GeriBebek Sağlığı Organik Giysiler Cildi Koruyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Organik Giysiler Cildi Koruyor

Organik Giysiler Cildi Koruyor

Organik giysiler, en az bebeğinizin cildi kadar hassas olmalı...

Bebeklere giysi seçerken onun hassas cildine uyabilecek ürünler seçmeye özen göstermek gerekiyor. Çünkü organik olmayan ürünlerin üretiminde kullanılan kimyasalların çevreye zarar vermesinin yanında, üretimin çeşitli aşamalarında dokuma maddelerinin yapısına karışarak, ürünün yapısında kalmakta ve giysi vücuda temas ettiğinde, deriden kana ve dokulara geçebiliyor.

Bebeğin giysilerinin pamuklu, yumuşak ve doğal kumaşlardan yapılmış olması bu yüzden çok önemli. Organik giysiler, hammadde aşamasından üretim aşamasına kadar yapısına doğal olmayan maddelerin karışmadığı tek ürün olduğu için anneler tarafından öncelik tercih edilecek ürünler arasında yer alıyor.

Giysilerin tümü bebeğin rahatça hareket etmesini sağlamalı, yeterince geniş olmalı ve kan dolaşımını engellememeli diyen Uzm. Dr. Deniz Tamtekin, giysi üzerindeki işleme ve motiflerin iplikleri kumaşın iç yüzeyinde sertlik yapmamalı ve bebeğin cildini tahriş etmemeli şeklinde tavsiyelerine devam ediyor.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

● Özellikle omuzlarında çıtçıtları olan tulumları ya da üst giysilerini tercih etmenizde yarar var. Bu üst giysileri, boyun kısmından genişleterek bebeğinize daha rahat giydirebilirsiniz.

● Pamuk gibi doğal malzemelerden yapılmış giysiler, bebeğinizin cildinin en rahat nefes alabildiği malzemelerdir. Kullanılan malzemelere bakın, dikiş yerlerini kontrol edin. Şişkin ya da kabarık olan dikiş yerleri kaşıntı ve tahrişe neden olabilir.

● Minik düğmeli ya da bağlanması zor giysiler almayın. Düğme ya da çıtçıtları sırtta olan giysiler kullanım zorluğu yaratır. Geçme düğmeli ve ya çıtçıtlı giysilerin kullanımı daha rahat ve kullanışlıdır. Ayrıca minik bebeğiniz düğmeleri koparıp yutabilir unutmayın.

● Yatak çarşafının, battaniyesinin temizliğine dikkat eteniz gerekir.

● Battaniyesinin tüylü olmamasına özen göstermelisiniz, çünkü tüyleri yutabilir.

Standart Belgeli Ürünler

Yıkanınca boya vermeyen ve alerji yapmayan standart belgeli ürünlerin (Eko-Tex standart 100 belgesi) tercih edilmesi yine atlanmaması gereken, önemli bir ayrıntı.

Organik Giysilerin Yararları

• Yeni doğan bebeğinizin cildinin doğal yağ salgılama özelliği zayıf olduğu için ve cildinin kendi kendine yatıştırıcılığı az olduğu için, bebeğinizin cildi çok özel ve kırılgandır. Organik ürünler, cildin nemli ve yumuşak olması için cildi korur.

• Yenidoğan cildinin bağışıklık sistemi mükemmel değildir. Bebeğinizin cilt dayanıklılığı, dış etkenlerden ve stresten korunma kapasitesi kısıtlıdır. Organik ürünler, sağlıklı ve iyi yapılandırılmış cildin oluşmasını sağlar. Cildin metabolizmasını aktive eder.

• Organik ürünler, bebeğin problemli cildini hemen yumuşatır ve rahatlatır. İçerdiği bitkiler sayesinde, bebeğinizin cildinin sakin ve sağlıklı olmasını sağlar.

• Bebeğinizin cildi çok hassastır ve çok basit dış etkenlerden hemen etkilenir. Yapay renkler ve alkol cildi için çok zararlı olabilir.

False