MENÜ

Ali Özgentürk

Ali Özgentürk ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ali Özgentürk haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 669 Ali Özgentürk haberi bulunmuştur.

Ali Özgentürk Haberleri

Sinemacı Ali Özgentürkten Darüşşafaka’ya destek

Sinemacı Ali Özgentürk'ten Darüşşafaka’ya destek

Türk sinemasının efsane isimlerinden Ali Özgentürk, 100’e yakın eserinin telif haklarını Darüşşafaka’ya bağışladı. Selvi Boylum Al Yazmalım da bağışa konu olan eserler arasında.

23.09.2019Eğitim
Selvi Boylum Al Yazmalımın finalini değiştirdi mi

'Selvi Boylum Al Yazmalım'ın finalini değiştirdi mi?

Türkan Şoray, NTV Radyo’nun “İz Bırakan Kadınlar” dizisine konuk oldu. Ünlü sanatçı, çocukluğundan evliliğine, korkularından Türkan Şoray kanunlarına her konuda samimi açıklamalarda bulundu.

23.01.2019Magazin
‘Sevgi emektir’ sözü  bana ait

‘Sevgi emektir’ sözü bana ait

Ali Özgentürk’ün geçtiğimiz günlerde ortaya attığı “Türkan Şoray, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filminin finalini değiştirmeye çalıştı.

30.12.2018Magazin
Kadir İnanırdan o iddialara sert cevap

Kadir İnanır'dan o iddialara sert cevap

ALİ Özgentürk’ün geçtiğimiz günlerde ortaya attığı “Türkan Şoray, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filminin finalini değiştirmeye çalıştı. Canlandırdığı Asya karakterinin İlyas’a dönmesini istedi” iddiasına, unutulmaz filmin İlyas’ı Kadir İnanır’dan yanıt geldi.

29.12.2018Magazin
Türkan Şoray, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın sonunda Kadir İnanır’a dönmek istedi

Türkan Şoray, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın sonunda Kadir İnanır’a dönmek istedi

Usta senarist ve yönetmen Ali Özgentürk, 70 yıldır 500’den fazla defterde tuttuğu notlarını ‘Gizli Defterlerim’ kitabında bir araya getirdi. Kimler yok ki: Yaşar Kemal, Yılmaz Güney, Atıf Yılmaz, Hülya Avşar, Türkan Şoray, Kemal Sunal ve niceleri... Anılar, sevinçler, acılar... Kısa süre önce hayatını kaybeden Bernardo Bertolucci’nin de yakın dostu olan Özgentürk’le buluştuk, gizli defterlerin sayfalarında dolaştık.

‘Anılar anılar belki hepsi bir kelime’

‘Anılar anılar belki hepsi bir kelime’

Şiirimizin son ‘genç şair’lerinden, usta isim Refik Durbaş tatlı diliyle edebiyat belleğimizi zenginleştirmeyi sürdürüyor. ‘Edebiyat Anılarda Yaşar’da, Yaşar Kemal’den Can Yücel’e edebiyatçılarımızın anı ve kimi kişisel özelliklerini hemen hepsi de deneme tadındaki anılarda okuyor, edebiyat sosyolojisi için de yararlı kaynaklarla karşılaşıyoruz.

26.07.2018Kitap Sanat
Yaşadığı gibi gitti..

Yaşadığı gibi gitti..

Sıfırdan yarattığı öncü ve popüler mekânlarla bilinen Aliye Turagay’ın az bilinen öyküsünden çıkarılacak ders çok. Cenazesinden bir hafta sonra, oğlu Mehmet Can ve 25 yıllık hayat arkadaşı Joost karşımda, birlikte Aliye’yi yâd ettik.

Ali Özgentürk Toronto Film Festivalinde

Ali Özgentürk Toronto Film Festivali'nde

Bu yıl 43’üncüsü düzenlenecek Toronto Film Festivali’nde Ali Özgentürk jüri üyeliği yapacak. Festival 6-16 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek.

22.05.2018Kitap Sanat
Kültürel tarihi yaşatacak Ulusal Kültür Belgeliği açıldı

Kültürel tarihi yaşatacak 'Ulusal Kültür Belgeliği' açıldı

Kadir Has Üniversitesi“Ulusal Kültür Belgeliği” projesini 2 yılı aşkın bir çalışmanın sonucunda hayata geçiriyor. Toplumsal hafızayı kaydetmek, değerlere sahip çıkmak ve bu değerleri kamuoyuyla paylaşmak amacıyla oluşturulan “Ulusal Kültür Belgeliği”, dijital ortamda herkesin erişimine açık olacak.

15.03.2018Kampüs
Cengiz Aytmatov bugün de okunuyor

Cengiz Aytmatov bugün de okunuyor

Hatıralarım arasında Frankfurt Kitap Fuarı’nın o kadar geniş bir yeri var ki, bir fotoğraf karesi yahut yeni yayımlanan kitaplar o anıların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

29.06.2017Kitap Sanat
Küçük deliliklerin ve büyük nefeslerin insanlarıydı onlar

Küçük deliliklerin ve büyük nefeslerin insanlarıydı onlar

Sanat hayatının 50’nci yılını kutlayan sinema yönetmeni Ali Özgentürk’le baş başa…

28.06.2017Magazin
50. sanat yılını kutladı

50. sanat yılını kutladı

Ali Özgentürk’ün arşivinden oluşan “En İyi Filmim Hayatım” sergisinin açılışı yapıldı. Sergi, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bir hafta boyunca gezilebilecek.

