GeriÇocuk Sağlığı Okullar açılırken bu hastalıklara dikkat!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okullar açılırken bu hastalıklara dikkat!

Okullar açılırken bu hastalıklara dikkat!

Okul döneminde çocukları bekleyen hastalıklar hangileri?

Okulların açılmasıyla birlikte özellikle gribal hastalıklarda artış olduğunu belirten Op. Dr. Coşkun Şanverdi, okul döneminde çocukları bekleyen hastalıkları ve bu hastalıklardan korunma yollarını anlattı.

Okulların kapanmasının ardından yaz aylarında çocuklarda görülen solunum yolu hastalıklarında genelde azalma görülür. Sonbaharla birlikte hava değişiminin yaşandığı şu günlerde, okulların da açılmasıyla birlikte çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık rastlanılmaktadır. Dr. Coşkun Şanverdi’ye göre okul, kalabalık iş yerleri ile toplu taşıma araçları, alışveriş merkezi ve cafe gibi kapalı, kalabalık ortamlar bu tür hastalıkların daha kolay bulaşması için ortam oluşturuyor.

En yaygın görülen hastalıklar hangileri?

Çocukluk çağında en yaygın görülen hastalıkların başında soğuk algınlığının geldiğini belirten Dr. Coşkun Şanverdi, “Yetişkinler yılda ortalama 3- 4 kere soğuk algınlığı geçirirken, çocuklar 9- 10 kez soğuk algınlığına yakalanıyorlar” dedi.

Çocukluk çağının sık görülen hastalıklarından birinin de bademcik ve geniz eti hastalıkları olduğunu belirten Şanverdi, “Kreş ve okul çağı ile birlikte çocuklar daha fazla mikroorganizmaya maruz kalmakta ve bu dönemlerde hastalık sıklığı artmaktadır. Çocuklarda oluşan boğaz ağrısı ve ateş, görülen en yaygın boğaz enfeksiyonu belirtisidir. Bu enfeksiyon diğer hastalıklara oranla en çok okul çağındaki çocuklarda görülür. Çocuk boğaz ağrısı ile birlikte yutkunma zorluğu da yaşar. Çocukta yüksek derecede ateş görülürken boğazının arka bademcik kısmı şiş ve kızarmış görülebilir. Bir hekime gözükmeden kulaktan duyma tedavilere başvurulmamalıdır. Aksi takdirde çok ciddi sonuçlar doğurabilir.” şeklinde açıkladı.

Boğaz ağrıları çocuğunuz için kabus olmasın 

Op. Dr. Coşkun Şanverdi, “Bademciklerin en belirgin hastalık bulgusu sık iltihaplanması, ateşlenme, boğaz ağrısı veya çok büyüyüp boğazı daraltması şeklindedir. Geniz etinin bulgusu ise burun tıkanıklığı, gece ağzı açık uyuma ve horlama, gelişme geriliği, iştahsızlık, çene ve diş sorunları, kulaklarda sıvı birikimi ve işitme kaybı, sık orta kulak iltihabı, sinüzit atakları şeklinde özetlenebilir. Bademcik ve geniz eti rahatsızlıkları sıklıkla birlikte görülse de ayrı ayrı da olabilmektedir” şeklinde ifade ediyor.

Bu önlemleri mutlaka alın!

- Çocuklara enfeksiyondan korunmak için dengeli ve sağlıklı beslenmelerine dikkat edilmelidir. Süt, balık gibi A Vitamini içeren besinler, C vitamini içeren narenciye gıdaları, E vitamini içeren bakliyat ve bitkisel yağ içerikli gıdaların tüketilmesine dikkat edilmelidir.

- Çocukların hijyen kurallarına dikkat etmeleri çok küçük yaştan itibaren öğretilmeli ve uygulamalı olarak gösterilmelidir. Çünkü beden temizliği birçok bakteri ve hastalıktan korunmak için oldukça etkili bir yoldur. Her zaman olduğu gibi hastalıktan korunmak için hijyen koşullarına uyulması, el – ayak bakımı, ortak eşya kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

- Çocuğunuzu ortam koşullarına uygun giydirmelisiniz. Okul çağındaki çocukların çok hareketli olmaları, teneffüs saatlerinde koşturmaları daha sık terleyip üşütmelerine neden olur. Okuldan geldikten sonra çocuğunuzun terli kıyafetleri kıyafetlerini mutlaka değiştirmelisiniz. Çoğu zaman termal fanilalar çocuğunuzun terleyip üşümesini engelleyebilmektedir.

- Düzenli uyku çocuğun sağlıklı gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Özellikle sabah erken saatlerde kalkan, gün içerisinde oldukça enerji harcayan çocukların erken yatarak daha uzun dinlenmeleri gerekmektedir.

False