GeriHamilelik Hazırlığı Yumurta dondurma yöntemi umut oluyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yumurta dondurma yöntemi umut oluyor

Yumurta dondurma yöntemi umut oluyor

Yumurta dondurma yöntemi hakkında bilmedikleriniz!

Çeşitli hastalık ve tedavi süreçleri sebebiyle yumurtalıklarını kaybetme tehlikesi olan kadınlarda yumurta dondurma yönteminin uygulanabildiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, anne olmak isteyen bütün kadınlara umut olacak önemli açıklamalarda bulundu.

Kanser tedavisinde uygulanan kemoterapinin yumurtalık işlevi üzerinde olumsuz etkiler bırakabildiğini kaydeden Şatıroğlu, Türkiye’de yumurta dondurma işleminin belli hastalıkların varlığı dahilinde yapılabildiğinin altını çizdi. Şatıroğlu; “Kanser tanısı ile kemoterapi ya da radyoterapi alması gerekli olan hastalar ve özellikle bu tedavilerin yumurtalıkları etkileyeceği düşünülen meme kanseri, tekrar eden meme kanseri, rahim ağzı kanseri, Hodgkin, Non Hodgkin lenfoma, kan kanserleri gibi çocukluk ve gençlik kanserlerinde yumurta dondurma işlemi gerçekleştirilebilmektedir” dedi.

 Tedaviye başlanmadan önce yumurtaların bir bölümü donduruluyor

Kemik iliği nakli gerçekleşecek hastalarda, yumurtalıkların alınması gereken yasanın izin verdiği durumlarda, iyi huylu yumurtalık tümörleri ve ottoimmün hastalıkların varlığında da ileride gebelik isteğini karşılamak amacıyla yumurta dondurma işlemi uygulanabilir” diyen Şatıroğlu, tedaviye başlamadan önce hastanın yumurtalarının bir bölümünün dondurulduğunu ve tedavi sonrası kullanılmak üzere saklandığını ifade etti.

Erken yaşlarda dondurulan yumurtaların daha sağlıklı olduğunu belirten Şatıroğlu, 40 yaş üstünde gebelik başarısının düşük olduğunu söyledi. Uygun yaşta dondurulan yumurtaların %90’a varan oranda canlılığını koruyabildiğine dikkat çeken Prof. Şatıroğlu Tek bir adet döneminde çok sayıda yumurta hücresi elde edebilmek için hastaya ovarian stimülasyon yani yumurtaların uyarılması yöntemi uygulanıyor’’ dedi.

Erkeklerin de sperm hücreleri dondurularak saklanıyor

Elde edilen yumurtalar dondurulur ve tedavi sonrasında kullanılmak üzere saklanır. Hasta gebe kalabilecek sağlık durumuna ulaştığında da dondurulmuş yumurtalar tüp bebek yöntemi döllenerek gebelik sağlanır.

Kadın yumurtalık dokusunun dondurulabildiği gibi erkeklerin de sperm hücrelerinin dondurularak saklanabildiğini belirten Prof. Şatıroğlu, “Tüp bebek yönteminde kullanılmak üzere ya da kemoterapi ve radyoterapi gibi sperm hücrelerine zarar vereceği düşünülen operasyonların öncesinde cerrahi yöntemle elde edilmiş spermler dondurularak saklanabilmektedir.

Aynı zamanda erkek testisinde çok az sayıda sperm tespit edildiği durumlarda da, ileri dönemde çocuk sahibi olabilmeyi sağlamak amacıyla bu spermlerin bir kısmı dondurularak saklanabilir. Tabii bütün bu işlemler yasa ve yönetmeliklerin uygun gördüğü şartlarda yapılmalıdır” dedi.

ÇOCUĞU OLMAYAN ÇİFTLERİN PSİKOLOJİSİ

False