GeriSağlık Sarımsak, gözde arpacık çıkma riskini azaltıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarımsak, gözde arpacık çıkma riskini azaltıyor

Sarımsak, gözde arpacık çıkma riskini azaltıyor
Abone Olgoogle-news

İşte göz sağlığımız için önem taşıyan besinler!

Yediğimiz besinlerin göz sağlığımız üzerinde oldukça önemli etkilerinin bulunduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Karaarslan, hangi yiyeceklerin neye faydalı olduğunu belirtti.

Dr. Cüneyt Karaarslan, A vitamininin ‘Kuru göz’ ve ‘Gece körlüğü’ gibi hastalıkların önlenmesinde oldukça etkili olduğunu, bu durumun geçmişten bu yana bilindiğini ifade etti. Karaaslan, “Bilhassa yaşlanma ile ortaya çıkan katarakt ve makular dejenerasyon gibi görme sorunlarının önlenmesinde vitaminler, mineraller (A, C, E, çinko, beta karoten, lutein ve zeksanthin, omega 3 ve 6) ve bazı bitkisel ürünlerin rolü oldukça fazla” dedi.

Göz sağlığı için büyük önem taşıyorlar

A, C, E Vitaminleri, lutein ve zeukszantin gibi güçlü antioksidanların tüm göz sağlığı için büyük önem taşıdığını belirten Dr. Cüneyt Karaarslan, bu vitamin ve minerallerin yeterli tüketildiğinde, gece körlüğü ve katarakt gibi birçok hastalığın önlenmesinde yardımcı olduğunu kaydetti.

Son yıllarda Lutein ve Zeaksanthin'in yaşa bağlı göz hastalıklarının gelişmesindeki koruyucu rolü üzerine yapılan bilimsel çalışmalara dikkat çeken Dr. Cüneyt Karaarslan, “Bu iki bileşiğin göz dokusunda yer alan karotenoitler olması ve antioksidan etkileri göz sağlığı açısından önemini artırıyor” dedi.

İşte, besinlerin gözlere faydaları!

Aldığımız besinlerin, göz kapağından retinaya kadar birçok yararı olabileceğini vurgulayan Dr. Karaarslan, meyve ve sebzelerin göz sağlığı üzerine olan etkilerini de şöyle açıkladı:

Kayısı, havuç, mango, şeftali, yumurta ve ciğer: Göz yüzeyinin nemli kalmasını sağlayarak, gözü; göze giren yabancı maddelerden arındırıyor. Göz kapaklarını besleyerek, göz kızarıklığını ve iltihaplanma riskini azaltıyor, güneş ışınlarına karşı korunma sağlıyor.

Kiraz, üzüm, çilek, yeşil çay: Uzun çalışma saatleri nedeniyle oluşan gözlerdeki gerginliği azaltıyor. Gözdeki kan damarlarını besleyerek, gözlerin canlı ve parlak olmasını sağlıyor. İleride katarakt olma riski de yine bu meyveleri tüketerek azaltılabiliyor. 

Sarı dolmalık biber, muz, mandalina, portakal ve üzüm: İçeriklerindeki lutein ve zeuksanthin aracılığı ile retinayı koruyor. Aynı zamanda göz etrafında oluşan ince çizgileri azaltıyor. 

Ayçiçeği, susam, avokado, fındık ve badem: Göz kapaklarını besleyerek, gözlerin şiş veya kırmızı görünmesini engelliyor. Gözlere kan oturmasını önlemesinin yanı sıra, göz ağrılarını azaltıyor. Özellikle içeriğindeki E vitamini makuler dejenerasyonu önlüyor.

Sarımsak, pırasa, çilek, yeşil çay: Gözün bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Gözde arpacık çıkma riskini azaltırken göz ağrısına, sulanmasına ve kızarmasına engel oluyor.

Kepekli makarna, tam buğday ekmeği: Gözdeki damarları koruyor. Ayrıca vücudun stresle daha kolay baş etmesine yardımcı olarak, göz etrafında oluşabilecek çizgileri azaltıyor.

Papatya çayı, süt, yoğurt, muz: Göz etrafında oluşan halkalara ve göz torbalarına iyi geliyor. Göz ağrılarını, kızarıklıklarını ve çizgilerin oluşumunu azaltıyor. 

Havuç, şeftali: Bu besinlerde bulunan beta karoten geceleri daha iyi görmeyi sağlıyor.

İHA

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle