EKSTRA
MENÜ

Bebeklerde Reflü

Bebeklerde Reflü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Bebeklerde Reflü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 94 Bebeklerde Reflü haberi bulunmuştur.

Bebeklerde Reflü Haberleri

Reflüsü olan bebekleri rahatlatacak 10 öneri

Reflüsü olan bebekleri rahatlatacak 10 öneri

Bebeklerde 1’inci aydan itibaren görülmeye başlayan reflü kusmalara neden olur. Peki, bebeklerde reflü tedavisi nasıl yapılır? İşte konuyla ilgili önemli bilgiler…

Bebeklerde reflü neden olur Bebeğinde reflü olan annelere öneriler

Bebeklerde reflü neden olur? Bebeğinde reflü olan annelere öneriler

Çocuklarda çok sık rastlanan reflü, bebeklerde 1’inci aydan itibaren görülmeye başlar ve kusmalara neden olur. Prof. Dr. Nermin Tansuğ reflüsü olan bebekler için annelere önerilerde bulundu.

Çocuğunuzun çarşafını 3 günde bir değiştirin

Çocuğunuzun çarşafını 3 günde bir değiştirin

Çocuklar yetişkinlere oranla daha sık kulak enfeksiyonu geçirebiliyor. Siz siz olun asla çocuğunuzun yanında sigara içmeyin ve kimseye de içirtmeyin. Odasında halı bulundurmayın ve çarşaflarını sık sık değiştirin. Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, çocukların sık kulak enfenksiyonu geçirmesinin nedenlerini şöyle sıraladı.

Bebeklerde reflü nasıl geçer Tedavisi mümkün mü

Bebeklerde reflü nasıl geçer? Tedavisi mümkün mü?

Yetişkinlerde görmeye alışkın olduğumuz reflü, çocuklarda ve hatta bebeklerde dahi görülüyor. Peki, bebeklerde reflü neden olur? Bebeklerde reflü belirtileri nelerdir? Konuyla ilgili önemli bilgiler…

24.04.2019Sağlık
Kilo alamama, bebeklerde reflü belirtisi olabilir

Kilo alamama, bebeklerde reflü belirtisi olabilir

Bebeklerde en sık görülen rahatsızlıkların başında reflü gelir. Peki, bebeklerde reflü belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde reflü görülme sıklığı artıyor

Bebeklerde reflü görülme sıklığı artıyor

Reflü, yetişkinlerden çok bebeklerde görülür. Özellikle beklenenden erken doğan bebeklerde reflü riski daha yüksek olur. Peki, bebeklerde reflü belirtileri nelerdir? Bebeklere reflü tanısı nasıl konur? İşte merak edilenler…

Bebekler neden kusar Bebeklerde kusma sebepleri

Bebekler neden kusar? Bebeklerde kusma sebepleri

Bir mucizenin karşılık bulmuş halidir bebekler… İlk ağlamaları, ilk gülüşleri, ilk dokunuşları paha biçilemez kadar değerli, kelimelerle anlatılmayacak kadar özeldir. Ancak bazen küçük bedenlerine fazla gelecek sorunlarla uğraşabilirler. Bu sorunların başında kusma problemleri gelir. Her ne kadar belli şartlar dahilinde normal olsa da kusma bir hastalık belirtisi de olabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Ali Talay, bebeklerde kusma ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

Çocuklarda reflü sıklığı artıyor mu

Çocuklarda reflü sıklığı artıyor mu?

Yetişkin sorunu olduğu zannedilen reflü çocuklar hatta bebeklerde de ortaya çıkabiliyor. Araştırmalar, tüm çocuklarda da yaklaşık yüzde 15 oranında reflü bulunduğunu gösteriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Meltem Uğraş; huzursuzluk, mide bulantısı ve özellikle kilo kaybı olan çocukların reflü açısından da değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Bebeklerde reflü, gelişme geriliğine neden olabilir

Bebeklerde reflü, gelişme geriliğine neden olabilir

Özellikle beklenen zamanından erken doğan bebeklerde reflü riski daha yüksek oluyor.

