun psikolojik danışma ve rehberlik servisi, öğrencilere ‘Çocuklarda mahremiyet’ konulu bir eğitim semineri verdi. 9 yaşındaki E.Ö. bakkalının kendisine dokunuşlarının derste anlatılan ‘kötü dokunuş’ örneği olduğunu anladı ve durumu ailesine söyledi. Bakkala dava açıldı.

7.10.2017Gündem
En Yaygın Cinsel Fobiler

En Yaygın Cinsel Fobiler

Cinsel fobilerin var olduğunu öğrenmek bizim için şoke edici olabilir. Tuhaf görünebilir, fakat sandığınızdan daha yaygındırlar. Peki öyleyse onları neden bu kadar az duyarız? Psikoloji Bilim Doktoru Dr. Zafer Akıncı en yaygın cinsel fobileri anlattı...

3.10.2017Cinsellik
Ahlaki ve etik olarak yanlış

Ahlaki ve etik olarak yanlış

Gülben Ergen bu hafta Çocuk-Genç ve Erişkin Psikiyatristi Prof. Dr. Bengi Semerci ile bir araya geldi, Türkiye’deki ensest rakamlarından çocuk istismarına, ergenlik dönemi psikolojisinden kadın meselesine kadar merak ettiklerini sordu.

5.09.2017Magazin
Ertuğrul Özkök: Hocam, artık 70’inde  bir orta yaş erkeğiyim,  kaç yaşında gibi yapayım

Ertuğrul Özkök: Hocam, artık 70’inde bir orta yaş erkeğiyim, kaç yaşında gibi yapayım?

Her şey geçen hafta Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni yaş dilimlerini açıklamasıyla patladı. Eskiden ‘yaşlı’ olarak kabul edilen 65 ile 80 arasındaki insanlar artık ‘orta yaş kuşağı’ sayılıyordu. Böylece bir gecede gençleşip ‘orta yaşta’ bir erkek haline gelmiştim. İlk işim Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nu arayıp “Hocam bu ne iş” diye sormak oldu. Yani, “Hocam ciddi misin?” diyecektim. Niyetim de şu: Bu iş gerçekten ciddiyse, yarından itibaren ona göre davranacağım, yaşayacağım. İkimiz, geçen cuma günü Bodrum’da Nikki Beach’in harika ortamında buluştuk. Kendim ve sizin adınıza, sorulabilecek bütün normal ve muzır soruları sordum. Cevaplarımı aldım ve daha o gün yeni yaşıma uygun yaşamaya başladım. İşte yeni orta yaş hayatım... Fotoğraflar her şeyi anlatıyor...

12.08.2017Hürriyet Pazar
Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi

Ergenlik döneminde cinsellik yaşanması normal mi?

Ergenlik dönemi, bize bağımlı çocuğumuzun yavaş yavaş bağımsızlaşmaya, yetkinleşmeye ve yetişkin rolleriyle tanışmaya başladığı dönemlerdir. Özellikle toplumla ve toplumun talepleriyle yüzleşir. Bu talepleri de tek başına yönetmek, sonuçlandırmak ister. Cinsellik de bu konulardan biridir. Uzman Psikolog Emir Erünsal, ergenlik döneminde cinsellik konusunda ailelere tavsiyelerde bulunuyor.

Yazar Sonuçları

Her kalemi eline alan çocuk kitabı yazmamalı

Bir değil, iki değil... Tam 4 baskı yapmış, onlarca çocuk tarafından okunmuş, hâlâ kitapevlerinde ve internette satışı devam eden ‘Gül ve Düşün’ isimli bir kitap. Ve o kitapta akla hayale gelmeyecek, tecavüzü meşrulaştıran, tecavüzcüyü ‘mutlu ve gururlu’, mağduru ise ‘insanların yüzüne bakamayacak’ şekilde tasvir eden bir hikâye! Yazar da yayınevi de özür diledi ama bitti mi? Her kalemi eline alan çocuk kitabı yazmaya devam mı edecek? Denetim bu işin neresinde? İşte yanıtları...

28.08.2020

Ebeveynler ve cinsel eğitim

"Ben nasıl oldum" sorusuna nasıl cevap vereceğinizi biliyor musunuz?

5.05.2015
Ergenlik ve cinsellik-2

Ergenlik ve cinsellik-2

İlköğretimin ikinci yarısından itibaren karşı cinse duyulan ilginin başladığını gözleriz. Bu dönemde yetişkinlerin kız ve erkek çocuklara yönelik tutum, beklenti ve davranışları arasında farklılıklar olduğu çeşitli araştırmalarla ortaya konmuştur.

27.02.2012

Cinsel İstismarı Önlemede Cinsel Eğitim Şart

Okulların açılması ile birlikte, çocuğu okula başlayacak anne babaların kafaları “Çocuğumu cinsel istismardan nasıl korurum ve çocuğumun istismara uğradığını nasıl anlayabilirim?” sorularıyla karışmaya başladı.

20.09.2011

Erkeklerde cinsellik ile ilgili 17 soru 17 cevap

Erkekler, genelde üreme sağlığı ve cinsel problemleri hakkında konuşmayı pek sevmiyorlar. Üreme sağlığı ile ilgili problemler görmezden geliniyor, son ana kadar doktora gidilmiyor. Aynı şekilde cinsel problemler baş gösterdiğinde sanki ortada bir sorun yokmuş gibi problemi göz ardı edebiliyorlar.

