EKSTRA
MENÜ

Oğuz Aral

Oğuz Aral haberleri sayfasında güncel ve son dakika Oğuz Aral hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.111 Oğuz Aral haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Oğuz Aral Haberleri

Turhan ve İlhan Selçuk kardeşlerin yayıncılığı

Turhan ve İlhan Selçuk kardeşlerin yayıncılığı

İlhan ve Turhan Selçuk kardeşleri yakından tanıdım, dostluk kurdum; birinin yazılarını, diğerinin de karikatürlerini çok sevdim. Mizahın bezediği eleştirel tavırları çok okunmalarını sağladı. Mizah yayıncılığı tarihimizde de önemli bir yere sahiplerdi.

25.08.2021Kitap Sanat
İyi karikatürist, iyi yazar, iyi yayıncı: Oğuz Aral

İyi karikatürist, iyi yazar, iyi yayıncı: Oğuz Aral

İlkokul çağlarından beri tanıdığım Oğuz Aral, kitabı için önsöz yazmamı istemişti. Yazımın ilk cümlesi şuydu: “Gençliğinde de huysuzdun.”

30.07.2021Kitap Sanat
Tarama Ucu’nun mürekkebi bol olsun

Tarama Ucu’nun mürekkebi bol olsun!

Çizgi roman ve karikatür kültürüne ilgi duyanlar için yepyeni bir dergi çıktı... Tarama Ucu adlı dergi, dijital olarak yayın hayatına başladı. İlk sayının dosya konuğu, karikatür dünyasının duayeni Oğuz Aral.

Oğuz Aral’ın ailesinden korunma talebi

Oğuz Aral’ın ailesinden korunma talebi

Avanak Avni ve Utanmaz Adam tiplemelerinin yaratıcısı karikatürist Oğuz Aral’ın eşi ve oğlu, İstanbul Eyüp’teki arsalarında pay sahibi olduğunu iddia eden Alaattin Koral’dan şikâyetçi oldu ve korunma talebinde bulundu. Mahkeme Aral Ailesi’nin korunma talebini reddetti.

23.03.2021Gündem
Asırlık markalarla dünden bugüne

Asırlık markalarla dünden bugüne

Türkiye’nin en eski markaları onlar... Kimi asırlık, kimi birkaç asrı devirmiş. Yıllar içinde üretimleri de, tarzları da, işleyişleri de başkalaşmış. Pek çok zorluğa meydan okuyup hayatta kalmışlar ve uzun ömürlerini kaliteden ödün vermemeye borçlular...

13.12.2020Hürriyet Pazar
‘Sen gençliğinde de huysuzdun’

‘Sen gençliğinde de huysuzdun’

Türk mizahının büyük ismi, çocukluk arkadaşım Oğuz Aral’ın Hürriyet’te yazdığı yazıların toplamından oluşan kitabı ‘Huysuz İhtiyar’a rastladım kitaplığımda. Önsözünü ben yazmıştım. İlk cümlem şöyleymiş: “Oğuz, sen gençliğinde de huysuzdun.”

10.09.2020Kitap Sanat
‘Zaman artık Turhan’a çalışıyor’

‘Zaman artık Turhan’a çalışıyor’

Yapı Kredi Kültür Sanat’taki ‘Turhan Selçuk Retrospektifi’, efsane çizerin sanat yaşamını yansıtan görkemli ve başarılı bir sergi. Güncele, günlük olaylara dayalı karikatürler yapsa da Turhan Selçuk’un oldukça kalıcı eserler verdiğini görüyorsunuz. Kardeşi İlhan Selçuk’un dediği gibi ‘Zaman artık Turhan’a çalışıyor’.

22.05.2019Kitap Sanat
Çalınan Avanak Avni heykeli davasında sanık tahliye edildi

Çalınan 'Avanak Avni heykeli' davasında sanık tahliye edildi

Karikatürist Oğuz Aral'ın "Avanak Avni" karakterinden esinlenerek yapılan Avanak Avni heykelini Kadıköy Karikatür Evi'nin önündeki kaldırımdan alarak evine götüren tutuklu Gökmen Turunç tahliye edildi.

28.02.2019Gündem
Avanak Avni ve Utanmaz Adam tiplemeleriyle tanınan ünlü karikatürist kimdir

Avanak Avni ve Utanmaz Adam tiplemeleriyle tanınan ünlü karikatürist kimdir?

Avanak Avni, Gırgır sayfalarında yarattığı ünlü bir çizgi-kahramandır. Bu karikatür, ofis-boy olarak çalışan Rıza Külegeç adlı çocuktan esinlenerek yaratılmıştır. Peki, Avanak Avni’nin yanı sıra Utanmaz Adam karikatürüyle tanınan ünlü karikatürist kimdir?