Bebek ve çocuklarda kusma

Bebek ve çocuklarda kusma

Kusma bebeklik döneminden başlayarak oldukça sık görülen bir olaydır.

29.05.2015Sağlık
Reflü sadece sizde mi var

Reflü sadece sizde mi var?

Reflü her yaşta çocuk ve erişkinde görülse de, en sık görüldüğü dönem bebeklik dönemidir.

Beş çocuktan biri reflü

Beş çocuktan biri reflü

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Reha Artan, beş çocuktan birinin reflü hastası olduğunu söyledi.

3.03.2010Kelebek
Bu yiyecekler reflünün artmasına neden olabiliyor

Bu yiyecekler reflünün artmasına neden olabiliyor

Reflü ve meydana gelen yanmalar ile ilgili bilgiler veren Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Enver Avcı, domates, ketçap, narenciye, kafein, kolalı içecekler ve gıdaların reflüyü artırabileceğini ifade ederek, göğüsteki her yanmanın reflü olmadığını belirtti.

27.08.2020Sağlık
Kalıcı hasar bırakabilir Erken teşhis ve tedavi önemli...

Kalıcı hasar bırakabilir! Erken teşhis ve tedavi önemli...

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Filiz Gebeşoğlu, çocuklarda sıklıkla rastlanan idrar yolu enfeksiyonunun yüksek ateş gibi farklı belirtiler gösterebileceğine dikkat çekerek kalıcı hasar bırakmaması adına tedavi sürecinin önemli olduğunu söyledi.

Çocuklarda bu sorunu hafife almayın Kalıcı hasara neden olabilir

Çocuklarda bu sorunu hafife almayın! Kalıcı hasara neden olabilir

Diş sıkma ve gıcırdatma sorununun, çocuklarda da erişkinler kadar yaygın olduğunu belirten Pedodonti Bölümü’nden Dr. Hilal Sillelioğlu, diş gıcırdatmalarının nedenlerini ve yapılması gerekenleri anlattı.

Prematüre bebekler yaşıtlarının boy/kilosuna ne zaman ulaşır

Prematüre bebekler yaşıtlarının boy/kilosuna ne zaman ulaşır?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada her yıl 15 milyon bebek, prematüre olarak doğuyor ve bir milyondan fazlası bir yaşını dolduramadan yaşamını yitiriyor. Neonatoloji (Yeni Doğan) Uzmanı Dr. Bora Baysal, “Erken doğan bebekler serebral palsili bebeklerin yüzde 45'ini, görme sorunu yaşayanların yüzde 35'ini, işitme ve bilişsel sorunlar yaşayanların ise yüzde 25'ini oluşturuyor” dedi.

13.12.2019Yenidoğan
Anne sütünü artıran en önemli faktör bol sıvı tüketmek

Anne sütünü artıran en önemli faktör bol sıvı tüketmek

Anne sütünün bebeği ve anneyi birçok hastalıktan koruduğuna dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Seringeç, emziren anneleri sıvı alımına dikkat etmeleri konusunda uyardı. Uzm. Dr. Seringeç, "Anne sütünü artıran en önemli faktör bol sıvı tüketmek. Yeni doğum yapmış annemizin mutlaka günde 4 litre sıvı alması gerekmektedir" dedi.

7.10.2019Sağlık
Prematüre bebek bakımının 10 püf noktası

Prematüre bebek bakımının 10 püf noktası

Prematüre olarak dünyaya gelen bebeklerin özellikle ilk dönemlerdeki bakımı biraz daha fazla hassasiyet gerektiriyor. Erken doğumlardan sonra ebeveynlere büyük görev düştüğünü söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar, prematüre bebeklerin bakımının püf noktalarını açıkladı.