22.05.2017Keyif
Ölümünün 11. yılında 11 maddede Atıf Yılmaz

Ölümünün 11. yılında 11 maddede Atıf Yılmaz

5 Mayıs 2006’da 80 yaşında hayata veda eden usta yönetmen Atıf Yılmaz, sinemamız açısından hiçbir zaman unutulmayacak ve her geçen gün filmleri daha çok izlenip hakkında daha çok konuşulacak isimlerden birisi. Şimdi usta yönetmen ile ilgili bildiklerimizi tekrar gözden geçirip, bilmediklerimizi öğrenme vakti…

2.05.2017Kampüs
Sinemamızın en iyi 100 filmi

Sinemamızın en iyi 100 filmi

Bir uzun yürüyüştür sinema bu ülkede. Hem uzun hem zorlu ve meşakkatli... Kimileri kabul etmese de genel olarak üzerinde hemfikir olunan bir ‘çıkış noktası’na sahibiz; o da 1914 tarihli Fuat Uzkınay imzalı ‘Ayastefanos Abidesi’nin Yıkılışı’. Bu ‘ilk’ filmin üzerinden neredeyse 103 yıl geçmiş. Geride de onca emek, onca hatıra, onca birikim var. Bütün bu izleri takip ederek genel bir resme soyunmak istedik Hürriyet Pazar olarak. 100 kişiden oluşan, sinema erbabı bir grup insana beğenilerini, sinema tarihimiz içinde sevdikleri, önemsedikleri filmleri sorduk, ‘En iyi 10 film’lerini istedik (bazıları kıyamadı, listelerini ‘sırasız’ verdi). ‘Türkiye sinemasının en iyi 100 filmi’ işte böyle çıktı ortaya. Yönetmenler, oyuncular, yapımcılar ve sinema yazarları seçti; bize de sonuçları paylaşmak düştü. Bu soruşturmayı sizlerle paylaşırken de jürideki kimi isimlerden en sevdikleri filmler hakkında duygularını, düşüncelerini aldık, sevdalarının ifadelerini istedik. Toparlarsak; böyle geniş bir çalışmayı sayfalarımıza taşımaktan, sizlerle paylaşmaktan ve büyük bir sinemasal mirasın genel fotoğrafını çekmekten gurur duyduk, umarız sizler de beğenirsiniz...

25.03.2017Keyif
Müjdat Gezen:Türkiye şekersiz aşureye benziyor

Müjdat Gezen:Türkiye şekersiz aşureye benziyor

Gülben Ergen geçtiğimiz günlerde sanat merkezi kundaklanan usta sanatçı Müjdat Gezen ile okulunda buluştu ve o gecenin perde arkasını dinledi...

28.02.2017Magazin
Ellinci sanat yılı Adana’da kutlanacak

Ellinci sanat yılı Adana’da kutlanacak

Yönetmen, senarist Ali Özgentürk’ün sanat yaşamındaki 50’nci yılı, filmlerinde rol alan isimlerin de katılacağı etkinlikle memleketi Adana’da kutlanacak.

20.02.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Darüşşafaka’nın yeni vizyonunda hem öğrenci, hem bağışçı sayısını arttırmak var

Aynı zamanda Türk Fransız Ticaret Derneği Başkanı olan Darüşşafaka Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Necipoğlu’nun davetiyle geçenlerde 156 yıllık eğitim kurumunu ziyaret ettim.

20.10.2019

Film ve kitapları Darüşşafaka’da eğitime kaynak olacak

Türk sinemasının önde gelen isimlerinden Ali Özgentürk, bir süre önce Darüşşafaka Cemiyeti ve Eğitim Kurumları’nın kapısını çaldı:

23.09.2019

Bazen bir filmden ötesidir

FİLM ve reklam dünyasının neredeyse yarısı İzmir’den.

25.01.2019

Sinan

ADANA’nın en eski kahvelerinden birisinde otururken...

25.05.2018

Olumsuzlukları körüklemek en kolay yöntem

ÇUKUROVA Gazeteciler Cemiyeti yönetimindeki meslektaşları, birkaç yıl önce Hürriyet Adana Bölge Temsilcisi Sinan Tanyıldız’ı ziyarete gitti.

23.05.2018

İşçiye yeni oyun

7036 sayılı İş Mahkemeleri Yasası TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe girdi. Bu yasa ile zorunlu arabuluculuk bir dava koşulu olarak yasalaştı.

12.12.2017

Albatros satıldı, çünkü Araplar rezidans istiyor

BÜYÜKÇEKMECE sahilinde yer alan ve çevrecilerin satılmaması için direndiği Albatros Parkı diye bilinen 30 dönümlük arazi satıldı.

26.04.2017

Mustafa’nın sihirli sözü

MUĞLA’nın ova köylerinden Değirmenyanı’nı geçerken el kaldırdı...

14.04.2017

Önemli olan iktidarda değil itibarda kalmaktır

YÜZYILI doldurmak üzere olan Atatürk Cumhuriyeti’ni yaşatmak isteyenler, dayatılan başkanlık sistemine hayır diyecek.

10.04.2017

Bir gazete nasıl nefes alır

HÜRRİYET dün bu mesleğe, unuttuğumuz bir devrimi hatırlattı.

3.02.2017

Kütüphanenizde bulunması gereken bir kitap: Tarık Akan Anısına

Zaman zaman dile getirdiğim şikâyetimi tekrarlayacağım. Gerek İstanbul dışındaki üniversitelerin, gerek belediyelerin, gerek yayınevlerinin yayınlarını yer aldıkları şehirler dışında bulmak, 2017’de bile neredeyse imkânsız. Çok övdüğümüz internet bile onlara ulaşmamızı sağlayamıyor.

13.01.2017