4.02.2019Gündem
10.5 yıl istendi

10.5 yıl istendi

Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi’nin önünde bulunan Karikatürist Oğuz Aral’ın unutulmaz karakteri ‘Avanak Avni’nin heykelini çalan Gökmen Turunç (31) hakkında, 4.5 yıldan 10.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

17.01.2019Gündem
Avanak Avni heykelini çalan şüphelinin hapsi istendi

Avanak Avni heykelini çalan şüphelinin hapsi istendi

Kadıköy'de Karikatürist Oğuz Aral'ın ünlü karakteri Avanak Avni heykelini çalan şüpheli hakkında “nitelikli hırsızlık” suçundan 10 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Hazırlanan iddianamede, şüphelinin Avanak Avni heykelinin kendisine gülümsediğini, koşarak yanına gidip heykele sarıldığını ve alıp evine götürdüğünü söylediği belirtildi. Karikatürist Oğuz Aral’ın ünlü karakteri Avanak Avni heykelini çaldığı iddiasıyla tutuklanan şüpheli Gökmen T. hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

16.01.2019Haber
Bana gülümsüyordu alıp evime götürdüm demişti... İstenen ceza belli oldu

"Bana gülümsüyordu alıp evime götürdüm" demişti... İstenen ceza belli oldu

İstanbul, Kadıköy'de Karikatürist Oğuz Aral'ın ünlü karakteri Avanak Avni heykelini çalan şüpheli hakkında “nitelikli hırsızlık” suçundan 10 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Hazırlanan iddianamede, şüphelinin Avanak Avni heykelinin kendisine gülümsediğini, koşarak yanına gidip heykele sarıldığını ve alıp evine götürdüğünü söylediği belirtildi.

16.01.2019Gündem
Avninin zincir davası: Kafeden sostan davalık

Avni'nin 'zincir' davası: Kafeden sostan davalık

Film, epilasyon aleti, domates sosu, kafe-restoran... Karikatürist Oğuz Aral’ın ünlü ‘Avanak Avni’ karakteri yaklaşık bin çeşit ürüne marka oldu. Oğuz Aral’ın eşi Tolga Aral ile oğlu Seyit Ali Aral, ‘Avanak Avni’ markasının izinsiz tescil ettirildiği iddiasıyla Buzbeyazı Gıda İletişim Turizm Şirketi’ne dava açtı.

7.01.2019Gündem
Avanak Avni heykeli bulundu: 1 kişi gözaltına alındı

Avanak Avni heykeli bulundu: 1 kişi gözaltına alındı

ÜNLÜ karikatürist Oğuz Aral'ın yarattığı karakterlerden Avanak Avni'nin Kadıköy'de çalınan heykeli bulundu. Olayla ilgili 1 kişi gözaltına alınırken heykel belediye ekiplerine teslim edildi.

29.12.2018Haber
Avanak Avni heykeli bulundu; 1 kişi gözaltına alındı

Avanak Avni heykeli bulundu; 1 kişi gözaltına alındı

ÜNLÜ karikatürist Oğuz Aral'ın yarattığı karakterlerden Avanak Avni'nin Kadıköy'de çalınan heykeli bulundu. Olayla ilgili 1 kişi gözaltına alınırken heykel belediye ekiplerine teslim edildi.

29.12.2018Gündem
Türkan Şoray, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın sonunda Kadir İnanır’a dönmek istedi

Türkan Şoray, ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın sonunda Kadir İnanır’a dönmek istedi

Usta senarist ve yönetmen Ali Özgentürk, 70 yıldır 500’den fazla defterde tuttuğu notlarını ‘Gizli Defterlerim’ kitabında bir araya getirdi. Kimler yok ki: Yaşar Kemal, Yılmaz Güney, Atıf Yılmaz, Hülya Avşar, Türkan Şoray, Kemal Sunal ve niceleri... Anılar, sevinçler, acılar... Kısa süre önce hayatını kaybeden Bernardo Bertolucci’nin de yakın dostu olan Özgentürk’le buluştuk, gizli defterlerin sayfalarında dolaştık.

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisine katılan Tunca Aydoğan kimdir Kaç yaşındadır

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisine katılan Tunca Aydoğan kimdir? Kaç yaşındadır?

Tunca Aydoğan, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'a transfer oldu. Yılan Hikayesi’nin kötü adamı Kürşat rolüyle tanınan Tunca Aydoğan, 109. bölümde sürpriz bir oyuncu seyirci karşısına çıkacak, rolüne ilişkin detaylar belli olacak. Peki, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'ın yeni oyuncusu Tunca Aydoğan kimdir?