Kusan çocuğa verilebilecek en sağlıklı gıda

Kusan çocuğa verilebilecek en sağlıklı gıda

Çocuklarda kusmanın kendi başına bir hastalık olmadığını ve bu problemin nedeninin mutlaka araştırılması gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Ela Tahmaz, bulantı ve kusma tedavisi hakkında bilgi verdi. Tahmaz, kusma sonrası çocuğa verilebilecek en faydalı sıvının su olduğunun da önemle altını çizdi.

Bebeğinizi ağlatarak uyutmaya çalışmayın

Bebeğinizi ağlatarak uyutmaya çalışmayın

Uzman Klinik Psikolog Merve Kırna, bebeklerin nasıl uyutulmaması gerektiği konusunda önemli bilgiler verdi.

Bebeklerde öksürük neden olur, nasıl geçer

Bebeklerde öksürük neden olur, nasıl geçer?

Bebeklerde öksürük, ateşten sonra en sık görülen hastalık belirtilerinden biridir. Altta yatan hastalığın saptanması için de her koşulda doktora başvurmak çok önemlidir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayla Haytan Önal; bebeklerde öksürük nedenlerini, öksürüğe ateş ve hırıltı eşlik ettiğinde hangi hastalığın habercisi olabileceğini anlattı.

Bebeklerde mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir

Bebeklerde mide bulantısı ve kusmaya ne iyi gelir?

Bebeklerin beslendikten sonra bir miktar süt çıkarmaları olağan kabul edilir. Ancak aşırı kusma gibi bazı durumlar ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Peki, bebeklerde kusma ne zaman tehlikelidir? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Meryem Necafi, konuyla ilgili ebeveynlere önemli bilgiler verdi.

Sayısız Faydası Olan 8 Bitki Çayı

Sayısız Faydası Olan 8 Bitki Çayı

Diyet sürecini destekleyip yağ yakmadan mikroplara karşı savaşmaya, depresyondan mide bulantısına birçok faydası bulunan bitki çaylarını derledik.

İnek sütü alerjisi nedir İnek sütü alerjisi nasıl anlaşılır

İnek sütü alerjisi nedir? İnek sütü alerjisi nasıl anlaşılır?

Besin alerjileri son yıllarda en yoğun artış gösteren alerji türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde büyük şehirlerde daha sık, kırsal kesimde daha nadir görülmekle birlikte, besin alerjili çocuk oranı %6 olarak bildirilmektedir. Besin alerjilerinde en sık gördüğümüz alerji türü inek sütü alerjisidir.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Küçükdurmaz, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonun kalıcı böbrek hasarına neden olabileceğini söyledi.

Çocuklarda karın ağrısı neden olur Alınacak önlemler…

Çocuklarda karın ağrısı neden olur? Alınacak önlemler…

Çocukluk dönemin de en sık karşılaşılan sorunlardan biri de karın ağrısıdır. Bu ağrı kimi zaman karın içi veya karın dışı organlardan kaynaklanan hastalıkların bir belirtisi olabilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Gör. İsmail Gönen, çocuklardaki karın ağrısının nedenlerini ve alınabilecek önlemleri anlattı.

Çocuklarda en sık görülen 7 tehlikeli hastalık

Çocuklarda en sık görülen 7 tehlikeli hastalık!

Havaların soğumasıyla birlikte çocukların sık hastalandığı bir döneme girdik. En gelişmiş ülkelerde bile 5 yaşın altındaki çocuklar 1 yılda ortalama 6-8 kez hastalanmaktadırlar. Özellikle kreşe ve okula başlayan çocukların ilk senelerde daha sık hastalanması doğal bir durumdur. Ancak bunların haricinde çok daha ciddi hastalıklar vardır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Bostancıoğlu, bu hastalıkları açıkladı.

Çoçuklarda kusmaya ne iyi gelir, kusan çocuğa ne yedirmeli

Çoçuklarda kusmaya ne iyi gelir, kusan çocuğa ne yedirmeli?

