GeriKişisel Bakım Yoğurt ile sivilcelere son!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yoğurt ile sivilcelere son!

Yoğurt ile sivilcelere son!
Abone Olgoogle-news

Probiyotik yönünden zengin yoğurt ile evde hazırlayabileceğiniz maske tarifleri…

Akne tedavisinden probiyotiklerin kullanılabileceğini belirten Dermatoloji Uzmanı Şerafettin Saraçoğlu, probiyotiklerin faydalarını sıraladı ve evde hazırlayabileceğiniz maske tarifleri verdi.

Yapılan son çalışmalar akne ve rozasea vakalarında probiyotik kullanımı ile daha hızlı ve güvenli iyileşme sağlanabildiğini gösterdi. Son yıllarda probiyotikler sindirim sisteminin sağlıklı olmasını ve sağlıklı kalmasına yardımcı olan ana maddeler olarak algılanmaktadır. Gerek yoğurtlarda bulunan gerekse toz formunda günlük destek ürünü şeklinde kullanılabilen probiyotikler, dost bakteri türleridir ve sağlığımızı devam ettirmek için gereklidirler.

Günümüzde barsaklar için çok yaralı olan bu dost bakterilerin sindirim sistemi yanında deri üzerinde de olumlu etkilerinin olduğu gösterildi. Akne ve rosaseaya yatkın kişiler günlük aldıkları probitik kullanımı ile düzeldiği gözlendi. Vücudumuzda birçok bakteri bize zarar vermeden bizimle birlikte yaşarlar. Bu bakteriler aksine birçok organın normal çalışmasını sağlar. Probiyotiklerin akneli hastalarda nasıl yararlı olduğunu anlamak çok kolay olmadı. Çünkü etki mekanizması çok karmaşık. Şu anda probiyotik içeren krem veya maskeler ile benzer etkinin elde edilip edilemediği araştırılıyor. Aslında doğal yoğurttan elde edilen bazı maskeler, ülkemizde çok uzun yıllardır maske olarak kullanılıyor. Bu durumu batı tıbbı daha yeni keşfediyor.

Akneler için yoğurt maskesi

1 çorba kaşığı taze sıkılmış limon suyu bir çorba kaşığı yoğurt ile karıştırılıp temizlenmiş yüze sürülecek. 15 dakika bekletildikten sonra yıkanacak. Bu maske haftada 2-3 kez kullanılabilir.

Karma ciltler için ballı yoğurt maskesi

Bir çay kaşığı organik balı 3-4 çay kaşığı doğal yoğurt ile karıştırıp kullanabiliriz. Bal doğal antibakteriyel etki yanında iyi nemlendirici özelliği sayesinde akneli karma ciltlerde etkili yanıt almaya yardımcı olacaktır.

Krem alırken...

Günümüzde probiyotik içeren bakım ürünleri hazır olarak da satışa sunulmuştur. Probiyotiklerin her türü deri üzerinde aynı etkiye neden olamıyor. Etkinin en iyi olduğu probiyotik bakteri türleri streptococus thermophiles, streptococus salivarius, bifidobacterium longum suşlarıdır. Hazır probiyotik içeren kremlerden yaralanmak istendiği taktirde bu bakteri suşlarını içeren ürünler tercih edilebilir. 

False