30.04.2019
Cinsel istismara uğramış çocuk nasıl fark edilir

Cinsel istismara uğramış çocuk nasıl fark edilir?

Cinsel istismar; çocuğun rızasının olup olmadığına bakılmadan bir yetişkin tarafından çocuğun cinsel uyaran ve doyum için kullanılması durumudur. Genital bölgeye dokunma, oral temas, pornografi gibi suçlarda çocuğun cinsel obje gibi kullanılması ve ırza geçmeye kadar çok geniş bir yelpazenin tümünü kapsamaktadır.

23.04.2019

Son zamanların en felaket cinsel istismar vakası

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı, 2019’un bu ilk günlerinde öyle şeyler anlattı ki delirmemek mümkün değil! Yine bir toplu cinsel istismar vakası. Yine bir okul. Yine bir öğretmen. Ve mağdur 17 kız çocuğu...Bu, son zamanların en vahim, en çirkin cinsel istismar vakalarından biri. Tıpkı Menderes’teki Saadet Öğretmen vakası gibi. O vakayı da Türkiye aslında Canan Güllü kanalıyla duydu. Saadet Öğretmen sesini onun sayesinde duyurabildi. Canan Güllü’yle iki gün sürecek bir söyleşiyle sizi baş başa bırakıyorum...

9.01.2019

Aşk hormonu (oksitosin) nedir?

Ağrı, insan oğlu var olduğundan beri onu etkileyen bazen çaresiz bırakan zararlı bir durum. Bir şekilde ağrı çekmeyen canlı yok gibidir. Ağrı kişiye has bir özelliktir. Her canlı kendi ağrısı ile baş başadır. Bilindiği gibi ağrı akut yani aniden oluşan genellikle bir doku hasarının söz konusu olan ağrı olarak bilinirken, kronik ağrı; geçmeyen süreklilik arz eden bir ağrı olarak tanımlanır ve ağrı sınıflaması bu iki eksen üzerinden detaylandırılır.

24.12.2018

Çocuklarda cinsel eğitim yaşa uygun olmalı

Çocuklara cinsel eğitim nasıl verilmeli? Cinsel eğitime ne zaman başlanmalı? Hangi yaşta hangi bilgiler çocuğa verilmeli? İşte çocuklarda cinsel eğitim ile ilgili aklınıza takılan tüm soruların yanıtı...

16.11.2018

Aile ile ilişkiler hayatımızı belirliyor

Pek çok alanda psikoterapi ve psikiyatrik tedavi uygulayan psikiyatrist Dr. Arzu Erkan Yüce, özellikle bilişsel davranış, aile ilişkileri ve cinsel sorunlar konusunda uzman. Amerika’daki Academy of Cognitive Therapy’den (ACT) ‘International Diplomate’ unvanı almaya hak kazanan Yüce, insanların yaşadığı birçok sorunun temelinin aile ilişkilerine dayanabildiğini ve bunları aşma sürecinin de istek ve direnç gerektirdiğini anlattı.

30.09.2018

Çocukların ilginç sorularına nasıl cevap vermeli?

Küçük yaşlardan itibaren etrafına ilgisi ve merakı olan çocuklar, anne babalarına pek çok ilginç soru sorar. Gelişimsel süreç içinde doğal karşılanan bu soruları sorduğunda çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğini Öğretim Görevlisi Merve Mercan anlattı.

14.09.2018

3 yaşından sonra çocuğunuzla banyo yapmayın

Cinselliğin keşfine adım atan çocuklara nasıl davranmalı?

28.08.2018

Uyandığınızda eliniz ilk telefona gidiyorsa dikkat

Gülben Ergen bu hafta “Çocukları Sanal Dünyada(n) Koruma Kılavuzu” kitabının yazarları Psikolog Dr. Mehmet Şakiroğlu ve Dr. Cansel Poyraz Akyol ile bir araya geldi. Sosyal medyanın tehlikelerinden nasıl korunmamız gerektiğinin ayrıntılarını konuştu.

2.05.2018
Cinsel istismara maruz kalan çocuk nasıl anlaşılır

Cinsel istismara maruz kalan çocuk nasıl anlaşılır?

Cinsel saldırının anlaşılabilmesi için öncelikle cinsel saldırıların neler olduğunu bilmekte fayda var. Uzman Psikolog Emir Erünsal, cinsel saldırıların çocuk psikolojisi üzerine etkilerini anlattı.

1.02.2018

Ahlaki ve etik olarak yanlış

Gülben Ergen bu hafta Çocuk-Genç ve Erişkin Psikiyatristi Prof. Dr. Bengi Semerci ile bir araya geldi, Türkiye’deki ensest rakamlarından çocuk istismarına, ergenlik dönemi psikolojisinden kadın meselesine kadar merak ettiklerini sordu.

6.09.2017

Çocuklarda sağlıklı cinsel gelişim

Ergenlik döneminden sonra çocuğun cinsel özellikleri kolay kolay değişmez.

20.07.2017

Kadınlar mastürbasyon yapmaz!

Kadınların mastürbasyon yapmasıyla ilgili birçok yanlış bilgi doğruymuş gibi kabul edilerek çeşitli cinsel mitler ortaya çıkmıştır.

28.06.2017

Cinsellik ve fallik dönem

Bu dönemde çocuklar doktorculuk oyunu gibi oyunlarla bedenlerini birbirlerine göstererek ve başkalarınkine bakarak meraklarını gidermeye çalışırlar.

26.03.2017