Mide bulantısı, gelen uyarılar sonucunda midede bulantı hissinin ortaya çıkması ve kusma ile sonuçlanabilen bir duygu durumudur. Çocuklarda, bağırsak, idrar yolu ve boğaz enfeksiyonu gibi her türlü enfeksiyonun bulantı ve kusmaya neden olabileceğini ancak bazı belirtilere özellikle dikkat edilmesi gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Aslı Cömertpay, çocuklarda kusma ve bulantıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Bebeğim neden huzursuz

Bebeğim neden huzursuz?

Yenidoğan döneminden bir yaşına gelene dek bebeklerde ortaya çıkan bazı sorunlar huzursuzluk yaratabiliyor. Oysa ebeveynlerin dikkatli gözlemi ve gerekli durumlarda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurması, bunların ortadan kalkarak bebeklerin mutlu ve sağlıklı günler yaşamasına yardımcı oluyor. Bebeğim neden huzursuz sorusunun cevapları…

Sadece yetişkinleri değil, çocukları da tehdit ediyor

Sadece yetişkinleri değil, çocukları da tehdit ediyor

Son yıllara dek yetişkinlerin hastalığı olarak bilinen reflü, günümüzde artık çocukların da kapısını sık çalan bir hastalık haline geldi. Mide içeriğinin ağıza veya yemek borusuna geri kaçmasıyla oluşan şikâyetler reflü olarak adlandırılırken, belirtileri çok farklı şikâyetlerle kendini gösteriyor.

Çocuklarda gastroözefageal reflü (GÖR) ve tedavisi

Çocuklarda gastroözefageal reflü (GÖR) ve tedavisi

Gastroözefageal reflü yani bir diğer adıyla GÖR, mide içeriğinin istem dışı yemek borusuna kaçması olarak tanımlanır. GÖR, sağlıklı bebeklerde, çocuklarda ve erişkinlerde hemen her gün birçok kez oluşan fizyolojik bir olaydır. Genellikle beslendikten sonra olur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Şefika Tümay Doğancı, çocuklarda reflü konusunda aileleri bilgilendirdi.

Çocuklarda diş gıcırdatmanın nedenleri ve tedavisi

Çocuklarda diş gıcırdatmanın nedenleri ve tedavisi

Diş sıkma ve gıcırdatma sorunu, çocuklarda da erişkinler kadar yaygındır” diyen İstanbul Pedodonti Uzmanı Dr. Hilal Sillelioğlu, çocuklarda diş gıcırdatmalarının nedenlerini ve yapılması gerekenleri anlattı.

En sık görülen besin alerjisi belirtileri

En sık görülen besin alerjisi belirtileri

Dünyadaki alerjik hastalıkların başında besin alerjisinin geldiğini ve her 13 çocuktan birinde görüldüğünü söyleyen Çocuk Alerji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, en sık görülen besin alerjisi belirtilerini açıkladı.

Çocuğunda reflü olan annelere 10 önemli tavsiye

Çocuğunda reflü olan annelere 10 önemli tavsiye

Çocuklarda çok sık rastlanan mide içeriğinin yemek borusuna hatta ağza kadar geri gelmesi hali olan reflü, bebeklerde 1’inci aydan itibaren görülmeye başlar ve kusmalara neden olur.

29.09.2016Cocuk

Yazar Sonuçları

Çocuklarda gastroözofageal reflüde cerrahi tedavi

Bebeklerde ve çocuklarda mide içeriğinin beslenme sonrası yemek borusuna kaçmasına gastroözofageal reflü (GÖR) denir. Bebeklerin beslenme sonrası anne sütünü veya mamasını çıkarmasına sık rastlanır. Bu durum çoğunlukla fizyolojiktir ve 1-2 yaşına kadar kendiliğinden geçer.

