GeriSağlık Sonbahar, şeker hastalarını tehdit ediyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sonbahar, şeker hastalarını tehdit ediyor!

Sonbahar, şeker hastalarını tehdit ediyor!

Karpuz, kavun ve kayısı yemeyin!

Sonbahar mevsimi geldi ancak henüz sıcak günler yerini serinliğe bırakmadı. Ani ısı farkları kronik hastalığı olan kişileri tehdit ediyor, özellikle de diyabet hastalarını. Dr. Mustafa Yılmaz şeker hastalarının bu dönemde dikkat etmesi gereken noktaları sıraladı.

Yaz aylarını geride bıraktığımızı düşünsek de özellikle yurdun bazı bölgelerinde termometrelerin hala yüksek derecelere ulaşması ve hava sıcaklıklarının ani iniş çıkışları, tedbirini almayan birçok şeker hastası için beklenmedik kan şekeri düzensizlikleri tehlikesi oluşturuyor. Dr. Mustafa Yılmaz alınacak önlemlerle, terleme ile aşırı sıvı kaybı, beslenme bozuklukları ve düzensizlikleri ile yetersiz sıvı alımı sonucu karşı karşıya kalınan rahatsızlıkların önüne geçilebileceğine dikkat çekiyor.

Şeker ilaçlarının kullanma talimatına uygun sıcaklıklarda muhafaza edilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Yılmaz; şeker hastalarının hava sıcaklığı ve nemin en yüksek olduğu 11:00 ile 15:00 saatleri arasında kapalı ve serin mekanlarda kalmaya özen göstermesi gerektiğini vurguluyor.

Diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken noktalar

 • * Şeker hastalarının özellikle beslenmelerine dikkat etmesi gerekiyor. Bu dönemlerde en çok tüketilen ve şeker oranı yüksek olan karpuz, kavun ve kayısı gibi meyveleri aşırı miktarda tüketmek yerine şeker oranı daha düşük olan vişne, erik, şeftali, elma, armut gibi meyveleri ve sebze ağırlıklı beslenmeye özen gösterin.
 • * Doktorunuzun önerdiği egzersizleri veya hafif tempoda yürüyüşleri havanın daha serin olduğu günün erken saatlerinde veya akşam saatlerinde yapın.
 • * Tatilde, dışarıda, yani evde olmasanız da mutlaka şeker takibinizi yapın, ölçümlerinizi atlamayın.
 • * Bol su tüketin.


Dr. Yılmaz; şeker hastalarının özellikle dikkat edeceği birkaç küçük değişiklik ile kan şekeri düzeyleri ve buna bağlı rahatsızlıkları kontrol altına alabileceğini hatırlatıyor. 

False