2.10.2018Televizyon
‘Görünmeyen kadın Mercan aslında bağımsızlığına yürüyor’

‘Görünmeyen kadın Mercan aslında bağımsızlığına yürüyor’

Seray Şahiner, temizlikçi Mercan’ı anlattığı romanı ‘Kul’u oyunlaştırdı ve yönetmen Mert Öner ile oyuncu Dolunay Soysert’e teslim etti. Ortaya tek kişilik bir oyun çıktı. Şahiner’in deyişiyle ‘Kendi hayatının Jeanne d’Arc’ı’ olan Mercan’ı, ikiliyle konuştuk.

19.04.2018Kitap Sanat
Çocuklar karikatür serüvenine çıkacak

Çocuklar karikatür serüvenine çıkacak

Usta karikatürist Hicabi Demirci’nin hazırladığı ‘Çizginin Çizgisi’, okurları eşsiz bir karikatür serüvenine çıkarıyor.

7.09.2017Kitap Sanat
Yerli ve milli karikatür

Yerli ve milli karikatür!

Levent Cantek ve Levent Gönenç’in hazırladığı ‘Muhalefet Defteri/Türkiye’de Mizah Dergileri ve Karikatür’ başlıklı çalışma, Türkiye’de karikatürün doğuşu ve geldiği noktayı anlatan önemli bir kaynak.

3.08.2017Kitap Sanat
Avanak Avni ve Oğuz Aral Kadıköy’de

Avanak Avni ve Oğuz Aral Kadıköy’de

Türk karikatürünün efsane ismi Oğuz Aral ve kahramanı Avanak Avni artık Kadıköy’de. Kadıköy Belediyesi tarafından yaptırılan iki heykel karşılıklı durarak Kadıköy’e gelenleri karşılıyor.

27.07.2017Kampüs
Ülkemizin, dünyamızın, uzayımızın  başı sağ olsun

Ülkemizin, dünyamızın, uzayımızın başı sağ olsun

Bu diyardan bir Galip Tekin geçti... Ve ardında; eşi benzeri olmayan fantastik bir evren, sağlam dostluklar, sıkı takipçiler ve açtığı yolda yürüyen binlerce genç bıraktı. Perşembe günü aramızdan ayrılan usta çizer Galip Tekin’i çalışma arkadaşları anlattı...

Yeni çıkan kitaplar

Yeni çıkan kitaplar

Rafa çıkanları seçtik, okuduk, değerlendirdik.

Galip Tekinin en az hikayeleri kadar fantastik hayatından satır başları

Galip Tekin'in en az hikayeleri kadar fantastik hayatından satır başları!

Doğan Haber Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre Tekin, Arnavutköy'deki evinde dün ölü bulundu... Karikatür dünyasının en büyük çizlerinden Galip Tekin’i henüz 59 yaşında kaybettik.

7.07.2017Kampüs
Tuhaf öyküler sona erdi

'Tuhaf öyküler' sona erdi

Türk çizgi roman dünyasının usta isimlerinden Galip Tekin 59 yaşında hayatını kaybetti. Tekin, Arnavutköy’deki stüdyo dairesinde ölü bulundu.

6.07.2017Kitap Sanat
Galip Tekin kimdir

Galip Tekin kimdir?

Karikatür dünyasının sevilen ismi Galip Tekin’in 59 yaşında hayatını kaybetti. Vefat haberini arkadaşı Yılmaz Aslantürk Twitter hesabından duyurdu. Karikatürist Galip Tekin'in Arnavutköy'deki evinde ölü bulunması, karikatür ve medya dünyasını şok etti. Ünlü karikatüristin meslektaşları sosyal medya hesaplarından üzüntülerini paylaştı. Peki Galip Tekin kimdir, neden öldü?

6.07.2017Gündem
Karikatürist Galip Tekin hayatını kaybetti

Karikatürist Galip Tekin hayatını kaybetti

Türk çizgi roman tarihinin tecrübeli isimlerinden Galip Tekin 59 yaşında hayatını kaybetti. Tekin, Arnavutköy'deki evinde stüdyo dairesinde ölü bulundu. Tekin'in cesedinde yapılan incelemede şüpheli bir duruma rastlanmadı.

6.07.2017Gündem
Ayşe Aral’a hüzünlü veda

Ayşe Aral’a hüzünlü veda

Pazartesi günü evinde fenalaşarak yaşamını yitiren Hürriyet’in Kelebek eki yazarı Ayşe Aral, dün son yolculuğuna uğurlandı.