26.03.2019

Alerji ve astımı önlemek için hamile ve süt veren annelere öneriler

Alerji ve astım günümüzde gittikçe daha sık rastladığımız, hastaların hayat kalitesini bozan ve yaşamı birçok yönden kısıtlayan kronik bir hastalık haline gelmiştir. Astımdaki bu hızlı artışın doğrudan beslenme ile bir ilişkisi vardır. Toplum olarak geleneksel beslenme alışkanlıklarını bırakıp, modern beslenme diye tanımlanan fastfood yemek yeme alışkanlıklarının ve gıdalarda azalan vitamin ve mineral miktarının bu artışta rolü görülmektedir.

5.03.2019

Çocuğum oldum olası iştahsız demeyin!

İlk teşhisi her zaman anneler koyar.

15.01.2018

Bana da sorsanız reklamda oynar mısın diye, Evet oynarım

Ne var ne yok bir bakalım... Bu aralar çevremde epey doğum yapan var. Haberlerini alıyor, onlara iç açıcı mesajlar gönderip duruyorum. Hani zamanında bana da söylemişlerdi ya: "Kırkı çıksın çok kolay olacak; üç ay bitsin, yırtacaksın; altı aydan sonra rahatsın..."

8.10.2006

Fıtık hastalığı nedir?

Fıtık, Latince hastalık karşılığı “Herni”, organın yerinde durmasını sağlayan doku ya da kasların doğal boşluğunda dışa doğru kayması, yerinden çıkması ve akabinde şişlik oluşturmasıdır. Yani bölgedeki içeriğin zayıf bir noktadan dışarı çıkması ya da şişlik oluşturmasıdır.

14.10.2020

Bebeğime neden masaj yapmalıyım?

İnsan yaşamının her döneminde bağlar birinci derece önem taşır. Kişinin varlığını sürdürmesi bu bağlar sayesinde gerçekleşir. Her canlı türü, kendine verilen zaman içinde gereksinimleri doğrultusunda bağlar geliştirir. Yaşamsal önem taşıyan iletişim bağları, bebekle yetişkin arasında farklı biçimlerde kurulabilir. Bebeğin hareketleri, bakışları, kokusu yetişkini kendine bağlamaya yeter; bebek bu yakınlık içinde kendine en yakın olan anne ve babasını tanımaya başlar. Dokunma da bu bağlamda çok önemlidir.

23.12.2019

Yeni doğan bebekler neden hıçkırır?

Bebeklerin hıçkırması normal bir durumdur ama…

20.06.2019

20 maddede çocuklarda sinüzit/alerji gerçeği

Çocuklarda kış boyu geçmeyen öksürük, burun akıntısı, burun tıkanıklığı konulu en son instagram paylaşımından sonra gelen yorumlardan, bu konunun ne kadar büyük bir kanayan yara olduğunu fark ettim ve bu konuda sizleri aydınlatacak, aklınızdaki soru işretlerini yok edecek ayrıntılı bir yazı yazmaya karar verdim.

7.01.2019
Bebeğinize çilek yedirmeyin

Bebeğinize çilek yedirmeyin!

İlk 6 ay anne sütüyle beslenen bebeğiniz artık ek besinlere geçiyor. Peki, hangi besinler bebeğiniz için zararlı biliyor musunuz? Diyetisyen Esra Gültekin, 1 yaşından önce bebeklere verilmemesi gereken besinleri sıraladı.

9.08.2018

Bebek ve çocuklarda yastık kullanımı gerekli midir?

Bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar yastık kullanmayın

7.05.2018

Çocukluk çağında inek sütü alerjisi

“İnek sütü alerjisi erken süt çocukluğu döneminin giderek artan bir sorunudur” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semra Akkuş Akman, çocukluk çağında inek sütü alerjisi hakkında bilgi verdi.

21.03.2017

Ayağınızın altındaki sağlık sigortaları

Geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan, doğu kaynaklı geleneksel bir tedavi yöntemi ‘refleksoloji’...

12.03.2017