GeriSağlık Uykuya dalarken düşme hissine neden olan 7 sebep
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uykuya dalarken düşme hissine neden olan 7 sebep

Uykuya dalarken düşme hissine neden olan 7 sebep

Uykudayken düşme hissine neden olan şeylere dikkat!

1-UYKU DÖNEMLERİ ARASINDAKİ GEÇİŞ:

Uykumuz birbirini takip eden iki ayrı dönemden oluşmaktadır. NONREM ve REM dönemleri denen bu dönemler; gece boyunca 6-7 kez oluşur. NONREM dönemi uykumuzun yüzde 75’ini kapsar. Bu dönemde, kalp atışımız ve soluk alıp vermemiz azalır. Kaslarımız gevşer. Diğer dönem olan REM döneminde ise beynimizin çalışması hızlanır, göz kaslarının çalışma hızı artar, vücut kaslarımız oldukça derin gevşerken kalp atış hızımız artar. Rüyaları bu dönemde görürüz. İşte bu iki dönemin geçişi sırasında vücut kaslarının aşırı gevşemesi nedeniyle düşme hissini yaşayabiliriz.

Uykuya dalarken düşme hissine neden olan 7 sebep

2-KARABASAN:

Uyku felci denilen durumdur. Uykunun REM-NONREM değişim evreleri esnasında görülür. Stresli dönemlerde artar. REM dönemine geçişte, kişinin felç olmuş ya da düşecekmiş gibi hissettiği ancak müdahale edemediği bir dönemdir.

3-PANİK ATAK:

Herhangi bir nedenle oluşan panik atak nöbetleri, tam uykuya dalarken oluşabilir. Bu durum kişide yatağı kayıyormuş, düşecekmiş gibi bir his yaratabilir.

4-UYKU BOZUKLUKLARI:

Geç uykuya dalma, sık uyanma, erken uyanma, uyanmada zorluk gibi birçok şekilde karşımıza çıkan uyku bozukluklarında bu his yaşanabilir.

 

Uykuya dalarken düşme hissine neden olan 7 sebep

5-ENDİŞE BOZUKLUKLARI:

Endişelerin aşırı arttığı birçok psikiyatrik bozuklukta düşme hissine rastlanır.

6-STRESLİ YAŞAM:

Kişi gündelik yaşamında aşırı stres yaşıyor ve bunu kontrol edemiyorsa, vücut bu tip tepkilerle alarm verir. Stres kontrolü için çözüm üretilmesi gerekir.

7-BAZI İLAÇLAR:

Gece yatarken alınan ve tansiyonu ani düşüren bazı ilaçlar bu hissin oluşmasına neden olabilir.

İHA

[fotogaleri=1345] 

False