21.06.2017Kelebek
Ayşe Arala veda

Ayşe Aral'a veda

Geçtiğimiz pazartesi günü evinde dinlenirken fenalaşarak yaşamını kaybeden Hürriyet Kelebek yazarı 46 yaşındaki Ayşe Aral, düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

21.06.2017Magazin
İşte Ayşe Aralın son yazısı

İşte Ayşe Aral'ın son yazısı

Hürriyet Gazetesi’nin günlük magazin eki Kelebek’in yazarlarından Ayşe Aral, önceki akşam hayatını kaybetti. Ölüm haberi, yakınları ve Hürriyet ailesini olduğu kadar okurlarını da üzüntüye boğdu.

20.06.2017Magazin

Yazar Sonuçları

Adnan Oktar çizgi romanının basılan ilk üç nüshası ne oldu

Hafta sonu en gırgır haberi İsmail Saymaz patlattı...

22.12.2020

John le Carre’nin oğluyla buluşma

Değerli dostum Selçuk Altun’dan bir e-posta aldım. İlgimi çeken bir yazı, okumanızı istedim:

17.12.2020

100 yıllık albümümüzde gözüme çarpan birkaç şey

Dünden beri derin bir yakın tarih nostaljisi yaşıyorum.

24.10.2020

Kızıl Frankenstein'ın üç maymunu ne oldu

1927 yılının bahar aylarında bir gün...

6.09.2020

Bunun nesi ‘muzır’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, İngiliz yazar Anna Milbourne tarafından kaleme alınan ‘Bebekler Nereden Gelir?’ isimli çocuk kitabının muzır nitelikte olduğuna karar vermiş.

8.07.2020

Fahrettin Koca ile nasıl tanıştım

SON günlerde ekranda, gazete sayfalarında en çok gördüğünüz kişi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca.

22.03.2020

''Türkiye'de İlk Defa Bir Türk Çizgi Film Markası Milyon Adet Kitap Satıyor''

Ekim ayında vizyona giren Kral Şakir Korsanlar Diyarı gişede rekor kıran ilk yerli animasyon filmi oldu. Ailelerin de çocuklarıyla birlikte izleyerek eğlendiği Kral Şakir’i, mimarı Varol Yaşaroğlu’na sorduk. Kendisiyle çok keyifli bir röportaj yaptık. Röportaj ortasında zıplayan kediciği de unutmayacağım…

16.11.2019

Eski zamanları yad edelim biraz da

Bugün sıradışı bir şeyler karalamak istedim.

16.03.2019

Hangimiz yerli, kime ecnebi: Bir 'masum yıllar' potpurisi

Hani günümüzde “Kim yerli ve milli, kim ecnebi” tartışması var ya...

20.01.2019

Sevgili Nagehan, Balkan göçmenine inanmadın Suriyeli göçmeni dinle

Yılbaşı gecesi Taksim’de yaşananlarla ilgili görüşümü aynen şöyle özetlemiştim:

8.01.2019

Gırgır efsanesi

1972-1989 arasında çıkan Gırgır’dan birçok karikatürist yetişmiş, onlar da başka dergiler çıkarmış, karikatürü hem çeşitlendirmiş hem de değişik kuşakların buna bakışını sergilemişlerdir. Gökhan Demirkol’un Gırgır (*) kitabı, karikatür tarihimizi öğrenmek isteyen herkes için ilgi çekici.

4.05.2018

Karikatür ustalarının albümleri bulunmuyor

YENİ yılın ilk günlerinde, sanat, edebiyat dünyasının sorunlarını deşiyorum.

3.01.2018

Avanak Avni’nin sonu da Oğuz Aral heykeli gibi olmasın

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nu tebrik ediyorum, ilçenin sağına soluna güzel küçük heykeller koyarak semti güzelleştiriyor.

24.07.2017

Yuvamı yıkan kadına ceza vermeliyim

Sevgili Güzin Abla, eşimle birbirimizi severek evlendik. 9 yıllık evliyiz, iki tane de dünya güzeli oğlumuz var. Pırlanta gibi çocuklar ve ne yazık ki babalarına inanılmaz bir hayranlık duyuyorlar.

27.06.2017

Evinde uyurken, huzur içinde, bir melek gibi gitti

Geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz Ayşe Aral adına bir fon kuruldu, yeni çıkan kitabı “Haylaz Kalbim”in geliri kalp hastası çocukların tedavisine gidecek...

26.06.2017

“İtiraf ediyorum” yazısına gelen okur cevabı

 Geçenlerde yazdığım “İtiraf ediyorum” yazıma çok fazla cevap geldi. Kimisi kimselere söyleyemediği şeyleri bana itiraf etmiş, kimisi yazıyı eleştirmiş. Hepsini okudum, öptüm, “başımla beraber” dedim.

8.06.2017